[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn wrz 25, 2017 1:41

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 226 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: SBB
PostZamieszczono: ndz mar 30, 2014 13:38 
Awatar użytkownika

W temacie Skaldowie
art pisze:
SBB nie grało w Kołobrzegu, bo w końcu lat 70. takich mocnych nacisków już nie było, a poza tym zespół ciężko pracował na Zachodzie na to, żeby Pagart mógł wziąć 50% ich honorariów, więc nikomu nie było na rękę specjalne drażnienie ich festiwalami wojskowymi :) Zresztą z tego samego powodu odpadli z tryptyku olimpijskiego, to nie było żadne wycofywanie się ze względów politycznych, tylko po prostu mieli ważniejsze, wcześniej zakontraktowane zobowiązania (...)

Chciałbym podrążyć ten temat. Czy zachowały się gdzieś wypowiedzi muzyków tria, tego dotyczące?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn mar 31, 2014 10:15 
Awatar użytkownika

Oficjalne, drukowane wypowiedzi nie. Wiem to z prywatnych rozmów z Józkiem, Lakisem i Ketą plus notatek. Będzie więcej w nowej biografii zespołu jak w końcu się ukaże.

Wystarczy rzut oka na rozpiski koncertów z lat 1977-80, żeby zrozumieć, że SBB naprawdę było zbyt dobrym towarem eksportowym i prowizją dla Pagartu, by ich ściągać do Kołobrzegu. W samym 1978 roku udało im się w Polsce zagrać krótką trasę w marcu (plus skasowany występ w TVP), trzy koncerty w kwietniu przy okazji prób na Śląsku i pojawić w Sopocie na Interwizji. I koniec, niemal wszystkie pozostałe dni w roku krążyli po Europie, zarabiając niezłe pieniądze na imprezach przeróżnej wielkości i wykonując wcześniejsze zobowiązania pagartowskie w demoludach (Czechosłowacja, Węgry). Józek nie miał nawet czasu, żeby zrobić muzykę do "The Shout" Skolimowskiego i filmu telewizyjnego Krzysztofa Bukowskiego, musiał przekładać terminy i w końcu odmawiać.

Zresztą nie widzę, by którykolwiek z organizatorów festiwali kołobrzeskich odważył się zaprosić zespół legitymujący się taką stylistyką jak SBB. Większość polskiego środowiska patrzyła na nich trochę jak na oderwanych od rzeczywistości wariatów, którzy po prostu do takiej imprezy nie pasowali. I coś w tym było. (Nie mówię, że np. Skaldowie pasowali, ale byli o wiele bardziej poukładanym zespołem, cieszącym się szeroką popularnością w wielu kręgach - nie było u nich tej aury niezbędnego wtajemniczenia, co w wypadku muzyki SBB).

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 04, 2014 18:17 
Awatar użytkownika

Jak, szczerze wyznam, dalszych wspominkowych live albumów SBB ( może z wyjątkiem Danii)
nie mam już specjalnej ochoty kupować, tak biografię kupię bez zastanawiania :)
Natomiast nie sądzę, żeby dla organizatorów Kołobrzegu stylistyka była istotną przeszkodą,
gdyby się Skrzek nie opierał to dali by mu do wykonania np."Karolinkę" albo jakieś "Ech, te czołgi" i tyle ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 09, 2014 13:16 
Awatar użytkownika

13.04. o 20.05 w radiowej Trójce transmisja koncertu SBB (Jazz nad Odrą) w starym składzie:
http://www.polskieradio.pl/9/200/Artyku ... z-nad-Odra

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 10, 2014 8:11 
Awatar użytkownika

Dziękuję za wiadomość. Niestety na koncert nie wybiorę się. Bilety w cenie 200-250zł skutecznie odstraszają.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 10, 2014 15:23 
Awatar użytkownika

150-200, jeśli mnie pamięć nie myli. Niestety, orkiestra kosztuje swoje.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz kwie 13, 2014 20:18 
Awatar użytkownika

Właśnie wysłuchałem fragmentu koncertu oryginalnego SBB w "Trujce"*, bez specjalnych emocji.
Mogę się mylić, ale uszy podpowiadały mi, że i muzycy podobnie zagrali, niestety.

* - pisownia zamierzona

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz kwie 13, 2014 21:05 
Awatar użytkownika

Veriton pisze:
Właśnie wysłuchałem fragmentu koncertu oryginalnego SBB (..) bez specjalnych emocji.

Mogę się mylić, ale uszy podpowiadały mi, że i muzycy podobnie zagrali

Myślę, że możesz się mylić. Z tej niebywałej okazji skusiłem się na PIANO, żeby lepiej usłyszeć...

