Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Muzyko moja

Dyskusje o twórczości Niemena.

Zjawa i Poeta 2021-05-23 - 2021-05-24 Tomasz Lewinski 2 2132
Tomasz Lewinski
2021-05-23 05:55:56
Nie znałem pieśni Zjawa i Poeta, dopiero ostatnio znalazłem jakies fatalne nagranie na you tube.
Czy jest jakieś normalne nagranie (na którym coś słychać) ?
Czy znany jest tekst czy też to jest fragment Wesela Wyspiańskiego ?
Ewa
2021-05-23 16:46:13
"Zjawa i poeta" to utwór często wykonywany przez Niemena na koncertach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Tekst i muzyka jest autorstwa Niemena, a tytułową "zjawą" jest nie kto inny jak Małgorzata Niemen.
Niestety istniejące nagrania koncertowe, na których można usłyszeć ten utwór są raczej marnej jakości i trudno jest zrozumieć cały tekst.
Być może Niemen nagrał ten utwór w domowym studio i kiedyś go usłyszymy w lepszej wersji? Mało prawdopodobne, ale czasem cuda się zdarzają. ;)
Tadeusz
2021-05-24 11:45:37
Zjawa i poeta.
https://www.youtube.com/watch?v=lcnnBeYGEi4

Instrumentacja na wzór Józefa Skrzeka ( a może odwrotnie, to Skrzek czerpał...?, ale są tu mądrzejsi ode mnie i z pewnością z chęcią, i z satysfakcją skorygują moje przeświadczenia) nic nowego, a melodyka od lat taka sama- łatwa do przewidzenia. Też nic nowego. Jest to pewien styl, ale nie na długo sprawdzający się, bo szybko może się znudzić. Mi już dawno się znudził. Jeśli zabrakło koncepcji, to zawsze można powiedzieć-eksperymentuję (a w domyśle: jadę tak długo, ile się da..., np. na "pszczółce Mai")
Odsyłam do albumów Czerwonego i Bema, tam jest czego posłuchać - instrumentacja, melodyka, wokal.

PS Po co komuś naście wersji "Pielgrzyma" ?!
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Muzyko moja | górę strony