[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 26, 2017 22:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz wrz 30, 2007 12:43 
Awatar użytkownika

• Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
Markovitzu,jestem fanem Marka Grechuty,a ten emanowal ciepłem i milością w stosunku do ludzi.Taka dyskusja właściwie może nie mieć końca.Dlatego napiszę tak.Cieszmy się z tego,że zarówno Marek jak i Czesław są tak oryginalni i wspaniali.Nie zależy mi bynajmniej,aby ostatnie zdanie należało do mnie.To przecież bez sensu.Małe ambicje zostawmy małym ludziom.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Dwa światy
PostZamieszczono: sob paź 06, 2007 10:04 
Awatar użytkownika

W pierwszą rocznicę odejścia Marka Grechuty odbędzie się koncert w Krakowie. Oprócz znanych piosenek zostaną zaprezentowane dwa utwory Marka Grechuty nigdy przez Niego nie nagrane. Przypomniało mi to, że dwa szerzej nieznane utwory Niemena od trzech lat śpiewa (dzięki pomocy Pań Niemen) Marek Bałata.

Szkoda tylko, że recital WSPOMNIENIE nie został nigdy nagrany przez TV...

Niedawno Marek Bałata zaśpiewał na pierwszym festiwalu im.M.Grechuty w Zamościu.

Sądzę, że ten projekt przy większym zaangażowaniu spadkobierców Marka Grechuty ma szansę spotkać się z większą przychylnością mediów ...

Może chociaż w ten sposób Marek Bałata nicią własnych interpretacji połączyłby te z pozoru odrębne dwa muzyczno-poetyckie światy ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 06, 2007 15:02 
Awatar użytkownika

" Na scenie lubił pariodować Niemena, którego darzył ogromnym szacunkiem. Nawet stworzył do " Czy mnie jeszcze pamiętasz " swój tekst " Czemuś taka wymięta / gdzie wymiełaś się tak / czy jak inne dziewczęta / lubisz sypaić w ciuchach... ".

Lekkie unoszenie - Danuta Grechuta wspomina męża zmarłego przed rokiem ( Dziennik Polski, 5 października 2007r.)

i jeszcze jeden fragmencik wywiadu...

" Pyta pan, jak się czuję - teraz, to już raczej jako święta wdowa... ( chodzi o fragment piosenki o " świętej żonie " z płyty " Krajobraz pełen nadziei " ). Trzymam się, ale wciąż, w każdej chwili, mogę się, mówiąc o Marku rozpłakać. Bo to już krajobraz bez niego. "

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn paź 08, 2007 9:52 
Awatar użytkownika

Marek Grechuta
Portret artysty

Koncert w 1. rocznicę śmierci.

Kwintet Wojciecha Majewskiego -fortepian, R.Majewski-trąbka, T.Szukalski-saksofon, J.Niedziela-kontrabas, P.Dobrowolski-perkusja.

Wprogramie utwory Marka Grechuty w aranżacji na kwintet jazzowy i orkiestrę, którą poprowadzi Bohdan Jarmołowicz.

10 października 2007 , godz. 19.
Słupsk, Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
przy ul. Jana Pawła II 3

Więcej infor. na http://www.orchestra-agency.com.pl

ps. do tematu "wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkanocnymi" czyli , kto ważniejszy Niemen czy Grechuta, wypowiem się po ... 2.fmt NIEMEN NON STOP.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn paź 08, 2007 15:18 
Awatar użytkownika

W najbliższy wtorek ( 9 października ) na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, zostanie odsłonięty pomnik Marka Grechuty.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 09, 2007 17:53 
Awatar użytkownika

Maciek pisze:
W najbliższy wtorek ( 9 października ) na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, zostanie odsłonięty pomnik Marka Grechuty.

TU można przeczytać coś na temat tego pomnika, czy raczej popiersia.

A TUmożna zobaczyć materiał filmowy i posłuchać fragmentu specjalnego hejnału, który dziś zabrzmial dla Marka z Wieży Mariackiej.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 13, 2007 9:06 
Awatar użytkownika

Byłem w Krakowie na tych wszystkich uroczystościach związanych z rocznicą śmierci Marka Grechuty i muszę powiedzieć,że były to niezapomniane chwile.Przede wszystkim wspaniały był poniedziałkowy koncert,bardzo róznorodny i daleki od medialnych showów.Publiczność,która po brzegi wypełniła Teatr Bagatela nie chciała wypuścić artystów ze sceny.Musieli wiec oni wielokrotnie bisować.Zaś sam zjazd milośników rozczarował o tyle,że uczestniczyło w nim ledwie kilkanascie osób.Niemniej atmosfera była świetna.Mimo tego niezbyt licznego grona jaki uczestniczył w tym zlocie jestem przekonany,że Marek Grechuta przezywa teraz prawdziwy renesans swojej popularności.Ten link ,ale przecież nie tylko on ,zdaje się to poświadczać.Pozdrawiam serdecznie fanów Niemena. http://www2.rp.pl/artykul/2,60907.html

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 13, 2007 16:56 
Awatar użytkownika

To świetnie, że udał Wam się koncert i zlot. :D
Może telewizja pokaże chociaż jakieś fragmenty tego koncertu?

A ja dziś słucham sobie płyty Marka Grechuty "Gdzieś w nas" z serii Złota kolekcja. Jest to już druga płyta Grechuty wydana w tym cyklu. Swoją kontynuację mają też płyty Ireny Santor i Stanisława Soyki, a Czesław Niemen niestety do tej pory pozostaje z jedną tylko płytą, mimo, że wydawcy cyklu chcieli wydać część drugą.
We wstępie ww. płyty Grechuty Tomasz Kopeć pisze takie słowa:
"To chyba najbardziej oczywista płyta, której drugiej części oczekujemy wszyscy. Wiem, ile musieliśmy skreślić utworów przy wspólnym z Panem Czesławem redagowaniu albumu "Czas jak rzeka" z 2000 roku. Mam nadzieję, że wkrotce Rodzina naszego najwybitniejszego wokalisty i kompozytora wyrazi zgodę na kontynuację. Proszę o to, Pani Małgosiu, w imieniu wszystkich, którzy kochają twórczość Pana Czesława i którzy nie chcą jej zapomnieć..."

Pod spodem widnieje data - listopad 2004.
Niedługo miną dokładnie trzy lata, a drugiej płyty jakoś wciąż nie widać... :(

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 13, 2007 16:59 
Awatar użytkownika

Ewuniu, jest dobrze nie ....nudź :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 13, 2007 17:13 
Awatar użytkownika

No, nie wiem, czy jest tak dobrze. :?:

Oczywiście bardzo się cieszę z Potencjometrów, ale to zaledwie jedna premierowa płyta w ciągu trzech lat.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 13, 2007 19:08 
Awatar użytkownika

Stach pisze:
Ewuniu, jest dobrze nie ....nudź :wink:

Ewa odpisała łagodnie.
Ja powiem po prostu - jest niedobrze!
Ba! Jest bardzo źle!
I to nie chodzi o nas.
My przecież te nagrania znamy, tak naprawdę, mamy je od dawna.
Z różnych źródeł i w różnej postaci.
Czy to oryginalnych analogów, czy kompaktów wydanych przez GTR, czy wreszcie skopiowanych i uzyskanych drogą prywatnej wymiany kolekcjonerskiej.
Kto traci?
Tracą wszyscy. Tracą spadkobiercy, tracą wielbiciele, traci Niemen.
Stachu, chodzi głównie o to, aby dla szerokiego grona fanów Niemena, stworzyć ogólnodostępną możliwość dotarcia do nagrań wydanych oficjalnie przed laty, a z czasem, do pozostałych nagrań - które w formie niedoskonałej - krążą już od lat w naszym środowisku.
Tylko jak wąska jest to grupa! Kilkaset osób!
Reszta nie wie o co chodzi, a nie tak przecież, wyobrażamy sobie sposób krzewienia dorobku Czesława Niemena.
Tu chodzi o LEGALNE, OFICJALNE, KATALOGOWE wydawnictwo i POWSZECHNY do nich dostęp.
Czy tak trudno to zrozumieć?
(.)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 23, 2007 10:47 
Awatar użytkownika

Moim zdaniem ,ale i nie tylko moim,dwoma najbardziej głośnymi i znaczącymi dla polskiej muzyki rockowej utworami są "Bema pamieci żałobny rapsod"i "Korowód".Oba odniosły sukces nie tylko artystyczny ,ale też i komecyjny.Oba uchodzą za,jak to się zwykło w takich przypadkach mowić,"kamienie milowe "w historii naszej muzyki popularnej.Gdy Marek Grechuta śpiewał w roku 1971 na festiwalu opolskim swój "Korowód"miałem ledwie 10 lat i dlatego tego wydarzenia nie pamiętam,ale czytałem ,że to był jeden z najbardziej znaczacych momentów w historii tego festiwalu.Utwór Niemena wzbudzał napewno więcej kontrowersji bo był pierwszą tego typu próbą w Polsce połączenia muzyki rockowej/szeroko pojętej/z poezją.Przetarł on więc niejako szlaki dla kogoś takiego jak Marek Grechuta.Z kolei "Korowód"nie budził napewno tyle sprzecznych opinii.Własciwie nie czytałem nigdy żadnej niepochlebnej opinii na temat tej płyty.Jej fenomen polega napewno na tym,ze jest ceniona zarówno przez srodowisko rockowe,jak i środowisko zgromadzone wokół tzw poezji śpiewanej.Również ludzie interesujacy sie tzw muzyką poważną czy jazzem doceniają klasę tej plyty.Chciałbym tutaj teraz coś podkreslic.Otóż ja nie twierdzę,,ze te dwa utwory są najlepsze w historii naszej muzyki rockowej,ale są napewno najbardziej znaczące i jakby wytaczajace nowe kierunki.Pewnie "Korowód"wszyscy z Was znają,niemniej podsyłam wam pewien link,na którym jest fragment "teledysku"sprzed lat.Utwór ten dedykuje w sposób szczególny koledze "Łykowatemu",który stawial kiedyś Marka w rzędzie z J.Połomskim.Jesli po wysłuchaniu fragmentu tego utworu będzie dalej tak sądził to myślę,że wskazana bylaby tu wizyta u jakiegoś laryngologa. http://pl.youtube.com/watch?v=sACeorFHKHQ

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt paź 23, 2007 11:38 
Awatar użytkownika

Nie jest to dla nas nowość : w starym topicu Z archiwum tvp Ewa sygnalizowała emisję tego filmu K.Brzostkowskiej, kiedy jeszcze chyba nie było forum M.Grechuty 8)

Film "Korowód" został nakręcony w Łagowie -miejscu, gdzie odbył się nasz drugi zlot w 2005r.
Tam też w 1973r. odbyło się zgrupowanie przed trasą grupy Cz. Niemena po Niemczech.
Muzycy późniejszego SBB też tam byli ... Baśniowe miejsce.

P>S> A Nieprzekonywalnych specjalnie tutaj bym nie wzywał :wink:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr paź 31, 2007 20:49 
Awatar użytkownika

Niemen to dla mnie,jak kiedyś podkreślałem,przede wszystkim wspaniały wokalista,niemniej mimo,że nie znam jego twórczości tak gruntownie jak jego zagorzali fani,to zauważyłem,że jego głos również ulegał zmianom i to wcale nie jestem pewny czy na lepsze.Jego głos z piosenki np"Com uczynił",a z piosenki"Nim przyjdzie wiosna"to jednak jakby dwa różne światy.W pierwszym utworze brzmi dynamicznie,a w drugim jest stonowany.Takie samo wrażenie odniosłem słuchając choćby jego póżniejszych wersji piosenki "Dziwny jest ten świat".W wersji pierwotnej,nagranej z Akwarelami,jego głos brzmi swieżo i wlasnie dynamicznie a w wersji na syntezator nie ma już tej świeżości.Nie mówie juz o tej bardziej współczesnej aranżacji,bo do niej miałem zawsze wiele zastrzeżeń.Ciekawe jak wy widzicie kwestię ewolucji głosu Niemena?Dla mnie jego głos najlepiej brzmi na płytach "Niemen Enigmatic"/miałem kiedyś wrażenie słuchając tych nagrań,że gdzieś jeszcze w jego głosie jest wyczuwalny ten lekko kresowy akcent/i na płycie Grupy Niemen.Póżniej śpiewanie bardziej ekspresyjne,używanie krzyku jak środka ekspresji/najbardziej chyba widoczne na plycie "Sukces"/ zostało jakby zaniechane.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr paź 31, 2007 23:39 
Awatar użytkownika

wow! :shock:
to ciekawe , bo ja też najbardziej lubię Marionetki a Nim przyjdzie wiosna nie bardzo. posłucham i srawdzę czy śpiewanie jest bardziej ekspresyjne :?
:idea: pewnie lepiej śpiewał z lepszym zespołem!!! Grupa dodała mu skrzydeł! :idea:

głosowałeś już na grupe niemen?

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.