[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pn wrz 25, 2017 1:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Film E.Szpakowskiego o Czesławie Niemenie ...
.. podobał mi się bardzo. Znakomity :) 38%  38%  [ 9 ]
.. naprawdę dobry, rzetelny 25%  25%  [ 6 ]
.. niezły 25%  25%  [ 6 ]
.. mam zastrzeżenia 8%  8%  [ 2 ]
.. nie podobał mi się wcale 0%  0%  [ 0 ]
.. a co to za film ? 4%  4%  [ 1 ]
Liczba głosów : 24
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: czw sty 14, 2010 18:09 
Awatar użytkownika

Gazeta.pl Białostok pisze:
Podlaskie Epizody - Czesław Niemen i bracia Dziemscy
**
2010-01-04, ostatnia aktualizacja 2010-01-04 18:50
17 stycznia, godz. 16, Białystok, sala kameralna filharmonii, ul. Podleśna 2. Wstęp wolny
Z cyklu "Podlaskie Epizody" - w 16. (? przyp. B.R.) rocznicę śmierci: Czesław Niemen oraz spotkanie z braćmi Dziemskimi
w programie filmy Eugeniusza Szpakowskiego(...).

To kolejny przykład wierności i trwania rodziny Dziemskich przy znajomości nie tylko muzycznej.
Niestety w kręgach niegdyś zbliżonych do Niemena niezbyt powszechny.
Czyżby czas przygasił płomienie żalu i spadła temperatura odczuwania zmrożonej pustki?
Przecież gdzieś jednak - w samotni - Agoniok garit.

(**)

CN w rocznicę swoich 57. urodzin

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 18, 2010 10:04 
Awatar użytkownika

Przed spotkaniem Tadeusz Dziemski byl gościem Radia Białystok.
W tym roku minie 35 lat odkąd zmarł jego brat Piotr Dziemski.

Gazeta.pl pisze:
17 stycznia, godz.16.00, Białystok, sala kameralna filharmonii (..)

Z cyklu "Podlaskie Epizody" (...) w rocznicę śmierci Czesława Niemena

oraz spotkanie z ..

.. z Tadeuszem (Jurka nie było) i z Eugeniuszem Szpakowskim.

Było tak wielu chętnych na imprezę, że nie wszyscy zmieścili się w sali :!:

Pokazano film "Czesław Niemen" i reportaż "Czas jak rzeka".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt kwie 30, 2013 9:30 
Awatar użytkownika

Ewo, widziałem film w całości, świetny. Mnóstwo materiałów żródłowych.Tematów do omówienia multum po obejrzeniu tego filmu.
1.Niemen rozwiązał Akwarele
2.Menagerowie usiłowali skłócić Niemena z SBB
3.SBB u Niemena było sugestią Helmuta Nadolskiego
4.Wersja koncertowa "Bema pamieci rapsod żałobny" zarejestrowana wizyjnie
5.Niemen uparł się na "Rapsod żałobny" na płycie poza granicami Polski
6.Koncerty Niemena z muzyką z taśmy
7.Niemen podobny do Rene Glanou, wokalisty Chochołów
8.Niemen nie słuchał się fachowców w branży
9.Niemen pozwalał sobie zakpić z publiczności
10.Media o Niemenie , brak opisów koncertów Grupy Niemen
11.Media o Niemenie, nieprawdziwe opisy
12.Niechlujne tłumaczenie na jezyk angielski poetyckich tekstów śpiewanych przez Niemena
13.Słowa Niemena i manipulacja słowami
14.Niemen samotnie malował , komponował , koncertował
15.Niemen szokował , naprawdę to czym szokował
16.Co brzmi po polsku, po angielsku nie

Świetny dokument o Czesławie Niemenie, w polskiej telewizji.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 06, 2013 10:32 
Awatar użytkownika

1 listopada 2013 roku w telewizji polskiej film o Czesławie Niemenie , i w tym filmie Tadeusz Skliński mówi , po wykonaniu "Bema pamięci rapsod żałobny" Czesław Niemen nie wycisnąłby nic więcej z zespołu Akwarele, sugerując tą kompozycję jako szczytowe dokonanie Czesława Niemena i zespołu Akwarele. Jestem zdania najlepsze dokonania Czesława Niemena i zespołu Akwarele to realizacje , którymi można się szczycić, natomiast kompozycja "Bema pamięci rapsod żałobny" w wykonaniu Czesława Niemena i zespołu Akwarele to poszukiwania muzyczne.
Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sty 15, 2014 11:56 
Awatar użytkownika

Jurek pisze:
Ewo, widziałem film w całości, świetny. Mnóstwo materiałów źródłowych.

Tematów do omówienia multum po obejrzeniu tego filmu.

1. Niemen rozwiązał Akwarele.
2. Menagerowie usiłowali skłócić Niemena z SBB.

7. Niemen podobny do Rene Glaneau, wokalisty Chochołów.
8. Niemen nie słuchał się fachowców w branży.

11. Media o Niemenie, nieprawdziwe opisy.
12. Niechlujne tłumaczenie na jezyk angielski poetyckich tekstów śpiewanych przez Niemena.

Świetny dokument o Czesławie Niemenie w polskiej telewizji..

.. w nocy z poniedziałku na wtorek, 20/21 stycznia o godz. 02:05 (!) TVP 1 pokaże film "Czesław Niemen"

Dziękuję Jurku za zainteresowanie okazane temu dokumentowi i do kilku postawionych przez Ciebie tez odniosę się - do jednych pozytywnie, do innych - niekoniecznie 8)

Ad.1 Czy Niemen rozwiązał zespół Akwarele, czy ów zespół rozpadł się sam..? Filmowy narrator tej historii skłania się do pierwszej opcji, ale mam nadzieję, że kolejny film dokumentalny (Krzysztofa Magowskiego) pogłębi naszą wiedzę na temat pobytu Akwarel we Włoszech i zakończenia działalności zespołu.

Ad.2 - Do tej pory sądziłem, że obwinianymi przez Józefa za wbijanie klina pomiędzy Czesława i Józefa są polscy menażerowie, ale rozmowa z nim i wywiad z Mackiem udzielony Łukaszowi Wiewiórowi do styczniowego numeru TERAZ ROCKA skłaniają do poszerzenia tego grona właśnie o Macka, który gdy jeszcze istniała grupa NIEMEN miał proponować naszym kochanym "Maluchom" oddzielny kontrakt i nagrania...

=> Maluchy z SBB - opowieść H.Nadolskiego

Ad. 7 - W okresie Akwarel były w wyglądzie Niemena (a nawet w twórczości) pewne inspiracje francuskie, ale nie wchodziło w grę wzorowanie się na Rene Glaneau (Romanie Środzie). Mało tego - Czesław dołożył wszelkich starań, aby Akwarele nie przypominały wyglądem i stylem Chochołów i ich wokalistów.

Ad. 8 - Nie zawsze tak było. Z filmu wynika, że na początku swej drogi artystycznej Czesław Wydrzycki słuchał fachowców w branży, a zwłaszcza pana Walickiego, który przekonywał Go do zmiany stylu, a żona pana Franciszka wymyśliła Czesławowi pseudonim (który w latach 70. stał się częścią nazwiska Artysty).

Później ze zdaniem menażerów Niemen liczył się tylko w sprawach organizacyjnych a nie artystycznych i chyba powinniśmy się cieszyć z tego powodu... Inną kwestią pozostaje, czy artysta tego formatu - jak Niemen - powinien się obywać bez menażera. Moim zdaniem- zdecydowanie- nie. Niedobrze się stało, że proza życia wtargnęła w świat koncepcji artystycznych i źle się ta sytuacja odcisnęła się na jego życiu.

Ad. 11 - O błędnych i nieprawdziwych opisach mógłbym wiele opowiedzieć, ale cóż tu się dziwić skoro niedawno autor jednej z książek o Niemenie mówił w wywiadzie o longplayu "Pielgrzym" (nie ma takiego) i dzielił się pomysłem napisania scenariusza filmu o Niemenie. A więc takie filmy powstaną (nadzieja w spadkobierczyniach... :twisted:).

Ad.12 - Swobodnej transkrypcji norwidowskiego Rapsodu dokonanej przez Normana Simona nie można uważać za "niechlujne tłumaczenie". Literacki przekład nie wchodził w grę przy pracy nad tą płytą - jak mówili zgodnie w filmie Paweł Brodowski i Michał Urbaniak.
O to, czy Rapsod powinien w ogóle trafić na ten krążek będą się spierać znawcy, dopóki będzie żywa pamięć o amerykańskiej sesji Niemena. Jedno jest pewne: utwór "Mourner's Rhapsody" jest na tej płycie - i na zawsze już zostanie - w końcu dał tytuł całemu albumowi.

