Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Na prośbę- c.d.- sesja muzykologiczna 2004-10-19 - 2007-04-10 Piotr Starzyński 8 4502
Piotr Starzyński
2004-10-19 17:37:58
"Planuję zorganizowanie sesji muzykologicznej, której centrum zainteresowania będzie dorobek kompozytorski Czesława Wydrzyckiego Niemena.
Dokonał On tak wiele, że zasługuje w pełni na to, by w sposób szczególny kultywować pamięć jednego z najwybitniejszych muzyków przełomu XX i XXI wieku.
Niestety, przyznaję to z pewnym zakłopotaniem prasa, po śmierci tego artysty prezentowała przekazy, których patos, brak krytycyzmu czy realizmu sprawiły, że prawdziwy obraz Jego twórczości został zdewiowany.Epizody z zycia muzyka czy opowieści o Nim zdominowała emocjonalność.W rezultacie wykreowano mniej czy mało ważne fakty, pominięto zaś te istotne, najbardziej ważne.Wielkość Czesława Wydrzyckiego :N: -a, jako kompozytora, wykonawcy, poety, malarza, multiinstrumentalisty otacza nadal półmrok ciszy, niedopowiedzenia.A że zasługuje naprawdę na wielostronną prezentację jej oblicza chciałbym przygotować w marcu 2005 roku w Teatrze im.A.Fredry w Gnieźnie wielki spektakl medialny z okazji 30 rocznicy skomponowania przez Niego muzyki do "Mindowe" Juliusza Slowackiego w reżyserii Bernarda Hannaoki.
Sesja muzykologiczna jest pomyślana jako wydarzenie o europejskim, a może nawet o światowym wydźwięku.Zamierzam zaprosić muzykologów z różnych krajów, którzy zagwarantują wykłady na najwyższym poziomie merytorycznym.Przewiduję również obecność reżyserów, aktorów, scenografów, z którymi Niemen współpracował."
Krzysztof Wodniczak
matt
2004-10-25 14:59:38
zapowiada sie bardzo ciekawe i interesujace wydarzenie. Prosilbym o informowanie na biezaco o postepach. I zycze wszystkiego najlepszego przy organizacji. Powodzenia!
Waldorf
2004-10-25 21:06:33
Świetny pomysł. Powodzenia!
Piotr Starzyński
2007-04-10 10:15:57
15.04.2007r., niedziela, godz. 20.00
„DZIWNY JEST TEN ŚWIAT” – 16 interpretacji
W 40 lat od nagrania jednej z najpopularniejszych piosenek Czesława Niemena, na scenie Blue Note w Poznaniu zaprezentowana ona zostanie w szesnastu różnych interpretacjach – na jazzowo, klasycznie, bluesowo, funkowo, tanecznie...
gasket
2007-04-10 14:43:23
Witam Wszystkich po chwilowej przerwie swiateczno-wyjazdowo-etc-etc. Z przyjemnoscia wracam na forum jednego z idoli mojej mlodosci. I co znajduje?

Piotr Starzyński"Planuję zorganizowanie sesji muzykologicznej, której centrum zainteresowania będzie dorobek kompozytorski Czesława Wydrzyckiego Niemena.
Dokonał On tak wiele, że zasługuje w pełni na to, by w sposób szczególny kultywować pamięć jednego z najwybitniejszych muzyków przełomu XX i XXI wieku.

Sesja muzykologiczna jest pomyślana jako wydarzenie o europejskim, a może nawet o światowym wydźwięku.Zamierzam zaprosić muzykologów z różnych krajów, którzy zagwarantują wykłady na najwyższym poziomie merytorycznym.

Nie czytalem tego postu wczesniej i nic mi nie bylo wiadomo o tak ambitnych zamierzeniach!

Z pochlebnych odpowiedzi na ten post wnosze, ze istnieje zapotrzebowanie na tego typu analizy. Ciesze sie, bo sam planuje (ale to dopiero gdy wyczerpie mnie temat piekna i Herberta!) taki maly temacik o kompozycjach, srodkach kompozytorskich i metodach wykonawczych Niemena. Moze nie jestesmy wybitnymi muzykologami ale wybitnymi muzykolubami na pewno!
Piotr Starzyński
2007-04-10 14:54:02
gasket, spójrz na datę I-go posta z serii "na prośbę..." to 19.10.04.
Sprawa jest już nieaktualna, a nową wiadomość wpisałem TU, bo podałem ją znowu na prośbę organizatora koncertu 15.04.07- Krzysztofa W.
Po-zdrowie-nia :)
gasket
2007-04-10 14:58:32
Piotr StarzyńskiSprawa jest już nieaktualna
Mam nadzieje, ze nasze zainteresowanie kompozycjami Niemena jest jeszcze aktualne!
Piotr Starzyński
2007-04-10 18:06:05
Oczywiście, że jest...może trochę mniejsze...? :?
Piotr Starzyński
2007-04-10 18:18:35
Odsłony "Dziwnego świata"...
Krzysztof Wodniczak

"Kiedy Tadeusz Skliński, autor unikatowego wydawnictwa "Niemen Dyskografia Fakty i twórczość" pokazał mi protokół z nagrania płyty zatytułowanej "Dziw-ny jest ten świat" z kwietnia 1967 roku, jako ostatni menedżer Niemena pomy-ślałem: a może by tak ten ponadczasowy song przywrócić na nowo do oficjal-nego obiegu, ale w różnych wersjach i niebanalnych interpretacjach.
Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Przekazałem zatem zapis nutowy i tekst autorstwa Niemena kilkunastu wokalistkom, wokalistom, muzykom z poznańskiego środowiska mu-zycznego, proponując im to wykonanie, ale "po swojemu", i dając im czas do zastanowienia się do 5 kwietnia br.
Pozytywnie zareagowali na tę propozycję: Kasia Kowalska-Czarnecka, Benigna Ja-skulska, Anna Polowczyk, Weronika Szypura, Ewa Wycichowska, Ares Chadzinikolau, Przemysław Hałuszczak, Wojciech Hoffman, Krzysztof Jarmużek, Piotr Kałużny, Kuba Kró-likowski, Tadeusz Lis, Witold Łukaszewski, Jacek Sykulski, Wojciech Wietrzyński, grupy: "Bardowie", "Konsonans", "Tatra Roma", "The Way Voice". Tak więc 15 kwietnia 2007 r. usłyszymy 15 wykonań kompozycji Niemena "Dziwny jest ten świat" w poznańskim klubie Blue Note, o czym informuje Krzysztof Wodniczak.
Po 40 latach od nagrania jednego z najważniejszych i najpopularniejszych utworów skomponowanych przez Czesława Niemena, na scenie Blue Note zaprezentowany zostanie on w piętnastu różnych interpretacjach - na jazzowo, klasycznie, folkowo, bigbandowo,
rockowo, czardaszowo, balladowo, tanecznie..."
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony