[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz wrz 24, 2017 11:23

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Najbardziej z podanych wersji przypadło mi do gustu wykonanie "Dziwnego.." przez :
Janusza Radka 11%  11%  [ 4 ]
Marka Bałatę 6%  6%  [ 2 ]
Ewelinę Flintę 3%  3%  [ 1 ]
Ich Troje 3%  3%  [ 1 ]
Kasię Kowalską 6%  6%  [ 2 ]
Klaudię Kulawik 11%  11%  [ 4 ]
Irenę Santor 6%  6%  [ 2 ]
Pawła Szymańskiego 9%  9%  [ 3 ]
Weronikę Szypurę 17%  17%  [ 6 ]
Innego wykonawcę ... 29%  29%  [ 10 ]
Liczba głosów : 35
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob maja 09, 2009 8:16 
Site Admin
Awatar użytkownika

Wykopałem ciekawy cytat związany z tematem tego wątku (podkreślenie moje):

Cytuj:
Mariusz Lodziński: Pana piosenka "Dziwny jest ten świat" znalazła się wśród 40 przebojów opolskich festiwali. W amfiteatrze wykona ją Janusz Radek. Co pan o tym myśli?

Czesław Niemen: Szczere mówiąc, nie wiem, kim jest pan Janusz Radek. Nie znam go, ale to, że ktoś wykonuje tę piosenkę, nie wzbudza we mnie emocji. Wiele osób już to robiło i moim zdaniem tak powinno być. To przecież nie jest moja własność.

Trudno jednak sobie wyobrazić, że tę piosenkę śpiewa ktoś inny.

- Być może w powszechnej świadomości ludzi panuje taka opinia. Ale ja nie mam absolutnie nic przeciwko temu, żeby z tym utworem zmierzyli się inni. Oczywiście, jeżeli tylko wykonają go porządnie.

Czyli w jaki sposób powinien to zrobić Janusz Radek?

- W każdy, byleby tylko nie starał się naśladować pierwowzoru. Moim zdaniem nie powinien się starać, by jego wykonanie w jakiś tam sposób przypominało moje. Wówczas to się raczej nie udaje.

(z dodatku festiwalowego do GW, 30/05/2003)

Przy okazji: jeszcze przez kilka dni Archiwum Gazety Wyborczej dostępne jest bezpłatnie z okazji 20 lecia istnienia gazety. Niepowtarzalna okazja, żeby korzystając z ich wyszukiwarki wyłowić nieco wypowiedzi, terminów koncertów itp. z ostatnich 20 lat...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 30, 2009 20:11 
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=vGkjdeoTs7w - czyż nie autorów takich nagrań częstował Niemen jagodami szaleju? ;)

Muszę wkroczyć na forum fanów Janusza Radka, bo niepokoją mnie podobne wypowiedzi w temacie nowego repertuaru wokalisty, jak:
Użytkowniczka forum fanów Janusza Radka pisze:
(...) Niewątpliwie wzbudzi to zainteresowanie postacią Niemena, który uchodzi za najważniejszego artystę w naszym kraju ( jak dla mnie twórczość Niemena, jest w dużej mierze nieznana i chyba wyceniona na wyrost).

Niemen miał w zasadzie wszystko, co potrzebne aby stać się artystą wielkim, ale dla mnie jego postać jest wyolbrzymiona na tle dokonań artystycznych. Jego późniejsza twórczość adresowana do wąskiego grona słuchaczy ( co tłumaczy się jako coś "elitarnego") jest dla mnie mocno przerysowana. Norwid itd, itd.

Oczywiście fani Niemena najchętniej spalili by mnie na stosie (...)

Mam nadzieję że ze sceny popłynie "Bema pamięci....."

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 30, 2009 20:43 
Awatar użytkownika

Jołoczki ,sosionoczki w wykonaniu Niemena to majstersztyk.
Janusz Radek niestety strasznie ją zmasakrował. Niektórzy, jak widać po komentarzach, byli zachwyceni. No cóż, różne są gusty.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob maja 30, 2009 23:17 
Awatar użytkownika

U Niemana w Jodełkach sosenkach, to aż cała scena chodzi i żyje atmosferą zabawy w wykonaniu jednego artysty. Mini spektakl. U Radka to jakby pijacka biba. Przerażające jak można, cytując Daszę, tak zmasakrować ten utwór.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 01, 2009 12:27 
Awatar użytkownika

Dasza pisze:
Jołoczki ,sosionoczki w wykonaniu Niemena to majstersztyk.
Janusz Radek niestety strasznie ją zmasakrował.

Niczego nie zmasakrował !! Tylko pobawił się, pokuglował konwencjami, zagrał farsę!

Janusz Radek balansuje na pograniczu piosenki i teatru.

Ci, którzy nie znają jego twórczości, miewają czasem problemy z prawidłowym odczytaniem interpretacji, zwłaszcza, jeśli oceniają fragment wyrwany z kontekstu. A "Opowieść Niemenem", podobnie jak większość jego programów, to nie zbiór przypadkowych piosenek, tylko spektakl z pewną myślą przewodnią (polecam lekturę wprowadzenia do projektu http://www.duo.krakow.pl/radek/janusz_radek.html )

Jołaczki zostały tutaj potraktowane jak żart muzyczny – wystylizowane na taką właśnie "lateksową" rozrywkę w rytmie "umcy-umcy", której przeciwstawia się i ten program, i Radek jako artysta.

Publiczność zasłuchana i wzruszona na innych utworach - tu bawi się znakomicie. Istnieje oczywiście niewielkie niebezpieczeństwo, ze niektórzy bawią się dlatego, że "to" właśnie jest rozrywka, która im odpowiada. Ale nie podejrzewam, żeby wielu takich trafiało się wśród słuchaczy, którzy świadomie wybierają koncert złożony z piosenek Czesława Niemena, czy koncert Janusza Radka… On ma mądrą publiczność, która na ogół bezbłędnie rozpoznaje, kiedy jest sobą, a kiedy gra – bo tak to sobie wymyślił, bo czemuś to służy. I bawi ich właśnie ta dwuznaczność, ironia i pastisz.

Można oczywiście bronić artystom prawa do swobodnej interpretacji cudzych piosenek, do wykorzystywania ich jako tworzywa do własnego przekazu. Ale to grozi sarkofagiem. A ten program w znakomity sposób (i na wysokim poziomie wokalnym i artystycznym) odświeża spuściznę po Niemenie - jednym przypomina, innym - młodszym - pokazuje i zachęca do dalszej penetracji (co akurat uważam za szczególnie cenne).

Fragmenciki marnych amatorskich nagrań na YT można oczywiście oglądać, ale ten koncert przede wszystkim warto zobaczyć na żywo i w całości. Choćby z ciekawości... Gdyby nie skusił mnie do tego Radek, to pewnie zrobiłby to Niemen...
Czego i innym życzę :wink:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 01, 2009 22:34 
Awatar użytkownika

Niezależnie od kontekstu, moje uszy, ani moje poczucie estetyki nie potrafią w tym bełkocie znaleźć jakichś pozytywów artystycznych. Dodam że lubię Radka, ale tu przekroczył własne możliwości. Może i miało być zabawnie, a jak wyszło, tak wyszło i tego się nie poprawi już.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr cze 17, 2009 23:40 
Awatar użytkownika

Chyba nikt jeszcze nie wypowiedział się o tym wykonaniu:
http://www.youtube.com/watch?v=iTHzl1jObrU

Lubię Grażynę Łobaszewską, ale jej wersja Dziwnego świata jakoś mnie powaliła (choć solo gitarowe było niezłe). Ciekawe, czy komuś z Was się podobało..

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 29, 2009 5:48 
Awatar użytkownika

Jakoś nikt nie skomentował wykonania Łobaszewskiej...
A może bardziej podoba Wam się wersja Edyty Górniak zaprezentowana przed dwoma dniami na festiwalu Top Trendy w Sopocie?
http://www.youtube.com/watch?v=HBXNokh7l14

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn cze 29, 2009 11:10 
Awatar użytkownika

To nie pierwsze podejście Edyty Górniak do hymnu Czesława Niemena.
Były wcześniejsze próby z innych okazji:

http://www.youtube.com/watch?v=8k2ooVZ1sco&NR=1

Dni Opola (26.04.2009). Koncert z okazji nadania Edycie Górniak tytułu Ambasadora Stolicy

http://www.youtube.com/watch?v=eGRNtGcMry0&NR=1

Teraz Ewa wskazała na najnowsze wykonanie.
Jaki może być komentarz?
Każda ocena to oczywiście sprawa względna i bardzo subiektywna, bo to kwestia nie tylko gustów, ale np. stosunku do samej wokalistki, wynikający z różnych pobudek, jakimi kierują się oceniający, o których nie miejsce teraz wspominać.
Dla mnie jej interpretacje są ciekawe i zasługuja na uwagę i odnotowanie.
Niewielu jest u nas wykonawców mogących na żywo zaśpiewać "czysto", a ona to potrafi.
Niemena nikt nie zastąpi i ten banalny, ale jakże wymowny zwrot, mówi wszystko.
Ale nie powód to, aby pastwić się nad wykonawcami, których zwyczajnie, po ludzku, mamy prawo darzyć mniejszym czy większym uznaniem.
Ja należę do grona tych, którzy chętnie słuchają coverów i rozumiem je jednoznacznie - jest to ciągłe przypominanie Czesława i jako takie, jest wartością samą w sobie.
A o poziom wykonawczy niech zadbają organizatorzy wszelkich imprez i sami wykonawcy.
Przecież każdemu zależy, żeby było lepiej.

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sie 16, 2009 16:01 
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=cQxPY6uYHWI

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt wrz 18, 2009 15:45 
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=8JKHQ56J ... re=related

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lis 01, 2009 13:55 
Awatar użytkownika

http://www.youtube.com/watch?v=vmgu3rfHfaY
http://www.youtube.com/watch?v=iP3sKhge ... re=related

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 20, 2010 19:52 
Awatar użytkownika

Wczorajszy koncert "Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku" zakończył się wykonaniem pieśni Dziwny jest ten świat przez grono znanych wokalistów (Kayah, Soyka, Ewa Bem, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Kuba Badach i Piotr Cugowski).

Z uwagi na obecność tych artystów narzuca się analogia z już sławną wersją z festiwalu w Sopocie w 2009.

Fryderykowa interpretacja była mocno stonowana i przyznam, że bardziej trafiła do mnie niż sopocka.

Fragment tego wykonania pokazał dziś Teleexpress. Trafiło też na => YT

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lip 25, 2010 20:36 
Awatar użytkownika

Dziś na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze można było usłyszeć "Dziwny jest ten świat" w wykonaniu Rosjanina Pawła Sokołowa.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 13, 2010 8:22 
Awatar użytkownika

Wczoraj zakończył się Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W dniu 10 września odbył się tam koncert DEBIUTÓW.
Co prawda nie dowiedziałem się, jakie walory zdecydowały o przyznaniu wyróżnienia Małgosi Rostoczyńskiej, ale myślę że otrzymała je głównie za odwagę zmierzenia się z najbardziej znaną kompozycją Niemena... :)

Na festiwalowej stronie TVP można zaznajomić się z tą wersją DZIWNEGO, jak i z innymi coverami polskich piosenek śpiewanych przez debiutantów, z których najbardziej przypadła mi do gustu interpretacja utworu "Gdybyś" z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej w wykonaniu Małgosi Janek. Wiadomo- dziewczyna z Mazur 8)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.