P.S. 1 Jedna rzecz mnie zdumiewa: pan Piwowski w krótkim filmie "Sukces" przedstawił Niemena w krzywym zwierciadle, zrobił filmik ze ścinkami zarejestrowanej muzyki i mówi się o tym dziele od 45 lat.

Natomiast pan Szpakowski zrobił godzinny film o życiu i twórczości pieśniarza, muzyka i artysty multimedialnego (jak chcą niektórzy). Pokazał jego rodzinę, miejsce urodzenia, szerokie spektrum zdarzeń i poglądów. Dotarł do archiwaliów i wykorzystał fragmenty ważnych utworów, sfilmował rozmowy z muzykami, z dziennikarzem i ze znawcą twórczości w osobie Tadeusza Sklińskiego.

I co na ten film dziennikarze oraz bliscy Niemena..? Znalazłem kilkanaście opinii, a większość napisali fani na forach.

P.S. 2 W filmie Szpakowskiego nie ma tanich sensacji. Obiegowych opinii też tam jak na lekarstwo (jest np. zdanie Urszuli Dudziak o zamknięciu się Niemena w domu). Po latach próbowałbym namówić reżysera do kilku zmian- np. tam gdzie są sceny z rodzinnego spaceru w parku - w podkładzie powinien być utwór "Baby M." a nie Rapsod, a w początkowych scenach za mało jest o panu Antonim- ojcu Czesława...

Pozdrawiam

~M-Z

edit 21 01_2014_08_17

Ostatnio zmieniony wt sty 21, 2014 8:17 przez Markovitz, łącznie zmieniany 7 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn sty 20, 2014 7:13 
Awatar użytkownika

Dzień dobry Markovitzu . Warto podyskutować o filmie Szpakowskiego , ponieważ jest to film wartościowy, w filmie wyjaśniono wiele szczegółów z życia Czesława Niemena. Film dokumentalny , opowiadający kto to jest Czesław Niemen , co takiego zrobił, film zrobiony bardzo dobrze . Wrażenie na mnie zrobił Tadeusz Skliński, który w tym filmie powiedział zdanie " Niemen rozwiązał Akwarele". Jak było rzeczywiście, Czesław Niemen spotyka zespół Chochoły, rozmawia z muzykami Chochołów, roztacza śmiałe perspektywy, i to co mówi Czesław Niemen spełnia się, muzycy Chochołów stają się muzykami Akwareli , grają w wielkich salach , w Polsce i za granicami Polski, stają się czołowym zespołem polskiej muzyki młodzieżowej . Podobnie jak król Polski Kazimierz Wielki, zastał Chochoły , a zostawił Akwarele. Słuchałem rozmowę jednego z muzyków Akwareli, mówił o rozmowie Chochołów z Czesławem Niemenem, Czesław Niemen opowiadał o rzeczach jak z bajki, i stało się to opowiadanie rzeczywistością. Ale Czesław Niemen zorientował się , nie tylko lekka muza jest tym czymś co chce powiedzieć ludziom słuchającym tej muzyki. Czesław Niemen zaczął realizować tematy cięższe, poezja polska, tematy trudne, smutne, skomplikowane. I właśnie , czy z zespołem Akwarele Czesław Niemen zrealizowałby tematykę o większym stopniu skomplikowania. Do tych realizacji Czesław Niemen poprosił o współpracę z instrumentalistami, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski, Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Antymos Apostolos. Byłem na koncercie Czesława Niemena wiosną 1979 roku , tuż przed pierwszą wizytą Jana Pawła II w Polsce, i jak ten koncert wyglądał, żadnej piosenki z czasów współpracy Czesława Niemena z Akwarelami, powaga, patos, konstrukcje muzyczne - ale wykonstruowane kompozycje , popisy gry na syntezatorze. Po prostu Wielki Czesław Niemen prezentuje swoją potęgę . Wydaje mi się , skoro Tadeusz Skliński powiedział "Niemen rozwiązał Akwarele" to tak było. Niemenowi zależało na graniu skomplikowanych konstrukcji muzycznych na estradzie i dobierał współpracowników , którzy w takich konstrukcjach muzycznych mieli upodobanie. Ale Tadeusz Skliński powiedział jeszcze jedno , po wspólnym zagraniu Czesława Niemena i Akwareli "Bema pamięci rapsod żałobny"" Czesław Niemen nic więcej nie wycisnąłby z zespołu Akwarele . Nic więcej, po prostu nic więcej, i myślę nie jest to prawda. Różni estradowcy grają i grają , i nie chodzi wcale o sformuowanie "coś więcej wycisnąć". Czesław Niemen tworzył coraz bardziej skomplikowane struktury muzyczne. Czesław Niemen w listopadzie 1996 roku cytat: " co teraz wyprawiam z nagranymi przed laty piosenkami" , "chodzi o nieodpartą chęć naprawy błędów", "Wracając do repertuaru myślę, że miałem dobry pomysł na przearanżowanie piosenek wcześniej nie najlepiej nagranych. Weszliśmy do studia Polskich Nagrań w końcu października 1968 roku, żeby, jak się póżniej okazało, zamknąć tą płytą soulowo-akwarelowy okres" . Sprawa dotyka wzorowania się na kimś, na czynś. "Soulowo-akwarelowy okres" to wzorowanie się na soulu, między innymi. Czesław Niemen zorientował się , estrada to nie tylko oklaski, to nie tylko artysta estradowy , który usiłuje rozbawić publiczność, Czesław Niemen samodzielnie realizował to co chciał, w miarę możliwości. Takie wyobrażenie o przekazie artystycznym realizował . Jest zdanie Czesława Niemena " odnosi się wrażenie , to już się kiedyś słyszało" i dotyka to zdanie praktycznie całej drogi muzycznej Czesława Niemena , w znaczeniu takim, Czesław Niemen realizował muzykę nową, nowszą , najnowszą . Kilka, kilkadziesiąt lat wykonywać to samo to byłaby prawdziwa katorga dla Czesława Niemena. Co sobie pomyślał Czesław Niemen , a gdyby tak cały czas realizować nagrania i koncerty z zespołem Akwarele, i raczej nie. Występ z własną autorską piosenka "Dziwny jest ten świat" praktycznie określa kto to Czesław Niemen i co znaczy w polskiej estradzie, czyli niezależność, własne zdanie, własna osobowość , realizowanie własnych pomysłów. Na taką niezależność zapracował sobie zdobywając popularność współpracą z zespołem Akwarele.
2. Menagerowie usiłowali skłócić SBB i Niemena. Prawda, przyjeżdżają na koncert i sprawa zakwaterowania, Czesław Niemen w hotelu, pracownicy techniczni w akademiku, muzycy SBB w akademiku. A są to koncerty z różnymi wykonawcami zagranicznymi, i muzycy zagraniczni kwaterują w hotelu, i wszyscy uczestniczący w przedwsięzieciu widzą , jak jest zorganizowana trasa przez polskich menagerów . Mack nie usiłował skłócić SBB z Czesławem Niemenem, Mack usłyszał umiejętności SBB bez Czesława Niemena i wyróżnił SBB propozycją na przyszłość. Wyróżnił SBB również propozycją w czasie teraźniejszym, bo na płycie Grupy Niemen istnieje udokumentowane nagranie , na tym nagraniu grają tylko Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Antymos Apostolos, czyli zespół SBB, kompozycja pod tytułem "Rock for Mack". Dobra propozycja współpracy, jasno, otwarcie.Odwrotnie do polskich menagerów , którzy usiłowali upokorzyć muzyków SBB.
7. Widziałem fotografię Rene Glanou i fotografię Czesława Niemena , wybierając odpowiadające sobie fotografie, wyglądali podobnie, jak wszyscy wtedy , taka była moda.
Potem Czesław Niemen dokładnie się zmieniał, aby broń Boże , nie był podobny do Rene Glanou. Czesław Niemen konsekwentnie zmieniał swoje image. Praktycznie podczas współpracy Czesława Niemena z zespołem Chochoły , potem zmieniono nazwę z Chochoły na Akwarele ubiór, długość włosów muzyków zmienił się. Zaczęło być kolorowo, na kim się wzorowali ,między innymi na Krzysztofie Pendereckim, który w latach swej młodości ubierał się kolorowo, dlaczego, bywał za granicą Polski, widział nie wszystko musi być szaro- czarno-białe, są jeszcze różne barwy .
8. Słuchanie się menagerów, i słuchanie Czesława Niemena na koncertach. Koncert w Hali Ludowej we Wrocławiu tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, grają na żywo grupa Zbigniewa Namysłowskiego swój program i potem samotny Czesław Niemen swój program z taśmy , jak to wyglądało, Czesław Niemen samotnie prezentuje swoje nagrania , od czasu do czasu coś powie . Grupa Zbigniewa Namysłowskiego , zagrali i poszli sobie, potem Czesław Niemen odtworzył z taśmy swoją muzykę, trochę pograł rzeczywiście i po koncercie. Byłoby dobrze w taki sposób, grają swoje a potem grają razem swoje największe hity , których trochę nagrali współpracując ze sobą. Przecież zazwyczaj bywa tak , wykonawcy na koncercie grają swoje największe hity, i tak sprawę ukierunkowują menagerowie, grać największe hity, po to ludzie przyszli, aby posłuchać największe hity wykonawcy, tak mówią menagerowie, i tak robią wykonawcy, którzy słuchają się menagerów. Na estradzie takie rzeczy są dobrze widziane, ale nie. Prozaiczny koncert. Wspólnie na jednej estradzie najpierw Zbigniew Namysłowski i potem Czesław Niemen , i co , nic razem nie zagrali . Zbigniew Namysłowski ze swoim zespołem zagrali swoje i sobie poszli , potem Czesław Niemen zagrał i odtworzył ze swojej taśmy swoje i sobie poszedł. A wcześniej Zbigniew Namysłowski i Czesław Niemen współpracowali ze sobą , i nagrali kompozycje, a na koncercie w Hali Ludowej we Wrocławiu, mnóstwo ludzi było , Zbigniew Namysłowski i Czesław Niemen nie zagrali razem nic. Ja to wyobrażałem sobie w taki sposób, wspólne granie na estradzie, opowiedzenie publiczności, o wspólnych przedwsięzięciach, zagranie kilku największych hitów, zaproponowanie publiczności wspólne śpiewanie tych hitów. Jeszcze jeden koncert, który omówię to koncert Czesława Niemena w operze leśnej w Sopocie z okazji rocznicy związków zawodowych "Solidarność". Czesław Niemen został zaproszony przez związek zawodowy "Solidarność" , po to , aby zagrał koncert. Ten koncert Czesław Niemen wykonał samotnie, bez zespołu instrumentalistów, bez chórku żeńskiego, a pasowało wtedy , aby Czesław Niemen skorzystał z takiej możliwości. Możliwie wtedy Czesław Niemen nie posłuchał menagerów , wolał samotnie produkować się przed publicznością.
11. Córka Czesława Niemena wszystko wyjaśni, widziałem kilka wypowiedzi i mówiła , o tym jak jest naprawdę. I szykowana jest znaczna medialna produkcja o Czesławie Niemenie, jest to fabularny film o Czesławie Niemenie. Sposób , w jaki zostanie określony w tym filmie Czesław Niemen będzie posiadał kolosalne znaczenie w budowaniu wyobrażenia o tym człowieku. Zdjęcia do tego filmu zaczęły się w listopadzie 2013 roku . Porządna produkcja, film fabularny o Czesławie Niemenie.
12. No faktycznie, słowo "niechlujne" jest obraźliwe. przepraszam. Wiele czytałem tłumaczeń Macieja Słomczyńskiego poezji Szekspira, dlatego tak napisałem.

Pozdrawiam
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 08, 2014 10:09 
Awatar użytkownika

17.05.2014 w Berlinie w ramach klubu filmowego "After Time in the Gallery" pokaz filmu "Czesław Niemen" i spotkanie z autorem.
http://www.rockinberlin.pl/terminy-imprez.html

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt sie 23, 2016 0:24 
Awatar użytkownika

TVP Historia przypomni film E.Szpakowskiego o Cz.Niemenie: 23 VIII w nocy o 01.30 oraz w dzień o godz.11.35 .

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 08, 2016 9:35 
Awatar użytkownika

Film E. Szpakowskiego można już obejrzeć w serwisie TVP.pl VOD :arrow: "CZESŁAW NIEMEN" (2007) (po reklamach).

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.