[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 21:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr wrz 23, 2009 10:18 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
A także - 13.12 - Koncert specjalny: "Jazz Yatra'76", wystąpili: Czesław Niemen, Zbigniew Namysłowski.

Na stronie Spodka rzeczywiście jest napisane Jazz Yatra'76 (w dodatku napisali Jazz Vatra), ale chodzi przecież o koncert "Jazz Yatra'78".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 23, 2009 10:45 
Awatar użytkownika

To tylko dowód na to, jak należy uważać przy powoływaniu się na źródła internetowe, ale nie tylko te...
Poprawiłem "V" na "Y", ale nie byłem na dość spostrzegawczy i nie sprostowałem roku.
Tak przy okazji i w nawiązaniu do sztuki, o której mówimy, mamy już kilka dat premiery: 5, 6, 7 lipca 1981 roku.
No i ile było w końcu tych przedstawień - 8 czy jednak 10 ?

(**)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 23, 2009 11:32 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
No i ile było w końcu tych przedstawień - 8 czy jednak 10 ?

Chyba można przyjąć, że 10, skoro tak mówił sam Niemen w kilka lat po premierze, no i jeszcze inne źródło to potwierdza.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 23, 2009 14:14 
Awatar użytkownika

Ewo, wiesz, że dla mnie stwierdzenie chyba można przyjąć jest mało precyzyjne i będę starał się dotrzeć do faktów, a te mogą znajdować się np. w prasie katowickiej.
Ciekawy jest sam reportaż, który wiele by nam wyjaśnił.
Czy ktoś z forum widział ten materiał?
Zbyt wiel tu znaków zapytania, a jak wiesz wywiad z Niemenem, jest podany z "drugiej ręki".
Niemen po latach, a wątpię czy na bieżąco, nie był chyba dokładnie zorientowany w takich detalach.
Zwłaszcza, że to musiało trwać dłuższy okres. Nie wiemy dalej jaki i nie znamy szczegółów odnośnie ewentualnego udziału w nim samego Niemena.
To wszystko jest intrygujące nie tylko z punktu widzenia archiwisty i poznania biografii oraz mniej znanych zakamarków twórczości.
Warto poświęcić temu epizodowi trochę miejsca.

(**)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz gru 13, 2009 23:17 
Awatar użytkownika

"Życie Radomskie" z 07.12.1976r. zachęcało do obejrzenia spektaklu "Burza":
Cytuj:
"Burza" na scenie radomskiej
«W tych dniach powrócił z Rumunii teatr tarnowski, który wystąpił tam z przedstawieniem "Burzy" Aleksandra Ostrowskiego, spotykając się z serdecznym przyjęciem i uznaniem.
To oryginalne widowisko (rzecz jest grana po części na scenie, po części na brzozowej kładce wśród widzów) zobaczą radomianie 19 grudnia w sali koncertowej. Reżyserem przedstawienia jest Bernard Ford Hanaoka, scenografia Ryszarda Grajewskiego, muzyka Czesława Niemena.
Polecamy ten spektakl - jest dobrze grany, ma intrygującą formę i ciekawą oprawę - kostiumy, dekoracje i muzykę.

A :arrow: tutaj z kolei mamy dość krytyczną recenzję tego przedstawienia. Bogdan Tosza pisze m.in.:
Cytuj:
Nadrzędną warstwę muzyczną stanowią kompozycje CZESŁAWA NIEMENA, które z równym powodzeniem mogłyby posłużyć do kilku innych przedstawień i tylko przypadkowo kilkakrotnie współgrają z wydarzeniami na scenie.

Przedstawienia nie widziałam, znam tylko fragmenty muzyki, która jest bardzo piękna i sugestywna i jakoś nie wierzę, że tylko przypadkowo współgra ona z wydarzeniami na scenie…

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 30, 2010 18:13 
Awatar użytkownika

Na wystawie z okazji 50-lecia Teatru Miejskiego w Gdyni obok zdjęć ze spektaklu i z prób "Księgi Krzysztofa Kolumba" oraz kostiumów z tegoż spektaklu znalazłam również wycinek prasowy z 1992r., który bardzo krytycznie ocenia to przedstawienie.

Załącznik:
artykuł.JPG

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 05, 2015 23:35 
Awatar użytkownika

Wielu prezenterów z rozgłośni radiowych sugerowało po śmierci Czesława,jakie to silne więzy łączyły ich z muzyką Niemena, którego rzekomo dobrze rozumieli, nadawali jego utwory, zapraszali do studia etc. Prawda jest trochę inna, bo na palcach jednej ręki można zliczyć tych, którzy rzeczywiście to robili. Nadzwyczaj skromny Jerzy Kordowicz czynił to chyba najczęściej zapraszając naszego Artystę do swych audycji w latach 80. i 90.. Redaktora Kordowicza szczególnie interesowała muzyka programowa, tworzona z pomocą elektronicznego instrumentarium i niezwykłego głosu Niemena.
Refleksyjny klimat "Studia nagrań" sprawiał, że Czesław nierzadko zgadzał się na odtworzenie rzadkich nagrań ze swej pracowni. Natrafiłem na zapis audycji z końca lat 90. , kiedy to w "Studio el-muzyki" zabrzmiały muzyczne ilustracje do spektakli ("Bankiet") i filmów (m.in.=> "Powrót Wabiszczura"). Jest też utwór "Lament" (32:10) z niesamowitą wokalizą, który został użyty w ścieżce dźwiękowej filmu "Polonia Restituta".
Oto klip z audycją => Studio el-muzyki

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 04, 2016 22:52 
Awatar użytkownika

W nawiązaniu do wcześniejszych postów przypomnę, że choreografia do spektaklu "Księga Krzysztofa Kolumba" była dziełem śp. Bohdana Głuszczaka- reżysera i byłego szefa Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych. Na pewno każdy, kto poważnie traktuje twórczość Czesława Niemena słyszał lub czytał o spektaklach tego zespołu teatralnego, ale niewielu miało okazję obejrzeć obrosłe legendą przedstawienia - choćby w filmie "Rzeźbiarze powietrza".

Podczas "Niedzieli z Niemenem" w lutym 2008 roku TVP Kultura przypomniała zarejestrowane przez wytwórnię POLTEL fragmenty spektaklu "Bankiet". Niedawno TVP Olsztyn pokazała film dokumentalny o profesorze Głuszczaku. A jednak mam wrażenie, że dorobek olsztyńskiej Pantomimy i oryginalna muzyka do tych spektakli popadły w zapomnienie. Fiaskiem skończyły się też podejmowane w III RP próby reaktywacji zespołu.

Kilka lat temu spotkałem się z panem Tadeuszem Prusińskim - kronikarzem poczynań Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych (a przez pewien czas także kierownikiem tego zespołu), który wysłuchał moich uwag co do fragmentów swej pracy publikowanych na łamach Gazety Wyborczej (GW nr 44 z 21 II 2009r.) i w internecie. Niedawno dowiedziałem się, że ów autor ukończył już swą książkę i - tak jak pisała w pierwszym poście tego wątku Ewa - nosi ona tytuł "Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej".

A oto opublikowany w 2009r. fragment książki, do którego zgłosiłem kilka uwag krytycznych => e-teatr_pl
Spotkanie z autorem promujące tę książkę zaplanowano na dzień 7 marca 2016 r.o godz. 17:00 w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

post edytowany

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 06, 2016 18:51 
Awatar użytkownika

Muzyka teatralna Czesława Niemena , na stronie internetowej http://www.e-teatr.pl są opisane realizacje Czesława Niemena i informacja Arta o muzyce do spektaklu Jerzego Leszczyńskiego w Teatrze Wizji i Ruchu w Lublinie
Czesław Niemen w Teatrze ;

1.Mindowe Juliusza Słowackiego w Teatrze w Gnieżnie rok 1974
2.Parady Jana Potockiego w Teatrze w Wałbrzychu rok 1975
3.Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego w Teatrze w Opolu rok 1976
4.Cyd Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze w Wałbrzychu rok 1976
5.Burza Aleksandra Ostrowskiego w Teatrze w Tarnowie rok 1976
6.Mały Książę Antoine Saint - Exupery w Teatrze w Lublinie rok 1977
7.Ballada łomżyńska Ernesta Brylla w Teatrze w Elblągu rok 1977
8.Hamlet Williama Shakespeare w Teatrze w Warszawie rok 1977
9.Ballada łomżyńska Ernesta Brylla w Teatrze w Warszawie rok 1978
10.Galatea mimodram w Pantomimie w Olsztynie rok 1978
11.Cyd Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze w Olsztynie rok 1978
12.Dziady część 3 Ustęp Adama Mickiewicza w Teatrze w Warszawie rok 1978
13.Pani Wdzięczny Strumyk Hsiung w Teatrze w Toruniu rok 1979
14.Dostojewski według Braci Karamazow Fiodora Dostojewskiego w Teatrze w Warszawie rok 1979
15.Makbet Wiliama Shakespeare w Teatrze w Warszawie rok 1981
16.Teraz na Ciebie zagłada Jerzego Andrzejewskiego w Teatrze w Opolu rok 1982
17.Parady Jana Potockiego w Teatrze w Koszalinie rok 1982
18.Bankiet witolda Gombrowicza w Pantomimie w Olsztynie rok 1982
19.Mąż i Żona Aleksandra Fredry w Teatrze w Legnicy rok 1984
20.Dziady Adama Mickiewicza w Teatrze w Legnicy rok 1984
21.Fantazy Juliusza Słowackiego w Teatrze w Zielonej Górze rok 1985
22.Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze w Zielonej Górze rok 1985
23.Sen nocy letniej Wiliama Shakespeare w Teatrze w Łodzi rok 1988
24.Antygona Sofoklesa w Teatrze w Legnicy rok 1989
25.Księga Krzysztofa Kolumba w Teatrze w Gdyni rok 1992
26.Żródło spektakl baletowy w reżyserii Jerzego Leszczyńskiego rok 2005
27.Tragedia Romantyczna w Spodku w Katowicach rok 1981
28.Donżon spektakl Teatru Wizji i Ruchu w Lublinie
29.O poprawie Rzeczypospolitej w Teatrze Narodowym w Warszawie, Niemen przygotowywał muzykę , czy zrealizował

Czesław Niemen w Teatrze Telewizji;

1.Mindowe Juliusza Słowackiego rok 1978
2.Teraz na Ciebie zagłada Jerzego Andrzejewskiego rok 1988
3.Król umiera, czyli Ceremonie Eugene Ionesco rok 1991
4.Elektra Eurypidesa rok 1995
5.Zdania i uwagi , widowisko telewizyjne rok 1998
6.Eryk XIV ,spektakl telewizyjny rok 1979

Czesław Niemen w Teatrze

1.Miłosierdzie płatne z góry
2.Otwórz drzwi

Pozwoliłem sobie na spisanie dokonań Czesława Niemena na jednej kartce , co wiem . Spis niepełny, Ewa pisze o czterdziestu jeden przedstawieniach teatralnych i osiemnastu filmach. Taki spis na jednej kartce na tym forum , świetna sprawa .
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.