Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Niemena 2006-10-04 - 2010-11-28 Markovitz 29 13431
Markovitz
2006-10-04 08:21:38
Ten wątek wraca jak bumerang przy okazji kolejnych zlotów i dyskusji na forum ...

Środowisko fanów, userów tego Forum, sympatyków i kolekcjonerów dotąd nie powiedziało sobie, czy potrzebne jest sformalizowanie działań i utworzenie takiego stowarzyszenia ?
A jeśli już - to jakiego ?

Zamiast próby poszukania odpowiedzi na te pytania od miesięcy szuka się winnego :

Romuald Juliusz Wydrzycki (..) no i mieć odwagę do tego się przyznać , tak jak do rozwalania Stowarzyszenia w Lagowie.


Trudno rozwalać coś .. czego nie ma - prawda ?

Niektórzy obecni na zlocie w Łagowie nie chcą pamiętać, że to nie żaden Mark. wziął na siebie misję zarejestrowania stowarzyszenia...
I wtedy i dziś uważałem, że nasze środowisko nie dojrzało jeszcze do działania w organizacji z osobowością prawną.
Nie sztuka robić tylko zamęt. Sztuką jest zrobić coś pozytywnego.

Romualda i Romana koledzy w Łagowie wybrali po to, aby założyć takie stowarzyszenie.
Roman -jak sądzę - szybko zorientował się, że nie o taką organizację chodziło. I wycofał się.
To jednak nie wyjaśnia : dlaczego pozostałym Członkom- Założycielom przez calutki rok i na kolejnym zlocie w Mirosławicach dokładnie nic nie udało się zrobić .. ?
Odpowiedź jest prosta : nie udało się, bo niewielu jest przekonanych, że to potrzebne.

Zdajecie sobie sprawę ile obowiązków (w tym rejestrowych) ciąży na takim stowarzyszeniu ?
W sytuacji, gdy nie ma jasno zdefiniowanego celu, a wszystkie dyskusje ogniskują się wokół kwestii nagrań i decyzji , które nie leżą przecież w Naszej gestii znakomicie sprawdza się formuła letnich zlotów i spotkań.
Można powiedzieć, że na czas takich spotkań spontanicznie zawiązujemy stowarzyszenia bez osobowości. Tworzymy je bez biurokratycznych korowodów. Można wyrazić opinię na każdy temat.
Oczywiście- możliwe, że z czasem okaże się to niewystarczające .
Wtedy jednak będziecie już bogatsi o wiedzę : z kim ? i po co ? zawiązać trwalsze związki. :idea:
matt
2006-10-29 20:43:23
Na pewno jesli chodzi o stowarzyszenie byloby wiecej glosow gdybysmy byli swiadomi co to zmieni.

rzeczywisicie bumerang - tylko czy ktos chce go lapac gdy juz wraca...
Markovitz
2007-03-11 19:28:51
W podforum Dziwny jest ten świat ożyła dyskusja na temat stowarzyszenia...

O Stowarzyszeniu, które powstało w Słupsku wiemy tylko tyle, że ma być pomocne przy organizacji festiwalu, choć pierwszy festiwal Non Stop Niemen odbył się, gdy Stowarzyszenie jeszcze formalnie nie działało.
Nie znam żadnej osoby spośród tam działających (oprócz Stacha, którego znam tak jak Wy z obecności na forum).

Jeśli chodzi o moje zdanie - nic się nie zmieniło :


