Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Niemen to nie towar"- wywiad z K.Wodniczakiem dla Rejsów 2012-05-25 - 2012-08-27 Ewa 5 3657
Ewa
2012-05-25 08:57:19
W dzisiejszym "Dzienniku Bałtyckim" w dodatku REJSY można przeczytać wywiad, jaki z Krzysztofem Wodniczakiem przeprowadziła Ryszarda Wojciechowska. Nosi on tytuł "Niemen to nie towar". Linku na razie jeszcze nie ma, ale zainteresowanym mogę przesłać treść wywiadu.
W zamyśle pani redaktor obok rozmowy z K.Wodniczakiem miał być zamieszczony jeszcze wywiad przeprowadzony w grudniu ub. roku z Małgorzatą Niemen, żeby można było poznać opinie dwóch stron konfliktu, ale pani Małgorzata nie zgodziła się, zresztą dotąd nie autoryzowała wywiadu. Być może rozmowa z nią zostanie zamieszczona jako sprostowanie w którymś kolejnym wydaniu DB.
Ewa
2012-06-02 20:25:40
Dopiero dziś przeczytałam komentarze pod artykułem. Myślę, że warto przytoczyć jeden z nich:
Anders
Jestem z branży muzycznej i mam dostęp do muzyków którzy wykonują piosenki Czesława Niemena.
Opowiadają ze zgrozą jak to pani Małgorzata tępi wszelkie przejawy wykorzystania chociażby w najmniejszym stopniu twórczości Niemena. Po kilku pokazowych procesach boją się ruszyć cokolwiek co jest związane z tym artystą bo obawiają się procesów chociaż robią to charytatywnie bez jakiegokolwiek wynagrodzenia. Za umieszczenie z tyłu zdjęcia Niemena na występie grozi proces, za wykorzystanie zarysów twarzy Niemena, nie fotografii, na wydanej dla siebie prywatnie płytce grozi proces. A przecież służy to podtrzymywaniu pamięci tego największego polskiego artysty XX wieku nazwijmy to muzyki "rozrywkowej".
Pani Niemen.
Czesław Niemen to wspólne dobro kultury polskiej i niech pani podzieli się tym też z innymi. Bez wątpienia trzeba płacić tandiemy za każde publiczne wykonanie w celach zarobkowych ale jeżeli robi się to bez wynagrodzenia a z potrzeby serca i ku chwale Mistrza to niech już pani odpuści bo nie wypada. I niech pani przestanie być naszym postrachem bo to co robimy, robimy w dobrej wierze i dla Czesława Niemena składając mu hołd.
Pani Wielki mąż byłyby na pewno zgorszony pani pogonią za tego typu" przestępcami".
Markovitz
2012-06-05 12:07:15
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2012-06-05 12:07:15 przez Markovitz
Zacytuję kilka zdań z dyskusji pod wywiadem w "Rejsach", bo kiedyś mogą ulecieć w wirtualny niebyt. Żadna strata, że w nicość obrócą się ataki na nieszczęsnego organizatora rocznicowego koncertu w 2009, ale warto jednak - moim zdaniem- ocalić głosy internautek pod nickami Ewy i Anny w tej dyskusji.
I tylko z politowaniem odnotować udział w niej p. Stacha, który pisać tu już nie może..

EwaW dalszym ciągu nie ma obiecanych dvd, felietonów, grafik, a przede wszystkim nie ma kontynuacji cyklu "Niemen od początku", na którym tak zależało Niemenowi. Gdzie jest płyta z muzyka programową? Gdzie "Niemen na po mieszane języki"? Chyba to (a nie sądowe procesy) powinno być główną idee fixe osoby, która mieni się najbliższą Niemenowi. Przecież jemu tak bardzo zależało, żeby ten projekt doprowadzić do końca..


Anna I tak nie da się już umniejszyć roli pani Małgorzaty w życiu pana Czesława.
Fakty, wypowiedzi, twórczość artysty mówią same za siebie.
Jakże jest wstrętne, że osoby które tak adorują Niemena nie szanują jego żony.
A dosadniej: osoby które nie szanują żony Niemena nie szanują jego samego.


EwaJeśli chodzi o sprawę szacunku dla żony Niemena, to na pewno z naszej strony byłby większy, gdyby pani M. nie obrażała fanów w mediach i nie przybierała w stosunku do nas niegrzecznego i karcącego tonu, podobnego, jak w powyższej wypowiedzi.

Gdyby okazała fanom choć trochę życzliwości i zrozumienia, zamiast toczyć stale ze wszystkimi boje.
Na pewno w ten sposób nie przysporzy chwały ani sobie ani pamięci Niemena.


Stachu pod artykułem w Dzienniku Bałtyckim.. słowa (w szczególności forma) zdradzają horyzont ich autora

Staśkowy horyzont poznaliśmy dobrze, gdy był jeszcze użytkownikiem forum Niemen Aerolit. Stało się jasne, kto zacz, gdy splagiatował pracę naszego kolegi, gdy bez pardonu atakował mnie i Maćka, aż w końcu został zbanowany po ujawnieniu prywatnej korespondencji z Gracją. To horyzont płaski i pustynny.

Cytowane komentarze są dostępne na str. Dz.Bałtyckiego => http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... rz-3586187

Post scriptum z cytatem z innego źródła.

