[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz wrz 24, 2017 11:09

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 15:00 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:
Cytuj:
byłoby to z korzyścią i dla tematu i dla poziomu dyskusji ...

Jasne, Markovitz nigdy nie był złośliwy, to i ja nie będę. Wszędzie , gdzie głos zabiera Markovitz, dyskusja ma wysoki poziom, tylko zawsze znajdzie się kilku, którzy jej poziom obniżają.
Gratuluję wysokiej samooceny. Przeczytaj co piszą inni, a potem wyznaczaj poziom dyskusji i oceniaj innych. Warto też czasami spojrzeć na siebie. Często bywa to zbawienne. Zrób to zanim pokusisz się na oceną poziomu innych!

Motto:
"Ty nad poziomy..." a do tego: Niemen i Grechuta - dwa różne światy?, i nagle Hołdys z tarczą antyrakietową... Co na to TOPOLANEK ?

(moje)

Ostatnio zmieniony śr mar 12, 2008 15:31 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr mar 12, 2008 15:02 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
A Marek Grechuta - czy był milczkiem w sprawach publicznych?

Ej, Moderatorzy- może byście czasem zabrali głos w dyskusji ? :D

Czytając po kolei Wasze wpisy, pomyślałem sobie, że i ja się włączę do wirtualnej rozmowy... i wspomnę o płycie Marka Grechuty "Dziesięć ważnych słów", która jest dla mnie niezwykle wartościowa, bo mówi nam jakim Polakiem i jakim człowiekiem był Marek Grechuta.

Ale uprzedzono mnie, więc dodam tylko, że brak mi w polskiej piosence takiego ducha kontynuacji tego co najpiękniejsze w nas i poniesienia tego w przyszłość. Zrobił to Grechuta, zrobił to Niemen, robi to Woźniak. Kto jeszcze ma dziś odwagę być Polakiem i żyć w polskim rozumieniu tego co inni rozumieją inaczej niż my Polacy.

Czy wszyscy znamy swoje korzenie, czy chcemy je poznać?

W 1523 roku Erasmus z Rotterdamu był pod wrażeniem osiągnięć polskich i napisał:

"Gratuluję temu państwu... które w nauce, wymiarze sprawiedliwości, moralności i religii oraz we wszystkim co oddziela nas od barbaryzmu, jest w takim rozkwicie, że może współzawodniczyć z najbardziej przodującymi i chwalebnymi państwami."

Dziś coraz częściej słyszę, że jesteśmy ciemnogrodem, zaściankowcami, barbarzyńcami którzy starali się być lepsi i skuteczniejsi w swoim barbarzyństwie niż legiony Hitlera.

I wówczas, gdy włączę sobie "Dziesięć ważnych słów" to wiem, że nie wszyscy Polacy mający aspiracje do wypowiadania się publicznego pletą byle co.

Ta płyta to ulubione przez moją żonę dzieło Grechuty i często jest w naszym domu słuchana. Też lubię jej dźwięki i pojawiające się przy nich odczucie, że naród nasz nie jest wyłącznie plemienną wspólnotą połączoną więzami rodzinnymi, że jest on przede wszystkim wspólnotą szlachetnej służby hasłom wypisanym na sztandarach. A istota tej postawy pozostaje niezdefiniowana i nieomal transcendentna. Można jej szukać w słowiańskim charakterze, lub romantycznym bogactwie duchowym.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw mar 13, 2008 20:35 
Awatar użytkownika

A ja,doceniając ambicję Grechuty napisania czegoś innego,bardziej "poważnego"/cokolwiek to słowo miałoby oznaczać/nie do końca podzielam pozytywne oceny ,jakie u niektórych wywoluje płyta "Dziesięć ważnych słów".I nie chodzi tu o samą tematykę lecz o formę.Te piosenki brzmią,jak dla mnie, nazbyt pretensjonalnie i mentorsko.Wolę już bezpretensjonalność i prostotę "Będziesz moją panią",która jest po prostu,zwyczajnie uroczą piosenką.Podobne zarzuty zresztą czyniłem kiedyś Niemenowi,który również stał się w pewnym momencie odrobinę/a może nawet i nie odrobinę /mentorski.I znowu,nie czynię Niemenowi zarzutu z samych tego typu aspiracji i tematyki ale raczej chodzi mi o formę.Zawsze uważałem,że najlepsze rzeczy jakie zaśpiewał zarówno Grechuta jak Niemen to mierzenie się z twórczością innych,często wspaniałych poetów.Ta samo zresztą dotyczy warstwy muzycznej.Płyta "Korowód",którą zawsze będę stawiał na piedestale polskiej muzyki rozrywkowej była nagrana przez grono wspaniałych muzyków i to również oni odcisnęli swoje znaczące piętno na tej płycie.To samo dotyczy najlepszych płyt Niemena.P.S.A swoją drogą?O cóż chodzi z tym Hołdysem i tą nieszczesną tarczą rakietową?Coś mi teraz przyszło na myśl.Nie ma nic gorszego dla twórcy niż "grzebanie"się w bieżącej polityce.Za 20 czy 30 lat nikt nie będzie pamiętał tych zawiłości politycznych.Artyści więc powinni się raczej skupiać na sprawach uniwersalnych,a więc w jakimś sensie ponadczasowych.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 09, 2008 16:00 
Awatar użytkownika

Próba,bardzo udana,trochę innego ,może bardziej wnikliwego spojrzenia na Marka Grechutę
http://piosenka.4nt.pl/Piosenka-3.pdf

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 09, 2008 17:19 
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawe czasopismo,ale mam wątpliwości, czy można ten krótki tekst nazwać wnikliwym? To bardzo skondensowana i dość bezradna próba opisania zjawiskowego charakteru osoby i twórczości Marka Grechuty.

Na pewno tekst Marty Marczuk stanowi bardziej pogłębioną analizę od ostatnio przeczytanych rozważań z forum Korowód...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 09, 2008 17:52 
Awatar użytkownika

No właśnie,ten artykuł ,co powinienem z góry uprzedzić,skupia się bardziej na fenomenie socjologicznym i kulturowym Grechuty niż analizie jego twórczości pod względem muzycznym.On rzeczywiście jednoczy gusty wielu ludzi,reprezentujących rózne,zdawałoby się przeciwstawne muzyczne gusta,od fanów metalu,poprzez jazz,pop,piosenkę literacką itd.Jednoczy też pokolenia bo słuchali go ludzie przedwojennej inteligencji/np moja ś.p.teściowa-rocznik 1919/jak i nastolatki.I to wymaga niewątpliwie analizy.Czy to się w pełni udało pani Marczuk?Pewnie nie,ale napewno nalezy ją pochwalić za tę próbę.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz maja 04, 2008 6:15 
Awatar użytkownika

Pierwszy polski top wszechczasów za nami.Zabrakło w nim wiele piosenek,choćby"W żółtych płomieniach liści","Na całych jeziorach ty","Nim wstanie dzień"czy wreszcie piosenek Ewy Demarczyk.Ciesze się za to,że kilka piosenek Marka uplasowało się wysoko.Mój ukochany album "Korowód"był reprezentowany aż przez 4 utwory i to jest jak dla mnie dość znamienne.Przed paru laty był w radiowej trójce prezentowany cykl pod nazwą "Pół perfekcyjnej płyty"i jednym z bohaterów był tam Marek ,ktorego drugą stronę płyty "Korowód"prezentowała tam T.Drozda."Dni,ktorych nie znamy","Ocalić od zapomnienia","Korowód"i "Niebieski Młyn".Aż trudno uwierzyć,że tak wspaniałe piosenki ukazały się na jednej stronie jednej płyty.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz wrz 14, 2008 12:43 
Awatar użytkownika

Mówiliśmy w innym miejscu o aktywnej roli Stowarzyszenia "Okularnicy", mówimy o braku podobnego, zajmującego się sprawami Niemena, a oto kolejny przykład aktywności takiego Stowarzyszenia, które uwidacznia, jak jest ważne i potrzebne. Wręcz nieodzowne, aby wszelkie ważniejsze przedsięwzięcia zwązane z kultywowaniem osoby Niemena i jego dorobku, nabrały - adekwatnego do naszych oczekiwań - WYDARZENIA O RANDZE OGÓLNOPOLSKIEJ.

