[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 26, 2017 22:45

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob sty 31, 2004 14:17 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Po kilkunastomiesięcznej przerwie przejrzałem witrynę i forum. Monitorując wszystko, co ukazuje się w necie i w innych mediach od momentu Jego śmierci widzę, że - zgodnie z moim oczekiwaniem - prawdziwi i nie powierzchowni fani, a czasem nawet znawcy jego twórczości są WŁAŚNIE TUTAJ. Mam dla nich następującą informację:
jestem dziennikarzem muzycznym, który od swego debiutu w roku 1979 roku napisał wiele tekstów o muzyce Czesława, m.in. w tygodniku "Panorama". W 1985 roku, po kilku rozmowach z NIEMENEM, podjęliśmy pracę nad Jego MONOGRAFIĄ ARTYSTYCZNĄ. Do 1997 roku (znacie tempo prac CN) zostało napisanych, przeczytanych i zaakceptowanych przez Niemena 7 na 10 planowanych rozdziałów w formie jego monologów, naszych rozmów i moich interpretacji. Praca została wstrzymana, gdyż początkowo Czesław chciał dołaczyć do niej CD ze swoimi nieznanymi i poszukiwanymi "białymi krukami", a potem postanowił - w pierwszej kolejności - zremasterować swoją "kanoniczną" dyskografię. Może niepotrzebnie czekałem na ukończenie tych prac, zwłaszcza widząc, jak strasznie się przeciągają. NIGDY NIE PRZYPUSZCZAŁEM, że kończyć ją będę sam...
Tym niemniej traktuję to dziś jak swój obowiązek i dług wobec Niego. Jest to praca nie poświęcona plotkowm i sensacyjkom, lecz interpretacjom Jego twórczości. Moje archiwalia sięgają 1972 roku. Sam Niemen, czytając przekazywane Mu partie tekstu stwierdził, że jest właściwie jakby praca dotorska. Chcę, by ukazała się w kształcie jak najpełniejszym faktograficznie. zapewniam, że będzie przeznaczona także dla tych, którzy identyfikowali się z Jego późniejszą twórczością ("Idee Fixe", "Terra deflorata", "Spodchmurykapekusza", muzyka teatralna i filmowa itd.). Może to będzie odpowiedź dla tych, którzy takiej egzegezy Jego dokonań oczekują. Ukaże się jesienią tego roku w wydawnictwie "ISKRY". Mam nadzieję, że w uzupełnieniu drobiazgowego kalendarium życia i twórczości, dyskografii, filmografii i dokumentalistyce, jakie będzie tej książce towarzyszyć pomożecie mi WY - najwierniejsi Jego fani, do których grona mam zaszczt się zaliczać. Byłem na Jego wczorajszym pogrzebie. Złożyłem anonimową wiązankę kwiatów przy katafalku. Niespodzianie ktoś z najbliższej rodziny po kilkunastu sekundach podniósł ją z ziemi i położył BEZPOŚREDNIO ZA URNĄ Z JEGO PROCHAMI, gdzie leżała do końca mszy. Uznaję to za znak Opatrzności i wierzę, że zdołam złożyć Mu trwalszą wiązankę, która przeciwstawi się spłycaniu, ograniczaniu i trywializacji Jego twórczości i życia. Wierzę, że stanie się tak również DZIĘKI WAM...
Roman Radoszewski

Ostatnio zmieniony sob kwie 17, 2004 21:39 przez roman, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 01, 2004 16:09 
Awatar użytkownika

Nic, tylko przyklasnac! Wielka radosc. Ze swojej strony oferuje pomoc dotyczaca wspolpracy z SBB (moze nie za wielka, ale wymienimy spostrzezenia - w koncu za pare lat chcialbym, by ukazalo sie drugie, solidniejsze wydanie biografii SBB, a czas wspolpracy z Niemenem jest "co najmniej" wazny).

