Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Wywiad z Niemenem dla niemieckiej telewizji z 1972r. 2005-02-21 - 2005-04-09 Andrzej Mróz 2 2903
Andrzej Mróz
2005-02-21 18:43:17
Chciałbym wrzucić na forum tłumaczenie z języka niemieckiego wywiadu jaki Niemen udzielił jednej z niemieckich telewizji z okazji koncertu inaugurującego igrzyska olimpijskie w Monachium w 1972r.
Wyjaśnienia wymaga tu tylko fakt, iż Niemen nie mówił nigdy, że urodził się w Rosji, czy ZSRR. Niemieckie tłumaczenie uprościło tutaj wypowiedź Niemena.



Polska Państwowa Agencja Koncertowa PAGART twierdzi, że Niemen sprzedał tak wiele płyt, jak Frank Sinatra, Tom Jones oraz Beatlesi razem wzięci, jest w tym naturalnie sporo przesady, ale na pewno sprzedał on miliony płyt i jest to dla nas bardzo zdumiewające, ponieważ wschodnioeuropejska scena rockowa jest u nas ciągle jeszcze nieznana.


Co wpłynęło na pana głos, który brzmi prawie jak „czarny głos”?


Urodziłem się w Rosji i rozpoczynałem rosyjskim folklorem, a sposób w jaki tam się śpiewa jest podobny do tego, co w rocku i jazzie nazywamy „czarnym głosem”. Później usłyszałem wokalistów soulowych takich jak Roy Charles oraz Otis Redding. W moim głosie mają miejsce także pewne elementy muzyki orientalnej. To wszystko razem uformowało mój styl i właściwie nie można powiedzieć dokładnie skąd wzięły się poszczególne wpływy.


Jak wyglądają kontakty młodych Polaków z zachodnią sceną rockową?


Z masowymi środkami komunikacyjnymi jest dziś sprawa prosta. Młodzież w Polsce słucha radia, szczególnie radia Luksemburg oraz zaopatruje się w różny sposób w zachodnie płyty rockowe. Ostatecznie jest tak, że wszystkie nowości ze świata muzyki rockowej trafiają także do Polski.


A jeśli chodzi o treści pańskich piosenek, czy śpiewa pan także „protestując”, tak jak zachodni wokaliści rockowi?


Powołujemy się na polską poezję, w większości na wielkiego polskiego poetę Cypriana Norwida. Nie, nie są to pieśni protestu w sensie zachodniej muzyki rockowej, raczej pozytywna filozofia, afirmacja życia.
Markovitz
2005-04-09 21:30:59
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2005-04-09 21:30:59 przez Markovitz
Za Andrzejem Mrozem:
Powołujemy się na polską poezję, w większości na wielkiego polskiego poetę Cypriana Norwida. Nie, nie są to pieśni protestu w sensie zachodniej muzyki rockowej, raczej pozytywna filozofia, afirmacja życia.
Czyli jednak :"piękny jest ten świat" , lecz oto rzeczywistość znowu skrzeczy. Zakończyłem właśnie lekturę felietonu pana Stanisława Michalkiewicza w pewnym piśmidełku .
Efekt "ruchu myśli pana Claudico* w temacie Niemen" współbrzmi idealnie z tonami peerlowskiej prasy z okresu późnego Gomułki. Konkluzja publicysty-liberała :"Dziwny jest ten świat" był... imitacją protest-songu :o . Kropka. Ręce opadają :evil: . A, w 1972 , w Monachium następny w kolejce za Niemenem do uroczej prezenterki TV stał sam Charles Mingus-wielka gwiazda jazzu... :mrgreen:


P.S. Z łacińskiego: *claudico - stać na słabych nogach (edit)
Markovitz
2005-04-09 21:34:24
Coś pozytywnego : przed tym wywiadem dla niemieckiej tv (Niemen stał z dżinsową kataną przerzuconą przez ramię) był koncert Rock and Jazz Now.
Grupa NIEMEN grała tam m.in."Puppets"(Marionetki) - Józek Skrzek na skrzypkach, Antymos na gitarze, no i ta gra spojrzeń z Ketą , słynne malowanie dźwiękiem.. Ach , dosyć tego dobrego.
We wspomnianym wywiadzie :N: wypowiedział się tak :

Z masowymi środkami komunikacji jest dziś sprawa prosta: młodzież w Polsce słucha radia, szczególnie radia Luksemburg.


Młodzi, wiecie dlaczego Radia Luxemburg ?
Otóż większości propozycji muzycznych naszego radia wówczas (jak i wcześniej za Gomułki) nie dało się słuchać . O prasie nawet nie wspomnę.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony