Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Programy TV: 13 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '75 2008-03-18 - 2013-02-07 Markovitz 12 10796
Markovitz
2008-03-18 11:45:33
Koncert Mikrofon i Ekran zatytułowany : 13 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '75 zawiera m.in. fragmenty Oratorium "Srebrne Dzwony" Katarzyny Gaertner i Ernesta Brylla :

- "Co się stało matko z moim snem" w wykonaniu Cz. Niemena (zakłócenia obrazu),
- "Wrócą chłopcy z wojny" - Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski (również zakłócenia).

Występują też m.in.: Ewa Bem śpiewa piosenkę "Kolega Maj" (muz. : J.Ptaszyn Wróblewski, słowa : A.Osiecka), Skaldowie wykonują utwór "Wiosna" (muz.: A. Zieliński, sł. Michał Bobrowski), zespół SBB i Halina Frąckowiak wykonują "Brzegi Łagodne" (muz. : Jo. Skrzek, sł. Julian Matej).
ratajczak bogdan
2008-03-18 17:47:02
MarkovitzKoncert Mikrofon i Ekran zatytułowany : 13 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '75 zawiera m.in. fragmenty Oratorium "Srebrne Dzwony" Katarzyny Gaertner i Ernesta Brylla


Markovitz napisał, a ja nie bardzo wiem, jak mam to rozumieć.
Czy to program koncertu, czy zapowiedź (co byłoby bliższe i wynika z kontekstu) programu telewizyjnego?
Kilka dni temu (14.03.TVP 2) w programie "Wideoteka Dorosłego Człowieka", Maria Szabłowska i red. Szewczyk gościli Żannę Biczewska (wspominała też Niemena, koncert w Zielonej Górze, spotkanie na Festiwalu w Dortmundzie, wspólny udział w jury w Z.G. i Kołobrzegu [?]) - zaprezentowano wykonanie jej wersji "Bradiaga" sprzed lat. Drugim gościem (wrócił właśnie z Paryża, gdzie kręcił film - benefis J.P.Belmonda) był Daniel Olbrychski. I jako ilustracji użyto właśnie fragmentu z koncertu opolskiego "Niechaj nam zagrają wszystkie srebrne dzwony". Wyemitowano duet Maryli Rodowicz i Daniela Olbrychskiego "Wrócą chłopcy z wojny".
Zakłóceń wyraźnie widocznych nie było. Zatem jest może w archiwach wersja inna, niż pisze o niej Markovitz.
Maryla Rodowicz wystąpiła w tej samej, niebieskiej sukience, którą znamy (z fotografii ze strony internetowej Maryli Rodowicz) z duetu z Niemenem. Należy się spodziewać, że i w tym przypadku może istnieć wersja bez skazy, gdy wykonują w duecie "Pieśń ocalenia" (Cz.Niemen/Jonasz Kofta).
I podobnie ma się sprawa z Niemenowską wersją live "Co się stało, matko, z moim snem" - Ernesta Brylla i Katarzyny Gaertner.
Trzeba głośno domagać się od prowadzących pokazania tego materiału.
Co niniejszym czynię.
Czy będzie to głos wołającego na puszczy?
Czas pokaże.

(.)
Markovitz
2008-03-18 19:15:24
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2008-03-18 19:15:24 przez Markovitz
Ratajczak Bogdan Markovitz napisał, a ja nie bardzo wiem, jak mam to rozumieć.
Czy to program koncertu, czy zapowiedź (co byłoby bliższe i wynika z kontekstu) programu telewizyjnego?


Bogdanie : lepiej nie gmatwać :)
Po prostu zgodnie z zasadą tego podforum zamieściłem informację, że jest w archiwum TVP taki program - zapis koncertu opolskiego z wymienionymi utworami.

Ratajczak Bogdan .. jako ilustracji użyto właśnie fragmentu z koncertu opolskiego "Niechaj nam zagrają wszystkie srebrne dzwony". Wyemitowano duet Maryli Rodowicz i Daniela Olbrychskiego "Wrócą chłopcy z wojny".
Zakłóceń wyraźnie widocznych nie było. Zatem jest może w archiwach wersja inna, niż pisze o niej Markovitz.