Na moje ucho to Józefa w pierwszym secie (I Need You Baby- Odlot) rozpierały po kolei :

- wielka radość, że oto grają znów jako oryginalna Trójka i leci to w radiowej Trójce,

- wzruszenie (bo zeszli się po 20 latach, kiedy już fani stracili nadzieję na reunion),

- duża trema (renomowana impreza, pierwszy koncert i transmisja na całą Polskę).

Natomiast od początku trzymał fason Jerzy Piotrowski - w znakomitej dyspozycji!

Koniec transmisji zastał ich przy Figo-fago... Ciekaw jestem kolejnej godziny 8)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz kwie 13, 2014 21:23 
Awatar użytkownika

No, nie wiem. Ja, te początkowe wahnięcia wokalne ;) lidera, wziąłem na karb jego zaawansowanego wieku,
ale tak, to mogła być trema. Instrumentalnie bez zarzutu, lecz i bez odjazdów, które zawsze cechowały SBB.
Więcej nie oponuję, bo to dość groteskowe jest, komentować fragmenty koncertu nadawanego w radiu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 14, 2014 10:05 
Awatar użytkownika

Veriton pisze:
Instrumentalnie bez zarzutu, lecz i bez odjazdów, które zawsze cechowały SBB.

I tutaj polemizowałbym, bo miałem kilka razy ciarki na plecach, a publiczność reagowała wtedy bardzo żwawo :)

Byłem na tym koncercie. Po raz pierwszy na SBB. Dziekuję Katarzynie - naszej forumowiczce za zmotywowanie mnie do działania i nie poddania się. Wszedłem na koncert za dużo mniejsze pieniądze. Kupiłem wejściówkę na miejsca stojące.

Jerzy Piotrowski pokazał klasę. Takiej gry na perkusji już dawno nie słyszałem na żywo. Bił bardzo mocno, jak zwykle "gęsto", często atakował talerze. Grał w skomplikowanym „połamanym” metrum. W jednej ze skomplikowanej partii wypadła Jerzemu pałeczka, ale szybko wziął nową. Potem potrącił któryś ze środkowych bębnów na statywie, prawie go przewracając, ale szybko przestawił go na swoje miejsce. Jak dla mnie geniusz. Była za nim ścianka działowa wykonana z przezroczystego materiału (z pleksi), która chyba odbijała talerze. Było bardzo głośno. Ściany i podłoga drżały od basu. Józef Skrzek rządził. Naprzemian: fortepian-gitara basowa, harmonijka ustna, organy... Antymosa mało widziałem, bo zasłaniał mi betonowy słup. Wymiatał solówki aż miło. Czytałem gdzieś opinie, że jest słabym gitarzystą, ale ja jako gitarzysta samouk (miałem kiedys nauczyciela gry na gitarze) mam własne zdanie i uważam, ża Antymos bardzo dobrze gra na gitarze. Może nie jest wielkim wirtuozem, ale nie zawsze o to w prawdziwej muzyce chodzi, by się popisywać i grać pierwsze skrzypce. Od tego jest Józef Skrzek. Tak uważam.

Na początku kilka dość prostych kawałków blues-rockowych - na rozgrzewkę. Potem przyładowali progresją. Gdzieś w połowie pojawiła się orkiestra symfoniczna z Katowic. Niestety słabo było ją słychać – zapewne za sprawą Jerzego Piotrowskiego, który niemiłosiernie mocno bił w "gary". Pojawił się czwarty muzyk – basista i potem piąty – na gitarze zagrał Marcin Pospieszalski. Orkiestra była tłem. Ale bardzo przyjemnym tłem. Zapowiadał Piotr Metz.

Największe wrażenie zrobiły na mnie utwory „Ze słowem biegnę do Ciebie”, „Z krwi których krew moja” i „Memento z banalnym tryptykiem”. Dzisiaj po powrocie do domu zapuszczam je z winyla.

Koncert świetny! Nie żałuję że byłem. Wręcz przeciwnie. I pozdrawiam Katarzynę o ile teraz czyta co napisałem :)

Tutaj jedna fotka słabej jakości, za co przepraszam. Ale na koncert wybrałem się aby posłuchać, a nie fotografować.

Obrazek

P.S. Wiecie czego/kogo brakowało mi najbardziej? Czesława Niemena :( Mielibyśmy Grupę Niemen....

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 14, 2014 12:48 
Awatar użytkownika

Świetnie, że zechciałeś podzielić się wrażeniami i fotką :)
Na YT pojawiła się już zgrywka 1 części koncertu, ta bez orkiestry: https://www.youtube.com/watch?v=mXSdPPtMF6g
Jakość radiowa czyli taka sobie.

Spisałem kolejność utworów:

- zapowiedź Piotra Metza (bardzo emocjonalna)
- burzliwe owacje

Józef Skrzek - "Chcemy wam dzisiaj przedstawić muzykę"

I Need You Baby

Józef Skrzek - "Na perkusji zagra Jerzy Piotrowski!"

Odlot
Erotyk
Na pierwszy ogień
Wizje
Freedom with Us
Rainbow Man
Figo Fago (kilkusekundowy zaledwie fragmencik brutalnie przerwany przez spikera)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 14, 2014 14:10 
Awatar użytkownika

Kangie, bardzo fajnie opisałeś ten koncert. Czułam się prawie, jakbym tam była. :)

Nie szkodzi, że nie robiłeś zdjęć - w necie jest ich całkiem sporo, tu na przykład:
http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/g ... e=share-nm

Cóż, nie pozostaje mi nic innego, tylko posłuchanie tego fragmentu z you tube...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn kwie 14, 2014 15:28 
Awatar użytkownika

Veriton pisze:
Świetnie, że zechciałeś podzielić się wrażeniami i fotką :)
Na YT pojawiła się już zgrywka 1 części koncertu, ta bez orkiestry: https://www.youtube.com/watch?v=mXSdPPtMF6g
Jakość radiowa czyli taka sobie.

Spisałem kolejność utworów:

- zapowiedź Piotra Metza (bardzo emocjonalna)
- burzliwe owacje

Józef Skrzek - "Chcemy wam dzisiaj przedstawić muzykę"

I Need You Baby

Józef Skrzek - "Na perkusji zagra Jerzy Piotrowski!"

Odlot
Erotyk
Na pierwszy ogień
Wizje
Freedom with Us
Rainbow Man
Figo Fago (kilkusekundowy zaledwie fragmencik brutalnie przerwany przez spikera)

po Figo Fago pierwsze standing ovation. Potem pojawia się orkiestra i po kolei:

Memento z banalnym tryptykiem (orkiestrowa uwertura, I cz. wokalna, ta powolna część z solówką Sławka, repryza wstępu na zespół, II cz. wokalna, finał)

Z których krwi krew moja (wersja 1993-94, ale z oryginalnym wstępem)

Ze słowem biegnę do Ciebie (całość)

Walkin' Around the Stormy Bay (co ciekawe - ze wstępem)

Going Away / (Breslau) Mountain Melody

Odlot (wstęp + część wokalna z mocno wyeksponowaną orkiestrą)

Bis: Pieśń stojącego w bramie

Było pięknie :) Najlepszy koncert SBB od 20 lat ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 15, 2014 18:03 
Awatar użytkownika

art - dziękuję za uzupełnienie playlisty.
Przesłuchałem ponownie kilka (no, trochę więcej niż kilka) razy część pierwszą tego koncertu,
i właściwie miałem ochotę jeszcze pomarudzić: na jego datę - powinien się odbyć dopiero za trzy dni ;),
na wokal Skrzeka, na mało melodyjny sposób gry Lakisa, na kuriozalne "zmieszczenie" aż 8 numerów SBB w 1 godz. ...

Jednak to mogę jeszcze nadrobić np. z okazji wydania albumu (koncert był rejestrowany), a dzisiaj
wolę zamieścić fragment wywiadu ze Skrzekiem, sprzed ponad roku, w którym rzecze on tak:

(...) Granie koncertów jest szczęściem wielkim, dlatego że jesteś z publicznością i to jest fantastyczne.
Oczywiście są różne innego typu produkcje - studyjne, niewiadomo, remastery w tej chwili są modne, HQ, itd.
Nie wiadomo co się dzieje, w ogóle itd. Natomiast z publicznością łapiesz energię taką, i wspólnotę taką niesamowitą,
która jest w sztuce najważniejsza, że jest twórca i odbiorca, i jesteśmy zgrani ze sobą.
I po prostu wyczuwasz siłę, która idzie od nich też i powiedziałbym - to, co oni chcą tobie dać,
bo oni z tobą praktycznie w tej akcji uczestniczą. I to jest fantastyczne.
I potem albo to akceptują, no chyba, że jesteś nudny, no to nie. (...)"

Jak również, krótki, ale bardzo interesujący wywiad sprzed dwóch lat, w którym
Anthymos i Skrzek mówią o Niemenie, perkusji, i o Piotrowskim:
http://www.youtube.com/watch?v=0HLWJa4h_RE

Te wywiady bardziej pasują mi do uczczenia powrotu SBB w oryginalnym składzie, przy okazji dobrze wyjaśniając
zarówno bardzo długą, bo już 40 letnią, karierę grupy, jak i sporą liczbę koncertówek w jej dyskografii.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: zgrywka z 3-tki
PostZamieszczono: wt kwie 15, 2014 19:19 
Awatar użytkownika

zgrane scscreamerem więc jakość internetowa; liczę że trójka wyda to płycie; na stronie http://sbb-band.pl/ jest zapowiedź kolejnych koncertów w oryginalnym składzie: Toruń, Bytom

a tu linki do mp3

http://bitshare.com/files/stbkqt8b/2014 ... -.mp3.html

http://turbobit.net/h4b3f2ewkvji.html

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 226 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.