[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest ndz wrz 24, 2017 11:19

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr kwie 23, 2014 19:18 
Awatar użytkownika

Ewo - dziękuję za informacje. Pojęcia nie miałem, że wcześniej był jeszcze koncert dla wolontariuszy,
więc sam jestem ciekaw z którego z nich pochodzi to nagranie na YT.
Zechcesz zamieścić playlistę tego koncertu który posiadasz?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr kwie 23, 2014 19:50 
Awatar użytkownika

Veriton pisze:
Pojęcia nie miałem, że wcześniej był jeszcze koncert dla wolontariuszy(...)

Ja też wcześniej nie miałam pojęcia, dowiedziałam się o tym z ostatniej książki Romana Radoszewskiego.

A oto playlista:
CD 1 (49.58)
01.Pantheon/Coś ty Atenom zrobił Sokratesie 6.08
02.Marmur biały 11.18
03.Powitanie 2.57
04.Laur dojrzały 2.33
05.Spojrzenie za siebie 6.52
06.Zezowata bieda 4.51
07. Pielgrzym 7.21
08.komentarz 0.31
09.Terra Deflorata 6.54
10.komentarz 0.33

CD 2 (50.26)
01.Patrz gdzie zawisło słowo /komentarz/ Manhattan 93
02.Moja Ojczyzna 6.01
03.Pieśń od ziemi naszej 8.09
04.komentarz/Jagody szaleju 3.04
05.Za płotem 7.30
06.recytacje/ Pod pięścią DTP 11.25
07.Pojutrze szary pył 3.39
08.Doloniedola 4.22
09.pożegnanie 0.16

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn wrz 19, 2016 20:27 
Awatar użytkownika

24 września mija 195. rocznica urodzin C.Norwida- ulubionego poety naszego Artysty.

Wywiad K.Masłonia z Niemenem z 2001r. cytował tu kiedyś Veriton (hej, hej, gdzie On..?)

Veriton pisze:
Okazuje się, że paryski koncert (20-10-2001) był niejako eksportowym wydaniem
koncertu Niemena, który odbył się w sobotę 29 09 2001 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Krzysztof Masłoń rozmawiał z Niemenem przed tym koncertem:

KM:
- Powiedział pan kiedyś, że w poezji Norwida znajduje wszystko to, co ważne...

CN:
- I dalej to potwierdzam. Jest to wielka literatura, w której powiedziane zostało wszystko, co wciąż jest dla nas najistotniejsze. To, co Norwid mówił na każdy temat w XIX wieku, pozostaje aktualne w wieku XXI, także po tym, co ostatnio stało się w Ameryce (...)
W poezji Norwida tak wiele jest goryczy, żalu, skargi. Trudno doszukać się w niej optymistycznego przesłania dla współczesnego człowieka.
Norwid powiedział: "Braterstwo ludom dam, gdy łzy osuszę".

(Rzeczpospolita 29 września 2001)

I tu możemy znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego Niemen zwlekał pod koniec życia z rejestracją swoich interpretacji wierszy Norwida? Na pewno miał obawy, czy gorzka wymowa tych wierszy wywoła aplauz słuchaczy. Gorzkie teksty samego Niemena z albumu "spodchmurykapelusza" także nie wzbudziły euforii - nawet wśród oddanych fanów. Szkoda jednak, że nie zaryzykował z płytą norwidowską. Jak już spaść - to z wysokiego konia!

W tym miejscu przypomnę, że dostępny jest także inny wywiad - Anny Rzerzyckiej dla RFI => NINATEKA.

Sądzę, że właśnie wiersz, o którym mowa w tym wywiadzie ( :N: mówi:"Będzie to płyta "Pieśń od ziemi naszej"") a nie orientalny "Pielgrzym", czy "Moja ojczyzna" stanowiłby przewodni przekaz płyty norwidowskiej. Fragment tego utworu w interpretacji Niemena pierwszy raz usłyszałem podczas koncertu w Filharmonii bydgoskiej w 1989r.. Czesław bardzo celebrował wówczas to wykonanie a capella (poprzedzone wstępem) i wyczuwałem, że wiersz dość mocno Go poruszył.

Swoje wrażenia mam nadzieję niebawem skonfrontować (podobnie jak wcześniejsze refleksje o "Rapsodzie" z treścią książki Piotra i Edyty Chlebowskich "Czesław Niemen i jego płytowe dzieła" (Wydawnictwo KUL, Lublin 2014). To dzieło 2 lata po wydaniu powinno się doczekać jakiegoś echa na tym Forum, choć wolałbym, żeby ktoś mnie ubiegł... Może odezwie się Veriton..?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 18, 2016 2:05 
Awatar użytkownika

Przypomnę Wszystkim, że Cz.Niemen zapytany przez dziennikarza TV w 1974r. ("Plus i minus") o swój życiowy autorytet nie wymienił Norwida, a swojego Ojca- zapomnianego pana Antoniego Wydrzyckiego- mechanika co się zowie, rolnika i rymarza, ale także stroiciela instrumentów muzycznych.

Ojciec Czesława był jego największym życiowym "guru".. W uzasadnieniu- cytat .. (a jakże !) z poematu Norwida.

