[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 21:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt mar 30, 2010 17:39 
Awatar użytkownika

Podzielam ocenę Pana Andrzeja co do tego, iż nie wykorzystujemy szansy na promocję naszej kultury, jaką dają rocznice związane ze znakomitymi muzykami. Ale nie zrzucałbym odpowiedzialności za grzech zaniechania na media publiczne, bo .. nie są złe.

Nie wiem Panie Andrzeju, jaką telewizję Pan ogląda, ale ja mając dostęp do trzech kanałów TVP, tj: Kultury, Polonii i TVP Info oraz do Kino Polska (stacji prywatnej) - nie znajduję czasu, aby obejrzeć wszystkie ciekawe programy.

Już 3 IV o 10.25 III symfonia Góreckiego (w TVP Kultura) uzupełniona wywiadem na stronie TVP. W 2009 roku była niedziela w Kulturze z tym kompozytorem. Można spodziewać się powtórki koncertu na klawesyn i orkiestrę smyczkową.

Jeśli chodzi o obecność Niemena w ofercie programowej TVP Kultury, to nie dziwi mnie zniecierpliwienie miłośników innych artystów polskiej sceny oczekujących na programy swoich ulubieńców. Sympatycy Niemena mieli możliwość obejrzenia w ciągu ostatnich 4 lat dwóch bloków tematycznych oraz wielokrotnych emisji więcej niż dwudziestu programów i filmów z muzyką NAE - to naprawdę bardzo dużo.

post edytowany

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 13, 2010 17:15 
Awatar użytkownika

Szanowni Państwo,

o czym my tu rozmawiamy?

25 stycznia 2004 z dużymi nadziejami zapoczątkowałem temat: "co dalej...?"
Od tamtego czasu minęło 6 lat i 3 miesiące.
Gdyby żył Czesław byłyby wydane przynajmniej boxy "muzyka programowa" oraz "muzyka zagraniczna"
z bonusami i w pięknej oprawie graficznej (zapewne i inne materiały z jego archiwum).

Czy naprawdę w dzisiejszych czasach jest tak trudno wydać płyty znanego artysty (vide chociażby SBB)?
Zacytuję Andrzeja: "aż szkoda zdrowia na kontynuowanie tej myśli".

Pozdrawiam i do usłyszenia za 6 lat i 3 miesiące.
Adam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 20, 2010 9:29 
Awatar użytkownika

Niedawno usłyszałem w radio, jak znany publicysta i mąż śp.Agnieszki Osieckiej - pan Daniel Passent opowiadał o działaniach Fundacji OKULARNICY, którą powołał wraz z córką do zajmowania się spuścizną najbardziej znanej poetki polskiej piosenki. Początki działalności były trudne, ale znany z felietonów w POLITYCE publicysta miał to szczęście, że podzielił się swoją troską z ówczesnym Prezydentem stolicy śp. Lechem Kaczyńskim, który objął patronatem i organizacyjną pomocą festiwal Pamiętajmy o Osieckiej. Festiwal ten cieszy się coraz większą sławą i renomą. Dzięki temu Fundacja może skoncentrować się na archiwizacji, opisie i działaniach wydawniczych.

My nie musimy się tu koncentrować na debatach o wywiadach spadkobierczyń Niemena i o tym, czego nie ma...

Została nam MUZYKA, zostały audycje, programy tv i dzienniki. To poznaliśmy i o tym możemy dyskutować 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 20, 2010 11:05 
Awatar użytkownika

M.in. w "Trójce pod gwiazdami",z grudnia'04, padały słowa -plany. I co dalej?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lis 21, 2011 21:49 
Awatar użytkownika

Gdy w niedzielnej audycji "Kawa czy herbata" (TVP 1, 20 XI) posłuchałem pani Niemen, to przeżyłem coś w rodzaju deja vu, bo treść jej wypowiedzi niewiele odbiegała od tego, co usłyszałem w ub. roku w programie w TV4 (komentarz w => podforum Cztery ściany, temat: M.Niemen w TVN 24, TV4 i TVN) i znów komentuję kiepski wywiad...

Na szczęście tym razem redaktor prowadzący przerwał narrację o panu, z którym pani Niemen aktualnie się procesuje, a to z uwagi na nieobecność w studio drugiej strony sporu. Oby to była prawidłowość stosowana także przy innych, równie pretensjonalnych i jednostronnych wystąpieniach medialnych.

Gdy pouczano widzów, czym jest fonogram (bo Państwo na pewno nie wiecie), to córka poetki dyskretnie poprawiała bransoletę albo zegarek... Trzeba jednak docenić, iż przyswojono sobie wiele specjalistycznych pojęć, którymi pewnie przy takich okazjach będzie się nas jeszcze dręczyć. Znów atak na "grupę stale tych samych panów". Nie rozumiem tylko, jak można w pochłaniającej czas i fundusze muzyczno-kolekcjonerskiej pasji widzieć przedsiębiorczość..?

Zawiódł się ten, kto oczekiwał w tej rozmowie choćby zdania o nowej Fundacji, albo o albumie Polskiego Radia...

Z tej Kawy czy herbaty utkwiło mi w pamięci pierwsze i ostatnie zdanie pani Passent. Pierwsze było o dwóch modelowych postawach na straży twórczości: ciepły zachęcacz oraz groźny buldog i gdzieś między tymi skrajnościami muszą się spadkobiercy odnaleźć. A ostatnie traktowało o tym, czy ktoś w ogóle chce się taką schedą zajmować i szukać funduszy na archiwizację twórczości, czy pozwoli, aby ona "zgniła"..?

Był też (przytoczony przez panią Niemen) casus z ciastkami "grechutkami". Artur Orzech i Agata Passent byli zdania, że nawet jeśli cukiernik sprzedawał swe wyroby pod taką nazwą bez zgody spadkobierców, to przy odrobinie dobrej woli można taki problem rozwiązać ugodowo. Zdumiewające, prawda? Mhm.

Raczej nie spodziewam się znaleźć zapisu tej rozmowy na stronie porannego programu TVP 1, bo dla widzów już nie są interesujące pretensje znanej Pani do stale tej samej grupy nieznanych bliżej panów (zwłaszcza, jeśli panów do audycji się nie zaprasza). W tej sytuacji dziwią wciąż ponawiane zachęty, aby kontaktować się ze spadkobierczyniami.

A niby- po co? Czas na epilog- wysłałem w październiku maila z uwagami do opisu płyt. Pozostał bez odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 14, 2012 18:14 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
W tej sytuacji dziwią wciąż ponawiane zachęty, aby kontaktować się ze spadkobierczyniami.

Białostockie Studium Wokalno-Aktorskie najwyraźniej nie skontaktowało się ze spadkobierczyniami w sprawie nadania szkole imienia Czesława Niemena. Zresztą podejrzewam, że i tak nic by to nie dało, skoro wdowa uważa, że profil działalności studium "nie ma związku z działalnością Czesława Niemena."
Więcej na ten temat w artykule pod znamiennym tytułem Nie ma Niemena, bo to zastrzeżony znak towarowy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 06, 2012 12:39 
Awatar użytkownika

W najnowszym "Uważam Rze" można przeczytać artykuł "Pamięć pod strażą", który nawiązuje do mojego wcześniejszego posta.
Artykuł dotyczy jednak nie tylko Niemena, ale i innych chronionych znaków towarowych (Grechuta, Jędrusik, Villas).
Podsumowując swój artykuł Agnieszka Rybak napisała:
"W Polsce nie prowadzi się statystyk, ile sławnych osobistości już opatentowano. Pozostaje jednak nadzieja, że i na spadkobierców- którzy skutecznie uniemożliwiają upamiętnianie sławnych osób oraz analizę różnych aspektów ich twórczości-znajdzie się kiedyś jakiś patent."

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 04, 2012 16:09 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
Podsumowując swój artykuł (w Uważam RZE-przyp. M-Z) Agnieszka Rybak napisała:

"W Polsce nie prowadzi się statystyk, ile sławnych osobistości już opatentowano. Pozostaje jednak nadzieja, że i na spadkobierców- którzy skutecznie uniemożliwiają upamiętnianie sławnych osób oraz analizę różnych aspektów ich twórczości- znajdzie się kiedyś jakiś patent."

Spuściznę - tak Niemena jak i innych znaczących twórców z kręgu kultury popularnej - rozumiemy:

- po 1/ jako schedę praw cywilnych - i ta należy do spadkobierców,

- po 2/ jako dziedzictwo kulturowe- będące częścią naszej kultury zanim jeszcze trafi do domeny publicznej.

Obsesyjne używanie takich słów jak >kradzież< i >grabież< na określenie udostępnienia pamiątki historycznej (zawartość albumu "Terra deflorata- koncert"), czy też kontestowanie utworzenia stowarzyszenia NIEMEN albo śpiewu kibiców do odtwarzanego na stadionie nagrania - to nie tylko reakcje nieadekwatne, ale przede wszystkim świadczące o zachłannym zachowaniu DZIEŁ Artysty - w pełnym ich wymiarze - tylko dla siebie...

Stąd zapewne stale powracający motyw w wypowiedziach córki: czego to tatuś dla mamusi (i tylko dla niej) nie napisał.
Owszem- kilka utworów Jej dedykował (nawet całą płytę), ale gdyby chciał uszczęśliwić twórczością tylko swą Muzę, to nie zamieszczałby tych nagrań na płytach w wielotysięcznych nakładach, nie wykonywałby ich na koncertach, prawda..?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 04, 2012 23:53 
Awatar użytkownika

Wątek nosi tytuł: "Co dalej...?"
Pytanie zasadne i w momencie jego postawienia chciałoby się uzyskać, i to natychmiast, konkretną odpowiedź.
Niestety, nie było to możliwe - jak czas pokazał . Odpowiedź nadeszła po latach i brzmi: a no nic dalej !!!
Wydawnictw nie ma, są za to procesy, którymi zainteresowani są tylko uwikłani w tę tragikomedię, a fani zmęczeni ( możliwe, że mówię tylko za siebie ? ) poszukali sobie innych idoli ( ja portugalskich wokalistów FADO), bo ciastko konsumowane w samotności i skrytości po prostu nie smakuje. Brawo drogie i piękne Panie, osiągnęłyście swój cel, ale co Wam z tego skoro same, niby zwycięskie, zostałyście na placu boju i nikt Was nie oklaskuje.

- Pytanie: co dalej...?
- Odpowiedź.: polski chlewik

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr wrz 05, 2012 7:12 
Awatar użytkownika

Okazuje się, że to dzięki p. Małgorzacie Niemen i jej znajomym ze Śródmieścia ( chyba dobrze pamiętam ? ) piosenka " Nim przyjdzie wiosna " Niemena wygrała z Feel :) Dlatego ze smutkiem patrzę na poczynania Ewy i Markovitza, którzy się dwoją i troją na wszelkich forach, by przypominać, promować twórczość i mobilizować ludzi do głosowania na Niemena. Po co ?! Wszak Wasze zasługi są żadne... już większe mają znajomi i o nich plus oczywiście skromnie o sobie pani Niemen wspomni w kolejnych wywiadach - Was ( nas ) nie ma ! Tylko p. Niemen zapomina, że to my jej przynosimy kasę.... i właściwie ogarnia mnie tragiczny śmiech, że płacę komuś... kto ma mnie gdzieś! Z drugiej strony uśmiecham się pod sporym nosem, że całe życie C. Niemen odżegnywał się od swoich piosenek i pragnął być zapamiętany z wiekszych form, z muzycznej awangardy, a stało się odwrotnie :) Dziś okazuje się, że płyty z jego poważniejszym repertuarem większe wzięcie mają na salach sądowych niż wśród publisi ( nie piszę tu o prawdziwych fanach ). Co dalej ? Mam wrażenie, że większość fanów nie zauważyło napisu końcowego " The end " :(

P.S. Staram się już nie informować na tym forum o kolejnych reedycjach płyt Skaldów. Po pierwsze większość fanów CN jest zamknięta na inną muzykę, a po drugie... kiedyś za to ostro mi się tu oberwało. Jednak może kogoś zainteresuje, że pojawił się CD " Rezerwat miłości " ( 79 ), w którego książeczce Andrzej Zieliński mówi trochę o Niemenie.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 14, 2012 22:37 
Awatar użytkownika

Chciałbym powitać wszystkich wielbicieli śp. Czesława Niemena, gdyż jest to mój pierwszy post na forum. Jestem jego fanem od niedawna, gdyż wiek mam dość młody (1989 r.) Przykre jest to, iż twórczość Niemena pozostaje w świadomości zbiorowej jedynie dzięki starym przebojom, które od czasu do czasu puszczają w radiu, albo dzięki "Dziwnemu światowi" - wykonywanemu w przeróżnistych programidłach, talent showach z lepszym, a częściej z gorszym skutkiem. To przykre, że Niemena pamięta się co najwyżej do Enigmatic, a jeszcze bardziej przykre jest to, że płyty Niemena są niemalże niedostępne w sklepach muzycznych. Owszem, może i przy większym łudzie szczęścia trafi się na któryś z pierwszych albumów, ale trafić na Aerolit, a już nie mówiąc o Terra Deflorata to już potrzeba naprawdę dużego szczęścia albo grubego portfela (Czerwony album, tj. "Człowiek jam niewdzięczny" chula sobie po Allegro po zawrotnych cenach). Nie wiem, czy gdzieś wcześniej na tym forum był poruszany ten problem, bo dopiero się zarejestrowałem, i ciężko mi będzie przewertować te wszystkie stronice, ale czy można się spodziewać wypuszczenia reedycji płyt Mistrza? Surfując po youtubie natrafiłem również wiele wspaniałych kompozycji, które nie ukazały się na solowych albumach, i które są niezwykle ciężko dostępne. Mam nadzieję, że doczekam się kiedyś wypuszczenia reedycji płyt oraz opublikowania nieopublikowanych albo bardzo rzadkich majstersztyków.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 15, 2012 14:56 
Awatar użytkownika

Witaj Kamilu na forum! Bardzo dobrze, że do nas trafiłeś, bo choć od dłuższego czasu nie dzieje się tu za wiele, to jednak wciąż jest to najlepsze źródło informacji o Niemenie w internecie. Jest tu kilku młodych fanów (z czego ja najmłodszy - rocznik 91), więc jak widzisz, nie tylko ludzie w wieku naszych rodziców słuchają Niemena - On jest dla wszystkich, którzy lubią dobrą muzykę. Sam jeszcze czasami odkopuję sobie stare tematy, bo było w tym miejscu wielu, a obecnie jest jeszcze kilku prawdziwych ekspertów od Niemena. Można się tu wiele dowiedzieć i niejednokrotnie zostać sprowokowanym do myślenia (żałuję, że nie ma już gasketa, który został zbanowany zanim jeszcze trafiłem na to forum, a którego posty czytając, mam wrażenie, że był osobą myślącą i całkiem nieźle znającą się na muzyce rozrywkowej). Nie liczyłbym jednak na wznowienie starych płyt. Też bardzo żałuję, że nie mam Terry Defloraty (posiadam jedynie kasetę), czy Ode to Venus - to przecież kawał dobrej muzyki i super byłoby mieć to w oryginale na CD'ku. Ale po co się spinać... Nie ma co czekać na te i inne fantastyczne płyty, ponieważ spadkobierczynie po Niemenie nie są zainteresowane wydawaniem tych materiałów. Wydały dwie, raczej słabe płyty, a prawdziwe rarytasy fani rozsyłają sobie między sobą. Marzy mi się, żeby dorobek artystyczny po Niemenie nie został zapomniany i był należycie doceniony, ale co tu dużo gadać - (uwaga! Będę pisał jak stary dziadek!) - cieszmy się tym co mamy. Wydaje mi się też, że nie należy zbyt ostro oceniać pani Małgorzaty Niemen. Wbrew obiegowej opinii wydaje mi się, że Muza Niemena wierzy w słuszność swoich działań, ale niewątpliwie jest też uprzedzona do środowiska zagorzałych miłośników i znawców Niemena i chyba brakuje jej kogoś, kto znałby się na twórczości męża i pomógł jej w promocji naszego Niemena. Ale nie zrażaj się tym konfliktem wokół Niemena! Jest to muzyk wyjątkowy, wart tego, żebyś się nim głęboko zainteresował i na pewno tego nie pożałujesz! :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 16, 2012 5:56 
Awatar użytkownika

Witaj Kamilu, witaj Piekarzu (Nysa to bliskie mi miasto :) ). Jestem od Was ciut starszy ('80), ale cieszy mnie to, że młodzież docenia poczynania starych polskich wokalistów, muzyków, czy zespołów. To co było już nie wróci, a my możemy tylko żałować, że nie dorastaliśmy w tak dobrych czasach muzycznych w Polsce i na świecie. Mam tu na mysli szalone lata 60-te i 70-te.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sty 11, 2013 22:08 
Awatar użytkownika

Pisałam w ubiegłym roku w tym temacie, że Studium Wokalno-Aktorskie w Białymstoku nie może mieć Niemena za patrona, bo to zastrzeżony znak towarowy.
Dzięki skutecznym działaniom wdowy Niemen chyba już na dobre zniknie z Białegostoku:
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1, ... lowa_.html

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob sty 12, 2013 11:57 
Awatar użytkownika

I co dalej moi drodzy ? Idziemy spać ?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 186 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.