[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest śr wrz 20, 2017 6:48

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw lut 14, 2013 14:45 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Reakcja pana Maleńczuka na namolnych fanów

No tak, fani byli "namolni", a Maleńczuk wykazał się "dworskimi" manierami.
I wszystko jest OK, i fani są zadowoleni, i idol też...

PS. Bywało gorzej, pewnien woklaista pokazał na koncercie premierowi Buzkowi zad.
Niech no sobie przypomnę jego nazwisko, takie rolnicze było, kojarzyło się z orką i odkładeniem lemieszem skiby...Niestety, wyleciało mi z głowy....

(moje)

Ostatnio zmieniony czw lut 14, 2013 15:33 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 14, 2013 15:33 
Awatar użytkownika

Miałem kiedyś okazję wspólnego oglądania na zapleczu (sceny) meczu w towarzystwie opisywanego tu barda z Krakowa i nie stwierdziłem jakiegoś przerostu EGO ponad normę. Za to z ARTYSTAMI ze STOLICY- różnie bywało...

Wstrzemięźliwa w odmowie reakcja na namolnych fanów nie powinna dziwić. Pamiętam natomiast niesympatyczną reakcję innego ARTYSTY i to nie gdzieś na korytarzu, ale po koncercie... Powiedzielibyśmy dziś, że Idol strzelał focha.

Zapewne można to tłumaczyć niezadowoleniem ze średnio udanego występu, obawą czy fotka nie trafi do jakiegoś brukowca etc... Ale ja w tym względzie nie przyjmuję tak łatwych wyjaśnień. Nie chcesz dać autografu dzieciakowi, czy porozmawiać z fankami, albo udzielić wywiadu - to trzeba było zostać księgowym! Przymusu bycia artystą nie ma (...).

Maciek z Krakowa kilkakrotnie na Forum pisał o tym, że muzyk tworzy dla odbiorców. Mając w pamięci słowa naszego ARTYSTY, że nagrał coś DLA SIEBIE rozumiałem je - mniej więcej - że powstało jakieś nagranie DEMO, które prędzej, czy później (raczej ta druga opcja) trafi w końcu do odbiorców w postaci finalnego już nagrania płytowego. Coraz częściej myślę jednak, że mogło się zdarzyć, że efekt finalny utrwalony na jakimś nośniku był tak słaby, że eliminował możliwość dalszej pracy nad nagraniem. Ta hipoteza może dotyczyć wielu Jego produkcji z ostatnich 20 lat... Powraca pytanie postawione na początku tego topiku...
Darek pisze:
Niemen przesadził (..) zupełnie odcinając się od publiczności niezależnie od tego, czy próbowała za nim nadążyć, czy nie. Za czym mogliśmy "próbować nadążyć" przez ostatnie 20 lat ?

Po odejściu Niemena słyszałem w różnych wypowiedziach Pani ze szlabanem, że raczej niemożliwe jest wydanie niedoskonałych, "lajfowych" nagrań. Przyjmowałem te zastrzeżenia ze zrozumieniem, albowiem na publikację czekały (i czekają) nagrania profesjonalne- znakomitej jakości artystycznej. Minęło kilka lat i oto na kompilacji nagrań radiowych zatytułowanej "Pamiętam ten dzień" pojawił się utwór "Moja ojczyzna" z pomyłką w wierszu śpiewanym podczas festiwalu piosenki radzieckiej (i do tego zapewnienia pani konsultantki, że opisy będą dobre- oczywiście nie były).

Czy ktoś uważnie - tj. z książką w dłoni- przesłuchał te fonogramy? Czy jednak była w tym wyborze niekonsekwencja?

Wracając do sytuacji około-scenicznych: tak się złożyło, że w towarzystwie kilku jazzmanów byłem na zapleczu dużego europejskiego festiwalu, gdy kończyła próbę światowa Gwiazda. Nasi muzycy (już po swojej próbie) mieli ochotę uwiecznić to spotkanie pamiątkową fotką, ale widząc krzątaninę wokół zabieranych ze sceny instrumentów nie mieli śmiałości podejść i zagadnąć. Poprosili mnie o przysługę. Gdy zbliżyłem się z aparatem, wielki Muzyk uśmiechnął się i przywołał gestem jazzmanów. Skąd jesteście? Kocham Polskę! No problem. Spotkanie z kolejną Gwiazdą skończyło się w jej autokarze. To była życzliwość trochę ponad NORMĘ, bo gdyby padło kulturalne "sorry" - nie byłoby sprawy.

I choć to nie FAN tworzy ARTYSTĘ, to jednak bez FANÓW ARTYSTA nie istnieje w przestrzeni publicznej.
Niektórzy wielcy ARTYŚCI nie przyswoili sobie tej zasady. Może mieli złe doświadczenia z namolnymi fankami?

Wyznaję w tej sprawie pogląd zbieżny z tezą największego polskiego ARTYSTY XX wieku- Tadeusza Kantora, który spektaklem "Niech sczezną artyści", gdzie wg słów autora "swój szczątkowy, niepełny żywot wiodą egzystencje i zdarzenia już umarłe, choć nie do końca zapomniane", zrywał maskę konwencji i sztuczności z aktu artystycznego.

Uważam, że nadszedł już czas sprzeciwić się pozerstwu, wizerunkowym kreacjom i traktowaniu z góry odbiorców - zwłaszcza tym demonstrowanym przez następców, którym daleko do deklarowanej skromności i otwartości...

P.S. Co napisawszy Mark.. udał się do tematu Śpiew ocalenia, aby robić promocję Pieśni... :)

edit 15 II_20_25

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 17, 2016 17:42 
Awatar użytkownika

Dzień dobry, temat " dla kogo tworzył Czesław Niemen " zachęca mnie do napisania co nie co . O kreacji Czesława Niemena dla oczekującej publiczności . Rzecz dzieje się we Wrocławiu w Hali Ludowej w listopadzie lub grudniu 1981 roku. Organizatorzy koncertu sprawili spotkanie z Czesławem Niemenem w czasie do tego najbardziej odpowiednim . Czas oczekiwania na rozwój sytuacji w Polsce . A więc " Panie i Panowie przed państwem autor "Dziwnego świata" we własnej osobie Czesław Niemen " mniej więcej zapowiada autentycznie wzruszony konferansjer . Czesław Niemen z taśmy gra trochę swoich kompozycji elektronicznych ze swojego wydawnictwa "Idee fixe" . Następuje sytuacja , stanowiąca esencję spotkania publiczności z twórcą Dziwnego świata . Samotnie Czesław Niemen śpiewa "Dziwny jest ten świat" . Potem mówi " niebawem się przekonamy" . Momentalnie zostaje wyłączony prąd w ogóle, cicho i ciemno. Spotkanie z Czesławem Niemenem zapełniło całą Halę Ludową we Wrocławiu, parter i balkony. Według mnie czas listopad , grudzień 1981 roku to szczyty popularności Czesława Niemena . Organizator spotkania z Czesławem Niemenem wynajmuje olbrzymią Halę Ludową we Wrocławiu, takie jest zapotrzebowanie na spotkanie z jednym Artystą w jednej sprawie. W sprawie "Dziwnego świata" , spotkanie autorskie. Zapotrzebowanie na wyjaśnienie jaki jest ten świat, jaki będzie świat za jakiś czas . Jeden człowiek może wyjaśnić tą sprawę , tylko Czesław Niemen . Występ Czesława Niemena , jedna pieśń i kilka słów wyjaśnienia autorskiego zgromadza mnóstwo ludzi . Autentycznie śpiewa , mówi , i rzeczywistość następuje taka, jak mówi Czesław Niemen .
Zauważyli Państwo , kilkakrotnie piszę o tym koncercie Czesława Niemena , wydaje się istotny w karierze Artysty .

Sprawa następna, o jakiej piszę. Dzieła Artysty, wszystkie dzieła Artysty. Dlaczego piszę o wszystkich dziełach. Zacytuję badaczkę Witkacego , Annę Micińską " aby Artystę dobrze opracować , trzeba najpierw porządnie wydać" . O jakie opracowanie chodzi, o porządne opracowania naukowe twórczości Artysty. Porządne wydanie dzieł wszystkich Niemena naprowadzi naukowców na porządne opracowanie twórczości Niemena. Czym zaowocowało porządne wydanie dzieł wszystkich Witkacego , tym , jest mnóstwo wydawnictw naukowców badaczy twórczości Witkacego , najwybitniejszego awangardzisty czasu między pierwszą a drugą wojną światową . A po drugiej wojnie światowej , awangardzista Czesław Niemen , dzisiaj niewiele.
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.