Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Michaj Burano 2007-03-29 - 2013-08-15 Tadeusz 7 5443
Tadeusz
2007-03-29 13:02:18
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-03-29 13:02:18 przez Tadeusz
http://www.merlin.com.pl/frontend/brows ... 36693.html


Na płytę tę natknąłem się całkiem przypadkowo, szukając zupełnie czegoś innego na półach sklepu muzycznego. Znajomość nazwiska wykonawcy i jego kilku, popularnych dawniej, piosenek sprawiły, że kupiłem ją bez namysłu. Wszak zawarta jest na niej ogromna garść moich wspomnień z lat 60-tych. Michaj Burno – jeden z filarów stajni „ Niebiesko-Czrnych”- już jako nastolatek miał wyjątkowo dobrze ukształtowany głos, a w jego śpiewie wyczuwało się specyficzny cygański feeling i wyjątkową muzykalność, wręcz niespotykaną.
Próba porównywania Jego głosu, pełnego ekspresji i romantyzmu, do sławnych wówczas głosów przedstawicieli amerykańskiej pop-kultury tamtych lat pozbawiana jest jakiejkolwiek racjonalności, bo głos Michała Burano to źródło wyobrażeń o kulturze Cyganów, zagadkowej dla nas i jednocześnie pociągającej. W jego śpiewie wyczuwa się tęsknotę za wolnym życiem; życiem wędrownym – taborowym, wyzwolonym z obowiązujących- nie zawsze wygodnych i potrzebnych, a często sztucznych- norm społecznych. Choć nie jesteśmy Cyganami, to podświadomie tęsknimy do wolnego życia, na wzór cygański - w taborach i bez problemów - bo kieruje nami zew natury.
Puszczając w ruch tę płytę byłem pewien, że doznam przyjemnego uścisku w gardle. I nie pomyliłem się! Słuchając śpiewu Michała Burano odnosi się wrażenie, że tuż za progiem jest polana, a na niej ognisko i kociołek ze strawą, mimo że piosenki na tej płycie wcale nie opisują wędrówek plemion cygańskich. To właśnie ów specyficzny cygański feeling i wyjątkowy głos wokalisty pobudza w ten sposób naszą wyobraźnię.
Piosenki Michała Burno, choć nie cygańskie, to mocno zabarwione są cygańskim romantyzmem, i to właśnie sprawia, że są piękne i naturalne-niewycyzelowane w studiu nagrań, po stokroć powtarzane, aż do osiągnięcia „ideału”.
Ewa
2007-03-29 20:22:16
Nie znam wszystkich utworów z tej płyty, ale zgadzam się z Tobą, że Burano był naprawdę dobrym wokalistą.
Cały czas mam w pamięci koncert "Old Rock Meeting" i choć Burano, czy jak kto woli - John Mike Arlow, zaśpiewał tylko dwie piosenki, to zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie.
Lepszy od niego wokalnie był wówczas tylko Niemen.
Ewa
2007-04-05 20:32:14
Chyba nie wszyscy wiedzą, że prezentowana powyżej recenzja dostała nagrodę od Merlina za najlepszą recenzję tygodnia. :D
To zresztą nie pierwsza tego typu nagroda Tadeusza, w końcu zrecenzował już dla Merlina parę płyt, m.in. Niemena, Miry Kubasińskiej czy Nalepy.
Ed
2007-04-05 20:54:19
Ewa
Cały czas mam w pamięci koncert "Old Rock Meeting" i choć Burano, czy jak kto woli - John Mike Arlow, zaśpiewał tylko dwie piosenki, to zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie.
Lepszy od niego wokalnie był wówczas tylko Niemen.


Byliśmy na tym samym koncercie.. ;) a ja pamiętam, że Burano zaprezentował niemal półgodzinny recital ze swoim amerykańskim zespołem, w którym chyba na klawiszach grała bardzo sympatyczna pani... ;)
Ad recenzji Tadeusza - wielkie brawa... ;)
Ewa
2007-04-06 07:59:56
Ed
Byliśmy na tym samym koncercie.. ;) a ja pamiętam, że Burano zaprezentował niemal półgodzinny recital ze swoim amerykańskim zespołem, w którym chyba na klawiszach grała bardzo sympatyczna pani... ;)

W takim razie gratuluję świetnej pamięci. :)
Chociaż przyznam, że słuchając płyty też miałam wrażenie, że śpiewał wtedy coś jeszcze.
Pani grającej na klawiszach niestety już w ogóle nie pamiętam.
angur
2007-04-06 08:52:35
TadeuszPuszczając w ruch tę płytę byłem pewien, że doznam przyjemnego uścisku w gardle. I nie pomyliłem się!


Plyta jest rowniez gratka dla kolekcjonerow nagran Niemena. W tle piosenki "Ja po tobie nie placze" rozpoznawany jest glos Czeslawa (T. Sklinski, Dyskografia, str.47).

Dolaczam sie rowniez do gratulacji dla Tadeusza za kolejna swietna recenzje.
Markovitz
2012-11-15 21:54:39
Od kilku miesięcy Michaj (albo jak kto woli- John Mike Arlow) próbuje o sobie przypomnieć. Nagrał nawet balladę miłosną po polsku, ale mi bardziej przypadła do gustu piosenka My life was a dream (You Tube)... W latach 60 jego życie rzeczywiście było jak sen marzącego o sławie chłopaka 8)
jonnblaze
2013-08-15 11:37:57
Chociaż przyznam, że słuchając płyty też miałam wrażenie, że śpiewał wtedy coś jeszcze. Pani grającej na klawiszach niestety już w ogóle nie pamiętam. :lol:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony