[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 26, 2017 22:51

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: komplex polski
PostZamieszczono: pn sie 08, 2005 17:13 
  • Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
polski ray charles...

tak - chcemy miec tak dobrych muzykow jak reszta swiata - czytaj uk i usa
chcielibysmy i lepszych

cos ciekawego stalo sie na forum sbb gdy zaproponowalem zeby wykazac ze nasz zespol byl lepszy od reszty swiata - np anglosasow - prymitywnych i przereklamowanych - tak napisalem
i wiekszosc zaczela pisac ze to nieprawda - ze angielska muzyka znakomita - zamiast bronic swojego podworka
a my przeciez jestesmy lokalni - i powinnismy bronic swego

z roznych przyczyn nasi muzycy nie rozpieszczaja nas pod tym wzgledem
najczesciej dostarczaja produkt wtorny - skopiowany badz zaadaptowany do naszych warunkow
nie wymyslilismy soulu ani jazz- ani prog-rocka

ale mielismy nae ktorym moglismy pochwalic sie - wokalnie
byl pomoca w przezwyciezeniu komplexu

czesto gdy polak wyjedzie na emigracje - przewyzsza swoje nowe otoczenie
nawet polscy hydraulicy i budowlani sa teraz zmora we francji czy uk - bo sa lepsi

czy bycie lepszym i bardziej profesjonalnym przezwyciezy komplex polski?
gasket

ps pracowalem kiedys a algierii - no i mieli tam takiego swojego algierskiego piosenkarza - cheb khaled sie nazywal
bez zadnych komplexow mowili ze najlepszy i pytali czy i my polacy mamy kogos takiego
powiedzialem ze tak - bo na szczescie mielismy nae

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn sie 08, 2005 19:12 
Awatar użytkownika

Tworzenie określen typu "polski ..." , "polska ..." albo "polscy Beatlesi" jest bez sensu.

Niemen to Niemen - nie mozna go sklasyfikować jako odpowiednika kogoś z Zachodu. Każdy jest inny. A zamiast leczyć kompleksy powinno się tworzyć coś własnego i oryginalnego. A taki był :N: en. Niepowtarzalny. Tworzył i robił swoje.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt paź 21, 2005 14:17 
Awatar użytkownika

Porównania :n:-a z artystami reprezentującymi b. różne style są zazwyczaj chybione, bo przez lata kariery artystycznej Czesław wypracował własny styl jako wykonawca i jako kompozytor.
Natomiast sensowne pozostają pytania o znaczenie :N: dla muzyki w Polsce i analogie z pozycją tej miary zagranicznych muzyków w ich krajach.
I tu rzeczywiście można pielęgnować kompleksy, bo wielokrotnie na tym forum pojawiały się nazwiska zagranicznych artystów nieobojętnych :N:-owi. Często byli to kompozytorzy i instrumentaliści jak niegdyś J.Hendrix, później H.Hancock i J.Zawinul, ale też rockmani jak Steve Marriott i cała plejada wokalistów soulowych jak Ray Charles, Otis Redding, Wilson Pickett i James Brown. Artystą, który łączył :n:-owskie fascynacje wokalistyką i grą na różnych instrumentach był nadal czynny zawodowo Steve Wonder, którego z :n: iemenem łączy także zbliżona data debiutu estradowego.
Niestety tym, co różni odbiór muzyki Tych Dwóch muzycznych Tytanów jest uznanie jakie w końcu spotkało twórczość Wondera i mur obojętności oraz niezrozumienia jakie (zwłaszcza w ostatnich latach) napotykała w drodze do naszych uszu Muzyka NAE.
Ponieważ na płytę Naszego Ulubionego Artysty będziemy pewnie czekać do świętego Dygdy, to chcę Wam teraz na osłodę polecić ostatni album S.Wondera "A Time to Love".

A czy Wy też macie pod ręką płytę kogoś, kto umila Wam chwile niepewności i oczekiwania (wskazane choćby odległe powinowactwo stylistyczne z NAE) ?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt paź 21, 2005 14:57 
Awatar użytkownika

Ktoś by się na pewno znalazł ale ja bym go nie przyrównywał do nae...Byłby również dobry ale w swojej klasie lub w swoim podwórku.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob paź 22, 2005 15:47 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
A czy Wy też macie pod reką płytę kogoś , kto umila Wam chwile niepewności i oczekiwania (wskazane choćby odległe powinowactwo stylistyczne z NAE) ?

Jeśli o mnie chodzi, to ten jesienny i melancholijny okres umilić mi może zespół Świetliki. Przesłuchałam wczoraj ich ostatnią płytę "Las Putas Melancolicas" i bardzo mi się spodobał jej klimat, łagodne, nostalgiczne brzmienie oraz dowcipne i ironiczne teksty lidera zespołu i poety Marcina Świetlickiego. Drugim obok Świetlickiego wokalistą jest zaproszony do współpracy Bogusław Linda. Obaj raczej deklamują niż śpiewają, ale bardzo fajnie się tego słucha.
Oczywiście trudno to porównywać z muzyką :N: -a, ale tym , co łączy ich twórczość są rockowe korzenie ich muzyki oraz niepoddawanie się muzycznym modom.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob paź 22, 2005 16:58 
Awatar użytkownika

A mnie umila w takie ( ... ) dni Turnau, lubię Go posłuchać.
oprócz tego ,że śpiewa poezję ,sam tworzy , komponuje itd
powinowactwa innego może ktoś się dopatrzy :?:
Ale to czego słucham zależy od nastroju.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz paź 23, 2005 8:16 
Awatar użytkownika

Czy ktoś pamięta zaspół "KLAN" z lat siedemdziesiątych, z Markiem Ałaszewskim w roli wokalistyki ? Zespół istniał krótko, ale zostawił po sobie parę naprawdę świetnych płyt - czwóka, a na niej: " Z brzytwą na poziomki" , " Nie sadźcie rajskich jabłoni" , " Automaty" i "Gdzie jest człowiek" oraz longplay ( tak to kiedyś nazywano) o intrygyjącym tytule - "Mrowisko". Ten właśnie zespół ,oprócz Niemena, wart jest odnotowania w historii polskiej muzyki "niepoważnej". Wysoki poziom instrumentalny i wokalny sprawia iż jest to też, pdobnie jak Nimen, zjawisko niepowtarzalne i całkiem jednostkowe, nie dające się porównywać z nikim innym. Udało mi sie kupić parę miesięcy temu kasetę, płyty nistety już nie było. Jeżeli ktoś ma okazję nabyć tę pozycję , to polecam. To właśnie ona towarzyszy mi często po południu, kiedy dopada mnie nastrój nostalgiczno-filozoficzny. NIEMEN I KLAN to dla mnie najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne w Polsce.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz paź 23, 2005 8:26 
Awatar użytkownika

Miało być - " ... w roli wokalisty" a nie wokalistyki. Pomyłka wynikająca z gonitwy myśli - piszę o czymś a już myślę o następnym. Taka wada choleryków.
Pozdrawiam wszystkich i przepraszam za błędy.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: KLAN
PostZamieszczono: ndz paź 23, 2005 8:49 
Awatar użytkownika

Polecam tę stronę. to własnie o "KLANIE"

http://republika.pl/pearlsofrock/Klan.html

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn paź 24, 2005 8:22 
Awatar użytkownika

Piszesz Tadeuszu o Klanie, a mnie przypomniał się inny, dziś już również nieco zapomniany zespół - Dżamble. Wykonywali również bardzo ciekawą i oryginalną muzykę, a Andrzej Zaucha był także świetnym wokalistą. Zespół nie istniał zbyt długo, ale w pamięci zostały mi nagrania, takie jak "Wymyśliłem ciebie" czy "Szczęście nosi twoje imię", może nawet mam je gdzieś na starych taśmach, bo chętnie bym je sobie przypomniała.

Znalazłam właśnie ciekawą stronkę o Dżamblach:
http://arzachel.w.interia.pl/dzamble.html

Ostatnio zmieniony śr paź 26, 2005 8:40 przez Ewa, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt paź 25, 2005 16:08 
coscie sie tak ostatnio uwzieli na nae -
jeden pisze ze jego piosenki sa proste jak cep a drugi ze niepowazne
i ze alaszewski spiewal na wysokim poziomie - jak nae
no co jest!!!
nae to sie chyba w tym momencie......... no wiecie co robi

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Komplex polski
PostZamieszczono: wt paź 25, 2005 18:08 
Awatar użytkownika

Gasket pisze:
NAE to sie chyba w tym momencie......... no wiecie co robi
:oops: Wstydzi się :?: Nieeeee... On się zwykle :P :P :P z takich cudoków .
Gasket -obrońcą talentu :n:-a ? Chyba za mała moja głowa na takie paradoksy :!:

Co do Klanu- Tadeuszowi chyba nie chodziło o porównywanie wokalistów, bo to po prostu nie ma sensu.
A muzyka Klanu nie zestarzała się - moim skromnym zdaniem.
Co do Świetlickiego, to dobrze pamiętam taki wywiad, w którym niezbyt elegancko wyraził się o artystach z wideoklipu "Moja i twoja nadzieja" . No cóż ...
Jego tam nie zaprosili :twisted:

Patent na płytę z Lindą miał niezły. Przy takich sobie umiejętnościach muzycznych zrobił coś strawnego. Słucha się tego dobrze.
Czego jeszcze słuchacie Moi Drodzy i czy nie dotyczy Was zaanonsowany w tym wątku tzw. kompleks polski :lol:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr paź 26, 2005 13:40 
ostatnio sluchalem -
- urbaniak atma - zainspirowany ta strona
- derek trucks band i gov't mue - zainspirowany strona sbb
w drodze do i z pracy - progresive house - tom middleton - plytka z 2002 - nie polecam choc fragmenty ma fajne
wieczorami stockhausen - poniedzialek z tej jego dlugachnej opery - polecam!!!
w houston mialem malo czasu ale zagladnalem na koncert kameralny - dvorak enescu - nic specjalnego - po kilku margueritach bylo nawet ok - grali kameralisci st martin in the fields
rankami miedzy 4:30 -6 sluchalem starego briana eno z nowej plyty
w samolocie puszczali la woman doorsow - wiec sluchalem na przemian z hancockiem z mp3 - i moimi solami z zeszlego roku
w domu przy posilkach - stare koncerty weather report z video

to ostatnie 2 tygodnie
gazz

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Czego słucham
PostZamieszczono: ndz gru 04, 2005 12:13 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Czego jeszcze słuchacie Moi Drodzy i czy nie dotyczy Was zaanonsowany w tym wątku tzw. kompleks polski :lol:

Szkoda, że nikt już nie chce napisać, czego słucha, może znów przypomniałabym sobie o jakichś dawno nie słyszanych nagraniach, do których warto wrócić. :)
Po miesięcznym katowaniu świeżo zakupionej płyty Dżambli (gorąco polecam!), teraz wróciłam do nieśmiertelnego Tadeusza Nalepy i wspaniałej płyty Blues Breakout. Tu chyba też nie powinniśmy mieć żadnych polskich kompleksów, gdyż po latach płyta nadal brzmi świetnie, a genialny blues "Co się stało kwiatom" po prostu powala na kolana. Dla mnie jest to najwspanialszy kawałek Breakoutów, zaraz obok "Modlitwy", ale to juz inna płyta...

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz gru 04, 2005 13:13 
Awatar użytkownika

Pozwolę sobie lekko zirytowac Ewę. Otóz, Miry Kubasińskiej słucham bardzo chętnie , i to nie z powodu ostatnich wydarzeń. Natomiast za Tadeuszem Nalepą mimo, że jest moim imiennikem, nie przepadam. Posłuchaj Ewo "Wyspy", "Zapytam ptaków" , "Kwiaty nam powiędły" i wielu innych.
Przepraszam Ewo, ze nie przepadam za Nalepą. Mówią , że Tadeusza nikt nie rusza, a jednak Tadeusz ruszył Tadeusza.

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.