[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 26, 2017 22:45

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw sie 26, 2010 18:17 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Pytanie zawarte w temacie dotyczy oczywiście pamięci o twórczości Czesława Niemena i Jego osobie jako człowieku wyjątkowym . Odczuwam, tak przynajmniej od roku/ lub więcej /, że zaciera się wśród ludzi pamięć o Niemenie. Po śmierci artysty obiecałem sobie, ze przynajmniej raz do roku będę w klubach wałbrzyskich organizował spotkania dotyczące JEGO życia i twórczości lub koncerty JEMU poświęcone. Przez pierwsze lata udawało mi się to. Niestety, od 1,5 roku nie mogę znaleźć przychylności w klubach dla organizacji takich koncertów. Kiedy obecnie próbuję nawiązać rozmowę o Niemenie, to spotykam się głównie z banalizowaniem twórczości artysty.
Jeżeli nawet wstępne rozmowy wypadają dość obiecująco to przy próbie zorganizowania sponsorów, kończy się wszystko fiaskiem. Takie spotkania są właściwie bezpłatne lecz zawsze potrzeba trochę drobnych gdyż całkowicie bez kosztów zorganizować ich się nie da. Myślę, że po takiej eksplozji zainteresowania twórczością artysty po śmierci zostało już tylko wspomnienie. Umiera pamięć. Coraz trudniej ją ożywiać nie posiadając środków i wsparcia.

Wydaje mi się, że jedynie FORUM jest taką ostoją i stałym źródłem informacji o Niemenie. Pani Małgorzata powinna być wdzięczna moderatorom i wszystkim userom za tworzenie tego największego zbioru pamięci o mężu. FORUM płonie zawsze ogniem pamięci, czasami mocniejszym, czasami słabszym lecz płonie zawsze.
Stowarzyszenia w Świebodzinie i Białymstoku też tworzą dobrą atmosferę pamięci chociaż na mniejszą skalę. Ale jakby na potwierdzenie moich ogólnie pesymistycznych myśli zauważyłem w tym roku w Świebodzinie o wiele mniejsze zainteresowanie „tubylców” koncertem. TVP KULTURA też milczy.

Wszyscy jednak wiemy co należy zrobić aby przywrócić pamięć i tutaj zwracam się do spadkobierców. Proszę pamiętać, że my aktywni i jeszcze wierni fani też się „wypalmy” i też umieramy...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 27, 2010 7:54 
Awatar użytkownika

Leszek Botwina napisał:

Cytuj:
Ale jakby na potwierdzenie moich ogólnie pesymistycznych myśli zauważyłem w tym roku w Świebodzinie o wiele mniejsze zainteresowanie „tubylców” koncertem. TVP KULTURA też milczy.

Znam przyczyny tego słabego zainteresowania. Organizator koncertu ( Stowarzyszenie..) późno wywiesił plakaty zwiastujące ten koncert. Zrobił to dzień przed imprezą i w dodatku w ograniczonym zakresie. Pytali mnie potem mieszkańcy dlaczego była taka słaba reklama....My- zlotowicze - nie mieliśmy na to wpływu.

W sklepach muzycznych płyty Niemena sprzedają się dosyć dobrze, wiem o tym, bo pytałem ostatnio o to obsługę jednego ze sklepów muzycznych.
Byłoby jeszcze lepiej, gdyby powstały zupełnie nowe wydania audio i dvd z bogatego materiału , jaki zalega w archiwach telewizji i radia (samochody nie latają, a marzenia się nie spełniają )

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 27, 2010 14:55 
Awatar użytkownika

Tadeusz pisze:
Znam przyczyny tego słabego zainteresowania. Organizator koncertu ( Stowarzyszenie..) późno wywiesił plakaty zwiastujące ten koncert. Zrobił to dzień przed imprezą i w dodatku w ograniczonym zakresie. Pytali mnie potem mieszkańcy dlaczego była taka słaba reklama....My- zlotowicze - nie mieliśmy na to wpływu.

Byłoby jeszcze lepiej, gdyby powstały zupełnie nowe wydania audio i dvd z bogatego materiału , jaki zalega w archiwach telewizji i radia

Leszek poruszył temat PAMIĘCI. Ludzie tak długo pamiętają jak im na to pozwala własne sumienie. Później już tylko „mówią kamienie”. Przewija się ponadto stary temat: wydań dzieł wszystkich NIEMENA. Po raz kolejny przewija się wątek zwątpienia w …
Jak można tłumaczyc sprawę, że zlotowicze nie mieli wpływu, Jest to ewidentny KNOT organizacyjny.
Nie prawdą jest ,że byłoby lepiej gdyby ukazały się” nowe” nagrania Niemena.
Podziały polityczne TVP i PR są jedną z wielu przyczyn nie wydawania Niemena

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sie 27, 2010 17:06 
Awatar użytkownika

Leszek Botwina pisze:
Pytanie zawarte w temacie dotyczy oczywiście pamięci o twórczości Czesława Niemena i Jego osobie jako człowieku wyjątkowym . Odczuwam, tak przynajmniej od roku/ lub więcej /, że zaciera się wśród ludzi pamięć o Niemenie. Po śmierci artysty obiecałem sobie, ze przynajmniej raz do roku będę w klubach wałbrzyskich organizował spotkania dotyczące JEGO życia i twórczości lub koncerty JEMU poświęcone. Przez pierwsze lata udawało mi się to. Niestety, od 1,5 roku nie mogę znaleźć przychylności w klubach ...

Leszku, w niektórych sprawach podzielam Twoje obawy a w innych nie. Pamięc o Niemenie z każdym rokiem maleje w zastraszającym tempie. Niemen wyprzedzał innych twórców o jakieś 40 lat. Mam na własny użytek przelicznik … rok od śmierci razy 3. Tak wysokie tempo życia, zmian technologicznych… wymusza niejako sytuację patową, jeszcze 20 lat a Niemen zachowa się jedynie jako wzmianka w encyklopedii. Wszelkiej maści wydawcy nie są zainteresowani wydaniem Niemena. Mają swoje koncepcje. Niemen ma posłużyc jedynie jako hasło a wylansowac się maja już inni. Nikt nie sięgnie po (nie)znanego Niemena, nikt nie kupi płyt bo najzwyczajniej odchodzi się od mody płytowej. Forsę przeznacza się na …sprawy polityczne . Ja nie mam problemu ze znalezieniem miejsca, gdzie mogę zaprezentowac Twórczośc Niemena. Nie wymienię nazw lokali z wiadomych powodów. Moje przedsięwzięcie w styczniu b.r. zostało zniweczone przez dwie osoby, które podżegały do bojkotu mojego przedsięwzięcia, choc zajmują one etaty które mają służyc kulturze, młodzieży a uzurpują sobie prawo do wyłączności popularyzowania Niemena. Nie liczą się z mlodymi chętnymi do współtworzenia ,dbają jedynie o realizację własnych chorych ambicji. Nie wymienię ich nazwisk bo nie chce im robic reklamy. Kiedyś tu na forum anonsowałem co gdzie i kiedy. Od dłuższego czasu nic takiego nie piszę i nie napiszę.
Co do Forum N.AE. mam umiarkowany optymizm. Zastanawia mnie powód opuszczenia niniejszego forum przez takie osoby jak Ed, Szach'raj, matt, chwilowe.... Nie ma tu zbyt wielu czynnych userów, którzy mają bogatą wiedzę. Znakomita częśc tylko czyta a wiele informacji utajnia, zachowuje na własny użytek, choc w tym miejscu muszę napisac o chlubnym wyjątku. Jest forumowicz, który co prawda mało, wręcz śladowo pisze ale jest wielkiego serca. Nie mogę pojąc formuły zlotów, czemu są takie anemiczne w kwestii popularyzowania Twórczości Niemena, bo cóż to za popularyzacja pośród …fanów Niemena, żadna.
Zwyczajnie należy robic swoje nie bacząc na „kretów” i nie zakładac zbyt wiele nie za bardzo kombinowac, kalkulowac itp. Mimo czarnych barw, serce bije mocniej gdy widzisz na spotkaniu kilkadziesiąt osób… kończy się okres wakacyjny. Pora więc spełniac swój moralny, miły obowiązek. Plany są ale jak to bywa od deklaracji do realizacji niełatwa droga, ale przecież nikt nie powiedział, że wszystko musi iśc gładko. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sie 30, 2010 16:16 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Niemen wyprzedzał innych twórców o jakieś 40 lat.

Jeśli wyprzedzał, to na pewno nie w latach 1993-2000, kiedy nastał dla Niemena okres artystycznego zastoju.

Stach pisze:
Zastanawia mnie powód opuszczenia niniejszego forum przez takie osoby jak Ed, Szach'raj, matt, chwilowe....
Wszystkich szkoda, ale zwłaszcza user skryty pod nickiem "chwilowe" wniósł pokaźny wkład w dyskusje o NAE...

Otrząsnąłem się jednak po krótkiej chwili słabości i na przekór smutkom zawołałem: ahoj ptaszniku :twisted:

Po wypowiedzi Stacha wiadomo, co jest przyczyną marazmu w sprawach tu na Forum często poruszanych :

Cytuj:
Podziały polityczne TVP i PR są jedną z wielu przyczyn nie wydawania Niemena

:shock:

Wśród wymówek, jakie powtarza Stach, ta jest chyba z gatunku "fantasy" albo "political fiction". Już widzę, jak decydenci w TVP okładają się argumentami przeciwko Niemenowi z obawy, że wydanie płyty wstrząsnęłoby światem polityki ! Równie ważną przyczyną może być pilot od telewizora... Wolne żarty :)

Takich zdań jak Stacha i tych wypowiedzianych w programach z Panią M. w TV4 i TVN 24 nie sposób traktować poważnie. To nie postawa wydawców i nie politycy są przyczyną obecnego zainteresowania sztuką Niemena.

W poszukiwaniu przyczyny owego marazmu (rozświetlanego raz do roku fajerwerkiem słupskiego festiwalu) należy udać się do kiosku z prasą po kolorowe czasopismo z życia wyższych sfer. Tam pośród opowieści dziwnej treści i obrazków z pokazów i pól golfowych można znaleźć odpowiedź na problem nurtujący Leszka Botwinę.

Niech każdy sobie w duchu odpowie, czy był sens iść do stacji TVN 24 z takim oto przesłaniem:

-Muszę jeszcze troszeczkę, no, dopracować pewne tematy, tak, że ... nie chcę zdradzać.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 14:21 
Awatar użytkownika

Pytanie które sformułowałem w wątku jest pytaniem zadanym, po pierwsze sobie i wszystkim.
Zastanawiam się i winię sam siebie, że ten mój życiowy inspirator i pocieszyciel umiera we mnie. Sobie również przypisuję nieudacznictwo organizacyjnie i brak umiejętności znalezienia sponsorów. Może się starzeję i zostaje mi tylko ciepły pled i ławeczka w parku.
Lecz dlaczego dwa i trzy lata temu było łatwiej ? Bo byliśmy młodsi ?
Nie, to wraz z przemijaniem w nas samych umiera pamięć. Chociaż byliśmy świadkami budowania i tworzenia się wielkiego twórcy / tak nam się wydaje – a może to chory fanatyzm /. Chociaż to on nas inspirował zawsze do różnych działań życiowych i to on zbudował naszą osobowość i sposób odbierania świata/ może chory /.
Dzisiaj nieuchronnie przemija. To co kiedyś było inspiracją i prowokowało, dzisiaj stało niemodną mrzonką.
Takie jest życie.
Można pisać jak zwykle o wydawcach, o złych mediach, o nie łaskawych spadkobiercach, ale po co ? To po prostu przemijanie. Przemijanie pokoleń i mody. Widocznie Niemen był jednak tylko piosenkarzem który zaśpiewał cztery piosenki. Tak sugerują sponsorzy i spadkobiercy... Taki też pozostaje w pamięci ludzi i taki pozostanie w pamięci Polaków. Moje wypowiedzi i innych fanów o ważności i wielkości Niemena to po prostu wymysły zblazowanych i zwariowanych fanatyków. Myśmy Niemena sobie wymyślili.
Prędzej Białorusini umieszczą go w panteonie największych swoich twórców kultury. Oglądając białoruski film / zresztą dobry i lepszy niż trzy nasze o NIEMENIE/ należy domniemywać, że do tego prostą drogą zmierzają.
A więc zostawmy Niemena jego spadkobiercom a Białorusinom życzmy powodzenia.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 15:04 
Awatar użytkownika

Leszek Botwina napisał:

Cytuj:
Można pisać jak zwykle o wydawcach, o złych mediach, o nie łaskawych spadkobiercach, ale po co ? To po prostu przemijanie. Przemijanie pokoleń i mody.

Jestem skłonny przyznać Leszkowi rację, choć zastanawiam się - czemu Edith Piaf, Charles Aznavour, Elvis Presley i jeszcze paru innych artystów zachodnich nie znika wraz ze zmieniającą się modą ?
Może po prostu kultura Słowiańska nie jest rozumiana w Świecie? - a my sami też zbytnio nie przywiązujemy do niej uwagi podobnie jak rozkapryszone dzieci do coraz to nowych zabawek. A może to tylko ja często słucham tych zagranicznych artystów i żyję w przeświadczeniu, że są oni ulubieńcami milionów ?
Może oni też powoli znikają wraz ze zmieniającymi się pokoleniami?

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 15:38 
Awatar użytkownika

Leszku, przede wszystkim dziękuję za Twoje słowa z pierwszego postu:
Cytuj:
Wydaje mi się, że jedynie FORUM jest taką ostoją i stałym źródłem informacji o Niemenie. Pani Małgorzata powinna być wdzięczna moderatorom i wszystkim userom za tworzenie tego największego zbioru pamięci o mężu. FORUM płonie zawsze ogniem pamięci, czasami mocniejszym, czasami słabszym lecz płonie zawsze.

Mimo, że pani Małgorzata w najmniejszym stopniu nie jest nam wdzięczna (wręcz przeciwnie), to jednak wszystkim nam zgromadzonym na tym forum zależy, żeby pamięć o Niemenie nie zginęła.
Z tym przemijaniem to nie do końca się z Tobą zgadzam, mimo, że sam Niemen prorokował, że jego ślady powoli będą się zacierać. Jakoś nie zatarła się w świecie pamięć o innych wielkich pieśniarzach, dlaczego więc my nie mielibyśmy pamiętać o naszym największym Artyście? Tylko tę pamięć trzeba podtrzymywać i to jest przede wszystkim zadanie spadkobierczyń, bo od nich najwięcej zależy. Niestety, panie jak na razie pracują cała wstecz. Zamiast współpracować z fanami, wolą z nimi walczyć. Zamiast same pomóc w ratowaniu domu w Wasiliszkach, wolą procesować się z ludźmi, którym zależy na stworzeniu muzeum Niemena. Zamiast płyt i książek mamy tylko jakieś mgliste obietnice. Redaktorzy nadający w radio nieznane nagrania Niemena zostali upomniani i skutecznie zniechęceni. Faridzie nie pozwala się śpiewać "Musica Magica"... Czy to wszystko ma służyć podtrzymaniu pamięci???
Może kiedyś panie się obudzą, oby tylko nie było za późno...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 15:42 
Awatar użytkownika

Jeśli ktoś twierdzi, że klasyka sama się obroni, to ma dużo racji, ale nie absolutną.
Dla mnie sprawa jest oczywista, że natłok różnych nowych produktów umieszczanych na półkach przed oczami sprawia, że poszukiwania i wyławianie pereł ukrytych na dnie morza obejmują coraz to węższe grono zainteresowanych. Biorąc pod uwagę, że i pereł na dnie również przybywa, wniosek jest taki, że o wszystko trzeba dbać, odkurzać, polerować, odświeżać, eksponować.
Ba! Bić piankę, póki śmietanka zimna.
Tym bardziej, że jest to specyficzna śmietanka dla smakoszy.

skryłeś w Czesławie Niemenie...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 16:02 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
sam Niemen prorokował, że jego ślady powoli będą się zacierać.

Często mówi się tak, aby mu zaprzeczyć.
Może co niektórzy "Zaplątali się w Dzikie wino" i czasami muszą się sami dopatrzeć końca, aby jakoś "z twarzą" z tego wybrnąć.
Jestem za tym, aby jednak poszukać złotej igły i babiego lata i zaszyć już te pootwierane wkoło buzie. :lol:
Nie rozwiąże się węzełka, jeśli będzie się go ciągać w różne strony. Wystarczy trochę popuścić i sam się poluzuje.
A jeśli zabrać się do niego na gordyjski sposób, to może to być i bardzo bolesne i czasami narobić więcej szkody, niż pożytku :mrgreen: .

A my po prostu róbmy swoje i idźmy dalej.
Murki nie do przeskoczenia, zawsze można po prostu ominąć, choć biorąc pod uwagę Chiński Murek, może to trochę potrwać :roll:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 20:22 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Czy to wszystko ma służyć podtrzymaniu pamięci???
Może kiedyś panie się obudzą, oby tylko nie było za późno...

Niestety, ale niektórzy nigdy się nie budzą !!! :(

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 20:53 
Awatar użytkownika

Czy zawsze musi wyskoczyć ktoś z tłumu i kopnąć leżącego :evil:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 21:47 
Awatar użytkownika

Rozumiem, że to do mnie :) Co prawda nie bardzo rozumiem uwagi... . Tłum to barany, a ja jestem świadomy swoich wpisów ! Nie będę ubierał białych rękawiczek, kiedy ktoś mówi nieprawdę i mnie obraża.
Polecam poczytaj moje wpisy na tym forum.

P.S. A leżymy to my, którzy walczymy o dorobek CN !

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 31, 2010 22:04 
Awatar użytkownika

Maćku, czytałam i szanuję wiele Twoich wypowiedzi. Na powyższy temat, już tyle tu było piany...
i Ewa to wszystko uważam wystarczająco odpowiednio podsumowała, więc wysiliłam się, aby jakoś to wszystko co nieco opadło...zamieść w kąt i obserwować.
Cóż wniesie Twoja walka z wiatrakami ... oprócz dodatkowego stresu i adrenaliny?
A gdyby na Ciebie ktoś tak ciągle naciskał i szarpał...popuścił byś...? Myślę, że wówczas człowiek staje się jeszcze bardziej zacięty i uparty.
Tym bardziej, gdy ma "władzę". :evil:
Tłum, to nie barany...tłum to my :D
Jeśli poczułeś się przeze mnie urażony, to poczuj się całkowicie przeproszony :!:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 01, 2010 6:11 
Awatar użytkownika

GraCja pisze:
Jeśli poczułeś się przeze mnie urażony, to poczuj się całkowicie przeproszony :!:

Nie, to ja przepraszam ! Obserwuję to wszystko co dzieje się w naszym państwie i szlag mnie trafia ! W imię dziwnie pojętej kultury pozwalamy na fałszowanie historii i stawianie kretyńskich pomników. Sami milczymy bo przecież należy uszanować, należy współczuć, dać czas i inne bzdury ! Tylko, że kiedy się obudzimy... to może się okazać, że jest już za późno ! Podobnie jest z CN, panie N. obrażają nas przy każdej okazji, obiecują, zwodzą i nic nie robią !
Sam od wielu lat pomagam wydawać płyty jednej z grup z lat 60-tych i wiem, że nie jest to prosta sprawa. Nie będę się powtarzać i pisać, że TVP i PR mają starych artystów gdzieś !
Nie będę pisać, że duże koncerny płytowe uzależniły od siebie dziennikarzy, którzy decydują o muzyce, itp., itd. Nie oszukujmy się, że można dziś odbudować popularność nagrań N ! Jest to niemożliwe bo starzy fani odchodzą, a na nowych przy takiej polityce TVP i PR oraz pań N. nie ma szans !!! Możemy się poklepywać po plecach ( w 10 osób na tym forum ) i udawać, ze dopóki my pamiętamy to... i inne bzdury ! :(
Wszystko przemija, więc przeminął CN i inni z lat 60-tych i 70-tych. Ktoś powie, ale przecież na zachodzie do dziś The Beatles... owszem, tylko że tam zawsze była inna kultura i zawsze było miejsce dla tych artystów oraz wznowienia ich płyt.
Naprawdę nie mam pretensji do pań N., że nie wydają niemenowskich materiałów, ale niech nie opowiadają, że chcą to robić i tylko garstka fanów im przeszkadza :) To czysta głupota ! Jestem pewny, że za kilka lat pani N. będzie płakać w gazetach, że zupełnie zapomniano jej genialnego męża i będą tacy, którzy będą jej współczuć i nikt nie będzie już pamiętać, że to jest wyłącznie jej wina !

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.