W sytuacji, gdy nie ma jasno zdefiniowanego celu, a wszystkie dyskusje ogniskują się wokół kwestii nagrań i decyzji, które nie leżą przecież w Naszej gestii znakomicie sprawdza się formuła letnich zlotów i spotkań.
Można powiedzieć, że na czas takich spotkań spontanicznie zawiązujemy stowarzyszenia bez osobowości. Tworzymy je bez biurokratycznych korowodów. Można wyrazić opinię na każdy temat.
Oczywiście - możliwe, że z czasem okaże się to niewystarczające .
Wtedy jednak będziecie już bogatsi o wiedzę : z kim ? i po co ? zawiązać trwalsze związki. :idea:
Stach
2007-03-11 19:34:28
Marku, nic nie przeczy ani nie wyklucza a wręcz przeciwnie ,uzupełnia się.
Stach
2007-06-06 08:58:04
Na zlocie krążyły deklaracje odnośnie członkostwa w stowarzyszeniu.Dlaczego nie było rozmów na ten temat,walnego zebrania ,komitetu założycielskiego,głosowania itp.Moim skromnym zdaniem ,było to w brew prawu.Co Ty Markovitzu powiedziałbyś na ten temat ?Pozostałych forumowiczów również proszę o wypowiedz.
Markovitz
2007-06-06 15:28:04
StachNa zlocie krążyły deklaracje odnośnie członkostwa w stowarzyszeniu. Dlaczego nie było rozmów na ten temat, walnego zebrania , komitetu założycielskiego, głosowania (...)


Staram się na ile to możliwe oddzielać zainteresowania muzyczne od spraw zawodowych.

Mam jeszcze w pamięci zebrania z poprzednich zlotów kończące się niczym.
Nie jestem zainteresowany szarpaniną z deklaracjami tudzież wzajemnymi podchodami.
Te stowarzyszenie nie ma do końca sprecyzowanych celów.
Dlatego przechodzę obok. Po prostu 8)
Stach
2007-06-07 07:29:57
Markovitzu,serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. Rozumiem Cię.
matt
2007-06-08 12:47:58
StachDlaczego nie było rozmów na ten temat,walnego zebrania ,komitetu założycielskiego,głosowania itp.


Nie bylo mnie na zlocie, wiec nie do konca wiem jakie byly rozmowy. Niemniej jednak podstawowe pytanie brzmi: Po co stowarzyszenie?

I wlasnie po odpowiedzi na to pytanie, mozna rozwazyc czy warto stowarzyszenie zakladac. Trzeba byc swiadomym tego co zmieni istnienie stowarzyszenia w sprawach, ktore nas tak bardzo interesuja, w czym moze pomoc. Jesli bedzie wystarczajaco duzo tych "plusow" to pewnie warto sie nad tym zastanowic. Nie sztuka przeciez zalozyc stowarzyszenie (a moze jednak sztuka :wink: ) tylko po to zeby bylo.
Leszek Botwina
2007-06-13 19:45:53
Jeżeli takie stowrzyszenie ma powstac powinno się nazywac : OGÓLNOŚWIATOWE STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW PAMIĘCI TWÓRCZOŚCI CZESŁAWA NIEMENA. Chodzi tu głównie dodatkowo o AMERYKĘ I AUSTRALIĘ. 8)
Markovitz
2007-06-13 19:54:13
Rozumiem dobre intencje, ale po co zaraz taka gigantomania ?

Niech na całym świecie powstanie kilka takich stowarzyszeń, jakie założył w Słupsku Stach. Wtedy w sposób naturalny wyniknie potrzeba organizacji wielkich zlotów i światowych konferencji :D
Leszek Botwina
2007-06-13 20:19:46
Stach naprawdę jest "Wielki" patrząc na jego osiągnięcia. Ale też trafił, wydaje mi się, na żyzną zimię środowisk lokalnych którą zmusił swoją osobowością do wydawnia plonów. Każdy z nas próbuje to robic to w swoich śrowdowiskach lokalnych, z różnym skutkiem. Wydaje mi się też , że sprawa"gigantomanii" jest do dyskusji. 8)
Markovitz
2007-06-13 20:40:01
W tych projektach organizacji rozpatrywanych na zlotach nie widzę celu, który jednoczyłby ludzi w jakimś pozytywnym kierunku. Co jest trochę dziwne, bo w trakcie tych spotkań pojawiło się spontanicznie kilka cennych pomysłów.

Leszek BotwinaSprawa"gigantomanii" jest do dyskusji.


Oczywiście, że tak :)

Ja miałem na myśli przede wszystkim względy pragmatyczne : członkowie stowarzyszenie dla efektywnego działania muszą się spotykać. I to co najmniej kilka, a może i kilkanaście razy w roku !
Jak tu mówić o współdziałaniu skoro niektórym z nas ciężko wybrać się na zlot organizowany w drugim końcu Polski.
Dlatego myślę, że stowarzyszenie Stacha tak prężnie działa, bo skupia ludzi z jednego tylko regionu. No i ma bezdyskusyjnego lidera 8)
gasket
2007-06-14 15:23:51
Ja juz sie zglaszam! Jako klakier! Co innego pisac bzdety na forum a co innego wolac "Niech zyje Niemen" za unijne pieniadze!
Stach
2007-06-15 14:07:35
Problemem stowarzyszenia okazuje się brak osób gotowych do bezinteresownej pracy .

gasketJa juz sie zglaszam! Jako klakier! Co innego pisac bzdety na forum a co innego wolac "Niech zyje Niemen" za unijne pieniadze!

Do diabła z klakierem ! Typowe dla gasketa ironiczno -głupawe żarciki typu "niech żyje Niemen za unijne pieniądze".
Nie mówienie o pieniądzach ,lub udawanie ,że uzyskiwanie środków finansowych nie istnieje jest hipokryzją bądz mijanie się z prawdą -delikatnie mówiąc.Lecz nie są one celem samym w sobie.
Stowarzyszenie jest organizacją o celach niezarobkowych.Nie wyklucza to jednak możliwośc prowadzenia działalności gospodarczej,szukac innych sposobów na znalezienie zródeł finansowych.Jednakże dochód ( finanse ) służyc ma realizacji celów statutowych i nie może byc przeznaczony do podziału pomiędzy członków stowarzyszenia.W moim Stowarzyszeniu PRO CULTURA NON STOP jest wyraznie napisane w jakim celu służą finanse.Jest ich wiele (tych celów ), lecz naważniejszy to :propagowanie i kultywowanie dorobku twórczego CZESŁAWA NIEMENA.
matt
2007-06-18 23:12:35
matt Po co stowarzyszenie?

(...) Trzeba byc swiadomym tego co zmieni istnienie stowarzyszenia w sprawach, ktore nas tak bardzo interesuja, w czym moze pomoc.


A moje pytanie wciaz bez odpowiedzi. :wink:

Oczywiscie istnienie stowarzyszenia, ktore propaguje tworczosc :n:-a organizujac konkursy z Jego utworami jest jak najbardziej zasadne i godne poparcia. To tez jest ważne żeby nie zapomniec o tej muzyce.

Jednak co ze sprawami wydawnictw "dzieł wszystkich" (nie tylko muzycznych)? Czy na tym polu stowarzyszenie moze sie wykazac (to które miałoby byc zalozone)? Czy raczej pozostaje nam czekac - z zalozonymi rekami, a nie z zakladaniem stowarzyszenia.


A jesli chodzi o nazwe,
Leszek BotwinaJeżeli takie stowrzyszenie ma powstac powinno się nazywac : OGÓLNOŚWIATOWE STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW PAMIĘCI TWÓRCZOŚCI CZESŁAWA NIEMENA.


to chyba nie to jest najwazniesze - poki co.
Markovitz
2009-08-07 06:36:03
Stowarzyszeniu Pamięci Czesława Niemena w Świebodzinie z braćmi Wydrzyckimi i prezesem Janem Czachorem w niespełna rok udało się postawić pomnik- ławeczkę z Niemenem i pomóc fanom w organizacji zlotu z prawdziwego zdarzenia.

Ze strony Polskiego Radia Białystok dowiadujemy się, że na przeciwległym końcu Polski, w Supraślu miało miejsce zebranie założycielskie kolejnego stowarzyszenia 8)
Stach
2009-08-07 11:32:29
Wiadomości Radia Białystok:

Radio poleca
Posłuchaj Radia


2009-08-02 - godz. 11:56

Powstało stowarzyszenie Czesława Niemena w Supraślu

Chcą ocalić dom rodzinny artysty, zbierać pamiątki i popularyzować twórczość. W Supraślu zawiązało się stowarzyszenie imienia Czesława Niemiena.

Stworzyli je ludzie z Białegostoku i Warszawy - przyjaciele i miłosnicy twórczości zmarłego 5 lat temu piosenkarza i kompozytora. Przede wszystkim chcemy odnowić dom Wydrzyckich w Starych Wasiliszkach na Białorusi. Znajdą się tam m.in. pamiątki po Czesławie Niemienie - mówi Adam Kosiorek z Telewizji Polonia. Według stowarzyszenia spotykaliby się tam miłośnicy twórczości artysty.

Od lat zbieramy pamiątki, zdjęcia, archiwalne nagrania czy anegdoty o Czesławie - mówi przyjaciel artysty Tadeusz Skliński. Na odnowienie domu Niemena w Wasiliszkach ministerstwo obiecało dać 200 tysięcy zł. Pozytywnie do projektu nastawione są także władze Białorusi.

Czesław Niemen przyjechał do Polski z Wasiliszek w ramach repatriacji w 1958 roku. Był jednym z najpopularniejszych wykonawców i kompozytorów. Znamy go z przebojów "Dziwny jest ten świat", "Pod Papugami", "Czy mnie jeszcze pamietasz". Był także cenionym kompozytorem awangardowej muzyki elektronicznej i teatralnej. (mch)


Radio Białystok
`````````````````````````````````````````
:D Cieszy mnie informacja o ratowaniu Domu CZESŁAWA NIEMENA, to dopiero będzie piękny i ... "żywy pomnik"- tętniący życiem obiekt.
Markovitz
2010-08-11 17:12:38
Po powrocie z festiwalu w ościennym kraju, gdzie ludzie dobrej woli od lat zgodnie budują prestiż imprezy, jakoś nie mogę się jeszcze odnaleźć na ziemi, którą wiernie opisał Ernest Bryll w utworze "Jakże człowiek jest piękny".

...gdzie ziemia jałowa to znaczy tytuły poematów...
Jak ogromne drzewo mogła być jego poezja...


Newsy mówią o braku zgody na stowarzyszenie im.Czesława Niemena Wydrzyckiego :arrow: Wiadomości Białystok, Kurier Poranny
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-08-12 12:45:08
Blizej nieznane zrodla donosza ze Rzad Bialorusi nosi sie z zamiarem zmiany nazwy rzeki Niemen na skutek kolizji z przybranym nazwiskiem spadkobierczyni znanego polskiego piosenkarza ! ? :( :? :)
Istnieje powazna obawa ze na skutek ostatnich powodzi zirytowana do granic mozliwosci rzeka moze zabrac rozlatujacy sie dom rodzinny piosenkarza ku radosci znanych osob i smutkowi osob, ktore niezmordowanie usiluja go ocalic . ! ? :)
Tadeusz
2010-08-12 14:19:21
Romuald Juliusz WydrzyckiBlizej nieznane zrodla donosza ze Rzad Bialorusi nosi sie z zamiarem zmiany nazwy rzeki Niemen na skutek kolizji z przybranym nazwiskiem spadkobierczyni znanego polskiego piosenkarza ! ? :( :? :)
Istnieje powazna obawa ze na skutek ostatnich powodzi zirytowana do granic mozliwosci rzeka moze zabrac rozlatujacy sie dom rodzinny piosenkarza ku radosci znanych osob i smutkowi osob, ktore niezmordowanie usiluja go ocalic . ! ? :)


Ani to sarkastyczne, ani złośliwe - zbędne.
Stach
2010-08-12 15:10:41
Tadeusz
Ani to sarkastyczne, ani złośliwe - zbędne.

A to niby ma byc złośliwe, sarkastyczne :?:
:lol:
sarkazm

ironia
"Doktor nie puścił, ale drzwi puściły." (J. Kochanowski, O doktorze Hiszpanie)
Markovitz
2010-08-16 21:19:59
Stach nie próżnuje, mimo że tkwi przytrzaśnięty drzwiami, których mimo pochwał do końca mu nie otworzono.

Kiedyś traktowałem komentarze Romualda jako przesadzone. Minęło kilka lat. Romuald niewiele się zmienił, ale ja traktuję opinie stryjecznego brata Czesława inaczej. Oczywiście bywa sarkastyczny, ale jeśli chce przed czymś ostrzec, to wie o czym mówi... Sąd znalazł się pod medialną presją oczekiwań Pani M.. Mam nadzieję, że chęć utrącenia inicjatywy sympatyków Niemena przegra z wolnością stowarzyszania się. Ot, tak dla utarcia nosa.
Stach
2010-08-17 10:41:23
MarkovitzStach nie próżnuje, mimo że tkwi przytrzaśnięty drzwiami, których mimo pochwał do końca mu nie otworzono.

... O! Coś takiego. Po, której stronie "drzwi nie do końca otwartych" się znajdujesz? :)
Markovitz
2010-10-08 19:02:29
O finale sądowego sporu o rejestrację stowarzyszenia "Niemen" można już przeczytać na stronie :arrow: TVP.
Sąd Okręgowy potwierdził, że sympatycy Niemna mogą się swobodnie stowarzyszać.

Pytanie, czy wobec takich przeszkód i zapowiedzi kolejnych spraw jest sens w tego rodzaju działalności ?
Bo perspektywa kolejnych sądowych batalii nie dla każdego fana i melomana jest pociągająca :?
Tadeusz
2010-10-08 19:32:19
MN, mówiąc o naruszaniu dóbr osobistych przez miłośników twórczości Niemena i blokując wszelkie inicjatywy zmierzające do zachowania pamięci o nim, sama narusza swoje dobra osobiste.
Postawa ta jest zupełnie dla mnie niezrozumiała.

Rodzina Janis Joplin , czytałem o tym niedawno, jest zainteresowana popularyzacją i wydawnictwami jej twórczości. Rzecz jasna korzysta skrupulatnie ze swoich praw spadkowych, ale dzieje się to z korzyścią dla odbiorców,.
Tymczasem my mamy przysłowiowego psa ogrodnika, bo co mi z płyty z facetem w wannie, która jest zbiorem przypadkowo dobranych utworów- takich od sasa do lasa. Nie kupiłem jej i nie kupię.

Wydawnictwo należy powierzyć profesjonalistom.
GraCja
2010-10-08 23:14:13
Nie ma to jak samokrytyczna piosenka Edyty Geppert pod fantastycznym tytułem:
"Pani Geppert, to się nie sprzeda"...
Ja nie kupiłam... :evil: bo mnie ta piosenka wkurza do dziś...i nie tylko ta...
aż chciałoby się dośpiewać...
"Pani Niemen, czy to się sprzeda" ?...
i taka jest prawda,
KUJ ŻELAZO, PÓKI GORĄCE
tylko dziś prawdziwych kowali już nie ma...
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-10-12 12:50:18
Jak donosza media w wyniku ostatniego werdyktu sadowego w Bialymstoku Rzad Bialorusi zrezygnowal ze zmiany nazwy rzeki Niemen , a nawet zaczal sie reklamowac w TV Euro News spotem Invest in Belorus .
Nie ma nic zlego co by na dobre nie wyszlo ! :)
Tadeusz
2010-11-26 19:14:41
No i prezes Stowarzyszenia, autor książki o związkach Niemena ze Świebodzinem, naraził się PANI "NIE"- a za co? - kto to wie !!!
wladek
2010-11-26 20:57:17
za książkę właśnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GraCja
2010-11-28 00:10:08
Matko jedyna! Nawet tego czytać nie można spokojnie...
A cóż dopiero miał by na to ...Czesław...
Dobrze, że już książkę zdążyłam kupić, chociaż księgarnia zdarła że szok...
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony