[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 26, 2017 22:45

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lut 01, 2007 18:55 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Drodzy forumowicze,

pragnę, byście przytoczyli wszystkie znane Wam historie/szczegóły/ciekawostki o Niemenie i tym utworze. Na temat samej piosenki było sporo pisane, jednak zależy mi na tym, by znalazło się to w jednym miejscu...

Od czego zaczęła się Niemena fascynacja Norwidem? Kto zaproponował Niemenowi nagranie tego utworu? W którym momencie Niemen zmienił swoje oblicze z bigbitowca i wykonawcy przyjemnych tekstów (patrz: pierwsze trzy płyty) na grającego rocka i śpiewającego ambitniejsze wiersze? Jak Niemen z perspektywy czasu oceniał ten utwór? Interesują mnie także szczegóły dotyczące angielskiej wersji tego utworu...

Temat rzeka; ja posiadam strzępki wiadomości (nawet potrafiłbym odpowiedzieć na jedno postawione przeze mnie samego pytanie! :D), jednak by godnie zaprezentować ten utwór gronu klasowemu, to zdecydowanie zbyt mało! Zatem do dzieła!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw lut 01, 2007 21:20 
Awatar użytkownika

Pomysł nagrania Rapsodu podsunął Niemenowi Wojciech Młynarski prawdopodobnie podczas trasy koncertowej w ramach programu "Zgaduj Zgadula".Wielokrotnie opowiadał o tym, jak pożyczył Niemenowi swój PIW-owski tomik poezji Norwida, którego ponoć Niemen nigdy mu nie oddał. :wink:
Niemen wspomina to trochę inaczej, mówił, że było to podczas opolskiego festiwalu w 1968r.
W sumie nie jest aż takie istotne gdzie i kiedy to było, ważne, że po rozmowie z Młynarskim zaczęła świtać w głowie Niemena myśl o tym utworze , no i od tej pory rozpoczęła się Jego fascynacja Norwidem.
Sam Rapsod został wykonany po raz pierwszy 20.12.68r. w warszawskiej Sali Kongresowej z towarzyszeniem Akwareli podczas koncertu z okazji wręczenia Złotej Płyty za "Dziwny jest ten świat".Po wykonaniu tego utworu na sali zaległa kompletna cisza, ludzie nie byli przygotowani na coś takiego. Później dopiero rozległy się oklaski.Ta pierwsza wersja utworu trwała około 10 minut i nie była jeszcze doskonała, mimo użycia sprowadzonych z Danii organów Hammonda (kupionych przez Niemena za niewyobrażalną wówczas kwotę 1600$).
Pełny efekt brzmieniowy uzyskał Niemen dopiero z zespołem Enigmatic.
Przed nagraniem płyty utwór był ogrywany na koncertach we Włoszech, gdzie stanowił numer popisowy.
Nagranie płytowe zarejestrwane jesienią 1969r. trwało 16minut i 26sek.
W 1970 r.w Sali Kongresowej miał swoja premierę filmowy Rapsod, nakręcony przez J.Rzeszewskiego. Jego przyjęcie było entuzjastyczne, a sam tytułowy utwór przez 18 tygodni był na 1-szym miejscu Listy Przebojów Studia Rytm.
To tyle najważniejszych informacji, może ktoś zechce kontynuować..

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lut 02, 2007 17:13 
Awatar użytkownika

Wczoraj miałem okazję wysłuchać audycji radiowej na temat szczecińskich wydarzeń Grudnia'70 i Stycznia 71'. Jednym z narratorów był stoczniowiec i ówczesny szef strajkowego radiowęzła- Romuald Juliusz Wydrzycki 8)
Słuchając przypomniałem sobie tamtą straszną atmosferę... Mówiono o strzałach.. (jako dzieciak czułem wtedy wielki niepokój).
Gwoli jasności : w reportażu nie było na temat Rapsodu ani słowa, ale przecież muzyka :n:. Enigmatic musiała być dla ówczesnej młodzieży tłem dla tych wszystkich dramatów i przemian.
Wróciłem do fragmentu dzienników w TERAZ ROCKu traktujących o tym jak w styczniu 1971r. doszło do nagrania następnego albumu

:N: w TR nr 3/2003 pisze:
Polityczna sytuacja w ostatnim roku gomułkowskiej dekady nie nastrajała optymistycznie. Czułem potrzebę kontynuacji śpiewania ważnych tekstów poetyckich.
Italiam! Italiam! i Aerumnarum plenus Cypriana Kamila Norwida, per analogiam do znaku czasu, były posunięciem trafnym, lecz niewygodnym dla tak zwanych czynników.

A jaki to miało związek z Rapsodem..?

