Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Dziwny jest ten świat

Dyskusje na dowolne tematy dla ktorych nie znalazło się miejsce w pozostałych forach. Wątki nie muszą dotyczyć Czesława Niemena, jednak ograniczamy się do tematów związanych z kulturą i sztuką.

Niemen a papież... 2005-04-02 - 2023-04-02 Piotr Starzyński 14 8327
Piotr Starzyński
2005-04-02 20:34:38
Chcę wyrazić swoje głębokie współczucie wszystkim tym, którzy płaczą nad śmiercią papieża...
Pamiętamy, co czuliśmy, kiedy odszedł :N: .
Możemy więc zrozumieć ból tych, którzy będą musieli uporać się z odejściem chyba największego Polaka...
Napiszcie, proszę kiedyś, co mówił Czesław Niemen, o tym wielkim człowieku. Wiem, że w jakimś wywiadzie się na jego temat wypowiadał.
Dobrej nocy wszystkim dziś cierpiącym...
Po-zdrowie-nia
Piotr S.
Andrzej Mróz
2005-04-05 06:24:49
Odszedł od nas Jan Paweł II nasz Papież (każdy z nas może to powiedzieć - nasz Papież) lecz zanim nas opuścił pozostawił nam nieskończoną księgę wrażliwości,myśli, uwag, dokonań.
Najgłębiej jak tylko można sięgał swoimi korzeniami do tego co w życiu człowieka jest ponadczasowe. Ośmielił się mimo wszystko powiedzieć nam, iż nie jesteśmy dziećmi kolejnego powstającego systemu wraz z jego ideologią i moralnością, którą tworzą niestety koniunktura, a zatem i moda.
Piszę o tym na forum, bo po pierwsze nie sposób milczeć,
po drugie Niemen bardzo cenił Ojca Świętego Jana Pawła II,
po trzecie Niemen w swojej twórczości też sięgał do najgłębszych pokładów człowieczeństwa, też starał się coś nam przekazać.

Niech Bóg da Mu radość życia wiecznego.
Markovitz
2005-05-01 22:01:17
To już miesiąc :cry: - nie do wiary...
"Współczesnemu światu Chrystus głosi podstawową rzecz :10 przykazań, 8 blogoslawieństw oraz by nie czynić Drugiemu, co Tobie niemile".
Kto to powiedział ? Pomyślałby kto ,że to mógł rzec niegdyś Ojciec Św. Jan Paweł II , ale to nie ON.
A, więc właśnie ... Tak jest ! To Nasz :N: jest autorem tego przesłania, opublikowanego zresztą w czasopiśmie "Droga", w grudniu 1999r.
gasket
2005-08-05 14:36:09
Markovitz"Współczesnemu światu Chrystus głosi podstawową rzecz :10 przykazań, 8 blogoslawieństw oraz by nie czynić Drugiemu, co Tobie niemile".

tylko gwoli scislosci - oryginalnym nakazem bylo raczej - czynic drugiemu co tobie mile - bardziej wymagajace - i trudniejsze niz tamto stare

to wlasnie bylo nowoscia 2000 lat temu
-
ludek
2005-08-05 19:49:11
Who can help me?
I'm search the english version " Dziwny jest ten świat ". Darek has this send to us but our office - girl have a problem with her PC. She can't find the message.
Thank You - ludek
Markovitz
2005-08-06 20:44:29
gasket tylko gwoli scislosci - oryginalnym nakazem bylo raczej - czynic drugiemu co tobie mile - bardziej wymagajace - i trudniejsze niz tamto stare

Czasem wystarczyłoby tylko powstrzymać się 8) i w tym miejscu np. nie udzielać korepetycji z teologii . Zacytowałem wypowiedź Cz. :n: dla pisma "Droga" zawierającą próbę osobistego odczytania słów Chrystusa... i tyle.. .
gasket
2005-08-08 11:17:07
nie -
nie moglem sie powstrzymac
teologia katolicka - obok muzyki i dzwiekow elektronicznych byla niegdys jednym z moich najwiekszych zainteresowan

nie jestem jednak fanatykiem i nie rzucam sie np ze to niemen - w tym temacie - pisane z duzej litery - zamiast na odwrot

gdybym ja napisal - nae w ostatnich latach dal nam kilka pieknych plyt ideefixe, spodchmury i sukces - to na pewno bys to sprostowal - a pewnie i wysmial autora

a ze cytowane przeslanie jest dosyc istotne - jak i roznica miedzy - nie czynic - a - czynic
wiec grzecznie sprostowalem
gasket
Markovitz
2005-08-08 14:58:45
Ja o naszym Papieżu piszę z reguły wielką literą...

