[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 21:49

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Jak obecnie odbierasz utwór "Dialog"
To szczery głos Niemena za przyjaźnią polsko-rosyjską i pragnieniem pokoju. 50%  50%  [ 5 ]
To utwór skomponowany z pobudek oportunistycznych na doraźne zamówienie. 50%  50%  [ 5 ]
To pastisz złożony z tekstów poetów-desperatów 0%  0%  [ 0 ]
Nie mam zdania. 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr sie 18, 2010 13:09 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
I ja również odbieram DIALOG jako spójne dzieło nagrane zupełnie serio - tyle, że mnie nie zachwyca...

I ja też. Mnie jednak zachwyca. Myślę, że po dokładnym przeczytaniu tego co napisałem nie znajdziesz Markovitzu tych sprzeczności.
Może pisałem zbyt zawile. W wolnej chwili może do tego wrócę i jeszcze raz to uformuję w jakiś tekst.
Niemen nagrał Dialog serio, "za serio" jak na oczekiwania towarzyszy i w tym był wspaniały. Pisząc te słowa śmieję się pod nosem na ten genialny fortel Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 18, 2010 13:27 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
Pisząc te słowa śmieję się pod nosem na ten genialny fortel Niemena.

Andrzeju sadzę, że jest to tylko i wyłącznie nadinterpretacja. Fortel, genialny ??? :roll:
Przypomnij sobie rozmowę Rudzkiego z Niemenem. Tam też były fortele...? Nie zmienia to jednak faktu, że twórczość Niemena jest wyjątkowa, ale prawdzie należy oddać to, co jej - Niemen był świetnym artystą ale bardzo słabym dyplomatą. Rzecz jasna Andrzeju, tego Ci nie udowodnię matematycznie, ale nie twierdź znowu, że jest to z mojej strony licytacja - bo nie jest. Jest to moje odczucie.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 18, 2010 15:28 
Awatar użytkownika

Tadeuszu każdy ma swoje odczucia. Niemen na swój pomysł z "Dialogiem" miał sporo czasu. Być może myślał powoli, ale w myśleniu był skuteczny i konsekwentny. Często podziwiam jego sentencje. Lubię coś zgłębiać i wiem, że On to potrafił.
Tego kto z nas ma rację się nie udowodni, ale ten kto ma więcej wyobraźni, bardziej potrafi rozumieć, napewno jest w stanie bardziej zbliżyć się do prawdy o tym zdarzeniu. Który z nas? Nie wiem, jest mi to obojętne. Ja jednak widzę tak jak o tym piszę i cieszę się, że potrafię napisać o Nim coś co Mu niczego nie ujmuje.
Wytężam wzrok i nie widzę w Nim kolaboranta ani w PRLu, ani w III RP.
Nie widzę w Nim również nieświadomego chłopaka, którego można zmanipulować w aż tak prymitywny sposób. Raczej widzę w Nim kota, który lubi spadać na cztery łapy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 18, 2010 19:23 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
Wytężam wzrok i nie widzę w Nim kolaboranta ani w PRLu, ani w III RP.

Andrzeju, fakt stworzenia i zaśpiewania "Dialogu" nie ma nic wspólnego kolaboracją z PRl-em, ani z III czy też z IV lub inną n-tą RP. To była po prostu zwykła wpadka.
Ta linia obrony jest moim zdaniem "rzucaniem granatów na oślep", tak na wszelki wypadek.

Zauważ, że Niemen nie chwalił się nigdy tym "dziełem"- przynajmniej ja nigdy nie słyszałem, aby cokolwiek o nim mówił -a więc nie ma co tutaj spekulować o genialnym fortelu.

Andrzej Mróz napisał :
Cytuj:
Raczej widzę w Nim kota, który lubi spadać na cztery łapy.

Andrzeju, każdy z nas, kiedy popadnie w tarapaty, spada na "cztery łapy". Nie potrafią tego tylko nieudacznicy.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 19, 2010 7:17 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Zauważ, że Niemen nie chwalił się nigdy tym "dziełem"

A jakim dziełem Niemen się chwalił?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 19, 2010 7:38 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Czytając tą dyskusję miałem wrażenie, że to chyba nie do końca o naszym Artyście pisał Stach...

Stach 15 VIII o 07.45 pisze:
Artystyczna droga Niemena była jednak następstwem świadomego wyboru i konsekwencją obranej drogi artystycznej, kreującej - kosztem łatwej kariery- intelektualną formułę poezji, której niektórzy odbiorcy nie są w stanie pojąc.

.. i rzeczywiście - znalazłem => ŹRÓDŁO, a w nim takie oto zdanie od dawna dostępne w serwisie HAMLET :
Eligiusz Szymanis w szkicu Odnaleźć w sobie cień boskości pisze:
W przypadku (..) Norwida tragiczny los był jednak następstwem świadomego wyboru i konsekwencją obranej drogi artystycznej, kreującej kosztem łatwej kariery, intelektualną formułę poezji, której współcześni poecie odbiorcy nie byli w stanie pojąć.

Ktoś powie, że przecież :N: czuł się późnym wnukiem Norwida, więc postawa obu twórców powinna się zgadzać...

Sam byłem ciekaw źródła. Niestety ja nie znalazłem tego w podanym przez M-a "serwisie Hamlet" tylko dośc dawno wpadły mi w ręce dwie pożółkłe kartki formatu A4. Brak jest jakichkolwiek danych są natomiast jeszcze inne temty Liryka Cypriana Norwida, Mity polskiego romantyzmu, Stosunek do przeszłości szlacheckiej w literaturze polskiego romantyzmu, Stosunek narratora do świata przedstawionego w Panu Tadeuszu A.Mickiewicza... Dziekuję za info. choc mam wątpliwośc czy to ten sam autor.
Paralelizm obu panów CN jest dośc jasny.Pisałem o Naszym Artyście!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 19, 2010 15:25 
Awatar użytkownika

Andrzej Mróz pisze:
Tadeusz pisze:
Zauważ, że Niemen nie chwalił się nigdy tym "dziełem"

A jakim dziełem Niemen się chwalił?

Chwalił się "Dziwnym...",o innych mówił co nieco, rosyjskie i ukraińskie nagrał na płycie, a o "Dialogu" milczał...
Wiele swoich kawałków śpiewał na koncertach, a "Dialogu" NIGDY. Nic dziwnego, że wstydził się KNOTA, bo było czego.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw sie 19, 2010 15:39 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Kod:
Czytając tą dyskusję miałem wrażenie, że to chyba nie do końca o naszym Artyście pisał Stach...

Stach 15 VIII o 07.45 napisał(a):
Artystyczna droga Niemena była jednak następstwem świadomego wyboru i konsekwencją obranej drogi artystycznej, kreującej - kosztem łatwej kariery- intelektualną formułę poezji, której niektórzy odbiorcy nie są w stanie pojąć.

.. i rzeczywiście - znalazłem => ŹRÓDŁO, a w nim takie oto zdanie od dawna dostępne w serwisie HAMLET :
Eligiusz Szymanis w szkicu Odnaleźć w sobie cień boskości napisał(a):

W przypadku (..) Norwida tragiczny los był jednak następstwem świadomego wyboru i konsekwencją obranej drogi artystycznej, kreującej kosztem łatwej kariery, intelektualną formułę poezji, której współcześni poecie odbiorcy nie byli w stanie pojąć.

Prawdopodobnie zdarzały się w historii ludzkości przypadki niezależnych odkryć np. takich, że w Chinach wynaleziono proch, a tysiąc lat później w Laponii, a zatem miało prawo wydarzyć się też coś podobnego na Forum. Nie byłbym taki surowy wobec wynalazcy :mrgreen:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 20, 2010 9:31 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Chwalił się "Dziwnym...",o innych mówił co nieco, rosyjskie i ukraińskie nagrał na płycie, a o "Dialogu" milczał...
Wiele swoich kawałków śpiewał na koncertach, a "Dialogu" NIGDY.

Jestem przekonany, że Niemen nie wstydził się swojej twórczości, nie chciał zwyczajnie non stop oglądać się za siebie parł do przodu jak na rasowego Artystę przystało.
Co zaś do „Dziwnego świata” to nie chwalił się nim tylko mówił iż dalsza Jego twórczość dotyczyła właśnie „dziwnego a ostatnio zdziczałego „świata. A czy na scenie wykonywał utwór” Klęcząc przed tobą”?
Nie można w utworze „Dialog” dokonywac analizy rozbijając na poszczególne”atomy”. Całośc(tekst, muzyka, osobowośc Artysty, klimat ...) i tylko całośc może powiedziec nam o Artyście i Jego dziele! Rozszczepianie utworu w pryzmacie swoich widzi mi się jest ... patrzeniem na obraz w znacznej części przyslonięty a nastepnie głoszone sa wywody tak fagmentaryczne jak widoczna powierznia obrazu. Ze szkodą dla DZIEŁA!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 20, 2010 10:17 
Awatar użytkownika

No cóż Stachu, nie każdego ta sama dziewczyna podnieca tak samo... :mrgreen:

skryłeś w Czesławie Niemenie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 20, 2010 13:04 
Awatar użytkownika

Stach napisał:

Cytuj:
Nie można w utworze „Dialog” dokonywac analizy rozbijając na poszczególne”atomy”. Całośc(tekst, muzyka, osobowośc Artysty, klimat ...) i tylko całośc może powiedziec nam o Artyście i Jego dziele! Rozszczepianie utworu w pryzmacie swoich widzi mi się jest ... patrzeniem na obraz w znacznej części przyslonięty a nastepnie głoszone sa wywody tak fagmentaryczne jak widoczna powierznia obrazu. Ze szkodą dla DZIEŁA!

GraCja napisała:

Cytuj:
No cóż Stachu, nie każdego ta sama dziewczyna podnieca tak samo... :mrgreen:

Stachu, na każde dzieło patrzymy analitycznie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Pozwól, że posłużę się porównaniem nawiązującym do wypowiedzi GraCji: ładna dziewczyna, a ze skrzypiącym głosem albo z uciążliwym charakterem przestaje się podobać, podobnie jak ładny muzycznie utwór z beznadziejnym tekstem też przestaje się podobać. Akceptując coś w całości, podświadomie rozkładamy "to coś" na czynniki składowe i jeżeli któryś z nich jest kiepski, to nie aprobujemy całości, a aprobując, nawet nie zdajemy sobie sprawy, że podświadomie rozłożyliśmy "to coś" na czynniki pierwsze, akceptując jednocześnie każdy z nich.
Reasumując: gdyby, analizując jakichkolwiek zjawisko piękna, kierować się oceną tylko jednego ze składników tego zjawiska, to często mielibyśmy przypadki, że ładny głupek cieszyłby się szacunkiem mędrców. A tak nie bywa.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 20, 2010 23:30 
Awatar użytkownika

Oj ściemniasz Tadeuszu, ściemniasz i to w żywe oczy :lol: . Zamiast się przyglądać, zachwycać i upajać pięknem dziewczęcia, Ty od razu analizujesz... w dodatku co by tam uszczknąć, rozebrać, rozłożyć...matko jedyna...i to na czynniki pierwsze :shock:
Jeszcze głos chciałbyś oddzielić, może na pchlim targu jak Piłsudskiego sprzedawać za trzy srebrniki :evil: Bardzo bujna ta Twoja "podświadomość" :roll:
Po co rozkładać coś, co i tak akceptujesz jednocześnie :shock: .
Tadeusz pisze:
Reasumując: gdyby, analizując jakichkolwiek zjawisko piękna, kierować się oceną tylko jednego ze składników tego zjawiska, to często mielibyśmy przypadki, że ładny głupek cieszyłby się szacunkiem mędrców. A tak nie bywa.

Reasumując... zaprzeczasz sam sobie i dochodzisz do tych samych konkluzji, co Stach 8) :mrgreen:

Ostatnio zmieniony sob sie 21, 2010 10:34 przez GraCja, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 7:22 
Awatar użytkownika

GraCja napisała:

Cytuj:
Po co rozkładać coś, co i tak akceptujesz jednocześnie :shock:.

Nie doceniasz podświadomości, to ona analizuje wstępnie zjawiska, czy tego chcesz, czy nie.

Cytuj:
Reasumując... zaprzeczasz sam sobie i dochodzisz do tych samych konkluzji, co Stach 8) :mrgreen:

Zupełnie nie masz racji - Stach ceni "Dialog", a dla mnie to jest wpadka przy pracy

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 7:58 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
...- Stach ceni "Dialog", a dla mnie to jest wpadka przy pracy

Cenię każdy dzwięk i każdą przerwę miedzy dzwiękami, które stworzył Czesław Niemen. Uwielbiam słuchac nie tylko Dialog ale m.in. też, czasami króciutkie ,kompozycje zawarte na ścieżkach filmowych. Nie wiem czy ktoś próbował umiejętnie je połączyc. Powstaje wówczas niesamowity obraz jak wielkim, w każdym calu, Niemen był/jest niedoscignionym Twórcą. Jest to niesamowita paleta barw dzwięków, ... co się dzieje ile wrażeń, ... to jest zarówno obraz tego, że Niemen był Artysta poszukującym i tak to widzę apropos Dialogu nie rozpatruję tego w kategoriach wpadek... Niemen był przekorą uniwersalną i może był ciekaw jak zareagują oponenci, fani ilu zda egzamin a ilu zwyczajnie odpadnie nie będąc wiernym Artyście. Spodchmurykapelusza... to wiernośc serc ... Niemen siebie zapisał w muzyce i słowach, tam proszę szukac odpowiedzi nie zaś w konfabulacjach.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 9:58 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Nie doceniasz podświadomości, to ona analizuje wstępnie zjawiska, czy tego chcesz, czy nie.

Podświadomość to moja mleczna droga, jednakże słuchając np. niektórych podrabiaczy Niemena nie słucham żadną podświadomością lecz najnormalniej uszami i dopóki nie kancerują melodii a szczególnie końcówek, dopóty można uznać ich wypociny za względne. Jeśli już wprowadzają nieudacznie swoją wybujałą fantazję ze zgrzytem dla piosenki, nie idzie ich zdzierżyć. U Niemena tego nie znajdziesz, żaden dźwięk nie wyprowadził go w pole na scenie.
Jedynie fakt, że można czegoś nie lubić, ale jeśli jest ktoś, komu to smakuje, to już nawet nietaktem jest nazywanie tego uporczywie knotem itp. :twisted:

Tadeusz pisze:
Zupełnie nie masz racji - Stach ceni "Dialog", a dla mnie to jest wpadka przy pracy

Wpadka to może być złodzieja,…albo przy niekontrolowanych igraszkach... ale przy świadomym tworzeniu dzieła :shock:
No jeszcze pozostaje wpadka- pułapka, w którą samemu się wplątało i zamroczona ambicja M. ni jak nie chce dać się przełamać :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.