"Rzecz o wolności słowa" (fragment)

Odtąd dwie są doktryny: jedna z ojca w syna

Testamentem tradycji wewnętrzna doktryna,

Druga zaś dla dalekich krewnych i czeladzi

Lub podróżnych
, skoro je w namiot traf sprowadzi.

Ta zewnętrznie odbrzmiewa pierwszej, jak w orzechu

Rdzeń ma się do łupiny, jak słowo brzmi w echu.

Podobieństwo zależne formą od ilości:

Im pokolenie większe, tem większe różności

Doktryn dwóch; aż nareszcie zgodzić się nie mogą

I dwie tradycje, każda swoją idzie drogą

P.S. 1 "Czeladź"z wiersza Norwida tłumacząc na współczesne realia- to muzycy i fani.
A owi "podróżni" to obecnie całe trochę przypadkowe audytorium- publiczność ... ;-)

P.S.2 Swój przydługi post podzieliłem na dwa. Pierwsza część znajduje się w topiku = > CJNW

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw gru 08, 2016 23:37 
Awatar użytkownika

Adam Hanuszkiewicz i Czesław Niemen spopularyzowali Norwida , i w serialu telewizyjnym Czterdziestolatek emitowanym w latach 1975 - 1978 aktor Janusz Gajos rozmawiając z Andrzejem Kopiczyńskim cytuje Norwida .
Janusz Gajos : Co wy tam o mnie wiecie wszyscy . Mówią , że postęp nas bogaci co wiek . Bardzo mi to jest miło i przyjemnie , niestety co dnia mniej cieszą się ze mnie , śmiertelny człowiek .
Andrzej Kopiczyński : Co mówisz ?
Janusz Gajos : Nie ja mówię , Norwid mówi .
Ten fragment filmu Czterdziestolatek jest na www.youtube.com/watch?v=P4YwRrL62xY
Norwid dzięki Adamowi Hanuszkiewiczowi i Czesławowi Niemenowi stał się znany i cytowanie Norwida przez aktora Janusza Gajosa w lubianym serialu Czterdziestolatek jest dobrą robotą .
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 27, 2017 17:12 
Awatar użytkownika

Dzień dobry, napiszę na pytanie Gasketa sformuowane w tym tytule , w marcu 2006 roku , a brzmiące , czy Wojciechowi Młynarskiemu zawdzięczamy Niemena - norwidologa . Według mnie Wojciech Młynarski zainicjował zainteresowanie Czesława Niemena twórczością Cypriana Kamila Norwida . Kontynuację takiego zainteresowania raczej zawdzięczamy Adamowi Hanuszkiewiczowi . 13. grudnia 1970 roku Adam Hanuszkiewicz mówi do redaktor czasopisma "Filipinka" pani Michaliny Jackowskiej słowa o Norwidzie " to jest mój poeta" . Rozmowa na temat przedstawienia "Norwid" , reżyserowanego przez Adama Hanuszkiewicza , w Teatrze Powszechnym w Warszawie . Adam Hanuszkiewicz uaktywnił się w temacie Norwida , mniej więcej po ukazaniu się płyty i teledysku Niemena z kompozycją "Bema pamięci Rapsod żalobny" . Wcześniej , w roku 1958 Adam Hanuszkiewicz zrealizował w Telewizji Polskiej przedstawienie " Słowo Norwidowe" . Wybitny znawca Norwida , Adam Hanuszkiewicz , wyraża się o Norwidzie " to jest mój poeta " , w chwilę po prezentacji w Telewizji teledysku Niemena "Bema pamięci Rapsod żałobny" . Co na takie słowa odpowie Czesław Niemen , wycofa się z gry, czy będzie grał dalej. Niemen zdecydował się grać dalej , i powiedział słowa świadczące o tym , " jest póżnym wnukiem Norwida" . Adam Hanuszkiewicz wciągnął Niemena do " gry o Norwida" , w 1971 roku ukazuje się płyta long-play pod tytułem Niemen , Warska, Kurylewicz "Muzyka teatralna i telewizyjna" , a Andrzej Kurylewicz jest twórcą muzyki do przedstawienia "Norwid" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza . Czesław Niemen i Adam Hanuszkiewicz ,dwóch znawców Norwida , toczyło spór , kto lepiej rozumie , interpretuje , przekazuje Norwida . Spór , który opisuję , polegał na tym , Hanuszkiewicz zadeklarował swoją rację " to jest mój poeta" , mówiąc o Norwidzie. Niemen , wszedł do tej gry , i udowadniał , swoimi realizacjami , swój pogląd na Norwida , dochodząc do twierdzenia : " jest póżnym wnukiem Norwida" . Fotografia , na której są razem Adam Hanuszkiewicz i Czesław Niemen , jest wymowna , to właśnie Hanuszkiewicz i Niemen interesują się Norwidem . Twarze Hanuszkiewicza i Niemena są uśmiechnięte, po wykonaniu dobrej roboty . Hanuszkiewicz obejmuje Niemena , taki gest wyraża rzeczywiste zadowolenie z bycia razem . Hanuszkiewicz i Niemen są godnymi siebie graczami w umiejętności przekazania Norwida .
Raczej Wojciech Młynarski zainicjował zainteresowanie Czesława Niemena Norwidem , Adam Hanuszkiewicz kontynuował zainteresowanie Czesława Niemena Norwidem , poprzez współzawodnictwo , kto lepszy.
Jurek

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa UTC+1godz.