[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 21:49

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt lis 23, 2007 22:20 
Awatar użytkownika

Również ...platforma. :D

Brawo.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 16, 2008 14:03 
Awatar użytkownika

Dziś w "KURIER TV"-artykuł i kilka zdjęć. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 01, 2008 9:06 
Awatar użytkownika

Niebawem -jak co roku- możemy spodziewać się kilku rocznicowych audycji w rozgłośniach radia publicznego (i tylko tam) oraz programów i DVD z Niemenem z niezawodnej TVP Kultura (powtarzanych czasem w TVP Polonia).
Mimo że nadchodzący rok 2009 jest jubileuszowym rokiem polskiego rocka- nie spodziewałbym się fajerwerków...

Andrzej pisze:
Wojciech Mann w swoich wypowiedziach na temat Czesława Niemena w audycjach informacyjnych różnych programów tv. nadanych dzień po Jego odejściu mówił, jak to ciężko było Niemenowi tworzyć w okresie panującego nam niemiłościwie socjalizmu.
Jak musiał borykać się z szarzyzną tamtego systemu i... koniec kropka.
Tak sobie myślę czemu Mann nie wspomniał o czternastu już latach tzw. demokracji i borykaniu się Niemena już nie z szarzyzną, ale bezdusznością kolejnej epoki?

No właśnie- nie wiem, czy tylko mnie, czy jeszcze kogoś- drażni ton w jakim prezenterzy wypowiadają się o Niemenie, choć lata całe zachowywali się tak, jakby :N: od dawna nie żył ! A i obecnie nie wychodzą poza kanon pięciu utworów...

Czy możecie podać nazwisko prezentera, który byłby w stanie nadać w swojej audycji : "Marionetki", "Sieroctwo", albo "Począwszy od Kaina" :?:

Maciek pisze:
Prawda jest taka, że media opanowali ludzie młodzi, którzy urodzili się w pod koniec latach 70-tych, czy na początku 80-tych i dla nich ( w każdym razie dla większości z nich ): Niemen, Skaldowie, SBB, Grechuta (..) to stare pierdoły, więc ich nadawać nie będą !

A ja myślę, że w mediach ciągle najwięcej mają do powiedzenia ludzie urodzeni znacznie wcześniej. I w sferze ich wrażliwości pozostaje nieuświadomiona konieczność wycinania wszelkich przejawów oryginalnej, nonkonformistycznej sztuki i prezentacji akurat tego, co płaskie i głupio-modne, aby tylko podlizać się najważniejszej dziś grupie słuchaczy -tj.młodym.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 01, 2008 9:50 
Awatar użytkownika

Prawde o tym gdzie umieszczaja Niemena media i dzisiejszy (pa)szolbiznes uslyszalem nieoczekiwanie od Pani Malgorzaty Foremniak w jej ocenie finalowego wystepu Klaudii w "Mam talent".
I dodatkowo - brawo dla Pani Malgorzaty za szczere, a przeciez tak dzis niemodne, wyznanie jej stosunku do sztuki Czeslawa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 01, 2008 10:27 
Awatar użytkownika

Z tematu NIEMEN w MEDIACH wyłoniły się w styczniu 2006r. propozycje, które zostały wykorzystane podczas pierwszego DNIA NIEMENA w TVP KULTURA.

A teraz z antypodów niemenowego świata przywędrowała nowa iskra inspiracji..

Angur pisze:
.. uslyszalem nieoczekiwanie od Pani Malgorzaty Foremniak w jej ocenie finalowego wystepu Klaudii w "Mam talent"(...) wyznanie jej stosunku do sztuki Czeslawa.

W takim razie pozwolę sobie na małą fantazję...

Obsada filmu fabularnego o Niemenie : p.Michał Żebrowski jako :N: (podobno słucha) i .. p.Małgorzata Foremniak w roli pani Małgorzaty...

Niektórzy -jak Lakis albo Jurek Dziemski - mogliby zagrać samych siebie sprzed lat ... 8)

Scenarzyści - do roboty !

Pytanie o miejsce muzyki Niemena w mediach - nadal aktualne.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 05, 2008 13:18 
Awatar użytkownika

Wczoraj w pr.III PR przedpołudniem usłyszałem "Całą w trawie". " Czy to możliwe ,że wróciłem,że zatoczyłem koło?" zapytałby :N: :) Jednak koncówka została wyciszona. :? Dlaczego?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt gru 05, 2008 13:31 
Awatar użytkownika

Widocznie jakaś redaktorska głowa uznała, że tego co w całości się w niej nie mieści, to i nie przyswoją sobie słuchacze. W audycjach po 16-tej w Trójce praktykuje się też wtręty (ach te cenne informacje) w środku utworu podczas np.sola gitarowego...

A jednak jestem pewien, że gdyby Czesław żył to z nową płytą odwiedziłby jeszcze przed premierą Trójkę. Być może Piotra Kaczkowskiego (pt 12-15 i ndz 21-0.00).
Warto zainteresować słuchaczy nowymi wydawnictwami.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob gru 06, 2008 0:05 
Awatar użytkownika

Wielu z fanów Cz.Niemena zastanawia się dlaczego jego muzyka po fazie zwykłych piosenek w latach 60-tych,ta niosąca ze sobą wiele muzycznego bogactwa od początku lat 70-tych jest praktycznie do dziś pomijana w mediach.Zastanawia się również rodzina,bardzo to też frapuje panią Małgorzatę.
I mnie się też ta sprawa wydawała długo zastanawiająca.Mój punkt widzenia jest taki,że wraz z ze zmianą muzycznego wizerunku Czesław Niemen na swoich krążkach proponował muzykę często tajemniczą,taką która zadziwia zawartą w niej niesamowitą energią,właśnie okrytą tajemniczością.

Otóż niestety tak jest,że jest taki Duch-zły Duch,który każe często wielu ludziom podchodzić z rezerwą do tego co tajemnicze,co się zgłębia,ale nigdy do końca się nie zgłębi-jest bowiem w niej element Nieskończoności.Ten Duch podpowiada wielu ludziom,że skoro czegoś nie można ogarnąć,kontrolować,kiedy brakuje słów żeby opisać to co się słyszy,to do tego należy podchodzić z ostrożnością i raczej podejrzliwe.Wielu ludziom ten Duch nawet podpowiada wrogość.A już najgorszą "głupotą" jest poddanie się urokowi takiej Sztuki-tak też podpowiada.

Dowód na potwierdzenie moich rozmyślań znalazłem niedawno pewnego razu,gdy rozglądając się za nowościami wśród książek w Empiku natrafiłem na serię wydawniczą dokumentującą kolejne dekady życia społecznego i kulturalnego z czasów PRL-u.Wziąłem do ręki pozycję obejmującą lata "70-80".I oczywiście znalazłem tam opisane zjawisko SBB i twórczość Niemena z lat 70-tych.Skupiłem się na krótkim opisie dokonań wydawniczych Czesława Niemena-opis bardzo krótki.Pada stwierdzenie,że album "Katharsis" wydany w 1975r. jest pierwszym albumem w historii polskiej muzyki elektronicznej.Na samym końcu stwierdzenie-tak,tak potwierdza moją tezę niestety-że "bardziej przyjazne propozycje muzyczne zaistniały za sprawą Marka Bilińskiego na początku lat 80-tych".

Inna sprawa,która też mnie zadziwia.Są takie kręgi redakcyjne w Trójce,które prezentują muzykę elektroniczną i wtedy w kontekście Czesława Niemena jest prezentowana zawsze i tylko płyta "Katharsis".Zupełnie tak jakby Niemenowi zależało wtedy w 1975r. żeby zaszokować muzyką elektroniczną.Przecież jaki styl muzyczny uprawiał,jakakolwiek klasyfikacja to wszystko była sprawa drugorzędna.

I wychodzi szydło z worka,że Niemen piosenkowy z lat 60-tych był postrzegany-zgodnie z tym Złym Duchem,który krąży w różnych środowiskach-jako przewidywalny,taki swojski,do prostej zabawy.I dlatego wtedy i za te piosenki się go lubi.Taki dobry kumpel "Czesiek"..

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 08, 2008 19:02 
Awatar użytkownika

Twórczość Niemena jest tak stylistycznie różnorodna, że znajdzie w niej coś dla siebie zarówno zwolennik swojskiego Cześka, jak i sympatycy rocka progresywnego, czy nawet muzyki ilustracyjnej komponowanej przez Niemena dla teatru i filmu.

Jakoś nie bardzo wierzę w powodzenie propagowanego wizerunku spiżowego twórcy - patrona szkół i awangardowego kompozytora, choć oczywiście był prekursorem na gruncie polskiej muzyki popularnej i zaznaczył swój oryginalny ślad na europejskiej scenie rocka progresywnego. Jednak -dla mnie- jest zbyt barwną postacią,aby redukować jego życiorys i dokonania do etykiety ambitnego kompozytora i zamykać w podręcznikowych laurkach.

Geronimo pisze:
Inna sprawa,która też mnie zadziwia.Są takie kręgi redakcyjne w Trójce,które prezentują muzykę elektroniczną i wtedy w kontekście Czesława Niemena jest prezentowana zawsze i tylko płyta "Katharsis".
Kręgi to chyba za dużo powiedziane... :) Jeden redaktor Jerzy Kordowicz - bo chyba o nim mowa - prezentował sporo Niemena : począwszy od Katharsis, muzyki teatralnej i do pantomimy, poprzez premierowe odtworzenie LP "Terra deflorata", utworów dla wytwórni Erdenklang i inne przykłady el-muzyki z różnych szufladek.
To raczej sam Czesław Niemen w latach 90-tych nie chciał już, aby jego utwory wykonywane z Robotestrą utożsamiać z muzyką elektroniczną sensu stricte.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 08, 2008 21:07 
Awatar użytkownika

Cytuj:
Jakoś nie bardzo wierzę w powodzenie propagowanego wizerunku spiżowego twórcy - patrona szkół i awangardowego kompozytora, choć oczywiście był prekursorem na gruncie polskiej muzyki popularnej i zaznaczył swój oryginalny ślad na europejskiej scenie rocka progresywnego.

To chciałem dokładnie napisać Markovitz w zakończeniu swojego postu.Ja też nie wierzę,że przyjdzie taki czas,gdy w Polskim Radiu usłyszymy głównie Niemena z lat 70-tych.Sam Niemen bardzo nad tym ubolewał-tak pisał we wkładce do "Idee Fixe"-że muzyka ta nie została należycie doceniona,a był to jego najważniejszy okres w twóczości.
Podobnie pisał we wkładce do "Marionetek",że koledzy muzycy traktowali Grupę Niemena z ironią.We wkładce do "Aerolitu"czytamy o złym przyjęciu albumu przez krytyków.

Mamy Markovitz inne gusta-to jasne.Widzisz,ja nie lubię tego początkowego,piosenkowego etapu w twórczości Niemena.

Jeśli chodzi o audycje Jerzego Kordowicza,to rzeczywiście pewnie było jak piszesz.Ja widocznie akurat wtedy przy prezentacji innych dokonań Niemena nie słuchałem Trójki.Jednak zasada audycji J.Kordowicza jest jasna:"prezentować muzykę elektroniczną"(no czasami może jakiś eksperymenty "el-jazzu").Jak napisałem: nie jest najważniejszy gatunek-rock,el-muzyka,itp.-ale główny przekaz,treści,przesłanie.Przynajmniej mi tak ta sprawa się przedstawia.To nie jest głównym punktem dla pana Jerzego."Muzyka musi mieć swojego ducha,powinna żyć swoim życiem"-tak bym sprecyzował jeszcze inaczej.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 14, 2009 14:14 
Awatar użytkownika

Dzięki Tadeuszowi W.: :wink:
http://www.dziennik.pl/kultura/article3 ... zyzna.html
Po-zdrowie-nia :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 17, 2009 20:27 
Awatar użytkownika

We wczorajszym "Pytaniu na śniadanie" wspominano Niemena. Była też krótka rozmowa z żoną i córką Czesława:

http://www.tvp.pl/czeslaw-niemen-we-wsp ... ny-i-corki

http://www.tvp.pl/gwiazdy/expressem/wsp ... in-niemena

http://www.tvp.pl/gwiazdy/expressem/wsp ... e-niemenie

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Utwory Niemena
PostZamieszczono: ndz lut 22, 2009 10:41 
Awatar użytkownika

Dziwi mnie ,ze tak mało jego utworów słyszymy w radiu.To wielka indywidualność ,a odszedł w zapomnienie.SIEROCKI w tv promuje DODĘ I INNE BADZIEWIA , a wielcy odchodzą do lamusa-SMUTNE TO.-ZIÓŁKOWSKI

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 22, 2009 12:41 
Awatar użytkownika

zibi2323 pisze:
Dziwi mnie ,ze tak mało jego utworów słyszymy w radiu.To wielka indywidualność ,a odszedł w zapomnienie.SIEROCKI w tv promuje DODĘ I INNE BADZIEWIA , a wielcy odchodzą do lamusa-SMUTNE TO.-ZIÓŁKOWSKI

W zasadzie nie powinno Cię to dziwic.Już za życia "puszczno" parę utworów Niemena. W mediach gross miejsca poświęcają tym "artystom" co przynoszą mamonę a treści ich "dzieł" są łatwe , lekkie i broń boże zmuszające do myślenia.
Częśc winy upatruję w nas tzw. fanach. Każdy "sztandar" wyrywa każdemu i głosi, że to on jest prawdziwym fanem i jedynym ,który może zaradzic złu.Gdyby tak razem i mniej hałasu można by wiele więcej osiągnąc a tak ...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 22, 2009 12:53 
Awatar użytkownika

Osobiste wspomnienia Renaty Burchardt o Niemenie, podczas audycji. w internetowym Radiu MegaMuzik, miały miejsce w dniu 17.02.2009.

Ostatnio zmieniony ndz lut 22, 2009 17:10 przez Kazimierz Wlekły, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.