Przyjmijmy, że wyeliminowano usterki (przy dzisiejszym stanie techniki jest to bułka z masłem). Zwykle jednak w programie Szewczyka i Szabłowskiej nie pokazuje się całych utworów. Dlatego też nie pałam specjalnym entuzjazmem, aby zwracać się akurat do nich o emisję. Nawet jeśli się zgodzą, to zapewne pokażą skrót gdzieś między piosneczkami .. powiedzmy o dość dużym rozrzucie stylistycznym...
Trudno byłoby taką emisję uznać za promocję utworu "Co się stało Matko z moim snem ?" :roll:
ratajczak bogdan
2008-03-18 20:28:46
Markovitz
Trudno byłoby taką emisję uznać za promocję "Co się stało Matko z moim snem ?"


Dla mnie byłoby to dużą promocją, bo tego nagrania nie znam w ogóle w tej wersji.
W takiej posusze byłaby to prawdziwa REWELACJA!
Nie obawiałbym się też tego, że pieśń "Co się stało, matko, z moim snem", ugrzęzłaby gdzieś między innymi "piosneczkami".
Jest zbyt mocna i wybiłaby się spoza każdej sterty "konfekcji muzycznej".
Maria Szabłowska i red. Szewczyk są przychylni Czesławowi i nie wierzę, aby "skopali" taki rarytas.
A przy okazji może nareszcie zobaczyłbym ten legendarny (i znany zaledwie garstce wtajemniczonych - PYTANIE DLACZEGO TYLKO IM???) duet Niemena z Marylą Rodowicz - "Pieśń ocalenia".
Czy tak trudno zrozumieć ludziom z TV, że na to czekamy?
Droga Pani z telewizji...

(.)
Markovitz
2008-03-18 20:34:56
Ratajczak Bogdan A przy okazji może nareszcie zobaczyłbym ten legendarny (i znany zaledwie garstce wtajemniczonych - PYTANIE DLACZEGO TYLKO IM???) duet Niemena z Marylą Rodowicz - "Pieśń ocalenia".


Ale "Pieśni ocalenia" w tym programie (a jest to jedyna skatalogowana relacja telewizyjna z XIII KFPP Opole '75, w jakiej występuje Niemen) - nie ma.
ratajczak bogdan
2008-03-18 20:53:47
Markovitz
Ale "Pieśni ocalenia" w tym programie (a jest to jedyna skatalogowana relacja telewizyjna z XIII KFPP Opole '75, w jakiej występuje Niemen) - nie ma.


Jak nie ma?
Proszę zajrzeć na strone 334 "Dyskografii" Tadeusza Sklińskiego.
JEST
Z podpisem: Nagranie PR i TVP z Koncertu Premier - 27.06.1975.

To komu tu wierzyć? Katalogowi TVP, czy Tadeuszowi Sklińskiemu?
Zbyt wiele już było różnych przekłamań odnośnie zaginionych ponoć nagrań, a później cudownie odnalezionych, że przestaję już wierzyć w cokolwiek w tej materii.
Jakoś nie bardzo wierzę w teorie spiskowe.
Dlaczego to nagranie miałoby ulec likwidacji?
Dlaczego dokładnie to, o którym krążą legendy.
Czy aby nie po to, żeby nagle znowu ktoś mógł zaistnieć, jako ten, którego zesłała nam Opatrzność, aby uratował kolejny dokument przed unicestwieniem?

(.)
Markovitz
2008-03-18 22:14:24
Zauważmy jednak, że wzmianka w DYSKOGRAFII dotyczy dwóch nagrań audio.
Cały ten dział obejmuje tylko nagrania audio.

I - jak sądzę - takim zapisem "Pieśni Ocalenia" ze zbiorów Polskiego Radia dysponował autor. Z kolei nagranie "Co się stało Matko..." pochodzi z telewizyjnej ścieżki dźwiękowej. I tylko ten utwór z Opola '75 znajduje się w zasobach archiwalnych TVP.
I tak dobrze... Rok później kamery nie zarejestrowały nic z opolskiego występu Niemena.
ratajczak bogdan
2008-03-18 22:39:31
MarkovitzI - jak sądzę - takim właśnie zapisem "Pieśni Ocalenia" ze zbiorów Polskiego Radia dysponował autor.