Kontakt ze mna: rockowy(at)sbb.pl

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz lut 01, 2004 22:38 
Awatar użytkownika

Mieliśmy jeszcze tyle dostać ! Dwa kolejne boxy ze starymi nagraniami, nowe płyty ( podobno były plany ), książkę ze wspomnieniami i nagle koniec ! Nie ma Czesława Niemena ! trudno jeszcze w to uwierzyć, a jeszcze trudniej się z tym pogodzić ! Jeszcze przez jakiś czas parę rozgłośni radiowych będzie grać jego muzykę ( ale tylko z lat 60-tych, bo przebojowa ), jeszcze przez chwilę obudzeni fani i inni będą kupować jego płyty, by z czasem o nim zapomnieć. Dlatego dobrze, że powstaje o Czesławie Niemenie książka, a Polskie Radio postanowiło kontynuować wydawanie jego płyt.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 02, 2004 2:42 
Site Admin
Awatar użytkownika

To rzeczywiście dobra wiadomość. A czy ISKRY mają też zamiar popracować nad wspominaną płytą CD z rarytasami?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn lut 02, 2004 8:08 
Awatar użytkownika

Książce najprawdopodobniej NIE będzie towarzyszyć okazjonalna płyta, natomiast powstaje równoległy projekt w tym zakresie. W tej chwili najważniejsze zest to, by SKOORDYNOWAĆ przedsięwzięcia wydawnicze w tym (płytowym) zakresie., by na fali nostalgii i żalu nie pogrzebać dorobku Czesława pod piramidą wtórnych, schamatycznych i eklektycznych sklądanek, lecz prowadzić rozumną KONTYNUACJĘ jego zamierzeń "odtwórczych", czyli edycję zremasterowanych" płyt zagranicznych (wraz z singlowymi wznowieniami ineditów, jak np. "The Bestman Cried"), jak i edycję nagrań, które wcześjniej nigdy się nie ukazały, nie z braku Jego akceptacji, lecz z powodu krótkowzrocznego braku zainteresowania wytwórni fonograficznych.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 04, 2004 10:51 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Roman napisał:

Książce najprawdopodobniej NIE będzie towarzyszyć okazjonalna płyta, natomiast powstaje równoległy projekt w tym zakresie

oraz

Cytuj:

(wraz z singlowymi wznowieniami ineditów, jak np. "The Bestman Cried")"), jak i edycję nagrań, które wcześjniej nigdy się nie ukazały

Czy mógłbyś zdradzić trochę więcej szczegółów?

Pozdrawiam Adam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 04, 2004 11:07 
Awatar użytkownika

Niestety - na szczegóły jeszcze za wcześnie. W pierwszym rzędzie trzeba przygotować i wydać box realizacji zagranicznych.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 04, 2004 12:44 
Awatar użytkownika

roman pisze:
W pierwszym rzędzie trzeba przygotować i wydać box realizacji zagranicznych.

Mała, z pozoru może banalna, ale moim zdaniem ważna uwaga marketingowa: ja również posiadam Ode to Venus, Strange is this World oraz Mourner's Rhapsody wydane przez Green Tree i w zasadzie nie musiałbym kupować boxu. Oczywiście liczę na lepszy remastering przy wydaniu boxu, ale także na kompletne lub uzupełnione wydania np. z We've Got The Sun na Strange is... lub Half Way Around The World, I'm Reaching Out To The People z Mourner's... i. in bonusy. Myślę, że dość ważne w kontekście sprzedaży. Ponieważ jeśli wydanie boxu będzie rozszerzone to kupię je bez wahania. Takich jak ja miłośników i kolekcjonerów jest zapewne wielu.

Jeśli masz kontakt z wydawcami, nie omieszkaj proszę wspomnić również o tym.

Pozdrawiam Adam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 04, 2004 13:57 
Awatar użytkownika

Przypominam: ukazałos ię zmienione wydanie (z oboma dodatkowymi utworami i nową wersją Rapsodu + Prelude) w postaci MC i CD. Jest wzmiankowane w dyskografii na tej witrynie. Ma ten walor, że jest wydaniem AUTORSKIM - z inicjatywy i z aprobatą Czesława. Ad rem: inne "bonusy" przy wznowieniach płyt zagranicznych są rzeczą naturalną i nieodzowną, a w domniemaniu - także zgodne z Jego wolą - vide zmiany i uzupełnienia w obu "boxach".

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr lut 04, 2004 14:09 
Awatar użytkownika

Dziękuję za szybką i budującą odpowiedź. Zarówno na boxy, jak i monografię czekam z nieukrywaną niecierpliwością. Informujcie proszę na forum, jeśli będą jakieś nowe informacje na ten temat.

Pozdrawiam Wszystkich uczestników forum

Adam

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 17, 2004 21:49 
Awatar użytkownika

Chciałbym podzielić się z Wami w tym dniu - "miesięcznicy" śmierci Czesława - wiadomością, jak sądzę nie całkiem nieistotną. Prace nad monografią są na ukończeniu. Opracowuję kalendarium i dyskografię. Zwłaszcza, co do kalendarium Jego życia i twórczości jest jeszcze okazja, by uzupełnić je o dane, których mogę nie znać: informujcie na forum lub mailem do mnie o koncertach, w których uczestniczyliście, w Waszych miastach w całej Polsce i nie tylko, także o innych wydarzeniach nieznanych lub ulotnych - kiedy? gdzie? co? w jakim składzie? z jakim programem? Czesław występował, uczestniczył - przebywał lub tp., zwłaszcza w okresie ostatnich 10 - 15 lat, kiedy media nie zajmowały się Nim w ogóle (nie mówiąc już o Jego twórczości), a co najwyżej plotkami, rodziną, "podsumowaniami" od siedmu boleści, bądź wymieniając kąśliwe uwagi o "anachronizmie" Jego ostatnich dokonań płytowych. Pozdrawiam!

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 02, 2004 14:18 
Awatar użytkownika

Pragnę poinformować wszystkich forumowiczów i gości, że PREMIERA monografii Niemena "Kiedy się dziwić przestanę" odbędzie się 20 października o godz. 12 w siedzibie Towarzystwa Chopinowskiego w Warszawie przy ul. Okólnik 2. Będzie ona miała charakter konferencji prasowej, z udziałem wielu ważnych gości, m.in. rodziny Czesława (Małgorzaty, Eleonory, być może także siostry Jadwigi i kuzyna Romualda), muzyków z nim współpracujących - Jerzego Dziemskiego, Tomasza Jaśkiewicza i Pawła Brodowskiego, grupy "niemenologów" z Tadeuszem Sklińskim i Edwardem Chomiczem na czele (obaj w minionych miesiącach okazali mi największą pomoc i gotowość współpracy, dzięki czemu praca ta zyskała na rzetelności) i wielu innych, którzy byli na zlocie w Mierzwicach lub nie, ale zawsze byli wewnątrz najbliższego niemenowskiego "kręgu" (z dziennikarzy zaproszeni zostali m.in. Jerzy Kordowicz i Piotr Kaczkowski, z menedżerów Jerzy Bogdanowicz, Andrzej Marzec i oczywiście Franciszek Walicki). Mam nadzieję, że to spotkanie będzie nie tylko początkiem obecności tej książki na rynku czytelniczym, ale także zaczynem następnych działań, które zaowocują na przyszłość! Cieszę się i dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz paź 03, 2004 21:25 
Awatar użytkownika

Gratuluję ! Świetnie, że powstała monografia Czesława Niemena. Czy możesz podać, kto jest jej wydawcą oraz, od kiedy będzie dostępna poza Warszawą ? Życzę udanej premiery 20 października i już się cieszę nie tylko z tej pozycji, ale również z książki o Skaldach, która swoją premierę będzie mieć 19 października w Krakowie. Mam nadzieję, że wydanie książki poświęconej C. Niemenowi zmobiliżuje PR do pracy nad kolejnym box-em Mistrza.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz paź 03, 2004 21:37 
Awatar użytkownika

Książka ukaże się w ISKRACH i - jak mi wiadomo - powinna pojawić się w księgarniach w całej Polsce, w tym w sieci MPiK-u, zaraz po premierze. Dziękuję za miłe słowa i pozdrowienia...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr paź 06, 2004 18:45 
Awatar użytkownika

roman pisze:
... grupy "niemenologów" z Tadeuszem Sklińskim i Edwardem Chomiczem na czele (obaj w minionych miesiącach okazali mi największą pomoc i gotowość współpracy, dzięki czemu praca ta zyskała na rzetelności...

Premiera MONOGRAFII już niedługo, więc czekam na nią z niecierpliwością, podobnie jak zapewne wielu fanów. I w tym miejscu chciałbym wyrazić jedynie swój smutek, że nie zdążyliśmy (piszę to w imieniu Tadka Sklińskiego i swoim) ustosunkować się do dwóch ostatnich elementów książki - mianowicie dyskografii i kalendarium, ze względu na terminy procesu produkcyjnego. Ale znając precyzję, dokładność i solidność autora - mojego Przyjaciela - Romana Radoszewskiego, mniemam, iż części te zostały napisane bezbłędnie. Gdyby nawet zdażyły się jakieś drobne, nieistotne nieścisłości (których zakładam, że nie ma), można je będzie poprawić w kolejnych wznowieniach monografii. Romku - teraz Cię historia osądzi. Z poważaniem Edward Chomicz.

Ostatnio zmieniony pn lis 19, 2007 15:52 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.