[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 26, 2017 22:54

Strefa czasowa UTC+1godz.

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt sty 27, 2004 17:41 
  • Podziel się:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
On był nam jak rodzony

Wasiliszki Stare na Białorusi. To tutaj urodził się Czesław Niemen. – Ja nie mogę nie płakać – chlipie Teresa Aksciłowicz. Jej matka i matka Czesława to siostry. Wychowywała się razem z nim.

Dziękuję, że o nim pamiętacie – płacze przy starym piecu Teresa Aksciłowicz. O śmierci ciotecznego brata dowiedziała się od innych, wiadomość mknęła w niedzielę z domu do domu. Potem słuchała wspomnień w polskim radiu.
Wasiliszki Stare na Białorusi. Miejscowości nie ma na mapie i to mimo że jest tu parafia z ogromnym kościołem. Kilkadziesiąt domów, wiele opuszczonych. Może z pięćdziesięciu mieszkańców, ani jednego młodego – wszyscy wyjechali do Grodna, Lidy czy Mińska. Starzy rodzice nadal prowadzą gospodarstwa, kupują sobie wzajemnie chleb w oddalonych o kilka kilometrów Wasiliszkach.
– Kiedyś był i u nas magazin, ale zlikwidowali.
– Gdzie?
– Tu, w domu Wydrzyckich – pokazuje sąsiadka

(calosc reportażu z Białorusi niestety w wydaniu papierowym magazynu "Kuriera Porannego' z dn 23.I.- gazecie wydawanej w Bialymstoku)

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt sty 27, 2004 18:25 
(...) Czesław Niemen, gdy stał się sławny, kilkakrotnie odwiedził swoją rodzinną miejscowość. Spotykał się z uczniami swojej podstawówki. Jednak nigdy nie udało się go namówić, by tu zaśpiewał. Przyjaciół zapraszał na koncerty organizowane w Grodnie czy Mińsku. Zawsze pierwszy rząd był zarezerwowany dla nich.
Często mieszkańcy Wasiliszek przyjeżdżali do Polski. – W 1965 roku pojechałam do Kołobrzegu. Wszyscy się ze mnie śmiali, bo pojechałam tak jak stałam. Czesiu następnego dnia zaprowadził mnie do sklepu i ubrał. Płaszcz, pamiętam, kosztował 600 złotych – opowiada Teresa Aksciłowicz. (...) Kurier Poranny z 26.I br

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw sty 29, 2004 17:29 
Czesław przyznawał się, że gdyby nie przyjście bolszewików w 1939 i kolektywizacja - nigdy by swoich stron nie opuścił.
Cytat ze strony białoruskiej redakcji Radio Wolna Europa:"..nowych Mickiewiczy ziemia białoruska nie urodzi już nigdy. Niema do tego dawnej gleby. Ostatnim Mickiewiczem, Ogińskim, Domejką, Kirkorem, Ruszczycem, Czeczotem, który zamyka tą długą i sławną listę był najwybitniejszy polski muzykant XX stulecia Czesław Niemen. Więcej na
"http://www.svaboda.org/programs/brama/2004/01/20040126133101.asp

Zgłoś ten post

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.