Cytuj:
Stowarzyszenie "MUZYKA BEZ GRANIC"

przedstawia:21.09 godz. 19 - wstęp wolny
dziedziniec WWW "Koneser" przy ul. Ząbkowskiej 27/31 w Warszawie

„MUZA POMYŚLNOŚCI, CZYLI PIOSENKI MARKA GRECHUTY”
spektakl muzyczny z piosenkami z repertuaru Marka Grechuty

poetyckie pożegnanie lata w ramach cyklu "Lata Konesera".

teksty piosenek:
M.Grechuta, T.Nowak, K.Przerwa-Tetmajer, A.Mickiewicz, Molier i in.
muzyka:
M.Grechuta, J.K.Pawluśkiewicz i in.
Udział biorą:
Margita Ślizowska, Marcin Kołaczkowski, Michał Piela
Zespół muzyczny:
Urszula Borkowska – piano, Konrad Kubicki – kontrabas, Piotr Maślanka – perkusja, Robert Murakowski – trąbka, flugelhorn, Grzegorz Lalek – skrzypce, Tomasz Błaszczak - wiolonczela
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Urszula Borkowska
Dekoracje i kostiumy: Margita Ślizowska
Dialogi: Michał Walczak
Scenariusz i reżyseria: Marcin Kołaczkowski

Znane i nieznane piosenki z repertuaru Marka Grechuty...
w wykonaniu laureatów Nagrody Publiczności konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, współtwórców oraz zdobywców III nagrody jury za spektakl muzyczny na podstawie tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej pt. „Miasteczko Cud” na XII Konkursie Teatrów Ogródkowych - Warszawa 2003, twórców spektaklu „pamięta…My o Osieckiej” na małej scenie Teatru Syrena, oraz „Niemen - Rzeka Wspomnień” - spektaklu z piosenkami z repertuaru Czesława Niemena w Teatrze Komedia w Warszawie.

Historia pewnej damsko-męskiej znajomości w przedziale pociągu pośpiesznego.
Narratorem tej opowieści jest tajemniczy duch konduktora.

Teksty Marka Grechuty oraz utwory wybitnych poetów (m.in.: A.Mickiewicza, S.I.Witkiewicza, K.Przerwy-Tetmajera), do których stworzył muzykę, emanują ciepłem i energią pozytywnych uczuć...
Cały spektakl utrzymany jest w pogodnym, radosnym nastroju, choć nie pozbawionym emocji oraz chwil zadumy i wzruszenia…

Oficjalna premiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2006 roku w Teatrze Na Woli w Warszawie.
Honorowym patronem i sponsorem spektaklu są „Koleje Mazowieckie – KM”.
Płyta ze spektaklu została dofinansowana przez firmę „Natalia Gold – Józef Czerniejewski”.

Spektakl dofinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
dodatkowe informacje: tel. 501 013 413, 607 918 731
Zapraszamy również do odwiedzania naszej strony:
http://www.muzykabezgranic.pl

(*)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 22, 2008 13:18 
Awatar użytkownika

Może ktoś ma to nagrane - bo to świeżutka sprawa - z dzisiejszej radiowej JEDYNKI.
Jan Kanty Paluśkiewicz wspominając Marka Grechutę z jego początkowego okresu Anawy, przypomniał, jak podczas eliminacji (chyba?) do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, na której odniósł sukces, Grechuta wykonywał (może na próbach, może w kuluarach?) piosenkę Czesława "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", ale w jego interpretacji wyszło to jako: "Czemu jesteś taka zmięta?". :)
Czy komuś wiadomo na ten temat nieco więcej?

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 22, 2008 15:05 
Awatar użytkownika

ratajczak bogdan pisze:
Jan Kanty Paluśkiewicz wspominając Marka Grechutę z jego początkowego okresu Anawy, przypomniał, jak podczas eliminacji (chyba?) do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, na której odniósł sukces, Grechuta wykonywał (może na próbach, może w kuluarach?) piosenkę Czesława "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", ale w jego interpretacji wyszło to jako: "Czemu jesteś taka zmięta?". :)
Czy komuś wiadomo na ten temat nieco więcej?

Mniej więcej to samo wyczytałam w książce W.Majewskiego "Marek Grechuta. Portret artysty". Wspominałam nawet o tym kiedyś na forum w tym :arrow: topicu.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 04, 2008 11:49 
Awatar użytkownika

Radiowa Trójka trzyma rękę na pulsie i nie zwalnia.

"Pamiętamy o Marku Grechucie" w poniedziałek (6 października) cały TuBaron z Krakowa – Piotr Baron spotka się z uczestnikami Festiwalu Korowód, w czwartek (9 października) w Klubie Trójki- rozmowa wokół twórczości Marka Grechuty, a co najważniejsze – więcej Jego piosenek na antenie Trójki!*

* za programem radiowym

A już jutro (niedziela 5 października o godz. 20:00) koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej "Piosenki Marka Grechuty" - wystąpią laureaci Festiwalu Twórczości Marka Grechuty – KOROWÓD.

(*)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 09, 2008 18:24 
Awatar użytkownika

Dzisiaj mija druga rocznica śmierci Marka Grechuty.Na tę okoliczność niezastąpiona Trójka przygotowała sporo ciekawych audycji.Natomiast ja miałem wczoraj przyjemność być na koncercie W.Majewskiego,który grał min.utwory z pierwszej swojej solowej płyty "Grechuta".Plyta ta spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno krytyków jak i publiczności.Oto co min.powiedział o tej płycie Czesław Niemen-"Zadziwiające piosenki Marka Grechuty znalazły równie zadziwiające transkrypcje na quintet jazzowy.Fortepianowe interpretacje Wojciecha Majewskiego ,jak i doborowy skład zespolu oczarowują od początku do końca estetyką szczególną".Czesław Niemen"oczarowany"pierwszą płytą Wojtka wyraził gotowość zaśpiewania utworu"Boże pelen w niebie chwały"/muz.W.Majewski,sł.B.Leśmian/na drugiej autorskiej płycie pianisty zatytulowanej "Zamyślenie".Choroba i przedwczesna śmierć uaremniła te plany i osatecznie utwór ten wykonał G.Turnau.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 09, 2008 21:14 
Awatar użytkownika

Warto zauważyć, że pomysłodawczynią Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód" jest jego żona Danuta, która powierzyła organizację tegoż festiwalu Annie Treter.
Pytane o plany dotyczące przyszłości Festiwalu, Danuta Grechuta i Anna Treter odpowiadały, że ich zamierzeniem jest zorganizowanie w 2009 roku koncertu poświęconego nieznanym dotąd tekstom Marka Grechuty na temat snów, podzielonym przez autora na siedem części. "Jest taki zamysł, aby teksty te rozdzielić pomiędzy siedmiu krakowskich kompozytorów. Jeden z utworów dostałby zapewne Zbigniew Preisner" - zapowiedziała Anna Treter. "Zależy mi, aby przedstawić największe dokonania Marka. Chciałabym wystawić Szaloną Lokomotywę, chciałabym wydać teksty, które Marek schował do szuflady i nigdy ich nie opublikował."- mówiła natomiast Danuta Grechuta.
Duży szacunek dla pani Danuty za to, że nie zajmuje się wydawaniem "kuchennych składanek", lecz bierze się za rzeczy ważniejsze.

Pani Danuta odsłoniła też gwiazdę Artysty w Krakowie, co można zobaczyć :arrow: tutaj.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw paź 09, 2008 21:52 
Awatar użytkownika

Niemen i Grechuta - dwa różne zaświaty rzec by można, parafrazując tytuł topicu

Krakowskie środowisko artystyczmne jest prężniejsze niż to, w którym obracał się Niemen i stąd ta róznica w rozmiarach wspomnień tych artystów. Media też, chyba siłą inercji, nie sprzyjają popularyzowaniu Niemena, a Grechuta jest ich oczkiem w głowie. To widać i słychac!

Niezależnie od wspomnianej inercji są jeszcze inne przyczyny: wczoraj w TVP (te kanały maja największą widownię) u Szewczyka i Szabłowskiej było o Grechucie. I co? I przyszła jego żona...
Czyż trzeba dalej tłumaczyć ?

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 10, 2008 7:38 
Awatar użytkownika

Niezależnie od wspomnianej inercji są jeszcze inne przyczyny: wczoraj w TVP (te kanały maja największą widownię) u Szewczyka i Szabłowskiej było o Grechucie. I co? I przyszła jego żona...
Czyż trzeba dalej tłumaczyć ?pisał Tadeusz

Gdy była" Niedziela z ... CZESŁAWM NIEMEN", też była żona i córka :N: -a.
Poruszyłeś kwestię bezwładności. Ostatnio "śledzę" Radio Koszalin,które ma byc ..zlikwidowane, jest tam studio im. C.Niemena i co? ano nic sie nie dzieje"jak w polskim filmie" Zero
utworów :N:-a. Podobnie w Radiu Gdańsk ,muzyki obcej sporo , polskiej :cry: .
Czy ktoś ,kto jest stale obecny na forum,poza Markovitzem, czyni starania aby ...grano NIEMENA?
Jeśli tak,to chętnie poznam w celu ..."zwarcia szeregów" w działaniach.
Tadeusz poruszył istotny temat, bezwładnego oczekiwania,że ktoś to za nas zrobi.
Zamiast tracic czas na słowne przepychanki, spożytkujmy energę w walce o Obecnośc Niemena .

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.