Przez ową pustynię jednak coś płynie i to wartko jak NIEMEN- nie mylić z Czesławem. Z refleksyjną naturą naszego ulubionego Artysty ów potok pochlebstw i oskarżeń zawartych w komentarzu Stanisława na forum GP 24- nie ma wiele wspólnego... Zresztą - oceńcie sami.

Gość- Stanisław W. na forum GP24 Jestem pełen podziwu dla tak skromnej i kruchej kobiety jak Pani Małgorzata Niemen, która jak widac jest wielka duchem i w obliczu zagrożeń stawia czoła całej watasze nienasyconych wilków żądnych „krwawicy’ twórczej Niemena jak i wywierania presji w celu zrealizowania swoich obsesyjno-maniakalnych dążeń. niektórych fanów i „przyjaciół od korzyści”. Namnożyło się sporo „ekspertów”, „doradców”, którzy znają lepiej Niemena od Jego własnej żony. Kto sieje wiatr, ten zbiera burze (itd, itd.)

No, właśnie... :roll:

PS 1 Aż nie chce mi się wierzyć, aby pomysłodawca festiwalu Niemen Non Stop w ferworze polemiki z samym sobą na Forum GP24 mógł tak krytycznie pisać o tym festiwalu. Wprawdzie pamiętam, że na Forum Niemen Aerolit rejestrował się wielokroć pod różnymi nickami i prezentował rozmaite opinie, ale akurat słupski festiwal uważał za najlepszą formę upamiętnienia ulubionego Artysty (może i słusznie).
A tu naraz tak bezpardonowa krytyka... :shock:

PS 2 Czy ktoś dostrzega - choćby w odległej perspektywie- możliwie szczęśliwe zakończenie owych "burz" grzmiących nad stronami kultywującymi (każda na swój sposób) pamięć o Niemenie ?


Źródło => http://forum.gp24.pl/kto-dzis-slucha-ni ... ge__st__20
Ewa
2012-06-06 11:46:56
W najnowszej "Angorze" zamieszczono przedruk wywiadu z Krzysztofem Wodniczakiem dla "Dziennika Bałtyckiego".
Ewa
2012-07-20 08:19:31
W dzisiejszym Dzienniku Bałtyckim ukazało się sprostowanie do wywiadu "Niemen to nie towar", podpisane przez prawnika Małgorzaty Niemen, który postraszył redakcję pozwem w przypadku nieopublikowania tego pisma...
Markovitz
2012-08-27 17:10:10
Nie milkną echa publikacji i przybywa komentarzy na stronie Dziennika Bałtyckiego. Na czym to stanęliśmy ..? 8)

Ewa... ukazało się sprostowanie do wywiadu "Niemen to nie towar", podpisane przez prawnika Małgorzaty Niemen, który postraszył redakcję pozwem w przypadku nieopublikowania tego pisma...

Dziennik Bałtycki dał tej wypowiedzi podtytuł "POLEMIKA" i słusznie, bo jakże inaczej traktować twierdzenia o tak niesprawdzalnych dla czytelnika okolicznościach jak treść i ton czyjejś rozmowy telefonicznej sprzed lat..?

Na temat procesu o prawa do piosenki nie będę teraz pisał, bo nic dobrego z tego sporu nie wyniknie ani dla pamięci Niemena, ani dla sympatyków jego twórczości, którzy do dziś nie mogą doczekać się płyty z utworem La Musica magica.

Natomiast pogląd na temat istoty wielu konfliktów, jakie w ostatnich latach narosły wokół Niemena - i owszem- prezentowałem wielokrotnie... Dziś możecie przeczytać małe resume.

...Tego czy postać i twórczość Czesława Niemena jest (lub nie jest) DOBREM NARODOWYM nie utożsamiałbym z kryterium DOMENY PUBLICZNEJ, bo sprawa jest jasna i w najbliższych latach to Spadkobierczynie Niemena Wydrzyckiego będą sprawować władztwo nad jego DZIEŁAMI.

Jeśli jednak poddani Jej Królewskiej mości mogą szczycić się Beatlesami jako swoim dobrem kulturowym, Francuzi: Brelem i Brassensem, tak i my maluczcy ziomkowie Pań powinniśmy za skarb i dobro narodowe uważać nie tylko to co zostawili po sobie Grechuta, Riedel, ale i Czesław Niemen...

Nawet jeśli Panie tego nie chcą, to i tak nierealne będzie zachowanie twórczości Artysty tego formatu w swoistej medialnej NISZY. W takiej niszy może się znajdzie miejsce na twórczość okazujących ambicje artystyczne Pań, ale nie Twórcy, który odcisnął swoje piętno na naszej kulturze popularnej zanim jeszcze poznał swoją drugą żonę i zanim urodziły im się dzieci.

Moim zdaniem - nie chęć władztwa, ale pragnienie by pozwolono cieszyć się tą twórczością w należytym wymiarze i w możliwie najlepszej jakości dzieła i opisu - jest ideą większości tzw. niemenologów.

PS 1 Nasunęła mi się taka analogia : Jacques Brel zasłynął śpiewając po francusku, choć z pochodzenia był przecież Belgiem. Niewykluczone, że coraz częściej będziemy zaskakiwani czytając w zagranicznej prasie, że z Czesława Niemena dumna jest Białoruś, bo tam nikt nie czyni przeszkód w kultywowaniu pamięci urodzonego w St. Wasiliszkach Artysty...


PS 2 Niestety część starszych komentarzy na str. Dziennika Bałt. (w tym polemika Ewy z Anną) została usunięta :(
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony