[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz wrz 24, 2017 11:25

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 17, 2007 20:48 
Awatar użytkownika

Zastanawia mnie brak pracy muzykologicznej na temat Niemena - tylu muzykologów wykształconych, nawet ludzi o wykształceniu muzycznym, którzy wolą pisać o klasykach i utworach klasycznych tak zwanych niż o muzyce niepoważnej...
Nieśmiałe próby podjął Panek próbując scharakteryzować kilka utworów, niedawno Jaśkiewicz a wcześniej były jakieś skromniutkie próby w Radarze... i to koniec.
Ale co takiego zauważyłby analizator dzieła muzycznego Niemena obecnie??? I czy kogokolwiek to by zainteresowało??
Rozłożyć na czynniki pierwsze rytm - kilka utworów zaledwie podpadałoby pod analizę (m.in Kamyk kiedyś wspominany) bo pozostałe są w zasadzie podobne
Harmonia - ciekawych, nie mówiąc nowatorskich rozwiązań harmonicznych jak na lekarstwo - bo jak sam Niemen mówił - wszystko już było, teraz jest tylko powielanie
Melodyka - tu można byłoby się pobawić szukając wzorców, podobieństw, nowatorstwa
Barwa - klimaty, różne zestawienia instrumentów, różne techniki nagrywania w poszczególnych studiach i latach, różne efekty końcowe...
To treść a do tego forma.
I to wszystko - może coś ominąłem - z dodaną otoczką historyczno-kulturową to praca dla fanatyka-kamikadze, którego doceni "być może" kilka osób. A i sam Niemen stwierdziłby z Góry - "A komu to potrzebne...".

Ostatnio zmieniony pn lis 19, 2007 23:21 przez Ed, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw maja 17, 2007 21:11 
Awatar użytkownika

szach' raj pisze:
Pierwszy temat bardziej dla Eda lub Wirqa, (...)ja.

Mam nadzieję/przeczuwam, że w niemenologii idzie nowe ...Zmiana warty ? Kiedyś to nastąpi, jednak potrzebne jest bezinteresowne wsparcie pokolenia Niemena.

Zaintrygowały mnie te malutkie literki na dole postu szach'raja, wziąłem lupę :D
cytuję: "Mam nadzieję/przeczuwam, że w niemenologii idzie nowe ...Zmiana warty ? Kiedyś to nastąpi, jednak potrzebne jest bezinteresowne wsparcie pokolenia Niemena".
no i powiało nowym... :D obyś miał rację... ;)

A Wirqa nadal szkoda... :cry: ale wierzę, że wróci... :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lis 17, 2016 21:51 
Awatar użytkownika

Po przeczytaniu postów napisanych w tym temacie ; potwierdza się zapotrzebowanie na naukowe opracowania twórczości Niemena. Aby pisać dobre opracowania naukowe o twórczości Artysty , trzeba Niemena najpierw porządnie wydać. Całościowe , porządne wydanie dzieł Czesława Niemena , indywidualności naszych czasów . Na bazie takiego wydawnictwa mogą pracować i upubliczniać swoje prace ludzie zainteresowani taką robotą. Anna Micińska , badaczka dzieł Witkacego , tak się wyraziła o dziełach Witkacego
" Aby Witkacego dobrze opracować, trzeba najpierw porządnie wydać . "
Dotyczy takie zdanie również Czesława Niemena .

Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.