[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz wrz 24, 2017 11:29

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 12:27 
Awatar użytkownika

art jeszcze się załapał - teraz właściciel NAETV zablokował możliwość odtwarzania - trzeba się do niego zwrócić... Szkoda, bo wczoraj w nocy obejrzałem ten film jedynie 20 razy :(

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 06, 2009 18:50 
Awatar użytkownika

To było prawdopodobnie ok 17 czerwca 1976. Niemen prezentował Idee Fixe (a właściwie program Zwątpienie i Wiara) w nieistniejącym już dzisiaj Amfiteatrze Zawiszy w Bydgoszczy. Szedłem na ten koncert z zainteresowaniem i niepewnością co usłyszę. Nieco wcześniej kupiłem Katharsis (z niemałymi kłopotami bo część tłoczenia miała wady i płyta przeskakiwała w kilku miejscach - ale w końcu znalazłem egzemplarz bez wad), tak więc myślałem, że może coś z tego repertuaru. Wówczas prasa skąpo informowała o poczynaniach muzycznych :N: Tak więc przedstawiony program i obecność zespołu była dla mnie pewnym zaskoczeniem. Ale program był świetny, zespół zrobił wrażenie. Kilka fragmentów szczególnie utkwiło mi w pamięci (Chłodna ironia przemijających pejzaży, Twarzą do Słońca). Oczywiście w trakcie koncertu parę osób wyszło, ale większość wiedziała po co przyszła, owacja na koniec była długa. Już wówczas zbierałem płyty :N: , ktoś po koncercie przyniósł jakiś dziwny, nieznany mi LP do podpisu (dziś wiem, że była to "Ode To Venus"). Czekałem potem bardzo długo na płytę z tym programem, wypytując często w sklepach o Zwątpienie i Wiarę Niemena. Trwało to blisko dwa lata. W końcu album się ukazał pod zmienionym tytułem, no i brakowało na nim Mojej Ojczyzny. Właściwie do dziś nie rozumiem dlaczego ten utwór nie ukazał się w na CD - nieco poszerzonym w stosunku do LP, w drugim boxie. Szkoda. Pozdrawiam. K.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 14, 2009 23:01 
Awatar użytkownika

Czy ktoś może zna znaczenie skrótu "QSS" użytego w tytułach 2 utworów z tej płyty ?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt gru 15, 2009 18:23 
Site Admin
Awatar użytkownika

cocomo pisze:
Czy ktoś może zna znaczenie skrótu "QSS" użytego w tytułach 2 utworów z tej płyty ?

QSS to skrót używany przez radiowców (krótkofalowców, radiotelegrafistów itp.). Oznacza pytanie (a także odpowiedź na to pytanie): "jakiej częstotliwości będziesz używał?".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob kwie 17, 2010 15:45 
Awatar użytkownika

Przygotowuję się do mojej prezentacji maturalnej i omawiam w niej m.in. "Moją Ojczyznę" Norwida. Czytając "Naród - Ojczyzna - Społeczeństwo w myśli Cypriana Norwida" Dunajskiego puściłem sobie w tle Moją Ojczyznę i aż musiałem się z kimś podzielić tym, jak ogromne wrażenie wywiera na mnie ten utwór :) Pamiętam jak mnie zachwycił, gdy Domin puścił mi go po raz pierwszy dwa lata temu. Dziś zachwyca mnie równie mocno! Gdy tego słucham ogarnia mnie niesamowity wręcz spokój, samo oczekiwanie podczas czterominutowego wstępu na głos Niemena wywołuje u mnie jakiś dziwny dreszcz emocji, a gdy głos Niemena zaczyna się roztaczać wokół mnie... to jest coś pięknego :) Chciałbym, żeby kiedyś któraś z wersji "Mojej Ojczyzny" ukazała się na prawdziwej ogólnodostępnej płycie. To chyba moje największe marzenie względem wydawnictw Niemena.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob kwie 17, 2010 19:20 
Awatar użytkownika

Recenzja podwójnego albumu i SP z muzyką teatralną do "Snu srebrnego Salomei" autorstwa Piotra "Strzyża" Strzyżowskiego, oryginał do wglądu tutaj.

Piotr "Srzyż" Strzyżowski na łamach artrock.pl pisze:
Najpierw rozsypał się zespół, który nagrał „Aerolit”. Potem zmarł tragicznie perkusista Piotr Dziemski. Potem była oferta nagrywania muzyki do przedstawień teatralnych ze strony zaprzyjaźnionego reżysera Bernarda Forda Hanaoki. I nagrana całkowicie solo elektroniczna płyta „Katharsis”. Ascetyczna, monotonna, tajemnicza, powstała w cieniu śmierci Piotra Dziemskiego, z którym Niemen bardzo się zaprzyjaźnił.

„Idee fixe” z roku 1978 to pewien powrót do zespołowego grania. Choć nadal dominuje Niemen i jego elektroniczne klawiatury, pojawiający się w części nagrań dodatkowi muzycy – gitarzysta, żywa sekcja rytmiczna ponownie na płycie Niemena Sławomir Piwowar i Zbigniew Namysłowski – przekładają się na bogatszą niż poprzednio warstwę melodyczną. „Katharsis” odbierało się z mieszanymi uczuciami: z jednej strony całkiem ciekawe pomysły brzmieniowe i efekty dźwiękowe, kilka bardzo udanych kompozycji, z drugiej – monotonia brzmienia wczesnych syntezatorów. „Idee fixe” brzmienie ma wyraźnie bogatsze. Elektronika i syntezatory nadal dominują, ale tym razem Niemen wydobywa z nich dużo ciekawsze, pełniejsze dźwięki.

„Idee fixe” to obszerny zestaw – dwie duże płyty, jedna mała, w wersji CD (z dwoma bonusami: „Sieroctwem” i drugą wersją „Larwy”) – ponad 100 minut muzyki. Podstawowy album to dzieło spółki autorskiej Niemen-Norwid; po raz pierwszy całość tekstów na albumie to dzieła wyłącznie wielkiego poety. Dodana mała płytka zawiera z kolei fragmenty muzyki do przedstawienia „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego. Muzycznie – rzecz bardzo ambitna, bardzo urozmaicona.

Część utworów kontynuuje elektroniczne granie znane z „Katharsis”. Ot, choćby „QSS I”: zbiór efektów, nietypowych syntezatorowych barw i brzmień, w części II uzupełniony wokalizami. Podobnym krótkim przerywnikiem są „Straceńcy”. Podobnie melorecytowane „Moja piosnka”, z lekko góralskim klimatem, dyskretnie uzupełniana skrzypcami, „Chłodna ironia przemijających pejzaży” i „Credo”, wszystkie trzy rozwijające się w intrygujące, elektroniczne, majestatyczne pejzaże dźwiękowe, w przypadku „Credo” z ładnym duetem Namysłowskiego i Niemena. Podobnie „Idącej kupić talerz Pani M.”. Nastrojowe, filmowe w klimacie malowanie dźwiękiem mamy w „Legendzie scytyjskiej”.

Z drugiej strony są utwory łączące syntezatorowe brzmienia z bardziej zespołowym graniem, taka trochę synteza „Katharsis” i „Aerolitu”. „Sieroctwo”: dynamiczny, rytmiczny utwór. Podobnie „Larwa”: żywa, funkująca sekcja, do tego gęste, bogate elektroniczne tło i wybijająca się na pierwszy plan improwizacja fortepianu elektrycznego, w dalszej części utworu uzupełniona o ładne saksofonowe solo, przejmujące rolę linii wokalnej. (Druga wersja jest nieco spokojniejsza.) Na podobnej, funkowej podstawie rytmicznej opiera się „Laur dojrzały”. „W poszukiwaniu źródła”: trochę syntezatorowania, perkusyjne popisy, wokalizy... Ciekawie wypada taka synteza zespołowego i elektronicznego grania, żywiołowy jazzrock z lekkim dodatkiem góralskich motywów i dużą porcją elektroniki w prawie 10-minutowych „Białych górach”. Również w „Twarzą do słońca” mamy konkretną porcję jazz-rocka fusion, trochę kojarzącego się z poczynaniami... SBB. Dodane na małej płycie fragmenty utworów do przedstawienia „Sen srebrny Salomei” to raczej muzyka typowo ilustracyjna, dość oszczędnie syntezatorowe miniatury w duchu „Katharsis” – z pominięciem finałowej, podniosłej „Pieśni Wernyhory”.

Jest w tej płycie coś, co przypomina „Biały Album” Beatlesów. Ciągle coś się dzieje: dużo różnych pomysłów, barw i brzmień, ułożone w skrzącą się od pomysłów całość. Bardzo ambitne to dzieło i na pewno niełatwe w odbiorze. Ale na pewno poznania warte.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob kwie 17, 2010 19:29 
Awatar użytkownika

Zamieszczam dwa zdjęcia z okresu niemenowego zwątpienia i wiary, od Maćka Radziejewskiego :)

Obrazek

Obrazek

Rado, serdeczne dzięki za te wspaniałe pamiątki!

...a tegoż gitarzystę N.AE., lidera zespołu i pozostałych członków zespołu można obejrzeć w akcji dzięki uprzejmości NAETV, we fragmencie "Proroctwa Wernyhory" i "Twarzą do Słońca"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 20, 2010 7:40 
Awatar użytkownika

Na uwagę zasługuje też Idącej kupić talerz pani M., który na album "Idee fixe" trafił już w wersji bez udziału Zb.Namysłowskiego. Niemen śpiewając wiersz Norwida upomina się o pamięć historyczną...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lip 19, 2012 10:40 
Awatar użytkownika

Idee fixe . Płytę kupiłem , słuchałem . W roku 1979 w maju lub czerwcu słuchałem koncertu , Czesław Niemen z muzykami wykonywali muzykę z wydawnictwa "Idee fixe" i kompozycję "Pielgrzym" . Był to tak dopracowany koncert pod wględem repertuaru, kondycji muzyków, dbałości o wykonanie muzyki, komfortu odbioru muzyki, techniki muzycznej, niezawodności techniki muzycznej, wizualności tego koncertu i okoliczności , jakie towarzyszyły temu koncertowi. Praktycznie wszystko było dopracowane przez Czesława Niemena , muzyków , techników. Koncert był przygotowywany jako wydarzenie dziejowe w historii Polski. Polska przygotowywała się do pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Pełna gala , gotowość muzyków do grania. Czesław Niemen po wykonaniu kompozycji "Pielgrzym" powiedział "oczekujemy na przybycie pielgrzyma Polaka".
Koncert , o którym piszę wypadł wspaniale , nagłośnienie bezbłędne . Czesław Niemen zadbał o bajkowość koncertu, bajeczne dżwięki słyszalne bezbłednie, Czesław Niemen elegancko ze znawstwem grał na syntezatorze , spokojnie , leniwie , bajecznie grał .
Ten koncert Czesława Niemena w Teatrze Polskim we Wrocławiu na ulicy Zapolskiej to było wydarzenie .
Bajeczny koncert , komfort , spokój , spokojna gra świateł , spokój , pewność , jak w bajce.
Wrażenia są na korzyść koncertu , porównując muzykę z płyty i muzykę z koncertu.

Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lip 31, 2012 10:41 
Awatar użytkownika

Och, Idee Fixe, Idee Fixe... lepszego (zdaniem mojem) nie ma projektu. Źródło moich natchnień, jeden z niewielu albumów jakichkolwiek muzycznych, który pobudza moją wyobraźnię, pełen mądrości, prawdy i najważniejszych elementów projekt, pełen pięknej muzyki, mistrzowskiej gry i przede wszystkim, zaprawdę, ponad wszystko wyrastających hiperkompozycyj. Okres Aerolitu jest niebywały, nadzwyczajny ale dlaczego niedoceniony? Czyżby ludziom zbrakło mózgu do zaakceptowania i zrozumienia tak świetnego projektu? Mam nadzieję, że wszyscy, którzy przyczynili się do rozbudowania tego tematu rozumieją mnie i mają mózgu ilość dużą. Ach, cóż więcej pisać: dzieki Idee Fixe na biurku moim nieustannie króluje Norwid, dzieki temu albumowi nauczyłem się patrzeć na świat z odpowiednim "filtrem przpuszczającym światło", nabrałem ochoty rozpowszechniania dobrej kultury w swoim otoczeniu i zyskałem natchnienie muzyczne i artystyczne. Po prostu - wielcy Niemen i Norwid - CN & CN.
Idee Fixe превыше всего!!!

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 03, 2012 16:42 
Awatar użytkownika

Wiadoma pani, powinna twoje słowa umieścić na wznowieniu "Idee Fix". One wyrażają sens twórczości Niemena który rozsiewał ziarna mądrości i piękna. Dlatego ludzie tacy jak ty są przykładem spełnienia JEGO artystyczno-etycznego przekazu. Wiadoma pani, nie chce przyjąć do wiadomości przekazu misji MISTRZA i jej spełniania się w życiu takich ludzi jak ty "minimoog". To boli i to chyba jest głupota albo może wyrafinowanie. Mając zaplecze z takich ludzi jak ludzie z forum, można wybudować piękne "miasto" Niemena. Powiem szczerze, że do niedawna jeszcze wierzyłem zmianę stosunku, wiadomej pani, do nas a teraz już nie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 06, 2012 6:52 
Awatar użytkownika

Miło mi, Puszku. Ale to fakt - wiadoma pani niestety, chociaż pewno była u boku Niemena gdy Idee Fixe powstawał, nie odczytała znaku i nie można o niej powiedzieć, że jest "późnym wnukiem Niemena :wink: ". Mam nadzieję, że ty, Puszku, zgadzasz się ze mną i też chciałbyś powiedzieć naszemu mistrzowi: "Idee Fixe to jest sens życia", aby uświadomić mu, że album ten, chociaż małym gronie, został doceniony. W XXI wieku nie można liczyć, że nowe pokolenia zakochają się w takiej muzyce (chociaż jak na dzień języka polskiego przyniosłem m.in. Idee Fixe i niektórzy kołysali się na "Larwie" i niektórzy powiedzieli, że fajna muzyka) bowiem zostały omamione przez proste dźwięki w idei dążenia do uproszczenia świata "w iluzji sił potrzeby".
Głupim narodem przecież włada się łatwiej.
"Idźmy więc naprzód
świadomi
pozostawiania
za sobą śladów
których potomni
nie tylko z lenistwa
nie odczytają
zegarowy ruch
wymaże je z powierzchni
planety
nie zostawiając nic
poza wąwozami blizn"
Takie zostawiam proroctwo (Wernyhory :) ).

padam"

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 08, 2012 19:16 
Awatar użytkownika

Idee fixe , tym razem napiszę jak wyglądał koncert Czesława Niemena w maju lub czerwcu 1979 roku we Wrocławiu w Teatrze Polskim na ulicy Zapolskiej w zaobserwowanych przeze mnie relacjach między muzykami.
Czesław Niemen z jednej strony sceny teatralnej , prawej widzianej od strony publiczności, muzycy instrumentaliści z drugiej strony sceny teatralnej skoncentrowani blisko siebie. Czesław Niemen patrząc przed siebie na 2. miał wszystkich muzyków. Termin " na 2." jest to termin czesto stosowany przez lotników myśliwców Dywizjonu 303 podczas walk powietrznych z Niemcami.
Po co w ten sposób skoncentrował instrumentalistów, jedno spojrzenie Czesława Niemena i widział wszystkich swoich graczy. Mądrze , unikanie ruchów zbędnych, muzycy pod kontrolą. Koncert to był występ Czesława Niemena z towarzyszącą sekcją rytmiczną. Jednokrotnie Czesław Niemen pozwolił na posłuchanie szlachetnego brzmienia gitary elektrycznej w około 3. minutowym popisie . I sytuacja komiczna , ale charakteryzująca układ Czesław Niemen i sekcja rytmiczna. Kompozycja trwa , jest czas na skoncentrowany popis instrumentalistów , gra w szybszym tempie , szybsze przebieranie palcami po strunach gitar. Czesław Niemen przedłuża wolniejszą muzykę , lewą dłoń opiera na syntezatorze , kciukiem i palcem wskazującym ociera te dwa palce i patrzy na instrumentalistów. Instrumentaliści w oczekiwaniu na znak Czesława Niemena podnoszą wzrok znad swoich instrumentów. Czesław Niemen przedłuża celowo grając sytuację z filmu "Stawka większa niż życie" odcinek o poszukiwanym gruppenfullerze WOLF, gra amerykańskiego żołnierza mnącego papierosy przed jeńcami niemieckimi spragnionymi zapalenia tytoniu. Po dłuższej chwili takiego oczekiwania , bo Czesław Niemen chciał aby publiczność dostrzegła ten gest, muzycy otrzymują pozwolenie na szybsze granie, spuszczają wzrok na swoje instrumenty i zasuwają.
Podczas koncertu muzycy statycznie byli na swoich miejscach , nie przemieszczali się, po prostu sekcja rytmiczna. Natomiast Czesław Niemen rozmawiał z publicznościa. Szczyt szczytów tego koncertu to "Pielgrzym" . Czesław Niemen zaczął głośno krzyczeć , głłośno , głosniej , wykrzyczał się w tej kompozycji .
Przedostatni utwór , Niemen bajecznie gra na syntezatorze i słyszę głos ptaszków żywych kilku ptaszków , głos jest znad sceny na górze. Niemen podnosi głowę do góry , patrzy skąd te ptaszki w Teatrze. Proszę , Czesław Niemen za pomocą wzmacniaczy elektrycznych był słyszalny w Teatrze, a kilka małych ptaszków swoimi gardłami śpiewają , są doskonale słyszalne.
Pomyslałem , a kto taki śpiewał piosenkę o "Ptaszku" na płycie Marionetki. Niemen zorientował się w tym , publiczność wie kto taki "Ptaszka" śpiewał, po wykonaniu tej kompozycji wobec nieustających braw powiedział "jeden bis" , zagrali jeden bis i Czesław Niemen i instrumentaliści sobie poszli, Ptaszki było słychać dalej, podczas wychodzenia z rzędu krzeseł .

Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 0:19 
Awatar użytkownika

Zastanawiam się, jak określany był zespół akompaniujący Niemenowi w latach 1975-1979. Spotkałem się bowiem z zapisami w stylu "Czesław Niemen z zespołem" lub po prostu "Czesław Niemen", co sugeruje, iż "Niemen Aerolit" lub "N.AE." po prostu nie funkcjonowały w świadomości słuchaczy i organizatorów.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 10:54 
Awatar użytkownika

W moim kręgu nie nazywano zespłu. Mówiło się Niemem

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.