[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr wrz 20, 2017 6:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz maja 10, 2009 14:16 
Awatar użytkownika

Jakiś czas temu znalazłam w necie relację z koncertu w Krakowie autorstwa Renaty Radłowskiej. Najprawdopodobniej chodzi tu o koncert w fortach Kopca Kościuszki 18.08. 1996r.
Oto ta relacja:

„Krzyczę, bo taki mam styl”
CZESŁAW NIEMEN W KRAKOWIE. Koncert pod Kopcem Kościuszki

Nie dbam o to, czy moja muzyka trafi do słuchacza, to słuchacz powinien trafić do mnie - wyznał artysta podczas wczorajszej konferencji prasowej w Hotelu pod Kopcem. Czesław Niemen pojawił się na spotkaniu z dziennikarzami punktualnie. Na jego twarzy malował sie niewzruszony spokój.
Co bardziej bystrzy reporterzy zauważyli, że piosenkarz założył na stopy dwie różne skarpetki w kolorach: czerwonym i niebieskim. Nikt nie śmiał jednak zapytać, skąd taka wielobarwność.
Artysta nie koncertuje często. Wręcz przeciwnie, unika masowych imprez. Zgodził się jednak zaśpiewać pod kopcem Kościuszki ponieważ, jak stwierdził, zawsze miał słabość do miejsc nietypowych.
- Po manowcach estrady tułam się już 30 lat, więc dość już tego koncertowania - oświadczył. - Teraz robię wiele innych rzeczy. Maluję, piszę wiersze, niedługo wydam ksiażkę. Te zajęcia pochłaniają dużo czasu i dlatego celowo ograniczam liczbę występów.
Zapytany o to, kto jest jego śpiewającym faworytem, bez chwili zastanowienia wymienił: Kayah, Kasię Kowalską i dwie Edyty - Bartosiewicz i Górniak. Ubolewał nad faktem, że na polskiej scenie muzycznej nie widać panów. Zostały tylko filary: Stanisław Soyka i Jorgos Skolias.
-Nie potrafię odnaleźć głębi ideologicznej w nurcie zwanym death metal - zwierzył się autor kilku lirycznych hitów. - Niegdyś dziennikarze pytali mnie, dlaczego tak krzyczę, a ja odpowiadałem, że taki mam styl.
Czesław Niemen nie tworzy zgodnie z duchem czasu. Ucieka od sztampy. Odważnie zamanifestował również swą awersję do muzyki "chodnikowej". Pragnie pozostać sobą, nawet za cenę utraty popularności.
- Śmieszą mnie ludzie, którzy gonią za popularnością, mnie ona po prostu nie interesuje - dodał z diabolicznym uśmiechem.
Dojrzałym już wieczorem Czesław Niemen stanął na podeście i w otoczeniu wiekowych murów, wzmacniaczy, instrumentów i mocnych jupiterów, rozpoczął swój dwugodzinny recital. Szczególnie gorąco powitał fanki z córkami. Na widowni spotkały się przynajmniej trzy pokolenia jego wielbicielek.
Na początku artysta zaprezentował materiał z najnowszej płyty (nagrał ją pięć lat temu). Nowy repertuar publiczność przyjęła z małym entuzjazmem, czekając na piosenki dziś już kultowe. Utworami nieco starszymi, inspirowanymi poezją Cypriana Kamila Norwida, rozpoczął drugą godzinę koncertu.
Po krótkiej przerwie, w czasie której rozdawał autografy i rozmawiał z wielbicielami, wrócił na scenę. "Wspomnienie" - było preludium muzycznych reminiscencji. Potem wespół z fanami zaśpiewał następne szlagiery. Efektownie wykonane "Pod Papugami" i "Stoję w oknie" dostarczyły niemało emocji nie tylko widzom, ale i samemu piosenkarzowi.
Trudno było odgadnać, czy jego zachowanie na scenie to artystyczna maniera, czy też autentyczne przeżywanie.
Renata Radłowska

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 10, 2009 17:25 
Awatar użytkownika

Dzięki otwartemu archiwum "Gazety Wyborczej" muszę skorygować datę opisanego wyżej koncertu. Było to 16.08.1996, a nie 18.08., jak podaje Tadeusz Skliński w Dyskografii.