Ano taki, że telewizja wczesnego okresu gierkowskiego przegnała precz wszelkie żałobne klimaty... Nagonka prasowa w 1971r. czyli (tzw. sprawa radomszczańska) dopełniła obraz Niemena jako człowieka niewdzięcznego .. wobec - łaskawie wypuszczającej Go poza granice kraju - władzy.

W tej sytuacji ani wersja koncertowa z Opola'71 ani smutne wiersze Norwida z 2LP Niemen nie miały szansy zagościć na telewizyjnej antenie. Właśnie w 1971r. :N: podjął ryzyko, jakie niosło podpisanie kontraktu z CBS. Rzecz wyglądała zachęcająco - zaczęły bowiem dochodzić wieści z Bostonu, iż pewien znany prezenter radiowy często nadaje polską wersję Rapsodu.
Kiedy trzy lata później Czesław realizował w Nowym Jorku czwartą z pięciu płyt , jakie przewidywał ów kontrakt - ku rozpaczy menażera i wielkiemu zdziwieniu muzyków - zdecydował, iż właśnie Rapsod zajmie całą drugą stronę płyty .. :o

Przybliżenia anglojęzycznym słuchaczom tematyki wiersza Norwida podjął się amerykański poeta Norman Simon. Do dyspozycji Niemena byli najlepsi instrumentaliści grający muzykę fusion (w tym dwaj muzycy Mahavishnu Orchestra). W nagraniach jako sideman wziął udział także Michał Urbaniak, który kilka lat wcześniej uczestniczył w sesji albumu :n: Enigmatic.
Podobnie - jak to miało miejsce jesienią 1969r. przy nagraniu polskiej wersji Rapsodu - tak na przełomie 1973/74 Czesław poprosił szefów Wytwórni o.. zaangażowanie chóru.
Boss z CBS będący współproducentem płyty - o dziwo - przystał na tę znacząco podnoszącą koszty produkcji propozycję .
24-osobowy chór czarnych pod dyrekcją Howarda Robertsa zabrzmiał inaczej niż chór pod batutą Romualda Miazgi. Redaktorowi TR ten sound nasunął skojarzenia z rosyjską operą ...

Wspomniany boss z CBS-u - Sol Rabinowitz (wiceprezydent Columbii)- podobno poprosił Niemena o zgodę, ażeby to wykonanie Rapsodu mogło kiedyś zabrzmieć .. na Jego pogrzebie.

Podniosłemu charakterowi tytułowej kompozycji należy zawdzięczać promocyjne rozterki bossów CBS , którzy nie mogli się zdecydować w jaki sposób zaprezentować światu "Mourner's Rhapsody".
W końcu ustalono , że premiera płyty połączona będzie z koncertem w londyńskim kościele, wiosną następnego roku.
Niemen miał tam zagrać z zespołem, którego sercem był Piotr Dziemski.

Niestety -jak wiemy- to SERCE przestało bić 29 marca 1975r.

Do Rapsodu Niemen powrócił jeszcze w czasie tras koncertowych albumu Idee fixe. Wykonywał ten długi utwór także na koncertach w Niemczech (w RFN , w Berlinie Zach. i w NRD). W Monografii Romana Nasz Cze. wspominał, że płyta "Mourner's Rhapsody" cieszyła się powodzeniem w.. Rumunii.

W 1993r. doszło do prapremiery albumu w Nowym Jorku. W maju tego roku odbył się koncert w prestiżowej sali Town Hall. Płytę (już na CD) wydano dzięki staraniom Normana Simona.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 08, 2007 1:54 
Awatar użytkownika

no to sie drodzy forumowicze rozpisali :)

Domin189 pisze:
Jak Niemen z perspektywy czasu oceniał ten utwór?

co prawda Markovitz napisal ze utwor byl wykonywany na koncertach, ale nie pisze juz o poznych latach 80-tych i 90-tych. Ja slyszalem ze potem :n: raczej rzadko wykonywal Rapsod na koncertach. Wynikalo to pewnie jednak z nieodpowiednich warunkow. Glownie chodzi mi o chor (o ktorego znaczeniu takze wspomnial Markovitz :) ). To moze mniej swiadczy o tym jak ocenial ten utwor a bardziej o profesjonalizmie Niemena. Jestem jednak pewien ze nie traktowal Rapsody jako wypadku przy pracy*.

*autoironiczne opowiesci :N:-a dotyczace niektorych piosenek z plyty Sen o Warszawie

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw lut 08, 2007 17:26 
Awatar użytkownika

A jak się ustosunkujecie do: tego :?:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 18:20 
Awatar użytkownika

Czy ktoś z Was posiada wykonanie "Bema pamięci..." przez innych piosenkarzy? Z tego co się orientuję, to bodaj Szymon Wydra i Maleńczuk sięgnęli do tego utworu...

:?:

Oho, proszę bardzo, sprawdźcie te linki:

http://fidel.waw.net.pl/cdtape/Bema pamieci zalobny rapsod - Moniti Revan - Homo Twist.mp3
bądź skrót: http://tinyurl.com/2c2kpj

lub

http://uploaded.to/?id=4gd6sh

wszędzie ten sam kawałek, różne źródła ;-)

Czy nie wydaje Wam się, że niektórych piosenek nikt nie powinien się tykać? Rozumiem, każdego ciągnie do własnych interpretacji wcześniej już nagranych utworów, ale... no właśnie, ALE - zapraszam do dyskusji ;-)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 18:48 
Awatar użytkownika

Faktem jest, że nie lubię Maleńczuka, ale starałam się mimo wszystko obiektywnie wysłuchać... Co mi z tego wyszło ? Hmmm... Jak włączał to swoje zawodzenie na końcówkach fraz, to mi się skojarzył kabaret "Mumio" i gość, który jest genialny w podrabianiu wszelkich śmiesznych piosenek pseudo-wenezuelskich :) Wypisz wymaluj :lol:

Poza tym z całym szacunkiem, pan Maleńczuk mógłby chyba zaśpiewać trochę czyściej, w końcu muzyk chyba, nie ? :)

Konkluzja: może powinien się zastanowić, jak się zabierał za ten kawałek... 8) Nie podoba mi się ani technicznie, ani od strony interpretacyjnej...

A jak to wykonanie się Wam podoba ? Tylko fragment, ale można się zorientować :)
Kruciński

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 19:08 
Awatar użytkownika

Mnie, wykonanie bliżej nieznanego mi artysty (Janusz Kruciński) podoba mi się bardziej niż wersja Maleńczuka. Pewnie dlatego, że jest wykonaniem zbliżona do niemenowskiego ;-) Podziwiam warunki głosowe.

A tutaj Maleńczuk

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 19:18 
Awatar użytkownika

To jest nagranie z Eurydyk, Kruciński mnie też bardziej się podoba, szkoda, że nie ma całości :(

A te niedopracowane (myślał, że wypadnie nonszalancko ?) zakończenia fraz u Maleńczuka ? To dziwne wibrato ? Nic ciekawego ogólnie, nic ciekawego... :roll:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 25, 2007 21:59 
Awatar użytkownika

Krucińskiego i Maleńczuka (od (tfu)rców) dzieła NIEMENA i Norwida podsumuję fragmentem wypowiedzi NIEMENA z 1 IX 2001 zawartej na płycie "Spodchmurykapelusza" : "Jaką umiejętnośc zawzięty "Trąbodzwonnik"winien posiadac?Muzykalnośc,poczucie rytmu i rymu?A może wystarcza rozpowszechnione-muszę ,bo chcę...Co jednak począc,gdy chcenia nie ułatwia brak kiełkującego ziarna natchnienia .Zwłaszcza ,że boży porządek nie udziela każdemu z nas jednakowych szans na trafne odkrycie prawdziwego powołania...mimo,że wielu z nas usiłuje przebic się skrycie lub jawnie na sam wierzchołek płonącego knota ....choc tak wielu artystów zabiega o wyjątkowośc.Pozostaje pielęgnowanie własnego stylu ".

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 8:05 
Awatar użytkownika

Maleńczuk w tym wykonaniu momentami brzmi jak Wiśniewski( ten farbowany)
Przerosło go to zadanie, i to bardzo!

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 8:31 
Awatar użytkownika

Oto fragment wywiadu:

Maleńczuk na pytanie o największe wyzwanie, przed jakim stanął jako artysta pisze:
- Wykonałem "Bema pamięci żałobny rapsod". To był skok w głęboką wodę, udany.

cały wywiad tutaj

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 8:49 
Awatar użytkownika

Domin189 pisze:
Maleńczuk na pytanie o największe wyzwanie, przed jakim stanął jako artysta pisze:
- Wykonałem "Bema pamięci żałobny rapsod". To był skok w głęboką wodę, udany.

Gratuluję panu Maleńczukowi dobrego samopoczucia. :twisted:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 8:58 
Awatar użytkownika

Udany skok Maleńczuka ?
- Jeżeli samobójczy, to udany, i to bardzo!

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 26, 2007 9:45 
Awatar użytkownika

Jeżeli M. wykonał skok na głęboką wodę to po wyjściu z niej winien zając się .....lepieniem garnków.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.