Gasket nae w ostatnich latach dal nam kilka pieknych plyt ideefixe, spodchmury i sukces - to na pewno bys to sprostowal - a pewnie i wysmial autora ...
Nae -?
Ten znak firmował płyty Niemena, ale nie był jego pseudonimem.
Markovitz
2005-10-16 18:12:26
Dziś w Dniu Papieskim Teleexpress w części muzycznej przypomniał widzom Postać :N:-a.
Jeśli chodzi o zawartość muzycznego alfabetu, to niespodzianki raczej nie było: tłem opowieści Marka Sierockiego był (a jakże!) "Dziwny jest ten świat" w wersji z Sopotu'67, a oprócz tego utworu przez chwilkę mignął :n:.Enigmatic z "Jednego serca".
Ładnie, że w Takim Dniu przypomnieniem dokonań :N:-a zainaugurowano w teleexpressowym alfabecie hasła na literę "N", lecz smutne jest to, iż zilustrowano Jego twórczość tym ,co zwykle materiałem :? . Aż się prosiło choć o frazę z 8 błogosławieństw...
VICTOR
2006-01-14 15:41:18
Pod koniec lat 80tych w jednym z tarnowskich kościołóew Niemen utwór "Nie obawiajcie się prawdy" zadedykował właśnie Janowi Pawłowi II.
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-11 09:06:27
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2006-06-11 09:06:27 przez stan.i.slaw N.AE.
za komentarz niech posluzy frag,utworu..."nie wypatrujmy /falszywych bogow/pominmy brednie ideologów"...to NIEMEN wykrzyczal nam prawdę jeszcze dlugo przed papieżem a jeszce wczesniej Norwid i dalej cyt."zważmy ,cóz wart człowiek nieczłowiek?" Dla mnie CZESŁAW NIEMEN BYŁ,JEST" starszym bratem "to dzieki Niemu parŁem do przodu ,wiem ,ze zycia nie przebimbalem ,jest moim wiednikiem i tak pozostanie do konca moich dni,tylko ON ! "czuwaj"
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-11 09:08:36
VICTORPod koniec lat 80tych w jednym z tarnowskich kościołóew Niemen utwór "Nie obawiajcie się prawdy" zadedykował właśnie Janowi Pawłowi II.
1-szemu polskiemu kosmonaucie (Hermaszewski) tez dedykowal utwory."czuwaj"
stan.i.slaw N.AE.
2006-06-11 09:15:17
Wejdż na stronę:niemennonstop.pl
Jurek
2012-06-21 16:38:50
Panie Piotrze , słyszałem słowa Czesława Niemena o papieżu Polaku wypowiedziane w Teatrze Polskim we Wrocławiu na ulicy Zapolskiej w maju lub czerwcu 1979 roku . Czesław Niemen mówił do zgromadzonej publiczności " oczekujemy na przybycie Pielgrzyma do Polski". Przed powiedzeniem tych słów Czesław Niemen i muzycy towarzyszący wykonali kompozycję "Pielgrzym".
Pozdrawiam
Jurek
Markovitz
2023-04-02 20:06:43
18 lat temu nasz Piotr z Poznania napisał pierwszy post w tym topiku.

Minęło tyle lat, a wielobarwna postać Karola rodem z Wadowic nikogo nie pozostawia obojętnym - i to na różnych polach Jego aktywności: jako Głowy Kościoła, jako Pielgrzyma naszych czasów, wielkiego patrioty i męża stanu zmagającego się z totalizmami, a także z zepsuciem podkopującym zaufanie do Kościoła, a z drugiej strony człowiekiem wrażliwym na słowo, artystą i sportowcem, twórcą dzieł literackich i dramatycznych. Co mi się szczególnie podoba z Jego przesłania..? To może zapodam trzy cytaty:

"Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełnicie prawo Chrystusowe. Ja nie powiem Ci nic" - to powtarzał za św. Pawłem.

"Chłopie- nie becz, to nie Ty zostałeś papieżem!" - to słowa skierowane na lotnisku Balice pod koniec pielgrzymki do wzruszonego proboszcza katedry.

"Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje.

Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się miłości, która stawia człowiekowi wymagania".


To już z wezwania do ówczesnych Młodych... Jestem z pokolenia JP2, które szczególnie odczuwa niesprawiedliwość i ból za wytaczane przeciwko Niemu insynuacje.

Wierzę, że polski Papież wyjdzie z tej potyczki zwycięsko, bo prawda się obroni. Najskuteczniej obroni Go nie kościół, lecz świeccy dziennikarze i historycy.

On sam także- wydanymi dokumentami, ale też wspomnieniami świadków historii i swoimi książkami jak "Pamięć i tożsamość" - po którą za rzadko sięgamy.

Pamięć o Nim jest widoczna także na polu popkultury - niemal co roku odbywają się okolicznościowe koncerty, wydawane są dedykowane Mu płyty.

Dziś w Warszawie podczas marszu papieskiego Marek Bałata zaśpiewał hymn "Te Deum" z dodanymi strofami poświęconymi Janowi Pawłowi II.

*****************************************************************************************************************


A jak próbę czasu znosi postać Czesława Wydrzyckiego rodem ze Starych Wasiliszek..?

Na to pytanie nie potrafię udzielić jednoznacznej odpowiedzi...

Dziś wiemy więcej o Wydrzyckim- Niemenie, o Jego rodzinie i poglądach. Poznaliśmy kilka nieznanych wcześniej nagrań i epizodów z życia.

Ale pozostał niedosyt, że po Jego śmierci niewiele zrobiono*, aby Jego twórczość- a przynajmniej jej cząstkę- spopularyzować zagranicą.

W latach 70. próbowano na Zachodzie promować Czesława jako "papieża hipisów Europy Wschodniej", lecz On się temu sprzeciwiał.

Nie był ani hipisem, ani papieżem. Był znanym Polakiem i - jak sam mawiał- regionalnym artystą.

Dodajmy: Artystą przez duże "A", na którym świat się nie poznał...


*Jakieś próby były i są ponawiane, ale bez widocznego zainteresowania i udziału osób, które decydują o losach spuścizny Cz.Niemena.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Dziwny jest ten świat | górę strony