To, że Tadeusz Skliński nie dysponował w chwili pisania swej "Dyskografii" informacjami, o niczym jeszcze nie świadczy. Nie jest wszak wyrocznią.
Nie dysponował też dziesiątkami innych danych i...
Okazało się, że jego stan wiedzy był niepełny i to, czego nie było na tamtym etapie jego pracy (i wiedzy), zostało uzupełnione przez wiedzę fanów z forum oraz posiadane przez nich materiały muzyczne i faktograficzne. Zreszta prawie każdy dzień dostarcza nam nowej wiedzy i na tym buduję swe przekonanie o sporej liczbie rejestracji niepoznanych, a będących w posiadaniu różnych instytucji (TV, PR, teatry, filmoteka, pantomima, zbiory nagrań prywatnych, zbiory domowe Niemena...). Tylko patrzeć, a nasza wiedza i stan posiadania (mówię o prywatnej inicjatywie kolekcjonerów) ulegnie dosyć sporemu poszerzeniu.
Zatem różnie z tymi zasobami archiawlnymi TVP może być. Ja jestem więcej niż pewien, że te nagrania są.

(.)
Markovitz
2009-01-04 17:33:29
W tym podforum ustalamy treść opisów programów, płyt i książek opierając się na tym, co nam wiadomo i co ma pokrycie w źródłach. Dlatego upieram się, że zarejestrowany w archiwach telewizyjnych program tv z Opola '75 zawiera - jeśli chodzi o Niemena- tylko pieśń "Co się stało Matko". Relacja tv z tego koncertu trwa ok.90 min.

W koncercie oprócz Niemena, St.Borysa, M.Rodowicz, Ewy Bem, Łucji Prus, Skaldów oraz zespołu SBB z Haliną Frąckowiak na uwagę zasługuje Zofia Kamińska nagrodzona przez Prezydenta Opola. Zaśpiewała wówczas piosenkę "Nie umiałam żyć jak inne" z muzyką Włodzimierza Korcza i tekstem Jana Zaleskiego. Nagranie tej piosenki zostało odtworzone w lipcu 2007r., ale.. w Polskim Radio, gdy gościem pani M.Niemen w audycji "Muzykomania" był kompozytor Włodzimierz Korcz.

Niestety - jak dotąd - "głośne domaganie się" :wink: od TVP 2 niewiele pomogło, bo ów program nie miał emisji chyba od czasów premiery, choć w programie "Dozwolone od lat 40..." przypomniano z tego koncertu piosenkę "Ciągle pada" Czerwonych Gitar...
Markovitz
2012-03-30 05:25:29
O emisji niektórych programów lepiej jednak informować w tym- nie dla wszystkich dostępnym- podforum.

Dziś (30.03.2012) w Kulturze- premierowe występy Opola'75, a raczej to, co z koncertu "Premiery" się zachowało.
Przypomnę, że atrakcją koncertu z 27 czerwca 1975r. był duet wykonujący "Pieśń ocalenia" (ten występ wycięto).

Z kolei w koncercie "Mikrofon i ekran" Rodowicz wystąpiła w duecie z Olbrychskim, a Niemen-Wydrzycki solo z pieśnią "Co się stało matko z moim snem"- i na szczęście zapisy tych wykonań zachowały się w archiwum telewizyjnym.
Ewa
2012-04-15 14:24:36
Wczoraj TVP Historia pokazała opolską wersję "Co się stało, matko, z moim snem":
http://www.youtube.com/watch?v=vajYc1S8 ... re=related
Piekarz
2012-04-23 00:11:39
Nikt nie jest idealny, ale mimo wszystko to smutne, że Niemen - w sumie nierzadko - korzystał z playbacku. Zawsze w jakiś sposób czuję się oszukany słysząc coś takiego...
Markovitz
2013-02-07 18:35:29
W piątek 08 lutego 2013 o godz.11.00 TVP Kultura wyemituje 45 minutową relację z koncertu "Premier" Opola'75. "Pieśni ocalenia" w wykonaniu duetu Niemen & Rodowicz - niestety - nie zobaczymy w tej relacji...

Ale niedługo powinniśmy ją usłyszeć - z płyty! 8)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony