[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 21:49

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Jak obecnie odbierasz utwór "Dialog"
To szczery głos Niemena za przyjaźnią polsko-rosyjską i pragnieniem pokoju. 50%  50%  [ 5 ]
To utwór skomponowany z pobudek oportunistycznych na doraźne zamówienie. 50%  50%  [ 5 ]
To pastisz złożony z tekstów poetów-desperatów 0%  0%  [ 0 ]
Nie mam zdania. 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 13:10 
Awatar użytkownika

Doceniam wszystkich tych, którzy mają misję przekonania mnie do "Dialogu" :idea:
Szkoda energii :|

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 14:02 
Awatar użytkownika

Tadeuszu! Żadna misja przekonywania ani nakłaniania do polubienia chociażby. Serce nie sługa!. Jedynie walka przynajmniej z mojej strony toczy się o "Myśl swą wyrażaj, lecz nie obrażaj"!

skryłeś w Czesławie Niemenie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 14:35 
Awatar użytkownika

GraCja napisała:

Cytuj:
"Myśl swą wyrażaj, lecz nie obrażaj"

Nadmiar zalet to duża wada. :mrgreen:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 14:50 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Nadmiar zalet to duża wada. :mrgreen:

Szczególnie bolesna dla męskiego EGO :shock:
Ale cieszy mnie, że w końcu dostrzegłeś w DIALOGU jakieś zalety :P ....... :mrgreen:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 14:56 
Awatar użytkownika

Gracja napisała:
Cytuj:
Szczególnie bolesna dla męskiego EGO :shock:

Kobieta pisząca popełnia dwie zbrodnie: zwiększa ilość książek i zmniejsza ilość kobiet.

GraCja napisała;
Cytuj:
Ale cieszy mnie, że w końcu dostrzegłeś w DIALOGU jakieś zalety :P ....... :mrgreen:

A gdzie Ty to wyczytałaś? :roll:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 15:30 
Awatar użytkownika

Tadeuszu. dwa posty wyżej napisałeś

Nadmiar zalet to duża wada.

Jeśli dla Ciebie Dialog, jak to określasz jest tak wielką wadą, to wnioskuję, że złożony jest z ogromu zalet :mrgreen: .
poza tym sam porozbierałeś go niemal do naga w swojej podświadomości i w efekcie końcowym zaakceptowałeś go jednocześnie. :!: .
No tak! Powyżej to wszystko jest udokumentowane.
Pewnie z wielką satysfakcją dla Czesława :P

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 18:19 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Doceniam wszystkich tych, którzy mają misję przekonania mnie do "Dialogu" :idea:
Szkoda energii :|

Misja?
Jest to forum dyskusyjne , więc to był tylko i wyłącznie mój głos w dyskusji, gdzie przedstawiłem swoje zdanie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sie 21, 2010 19:32 
Awatar użytkownika

Gracja napisała:
Cytuj:
Jeśli dla Ciebie Dialog, jak to określasz jest tak wielką wadą, to wnioskuję, że złożony jest z ogromu zalet :mrgreen: .

GraCjo, jeżeli odwracasz moje twierdzenie, myśląc że odwrócone też jest prawdziwe, to mylisz się, a dalsza dyskusja jest jałowa, bo np.od środy do czwartku jest jeden dzień, a od czwartku do środy siedem dni.... :D
Reszta na PW

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 01, 2010 0:21 
Awatar użytkownika

Tak wiele zostało tu napisane, że postanowiłam jeszcze bliżej przyjrzeć się temu utworowi i zrobić do niego filmik. Oczywiście zmuszone byłam do własnego przekładu części rosyjskiej i stwierdziłam, że jednak oprócz tłumaczenia samych słów, należy wejść jeszcze w głąb myśli, przekazu, celu i możliwości. Przytoczę tylko swój przekład, bo większość jest dobrze znana.
Dodam, że przekład ten jest zrobiony pod kątem zgodności brzmienia z oryginałem końcówek dla potrzeb filmu. Można było by go zrobić jeszcze wyraziściej w formie przekładu wiersza bardziej odbieranego naszym polskim uchem.

Я с теми, кто вышел строить и месть
Jestem z tymi, którzy idą budować i pomścić
в сплошной лихорадке буден
w ciągłym natchnieniu będąc(emocjonalnej gorączce)
Отечество славлю, которое есть
Ojczyznę głoszę, która jest
но трижды которое будет
i po trzykroć zawsze będzie.
Я планов наших люблю громадьё
Ja planów naszych wielbię ogromy,
размаха шаги саженьи
rozmachu sążniste kroki.
Я радуюсь маршу которым идем
Ja cieszę się z marszu, którym idziemy
в работу и в сраженья
do pracy, do zwycięstwa (boju).

Nasz obowiązek - orać ziemię,
wydrzeć to, co w jej wnętrzu drzemie,
nasz obowiązek - o nią bić się,
ta ziemia to nasze życie.
Bić się będziemy w imię człowieka,
w imię ziemi. Przyszłość czeka.

Послушайте!
Posłuchajcie !
Ведь, если звезды зажигают
Jeśli się gwiazdy zapalają,
значит - это кому-нибудь нужно
znaczy to, że są komuś potrzebne
Значит - это необходимо
znaczy - nawet niezbędne,
чтобы каждый вечер над крышами
żeby w każdy wieczór nad dachami
загоралась хоть одна звезда?!
zaświeciła choć jedna gwiazda.
...
Nam rolnikom Ziemi, (dokładnie wieśniakom)
Нам Поселянам Земли
Ziemia DOMEM każdego człowieka( wieśniaka :)
каждый Земли Поселянин родной
Wszyscy jesteśmy Ziemi strażnikami,
Мы все на земле солдаты одной
jednym żywym dziełem.(jednego żywego organizmu)
жизнь созидающей рати

Bieg planet wyznacza nasz byt,
(Działanie planet wyznacza nasza potrzeba)
Пробеги планет держав бытие
określa je nasza potrzeba.
(dostosowują się do nas)
подвластны нашим волям
Nasza Ziemia! Powietrze nasze !
Наша земля Воздух — наш
Nasze gwiazdy diamenty nocy
(kopalnia naszych gwiazd - diamentów)
Наши звезд алмазные копи

My PRZENIGDY! PRZENIGDY !
И мы никогда, никогда!
NIKOMU nikomu nie! nie damy!(nie pozwolimy)
никому ! никому не позволим!
Ziemi naszej wybuchami ranić(rozrywać)
Землю нашу ядрами рвать
niebo nasze rozrywać,
воздух наш раздирать
ostrymi ciąć pociskami
(przecinać zaostrzonymi strzałami)
остриями отточенных копий

Moje dogłębne tłumaczenie tekstu, biorąc pod uwagę odniesienie się Czesława do precyzyjnie wyszukiwanych zwrotów w kierunku Chwały Ziemi, sprowadziło moje postrzeganie tekstów obydwu autorów w tym samym kierunku. Tzn. jest to właśnie sprytnie ukierunkowanie przez Czesława tego tekstu w kontekst ukazania ludzkiej egzystencji we wszechświecie, ukazania człowieka, Ziemi i planet, które są podporządkowane temu, co człowiekowi do życia potrzebne. Natomiast ludzie muszą stać na straży tego, co jest tym wspólnym dobrem i podstawą egzystencji człowieka, jednym wielkim organizmem, który zaniedbany skończy tak, jak rakowisko, które zniszczy wszystko. Czesław miał już swoje lata i precyzyjne spostrzeżenia co do otaczającego Go świata z jego bolączkami i ułomnościami.
Muzyka kojarząca się nam z rewolucyjną siłą i przebojowością uważam, że tylko podkreśla to, co w tej muzyce niestety źle kojarzy się tylko nam popeerelowcom :lol: , lecz tym, którzy nie znają tych skojarzeń, na pewno uda się to określić tak jak to Markovitz przedstawił z rozmowy z chórzystką. Czyli bez odniesienia do propagandowości tego utworu.
Uważam, że warto to podkreślić i tak właśnie młodym przedstawić z pominięciem własnych uprzedzeń.
Tym bardziej patrząc na dzisiejsze stosunki w świecie a szczególnie z sąsiadami, wydaje mi się, że ludzie są już zmęczeni tymi ciągłymi rewolucjami zabierającymi radość, chleb, mężów, synów i ojców z domów. W dodatku świat wokół ogarniają klęski jedna przez drugą. Stąd też moje zgłębienie tematu i odkryty majstersztyk Czesława.
Poprzez zamówienie „jakiegoś tam” utworu, ówczesny system ideologiczny zrobił sobie niedźwiedzią przysługę trafiając na Czesława. No może Andrzej M ma właśnie to na myśli jako kpinę.
Zarzut, że jest to utwór pisany na zamówienie, odpieram jako jeszcze większy plus dla Czesława za spryt i inteligencję, włożenie w to dzieło własnych leżących na dnie serca bolączek, które tak okazyjnie udało Mu się znowu wykrzyczeć.

Polsko, Rosjo,
Pokój zwycięży wojnę
Oto głos ludzi wolnych,
ich wola i ich nadzieja.

Piękna jest kula ziemska.
Dla nikogo nie cudzoziemska,
chwała jej.
nasz obowiązek - o nią bić się,
ta ziemia to nasze życie.
Bić się będziemy w imię człowieka!

http://www.youtube.com/watch?v=hG7gVNYAwJA

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 09, 2010 13:30 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Szkoda, że nie ma zbyt wielu wypowiedzi Niemena na ten temat. Właściwie znam tylko tę wypowiedź, którą przytoczył Dariusz Michalski w swojej książce.

Znalazłam jeszcze jedną wypowiedź Niemena na temat występu w Moskwie z "Dialogiem" i innych dość kontrowersyjnych koncertów, o których też w tym temacie była mowa. Jest to fragment wywiadu dla "Machiny" z 1997r.:

Załącznik:
Machina- fragment wywiadu.jpg

Niemen sam dobrze to wszystko podsumował: "Jeździło się na takie koncerty, bo to była cena istnienia".

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 09, 2010 18:51 
Awatar użytkownika

Brawo Ewo! Jakże się cieszę, że to zamieściłaś i że moje postrzeganie podejścia Czesława do podsuwanych mu projektów było tak trafne.
Wiemy przecież, że pan Kubiak był również pomysłodawcą miksu utworów do Dialogu.
Ale Czesław napisał:
„podsunął mi jakieś dziwaczne propagandowe teksty.
Zrobiłem to po swojemu, redukując do minimum te rzeczy, które mi zaproponowano…
…trudno mi mieć z tego powodu wyrzuty, bo zrobiłem to dobrze i bez podlizywania się władzy…”

…do tych, co mają TAK za TAK
NIE za NIE
Bez światłocienia…
TĘSKNO MI PANIE !
C K Norwid

Poza tym widzę, że pojawia się całkiem inne spojrzenie na życie i działalność nie tylko Majakowskiego. Niedawno ukazała się biografia Włodzimierza Majakowskiego z całkiem nowym spojrzeniem bazującym głównie na Jego odnalezionych dokumentach. Cóż jedni odkłamują, drudzy zakłamują historię...a człowiek cierpi.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt gru 07, 2010 22:22 
Awatar użytkownika

No proszę, jak ludzie potrafią pięknie skomentować piękną twórczość
YouTube
Niespotykany, ponadczasowy DIALOG Czesława Niemena
http://www.youtube.com/watch?v=hG7gVNYAwJA

Cytuj:
W Imie Boże... niech będą dzięki Niebu, za Czesława Niemena!
Dar Nieba dla nas niegodnych!
Wśród nas... żył i tworzył.
Odkrywał dla nas piękno, sztuka nauczał - prawda w niej!

U Boga Ojca tworzy dzieła, tez dla nas miłujących prawo i sprawiedliwość,
na tym padole dysharmonii - duchowego i mentalnego kichu i obłędu.
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej... ...
Do zobaczenia i usłyszenia Czesław...rezerwuje miejsce dla twoich braci-przyjaciół.
Staszek ze Szwecji

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 20, 2016 0:18 
Awatar użytkownika

Dzień dobry, zainteresował mnie temat , nieco napiszę.
Pierwsza kompozycja "Dialog" , wysłuchałem , świetna rzecz, rozwijanie kompozycji i finał z chórem . Zaakcentowanie wagi tej kompozycji , dialog dwóch reprezentantów swoich narodów. Taki układ kompozycji, począwszy od jednego dżwięku, poprzez środek kompozycji , aż do finału chóralnego jest z powodzeniem stosowany. Piosenka Tadeusza Wożniaka Zegarmistrz światła , zaśpiewana w Opolu na Festiwalu i piosenka Rogera Watersa Time is Tide , słyszałem po koncercie The Wall w Berlinie . Świetna pieśń Czesława Niemena , usłyszeć i zobaczyć Czesława Niemena i chór w tej pieśni , to dopiero przeżycie. "Dialog" można zrozumieć jak artystyczny wyraz rzeczywistego dialogu Mirosława Hermaszewskiego z Piotrem Klimukiem w przestrzeni poza przyciąganiem ziemskim . Wodzowie Polski zażądali od Artystów Polskich takiego artystycznego wyrazu , wybrano Czesława Niemena . Prawidłowo, zaistniało rzeczywiste wydarzenie, uświetni takie wydarzenie kompozycja muzyczna . Zamówienie rządowe na utwór muzyczny , to dopiero bodziec dla Artysty .
"Dialog" , z opisów wynika był wykonany dwukrotnie, jeden występ w Warszawie, w sali kongresowej , i jeden występ w Moskwie , na Kremlu w kwietniu 1979 roku . Jakie to były występy Czesława Niemena ,czy chór w Warszawie i w Moskwie, czy tylko jedna pieśń, czy więcej kompozycji , kto jeszcze wystąpił , czy są zdjęcia, opisy , relacje z tych koncertów. Interesuje mnie występ Czesława Niemena w Pałacu na Kremlu , z racji takiej. Czesław Niemen został zaproszony do Moskwy , aby zaśpiewał w Pałacu Kremlowskim. Moskwa, wielka stolica potężnego Imperium .Wodzowie tego Imperium są władni z powodzeniem zapraszać na wycieczki w przestrzeń poza przyciąganiem ziemskim. Wielu Artystów wystąpiło w Moskwie , na stadionach , na placu , pod chmurką . Czesław Niemen mógł się poszczycić zaproszeniem " na pokoje" . Wagę takiego występu stanowi celebracja wydarzenia, panie i panowie ubiory wierzchnie mogą zostawić w szatni, można usiąść na miejscach numerowanych, w pomieszczeniu ogrzewanym, jest komfort wygodnego , miękkiego siedziska. Traktowanie osoby -widza jest należyte , w Pałacu , na Kremlu . Piszę, bo wiem. Technicy operujący oświetleniem robią tą robotę doskonale. Występy pod chmurką są mniejszej wagi, twarde siedziska, brutalna kontrola przy wejściu , dostosowanie się do zakazów organizatorów , słuchanie muzyki stojąc w tłoku , oświetlenie i nagłośnienie nie jest takie , jak oczekuję. Traktowanie osoby - widza jest poniżające . Troszeczkę uogólniłem , chcę uwypuklić fakt zaproszenia Czesława Niemena "na pokoje" . Takie zaproszenie ma swoje znaczenie.
Występ Czesława Niemena w Zielonej Górze, proszę , zobaczyć i usłyszeć Czesława Niemena z gitarą śpiewającego w języku rosyjskim, nieczęsto takie okazje się zdarzają. Przeżycie, aż z wrażenia głowę urywa.
Występ Czesława Niemena w Warszawie , na stadionie, z okazji trzydziestopięciolecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Proszę , pełna gala, są Wodzowie Polski , jest obecny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Szczyt szczytów w Polsce , wydarzenie uświetnia wykonana na zamówienie rządowe Symfonia dla kosmonautów , kompozycja Czesława Niemena .Zamówienie rządowe na muzykę wykonaną w obecności Wodzów Polski jest poważną robotą . W roku 1979 szczyt techniki , czyli przebywanie człowieka poza przyciąganiem ziemskim , jest udziałem Polaka. Zachodnia Europa w latach siedemdziesiątych ; mogli podziwiać szczyt techniki Polaka. Zaszczyt zagrania swojej kompozycji przypadł w udziale Czesławowi Niemenowi , wielkie wzruszenie , wielka sprawa , honor i wyróżnienie dla Artysty . Należyta godność czynu, uroczystości, i kto, Czesław Niemen. Jak brzmi kompozycja Czesława Niemena na tą okazję , interesuje mnie. "Symfonia dla kosmonautów" , tytuł brzmi obiecująco, myślę jest ten utwór udokumentowany. Taka istotna plemienna uroczystość, i wodzowie powiedzieli, uroczystość uświetni Polak ze swoją muzyką, wybrano Czesława Niemena. Prawidłowo, 35. lecie Polskiej Rzeczpospolitej , zabrzmi polska muzyka. Jest powód do dumy,w 1979 roku Polska ma swoją wytwórnię Polskie Nagrania , i tak jest dobrze. Na uroczystości brzmią polskie nagrania Czesława Niemena . Symfonia dla kosmonautów Czesława Niemena , ale brzmi . Kto rzeczywiście wykonywał tą kompozycję , Orkiestra i Niemen , czy tylko Czesław Niemen . Tej jesieni w roku 2016 ma się ukazać wydawnictwo o nazwie Encyklopedia Polskiej Muzyki Elektronicznej , książka i płyty cd , myślę w tym wydawnictwie Symfonia dla kosmonautów będzie opisana . Myślę , to dzieło Czesława Niemena będzie opisane z należytą powagą , zostanie temu dziełu Czesława Niemena nadany należyty honor wśród polskiej muzyki elektronicznej . Po roku 2000 wodzowie Polski na uroczystości wolnościowych Solidarności w Gdańsku zdecydowali zaprosić jakichś muzyków zza granic Polski . Polski wykonawca Stanisław Sojka mógł trochę pośpiewać , po swoim występie musiał ustąpić miejsca jakiemuś muzykowi zza granicy Polski. Polskie nagrania Stanisława Sojki ustąpiły miejsca jakimś zagranicznym nagraniom. Taka decyzja po roku 2000 zmniejszyła ważność plemiennej Polskiej uroczystości.
W temacie tym , czytam poprzednie wpisy ; są linijki o systemach , a jest to forum Czesława Niemena. Dlatego opiszę , co wiem , o rzeczywistości .

Rzeczywiście.
Kilka lat wstecz Karel Gott pojechał do Moskwy , zaśpiewał jeden koncert , mnóstwo ludzi , siedmiokrotnie bisował . Po koncercie do garderoby Karela Gotta udały się fanki z naręczami kwiatów, widziałem zdjęcie z tej wizyty , kilkanaście pań w odwiedzinach w garderobie Karela Gotta , mnóstwo kwiatów, garderoba o odpowiednim metrażu do takiej wizyty. Z Karelem Gottem do Moskwy udał się zespół muzyków i reporter czeskiego wielkonakładowego dziennika , po to , aby można było zapoznać się z relacją reportera . Relacja , kilka dni w tym dzienniku opisów podróży , przygotowań, koncertu, wizyty wiernych fanek w garderobie Karela Gotta . Kilka stron w gazecie opisu , dużych zdjęć . Czytałem te relacje w czeskiej prasie. Karel Gott o tej wizycie w Moskwie mówi , zadowolony.
Kilka lat wstecz czeski zespół undergroudowy The Plastic People of the Universe, muzycy wielokrotnie przez komunistów więzieni za swoje wolnościowe występy , został zaproszony do Moskwy, i koncertowali w klubie muzycznym naprzeciw Kremla , siedziby władzy w Rosji. Muzycy mówią o tym koncercie, Moskwa zdobyta , powód do wielkiej dumy , zagrali w Moskwie swoją wolnościową muzykę, ze swoimi wolnościowymi tekstami. Czytałem w czeskiej prasie wypowiedż muzyka tego zespołu .
W tym roku, 2016 Helena Vondraczkova , w rozmowie , przeczytanej przeze mnie w czeskim dzienniku , mówi, jest zaproszona przez Rosyjski Chór Aleksandrowa na wspólny występ. Helena Vondraczkova , mówi, mnóstwo pracy ją czeka. Helena zapytana , co czuje jak słyszy o sobie , pojedyńczą opinię jako o śpiewaczce reżimu , mówi, twardo pracowała i pracuje na swoje osiągnięcia , nic za darmo nie otrzymała .
Józef Skrzek zaproszony do Sankt Petersburga , jako jedyny Polak miał zaszczyt grać na fortepianie w znaczącym miejscu . Jest udokumentowana relacja z tego wydarzenia.
Zespół SBB grał koncerty w Moskwie, w Sankt Petersburgu, występy są udokumentowane i opisane w książce o zespole SBB.
Michał Bajor swój występ na Festiwalu w Zielonej Górze umieścił na swojej płycie cd.
Muzycy disco-polo chętnie mówią o swoich kolegach z Rosji, słyszałem i widziałem w telewizji disco-polo.
Muzyk norweski Bent Aserund w 1994 na zamówienie organizatorów Igrzysk Zimowych w Lillehammer komponuje fanfary , czytam opisy słuchaczy " dobre intro" , "dobra robota" .
Aktor pan Adam Ferency chce nakręcić film o poecie Władysławie Broniewskim , świetna sprawa, możliwie uzyska fundusze na taki film.
Włodzimierz Majakowski napisał słowa "samiśmy twórcy" , i to jest świetne opisanie rzeczywistości.
W moim wpisie doceniam wagę wydarzeń opisanych , są to szczyty możliwości realizacji Czesława Niemena . Występy Czesława Niemena w Moskwie, w Zielonej Górze, w Warszawie. W roku 1979 , w tym roku Czesław Niemen obchodził swoje czterdziestolecie , a więc czterdzieści lat minęło, piękny to wiek . W roku 1979 Wodzowie Polski docenili Czesława Niemena , trzy zamówienia rządowe na kompozycje i występy na galach ukazujących ile znaczy Czesław Niemen dla Wodzów Narodu. Wodzowie Narodu zdecydowali , tylko Czesław Niemen . Jakby się czuł w 1979 roku Czesław Niemen , w swoje czterdziestolecie, jakby na te uroczystości , na ten festiwal nie otrzymał nic.

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 22, 2016 23:28 
Awatar użytkownika

Końcówka patetycznego wywodu Jurka przynosi raczej uśmiech niedowierzania... Pomijam już temat "symfonii" dla kosmonautów (temat muzyczny użyty następnie w filmie "Polonia Restituta") - doraźnie wykorzystany przy ceremonii powitania Hermaszewskiego, ale o jakich "władcach Polski" pisze Jurek..? Ano o aparatczykach z PZPR i tzw. "czynownikach kulturalnych". Nie były to władze z demokratycznego wyboru. Dla tych ludzi Niemen był kimś, kto może do oficjalnych obchodów przyciągnąć młodzież.

Jurek dostrzega jakieś analogie występu Czesława w Pałacu Zjazdów w 1979r. z koncertami Józefa Skrzeka w Rosji na przełomie XX i XXI wieku, ale choć obaj zebrali aplauz publiczności to przecież wydźwięk był zupełnie inny! Trio SBB w czasach socjalizmu nie było zapraszane do ZSRS, a sam Józef- jak opowiadał Paweł Brodowski w filmie "Sen o Warszawie"- miał wręcz za złe Czesławowi nagranie w 1973r. płyty z ludowymi piosenkami rosyjskimi.

A jak to było z "Dialogiem"? Otóż za sprawą tzw. działaczy "młodzieżowych" nasz Artysta przyjął zamówienie i oprawił muzycznie wybrane fragmenty wierszy dwóch poetów rewolucyjnych. Wiele lat później (po zmianie ustroju) Niemen w wywiadach napomykał, że w utworze skomponowanym do wierszy Broniewskiego i Majakowskiego kryło się jakieś drugie dno, bo obaj poeci-desperaci z własnego wyboru zeszli z tego świata rozczarowani realizacją rewolucyjnej idei.

Jednak pod koniec lat 70. NIKT (łącznie z Niemenem) o takich intencjach sięgnięcia po tę poezję nie wspominał, ani też NIKT tak przewrotnie tego niemenowego "Dialogu" nie interpretował. Inna sprawa, że "Dialog" ma wśród fanów (także na Forum) grono zwolenników, ale myślę że uznanie budzą raczej walory wykonawcze tego monumentalnego utworu niż kunszt poetycko- kompozytorski, choć swego czasu Darek był innego zdania:
Darek w innym wątku pisze:
Kapitalny pomysł wielojęzykowego dialogu poetów, pięknie zaaranżowany na głosy, z delikatnym jedynie akompaniamentem muzycznym. Zestawienie dwóch słowiańskich języków, odmiennych a zarazem tak pięknie harmonizujących. Cudownie się tego słucha. A, że wybór padł na "ideologicznie niesłusznych" poetów ? Mi to niespecjalnie przeszkadza...

Zwróćcie uwagę, że Panie spadkobierczynie nie bardzo chcą pamiętać ani o "Dialogu", ani o "Hymnie do Matki Ziemi" - napisanym i nagranym na młodzieżowy festiwal w Hawanie... To też o czymś świadczy.

Jurku- nie przesadzaj z tymi nawiązaniami do poczynań innych artystów, bo Niemen raczej nie sugerował się we własnych działaniach artystycznych poczynaniami Karela Gotta, czy Heleny Vondrackowej. On był twórcą osobnym. Ale ta Jego odrębność, brak środowiskowego wsparcia i twórcze osamotnienie powodowały czasem też kłopotliwe sytuacje - jak ta z "Dialogiem". Jakiś partyjny cynik zwyczajnie go podszedł - to było coś w stylu: to taki zaszczyt, będzie pan reprezentował ojczyznę na Dniach Kultury Polskiej, wystąpi przed wspaniałą widownią... (itp.)

I niby wszystko się zgadzało, a jednak na wiele lat pozostały wątpliwości w ocenie i odbiorze tego utworu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 28, 2016 15:56 
Awatar użytkownika

Dzień dobry , pozwolę sobie na taki opis ; lipiec 1979 rok , Polska, stadion w Warszawie , impreza z zaproszonym gościem , Mirosławem Hermaszewskim , Czesław Niemen gra swoją kompozycję na takie spotkanie . Sami swoi , nie przeszkadza nikt z zewnątrz swoim gwiazdorstwem . Do uwierzenia , Polska, nasze sprawy .
Występ Skrzeka opisałem , tylko po to, aby przypomnieć, z jaką czcią i wdzięcznością Józef Skrzek mówi o tym swoim występie. Józef Skrzek współpracuje z twórcami ludowymi , zespołami Wałasi, Grojcowianie, z twórcami zza wschodniej granicy, Roksaną Wikaluk, Aleksandrem Ragazanowem,Michaiłem Ogorodowem. Józef Skrzek koncertuje w Moskwie, Sankt Petersburgu, Grodnie.Markovitzu, piszesz, Józef Skrzek mówił coś o piosenkach rosyjskich śpiewanych przez Czesława Niemena. Niemen w roku 1965 na estradach polskich śpiewał po rosyjsku piosenki rosyjskie ,potem uzyskał kontrakt na nagranie płyty z piosenkami rosyjskimi . Wiem , muzycy SBB w żartach jadąc samochodem z Niemiec śpiewali po rosyjsku piosenki z repertuaru Niemena , wydzierając się błazeńsko . Takie piosenki są dobrym tematem na powygłupianie się , wniesienie trochę rubasznego humoru jest wskazane przy śpiewaniu po rosyjsku. Alosza Awdiejew , Włodzimierz Wysocki , śpiewający po rosyjsku , piją alkohol, śpiewają z humorem. Taka jest rzeczywistość rosyjskich klimatów , uśmiechnij się . Poważna muzyka Grupy Niemen podczas nagrań i koncertów .Podczas jazdy samochodem , raczej pośpiewanie sobie w fajnej kompanii fajnych piosenek, można się powydzierać , znam to. Jadąc przez Niemcy, samochodem , wydzieranie się w jezyku rosyjskim , pozazdrościć , wspaniałe niezapomniane przeżycie . Trudno sobie odmówić takiej przyjemnosci , i w obecności samego Niemena , na samą myśl się śmieję . Słowa , Markovitzu, które napisałeś , pozwoliłem sobie wyjaśnić . Artyści następni wymienieni przeze mnie poprzednio , mówią o tych swoich występach z szacunkiem .
Rok 1979 wyróżniłem , bo jest ten rok czterdziestką Niemena , i widzę poparcie dla Niemena ze strony zamawiających kompozycje , czy występy. Niemen był takim prowokatorem , zaproszony do Radia Wolna Europa mówił o Leninie . Więc co mówił , o roku 1979 , to mówił. A gdzie był zaproszony , na takie fakty chcę zwrócić uwagę.
Zamawiający ; jacy , grubi , chudzi, łysi, długowłosy, mniejsi, więksi, jacyś zamawiający , zamówili robotę , robota wykonana , spokój. Zamawiający w roku 1979, i zamawiajacy w roku 2001 koncert "Pieśń od ziemi naszej" , zwyczajne zamówienia na wykonanie pracy . W czerwcu 2014 roku byłem na zorganizowanych i opłaconych przez Instytut Polski w Praze w Czechach Dniach Polski w Czechach. Pan z Instytutu Polskiego zapowiada koncert dwu zespołów, czeski Buty i polski SBB . Byłem na koncercie . W listopadzie 2014 roku Dyrektor Radia w Olomoucu w Czechach zorganizował koncert czeskiego zespołu i polskiego SBB , mówił z estrady, lubi SBB i zaprosił na rocznicę pracy radia. Byłem na koncercie.
Rok 1979, w życiu artystycznym Niemena, trzy zamówienia na roboty zostały zrealizowane, zwyczajne życie . Po to ten Niemen jest , aby realizował takie roboty.

"Dialog" Wladysława Broniewskiego i Włodzimierza Majakowskiego w ułożeniu Czesława Niemena a "Pieśń od ziemi naszej" Cypriana Kamila Norwida.
"Pieśń od ziemi naszej"
I
Tam gdzie ostatnia świeci szubienica,
Tam jest mój środek dziś, tam ma stolica,
Tam jest mój gród.
Od wschodu mądrość kłamstwa i ciemnota,
Karności harap lub samotrzask z złota,
Trąd, jad i brud.
Na zachód kłamstwo wiedzy i błyskotność,
Formalizm prawdy, wnetrza bezistotność,
A pycha pych!
Na północ zachód z wschodem w zespoleniu
A na południe, nadzieja w zwątpieniu
O złości złych!
II
Więc - mamże oczy zakryć i paść twarzą.
Wołając : "Kopyt niech mię grady zmażą,
Jak pierwotraw!"
Lub mamże barki wyrzucać do góry
Za lada gwiazdką ze złotemi pióry,
Za sny nieść jaw?
Więc mamże nie czuć, jaką na wulkanie
Stałem się wyspą , gdzie łez winobranie
I czarnej krwi!...
Lub znać ,co ogień z łona mi wypali?
Gdzie spełznie? odkąd nie postąpi dalej?
I zmarszczyć brwi?...
III
Gdy ducha z mózgu nie wywikłasz tkanin,
Wtedy cię czekam, ja , głupi Słowianin,
Zachodzie - ty!...
A Tobie Wschodzie , znaczę dzień widzenia,
Gdy już jednego nie będzie sumienia
W ogromni twej.
Południe! Klaśniesz mi, bo klaszczesz mocy,
A ciebie minę, o głucha Północy,
I wstanę sam.
Braterstwo ludom dam, gdy łzy osuszę,
Bo wiem, co własność ma, co ścierpieć muszę:
Bo już się znam.

Tekst Norwida mam przed oczami, Norwid Słowianin , stoi na ziemi , rozgląda się na wszystkie strony świata, i stwierdza , nie można być samemu, potrzebne jest braterstwo. Słowa Norwida "Braterstwo ludom dam" są to takie słowa , które pasują dobrze do wyboru słów poetów Majakowskiego i Broniewskiego , jaki dokonał Czesław Niemen. Niemen mówił , wybrał , co pasowało . Niemenowi pasuje Norwid, więc Niemen znalazł takie sformuowania Majakowskiego i Broniewskiego, które brzmią podobnie jak Norwidowskie. Majakowski i Broniewski , fragmenty wybrane przez Niemena brzmią w taki sposób :
" do pracy, ta ziemia to nasze życie , przyszłość czeka , ziemia domem każdego człowieka," i jest to kontynuacja Norwida o braterstwie, ziemia nasza, nasza, czyli współna . Norwid pisze o braterstwie, Majakowski i Broniewski kontynuują .
Z "Dialogu" , " my przenigdy nikomu nie damy naszej ziemi ranić" są praktycznie słowami Niemena "Dziwny jest ten świat" . W tym swoim utworze Niemen krzyczy , takie same uczucia , jak w wierszu Majakowskiego. Czesław Niemen dobrze wybrał słowa Majakowskiego i Broniewskiego do "Dialogu" , pod tymi słowami może się ideologicznie podpisać i Norwid i Niemen . Dlatego napisałem o równości "Dialogu " Niemena i koncertu w 2001 roku o poezji Norwida "Pieśń od ziemi naszej" . Czesław Niemen we własnej osobie. Pomyślę o przyjemności pracy z chórem , po prostu zachwyt dla "Dialogu". Kompozycja "Dialog", którą można posłuchać w youtube , jest cząstką pracy Czesława Niemena , tak zwana "wisienka na torcie" , bo zapoznanie się z poezją Majakowskiego, Broniewskiego, wybranie wersetów, opracowanie kompozycji, rozpisanie nut na chór, zapoznanie sie z chórem , wspólna praca nad materią, wycieczka do Moskwy, pobyt w Moskwie, są przeżyciami , których nie odbierze nikt. Czesław Niemen czy opowiadał o swoich uczuciach związanych z całokształtem pracy nad "Dialogiem", raczej zbywał , trochę mówił . Tłumaczył, tłumaczył się , przed ludżmi . Ludzie się przyzwyczaili, Czesław Niemen się tłumaczy ze swojego życia . Panie Niemen przed nikim z niczego nie tłumaczą się. Słowa Norwida : " bo wiem , co własność ma" są realizowane .A rzeczywiście, w roku 1979 takie uczucia były, taka praca była , czterdzieści lat minęło , w roku 1979 Niemen obchodzi swoje czterdzieste urodziny. Rozmowa z Niemenem ukierunkowana na temat , jaką przyjemność czerpał z pracy nad 'Dialogiem" , wyjaśniła by , co czuje Artysta , pracując nad dziełem. Napiszę ; "Dialog" jest dziełem Czesława Niemena . Dzieło powstało na zamówienie, Czesław Niemen pracował nad dziełem , współpracował . Posłużę się poezją Leopolda Staffa Ars poetica
"Echo z dna serca , nieuchwytne
Tak jasny jak spojrzenie w oczy
I prosty jak podanie ręki"
Opisałem zależność zachodzącą między poezją Norwida , Niemena, Broniewskiego, Majakowskiego . Opisałem , jakim kierował się Niemen sposobem , tworząc swój wybór słów Majakowskiego, Broniewskiego. Opisałem , skąd w ogóle pomysł takiej konstrukcji słowno-muzycznej . Opisałem rok 1979 , co znaczy w życiu Niemena. Opisałem sytuację Niemena , i rodziny Niemena .
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.