Dzięki archiwum można też uzupełnić mapę koncertów o trasę po Wielkopolsce w na przełomie marca i kwietnia 1996r.:
Cytuj:
Jutro (24.03., występem w Kępnie, Czesław Niemen rozpoczyna trasę koncertową po Wielkopolsce, promującą ostatni krążek kompaktowy artysty "Sen o Warszawie". W repertuarze znajdą się głównie stare przeboje. Być może będzie to ostatnia szansa usłyszenia "Pod Papugami" czy "Dziwny jest ten świat" na żywo - Niemen zapowiada, że więcej swoich starych piosenek nie będzie wykonywał.
Koncert w Kępnie rozpocznie się o godz. 19 w [kino Sokolnia]. Na trasie muzyka znajdą się także: Ostrów Wlkp. (26 marca), Kalisz (27), Krotoszyn (28), Jarocin (29), Piła (30), Oborniki Wlkp. (31), Gniezno (1 kwietnia) i Konin (2).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 11, 2009 16:52 
Awatar użytkownika

Wiele informacji o koncertach (w tym zapisów TV) odnalazłem w archiwum gazety wyborczej, zachęcam do zerkania. Oto ciekawsze pozycje, które "wyczaiłem":

XIX Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: "Adam Mickiewicz - śmieszy, tumani, przestrasza" - gala (1) 2134 Wykonawcy: Ewa Dałkowska, Katarzyna Skrzynecka, Czesław Niemen, Zbigniew Zamachowski.
2TVP, Gazeta Telewizyjna nr 62, wydanie z dnia 14/03/1998 , str. 14

Koncert Jubileuszowy z okazji pięciolecia telewizji Polsat 12274835 Wykonawcy: zespół Tintillo, orkiestra Kulka-Band, Czesław Niemen, Stanisław Sojka, Maryla Rodowicz. Relacja z koncertu, który odbył się 15 grudnia w warszawskim Teatrze Narodowym.
POLSAT, Gazeta Telewizyjna nr 299, wydanie z dnia 24/12/1997 , str. 20

Dodatkowo informacje o dwóch programach, które bliżej nic mi nie mówią:

1. Gwiazdy raz jeszcze: "Czesław Niemen w Operze Leśnej" - program rozrywkowy

2. "Obiektyw(nie) o... Niemenie" - program Bogdana Bogiela i Mirosława Salskiego.
Kompozytor i piosenkarz Czesław Niemen w obiektywie fotografika Marka Karewicza, który od wielu lat dokumentuje karierę muzyka.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 11, 2009 17:19 
Awatar użytkownika

Ja znalazłam m.in. taki wywiad z Niemenem na temat koncertu w Jarocinie i nie tylko:
Cytuj:
W Jarocinie dałem czadu
Gazeta Wyborcza nr 647, wydanie z dnia 01/08/1991 , str. 5
Czesław NIEMEN specjalnie dla "Gazety"

Kiedy zaczynał się Jarocin zazdrościłem tym młodym ludziom, którzy wtedy startowali. Gdy ja zaczynałem grać, nie było imprezy przeznaczonej specjalnie dla muzyków rockowych i młodej publiczności. Nie mieliśmy swojego festiwalu. Uważam, że to wspaniała rzecz i cieszę się, że Waldek Chełstowski podjął się kontynuacji tego pomysłu. Jarocin jest przecież formo kontestacji, która oznacza ucieczką od banału.
W 1987 roku brałem udział w festiwalu w Jarocinie. Niektórzy moi znajomi przestrzegali mnie, że będę wygwizdany. Byłem tam solo z moją elektroniczną machiną i dałem czadu. Zagrałem. moje nowe rzeczy, w których było dużo ostrych kawałków. Ale musiałem też śpiewać "Dziwny jest ten świat" i "Stodołę" dla moich starych fanów.
Kiedy już dawałem niezły odpał, część publiczności zaczęła domagać się zespołu "Turbo". Ogólnie moje wrażenie było bardzo pozytywne. Młodzież świetnie się tam bawiła, ale słyszałem, że były też rozróby.
W Jarocinie zauważyłem, że zmienił się sposób noszenia się młodzieży, jej myślenia o świecie. Znamieniem młodego pokolenia była i jest agresja. Ale to tylko pozory. I choć ci młodzi ludzie nazywają takich jak ja "dinozaury", to bardzo lubię z nimi pracować. Niedawno nagrałem nawet piosenkę "Co-me together" z zespołem IRA, w której zaśpiewałem jedną zwrotkę. Proponowali mi, bym z nimi pojechał do Jarocina, w ramach połączenia pokoleń. Jestem jednak już za stary, by dla jednego kawałka tak daleko się wlec.
Gdyby moje dziecko chciało jechać do Jarocina, chyba wahałbym się, czy puścić je samo. Obawiałbym się luzów.
Wciąż jednak słucham młodej muzyki: cenię bardzo Lecha Janęrkę, zespół Aya RL ? ostatnio mało słyszany ? i niedoceniony moim zdaniem zespól Ziyo. Podoba mi się też popularny De Mono. Od początku lat 70. bardzo dużo nowej krwi wniósł do muzyki ruch punk. Obecnie modny rap, którego nie lubię, dużo mu zawdzięcza. Jarocin też dzięki niemu zyskał.
Z muzyków zagranicznych najwyżej cenię Stinga.
Gdybym miał zorganizować festiwal, byłaby to impreza międzynarodowa. Kłopot w tym. że nasza muzyka bardzo trzyma się swojego podwórka. Trudno polskiemu zespołowi śpiewać po angielsku, bo większość młodzieży nie zna tego języka. Dlatego wciąż nasz rock pozostaje na uboczu.
Teraz pracuję nad nową płytą, która będzie zatytułowana Antropo Cosmicus albo Sen końca i początku. Poruszam tam problem władzy. Napisałem ją w 1983 roku, ale bardzo pasuje do dnia dzisiejszego. Jest to wizja zagłady świata. Teraz wielcy mocarze się dogadują. Zobaczymy, czy osiągną ten skutek, o który nam wszystkim chodzi i zlikwidują arsenały broni.
W przyszłości chciałbym produkować płyty innych wykonawców. Wciąż jednak mam pełno nowych, muzycznych pomysłów, których nie nadążam realizować.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 11, 2009 17:36 
Awatar użytkownika

I jeszcze dwa ogłoszenia o koncertach:

GW Kraków nr 0, wydanie z dnia 19/04/1996
NA WYSPIE. Agencja "Rob Rock" zaprasza 23 i 24 czerwca do Wrocławia
na "Rock On Island - festiwal dla młodych i starych". Pierwszego
dnia (g. 16) na Wyspie Słodowej pojawią się m.in. Jethro Tull,
Czesław Niemen, Collage. Dzień później (g. 14) zaprezentują
się: Type O Negative, Dog Eat Dog, Life of Agony, Pro-Pain,
Madball, Shelter, Acid Drinkers oraz Illusion.

CO JEST GRANE nr 0 dodatek do CO JEST GRANE nr 218, wydanie z dnia 17/09/1999, str. 6
CZESŁAW NIEMEN - Niedziela, godz. 19 W Środzie Wlkp.
Tym koncertem Czesław Niemen - jeden z najsłynniejszych i najznakomitszych artystów w historii polskiej piosenki, niedawny zwycięzca plebiscytu "Polityki" na najpopularniejszego polskiego piosenkarza XX wieku - zakończy swoją parodniową trasę koncertową po Wielkopolsce.
Koncert w Środzie odbędzie się w Szkole Rolniczej przy ul. Kosynierów 14. Usłyszymy najsławniejsze przeboje piosenkarza. Dziś Niemen koncertuje w Ostrowie Wlkp., jutro w Krotoszynie. W Poznaniu bilety (30 zł) można kupować w CIM-ie przy ul. Ratajczaka 44, Sport Tourist przy ul. Św. Marcin, Orbisie przy Al. Marcinkowskiego i Gromadzie przy ul. Dąbrowskiego.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 11, 2009 23:07 
Awatar użytkownika

Koncert w Filharmonii Krakowskiej, 19.07.2002.

GW Kraków nr 169, wydanie z dnia 22/07/2002 KULTURA, str. 8
FILHARMONIA KRAKOWSKA. Jubileusz scenicznego 40-lecia Czesława Niemena

Tak naprawdę wielkie świętowanie rozpoczęło się w drugiej części koncertu, kiedy Czesław Niemen przypomniał swoje stare przeboje. Utwory nowe zostały przyjęte ciepło, lecz bez entuzjazmu

Czterdzieści lat temu, dokładnie 2 lipca 1962 roku, ogłoszono wyniki I Festiwalu Młodych Talentów. Jednym z 15 laureatów został Czesław Wydrzycki, 23-letni, krótko ostrzyżony młodzian z gitarą, śpiewający popularny temat "Malaguena". Był to początek chyba największej rodzimej rockandrollowej kariery. Bo rockandrollowcem nazywa siebie Niemen do dziś (ten pseudonim przybrał w 1963 roku przed wyjazdem na tournée do Francji).

I popłynęły szlagiery
Muzyczne wspominki rozpoczęły się sobotniego wieczoru od "Wiem, że nie wrócisz", pierwszej kompozycji artysty, napisanej przed 39 laty - jak wyznał - w... Krakowie. Starsza pani, siedząca obok mnie, sięgnęła szybko po aparat fotograficzny i łamiąc obowiązujący zakaz, pstryknęła zdjęcie. Mogła to uczynić wcześniej, kiedy piosenkarz pozwalał, ale wtedy wykonywał inne, nowe piosenki. Nie o to chodzi. Mieć fotkę, gdy śpiewa "...iść przez życie tylko z tobą, tylko z tobą iść...", to jest coś.

I popłynęły kolejne niegdysiejsze szlagiery: "Wspomnienie", jedna z najpiękniejszych piosenek w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej, Asnykowskie "Jednego serca", "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", piosenka, którą zachwyciła się sama Marlena Dietrich, włączając ją do swego repertuaru, "Sen o Warszawie", przerobiony przez artystę na "Sen o Krakowie", i na bis - oczywiście - "Dziwny jest ten świat".

Kiedy wniesiono na scenę tort w kształcie papugi, nie obyło się bez "Pod Papugami", uroczej piosenki Mateusza Święcickiego, którą zadebiutował Niemen w Polskim Radio przed 39 laty, nagrywając ją z zespołem Bossa Nova Combo.

Pozostał niedosyt
Blisko trzygodzinny jubileuszowy koncert okazał się bardzo udany. Były niemilknące oklaski, owacja na stojąco, domaganie się bisów, wiązanki kwiatów i autentyczne wzruszenie tłumnie przybyłej publiczności i samego Jubilata.

Pozostał jednak niedosyt. Koncert ułożono tak, że jego większą część wypełniły kompozycje z nowej płyty "spodchmurykapelusza", zaś w zdecydowanej mniejszości znalazły się przeboje sprzed lat. Wydaje się, że w takim szczególnym, jubileuszowym wieczorze proporcje powinny być odwrotne. Publiczność oczekiwała, że odbędzie z jubilatem muzyczną wędrówkę przez jego sceniczne czterdziestolecie, że prześpiewa z artystą "Zabawę w ciuciubabkę", "Czas jak rzekę", "Obok nas", "Przyjdź w taką noc", "Stoję w oknie", "Klęcząc przed tobą" i wiele innych niezapomnianych przebojów. W zamian otrzymała utwory premierowe, które zdecydowanie lepiej sprawdziłyby się na specjalnym koncercie promującym nową płytę niż na wieczorze jubileuszowym.

Bojkot za bojkot
Podczas koncertu doszło do incydentu z telewizją. - Ponieważ telewizja mnie bojkotuje, to ja ją także - powiedział artysta, wypraszając z koncertu filmującego operatora. I słusznie. To, co proponuje ostatnio telewizja, nawiasem mówiąc nie tylko publiczna (i radio też, wszystkie stacje bez wyjątku), woła o pomstę do nieba.

Jazzu, bluesa, ambitnego rocka czy piosenki poetyckiej tam nie uświadczysz, wszędzie dudni to samo - Ich Troje, czyli trzy bliźniaczo do siebie podobne muzyczne gatunki - nie stresujące dance, plastikowy pop i prymitywne disco-folk-polo. A przecież - jak śpiewa Niemen w "Jagodach": "nie wszyscy rodacy/ są byle jacy/ nie każdy ludowiec/ potomkiem owieczki/ nie każdy w pokracznym/ pląsaniu się poci/ jak ten co tą polską/ piosenkę knoci".

JERZY ARMATA

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob cze 27, 2009 22:36 
Awatar użytkownika

Świnoujście, kawiarnia Parkowa, rok 1968, na scenie Czesław Niemen. :)
Kto chce o tym przeczytać i obejrzeć zdjęcia z tego koncertu, niech zerknie :arrow: Tutaj.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 29, 2009 15:26 
Awatar użytkownika

Piękne te fotki ze "Szczecińskiego Lata" z lipca 1968 roku.
Ciekawe ilu jest jeszcze takich zapomnianych reporterów jak pan Andrzej Ryfczyński ze Świnoującia i ile podobnych, czekających na swe odkrycie gotowych fotoreportaży, leży w zapomnieniu gdzieś w rodzinnych zbiorach?

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lip 08, 2009 9:10 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
GW Kraków nr 0, wydanie z dnia 19/04/1996
NA WYSPIE. Agencja "Rob Rock" zaprasza 23 i 24 czerwca do Wrocławia
na "Rock On Island - festiwal dla młodych i starych". Pierwszego
dnia (g. 16) na Wyspie Słodowej pojawią się m.in. Jethro Tull,
Czesław Niemen, Collage. Dzień później (g. 14) zaprezentują
się: Type O Negative, Dog Eat Dog, Life of Agony, Pro-Pain,
Madball, Shelter, Acid Drinkers oraz Illusion.

Niestety do spotkania Czesława Niemena z Jethro Tull na wrocławskiej Wyspie Słodowej wówczas nie doszło. :(
O czym z przykrością donosi wasz ulubiony poszukiwacz rzeczy dziwnych i ulotnych. :wink:
http://www.venco.com.pl/~jethro/jt15.htm

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 31, 2009 15:46 
Awatar użytkownika

Głos Pomorza (d. słupski) Nr 214 z dnia 2 sierpnia 1970 donosił:

„ W środę występ Czesława Niemena”
W najbliższą środę, w sali Starego Teatru wystąpi zespół Czesława Niemena-Wydrzyckiego z programem pt. Niemen-Enigmatic”. Spektakle odbędą się o godz. 17 i 19.30. Przedsprzedaż biletów prowadzi kasa starego teatru.

Głos Pomorza (d. słupski) Nr 215 z dn. 3 sierpnia 1970 donosił:

„Jutro Czesław Niemen, 10 bm. aktorzy „Syreny”.”

Jutro oraz 10 bm. słupszczanie będą mieli okazję zobaczyc popularnego piosenkarza a następnie czołowych aktorów warszawskiego Teatru „Syrena”.
Jutro, w Sali Starego Teatru wystąpi ze swym zespołem Czesław Niemen-Wydrzycki( widoczny na zdjęciu*) z programem pt. „Niemen-Enigmatic”. Odbędą się dwa spektakle, o godz. 17 i 19.30.

Głos Pomorza (d. słupski) Nr 216 z dn. 5 sierpnia 1970 donosił:

„NIEMEN TRZY RAZY”

W związku z dużym zainteresowaniem słupszczan – Czesław Niemen – Wydrzyki wystąpi dziś w Starym Teatrze trzykrotnie- o godz. 15, 17 i 19.30

* zdjęcie L.Dzikowskiego

Piotr Kawałek, dziennikarz Głosu Pomorza wspiera mnie w poszukiwaniu archiwalnych wydarzeń związanych z NIEMENEM.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 22, 2009 0:05 
Awatar użytkownika

W najnowszych "Brzmieniach" przeczytałam o wspólnym koncercie Niemena i Kombi w Sztokholmie w 1982r.(zachował się zapis video).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 22, 2009 0:13 
Awatar użytkownika

Intrygująca informacja. W kontekście wypowiedzi NIEMENA o Skawińskim, jest to możliwe.
Z Twojej wypowiedzi Ewo wynika że taki zapis jest.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 22, 2009 0:29 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Z Twojej wypowiedzi Ewo wynika że taki zapis jest.

Zapis jest, bo został przesłany na konkurs "Wspomnienia rówieśników rock'n'rolla" przez pana Stanisława Dudzika. Ciekawe tylko, czy zostanie w jakiś sposób wykorzystany...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 22, 2009 11:35 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Zapis jest, bo został przesłany na konkurs "Wspomnienia rówieśników rock'n'rolla" przez pana Stanisława Dudzika. Ciekawe tylko, czy zostanie w jakiś sposób wykorzystany...

http://www.polskatimes.pl/178226,bomba- ... ,id,t.html

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 22, 2009 12:33 
Awatar użytkownika

Więcej na temat tego unikalnego materiału można przeczytać :arrow: Tutaj.
Daniel Wolak pisze:
W opinii jurorów wszystkich przyćmił jednak Stanisław Dudzik, który w 1982 roku zorganizował w Sztokholmie koncert Czesława Niemena z grupą... Kombi(!) i to wszystko sfilmował. Film na DVD trafił do nas miesiąc temu i szczerze mówiąc zwalił z nóg. Przede wszystkim zestawienie Niemena z Kombi wydaje się egzotyczne, ale wypada bardzo dobrze, a jakość dźwięku i obrazu jest na wysokim bootlegerskim poziomie.Nagrywane kamerą na statywie, dobrze nagłośnione - po prostu rarytas. Na Sali podczas wręczania nagród byli świadkowie tamtych wydarzeń w osobach samego Stanisława Dudzika, Jacka Sylwina, Wojciecha Korzeniewskiego, Sławomira Łosowskiego i Grzegorza Skawińskiego. Oprócz Dudzika nikt z nich nie pamiętał, że to było nagrywane. Co najważniejsze, film stał się pierwszym i jakże cennym eksponatem muzeum, własnością Fundacji Sopockie Korzenie. Nie wiem jednak co dalej się z nim stanie, bo wydanie byłoby logiczne, ale...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.