Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Przygrywka

Propozycje oraz szkice artykułów do wiki, oraz wszelkie dyskusje dotyczące naszej "niemenopedii".

Programy TV: Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej. Odc.74- N 2009-01-05 Markovitz 1 4301
Markovitz
2009-01-05 20:22:00
Tytuł serii: "Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej"
Oryginalny tytuł 74. odcinka : Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej. "N"
Używany tytuł : Czesław Niemen

Autorzy i pomysłodawcy serii : Dariusz Michalski i Ryszard Wolański
Krzysztof Buchowicz- realizacja
Ryszard Wolański - redaktor
Dariusz Michalski - redaktor i lektor odcinka

Produkcja : TVP, 1986r.
Premiera telewizyjna : 5 grudnia 1986r.

Program monograficzny przedstawia artystyczną osobowość Czesława Niemena ze szczególnym uwzględnieniem jego dokonań z lat 60-tych i 70-tych.
W programie wykorzystano wiele materiałów ikonograficznych, a także fragmentów PKF i materiałów Wytwórni Filmów Dokumentalnych.
W niemal godzinnej audycji przekazano sporo informacji o początkach i kolejnych etapach twórczości, o nagrodach (FMT Szczecin '62, Rennes '65, Opole '67, wręczenie Złotej Płyty w 1968r., Grand Prix Sopot '79).
Niektóre etapy omówiono dość szczegółowo (etap Niebiesko-Czarnych, próbę podbicia rynku włoskiego), natomiast inne pominięto lub potraktowano bardzo skrótowo (drugi skład zespołu Niemen Enigmatic, okres Grupy Niemen).
Obszerna, lecz niepełna opowieść o rozwoju Niemena jako wokalisty i kompozytora.

Utwory i materiały wykorzystane w programie :

1. Pod Papugami (z orkiestrą Zbigniewa Górnego),
2. Sukces (z fragmentami filmu w reżyserii Marka Piwowskiego),
3. Dziwny jest ten świat (z Sopotu' 67 i .. być może z Opola '79.)
4. Jednego serca
5. Daj mi wstążkę błękitną
6. Pieśń wojów Bolesława Krzywoustego
7. Piosenka o mojej Warszawie
8. Modlitwa o Niepodległość (z filmu "Polonia Restituta" w reżyserii Bohdana Poręby),
9. Mazurek weselny (wraz z wywiadem z odcinka programu Camerata)
10.Nim przyjdzie wiosna
11.Pod papugami (z Michałem Urbaniakiem z JJ'86)

Być może lista utworów powinna być dłuższa, a i chętnie przyjmę szczegółowe uwagi, ponieważ telewizyjny opis programu jest dość lakoniczny, a ja część "nagrałem" tylko w pamięci. :)
Ewa
2009-01-05 22:06:58
MarkovitzByć może lista utworów powinna być dłuższa, a i chętnie przyjmę szczegółowe uwagi, ponieważ telewizyjny opis programu jest dość lakoniczny, a ja część "nagrałem" tylko w pamięci. :)

No to masz naprawdę dobrą pamięć. :) Pominąłeś jedynie "Domek bez adresu" i instrumentalną wersję utworu "Za daleko mieszkasz miły" z filmu "Sukces". Na zakończenie Leksykonu był "Dziwny.." z Opola'79.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Przygrywka | górę strony