[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest pt wrz 22, 2017 21:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn maja 03, 2010 19:55 
Awatar użytkownika

Ewa pisze:
"Wspomnienie" niestety o kilka miejsc niżej niż przed rokiem - dziś miejsce 58.
"Pod papugami" - miejsce 50 (podobnie jak dwa lata temu).
"Bema pamięci..." - miejsce 48 (bardzo duży spadek w porównaniu z zeszłym rokiem).

..czyli jest gorzej niż rok temu...

W 50-ce był już "Korowód" i "Zegarmistrz światła". Dopiero na 18. miejscu Sen o Warszawie...

Na pocieszenie redaktor Piotr Stelmach nadał dwie piosenki z płyty "Czy mnie jeszcze pamiętasz".

Na 16. "Mury Kaczmarskiego"...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn maja 03, 2010 21:55 
Awatar użytkownika

Na szczęście nie sprawdziła się pesymistyczna wizja Władka.

"Dziwny jest ten świat" utrzymał się na miejscu 1. :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw kwie 14, 2011 11:01 
Awatar użytkownika

Można już głosować na kilka nagrań Niemena z lat 1966-1971 w corocznym Polskim TOP-ie wszech czasów.
Przed oddaniem głosu należy się zarejestrować na stronie Polskiego Radia (nic trudnego). Niemen z okresu późniejszego na liście zestawionej przez redaktorów: Metza, Barona i Stelmacha - jak dotąd- nie zaistniał.

Wybrać można aż 50 tytułów. Z utworów wykonywanych przez Niemena oddałem głos na "Bema pamięci żałobny rapsod" i na kompozycję Kurylewicza zaśpiewaną razem z Wandą Warską ("Romanza Cherubina").

W propozycjach nie ma nawet tak popularnej w swoim czasie piosenki jak "Nim przyjdzie wiosna" (1979) !

W obecnej sytuacji nie mogę oddać głosu na "Sen o Warszawie"... Z kolei do głosowania na "Dziwny jest ten świat" zniechęcono mnie tachając płytę z tym utworem na rozprawę w Białymstoku przeciwko stow. NIEMEN.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 22:53 
Awatar użytkownika

Pod papugami poza 100-ką. Na 96. miejscu Wspomnienie Niemena i Akwarel. Na 84-ym (co jest chyba sporym zaskoczeniem i osiągnięciem) Memento- zespołu SBB. Na liście przeważają nagrania z lat 80. i 90.

Generalnie nagrania Niemena zaliczyły duże spadki w tegorocznym notowaniu słuchaczy Trójki.

I to chyba nie jest dziełem przypadku- takie m.in. są następstwa wojny z fanami.

Na 43. Sen o Warszawie, na 41. Rapsod.. i .. na miejscu trzecim- Dziwny jest ten świat.

Przypomnę, że Dziwny był zwycięzcą trzech dotychczasowych notowań polskiego TOP-u.

Drugie miejsce TOP-u 2011- Kult i Arahja (Mój dom murem podzielony..), a na pierwszym- Biała flaga Republiki.

Ostatnio zmieniony wt maja 03, 2011 23:50 przez Markovitz, łącznie zmieniany 1 raz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 23:32 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:

Cytuj:
a na pierwszym- Biała flaga Republiki.

OK, tylko czemu Ciechowski tak się rzuca przy tym fortepianie, szczególnie w pierwszych sekundach tego "hitu". Zupełnie nie było ku temu powodu.
Wystarczy zobaczyć jak zachowują się amerykańscy wykonawcy- żaden z nich się nie wykrzywia, nie robi głupich min, nie podskakuje zbędnie, a u nas często, śpiewając jakąś liryczną piosenkę lub każdą inną, wokalista wykrzywia się, robi tępe miny, jakby cierpiał okropnie z powodu boleści jelit.

Muzyka ma za zadanie sama sobą wywołać u słuchacza emocje, a sztuczne ich pompowanie poprzez paralityczne ruchy dezawuuje ją zupełnie.

Niemen śpiewając "Dziwny jest ten świat"- utwór o dużym ładunku ekspresji i niezwykle energetyczny - stał spokojnie, wykonując jedynie kilka skromnych gestów.
Wiedział bowiem i czuł doskonale, że to muzyka i wokal niosą przekaz, a nie paralityczne lub pawianie ruchy...

Niemen będzie coraz niżej na tej liście, aż nadejdzie czas kiedy go na niej na zawsze zabraknie. Być może efekt ten przyśpiesza konsekwentnie "NASZAPANI" ( celowo razem)

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 03, 2011 23:58 
Awatar użytkownika

W moim radioodbiorniku nikt się nie rzucał... :)

Tadeusz pisze:
Wystarczy zobaczyć jak zachowują się amerykańscy wykonawcy- żaden z nich się nie wykrzywia, nie robi głupich min, nie podskakuje zbędnie (..)

James Brown nie był Amerykaninem ..? :wink:

Różnie odbieramy ekspresję wykonawcy. Niemen na scenie też nie wszystkim się podobał. No cóż...

:N: nie ma dziś silnego wsparcia fanów (jak Republika i Grzegorz Ciechowski, czy zespół Kult i Kazik), bo w obecnych warunkach mieć go nie może.

To nie przypadkiem "Sen o Warszawie" dwa lata temu był piąty, a w roku konfliktu (2011) - 43.

I jeszcze coś: przez cztery lata nie zaprezentowano na antenie żadnej ciekawostki związanej z utworem Niemena, podczas gdy o Republice zawsze było coś nietuzinkowego jak wywiad z gitarzystą, czy komentarz do artykułu z prasy zagranicznej (NME). Słowem- promocja obliczona już na następny TOP.

Wypada jednak pogratulować. Białą flagę z roku na rok wciągano coraz wyżej aż do tryumfu. Uważam, że to prawdziwy hit lat 80. i uniwersalny protest-song przeciwko oportunizmowi. Grzywka nie ma tu nic do rzeczy.

Oto WYNIKI polskiego TOP-u 2011 => Trójka

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 04, 2011 11:53 
Awatar użytkownika

Markovitz napisał:

Cytuj:
James Brown nie był Amerykaninem ..? :wink:

Był, z pewnością był, ale on był mistrzem rytmu; w jego kawałkach tekst i melodia odgrywały drugorzędną rolę, a on sam był "dodatkowym instrumentem rytmicznym - żywą perkusją" :wink:
Natomiast śpiewając swój "It's a man's world"- utwór, podobnie jak "Dziwny jest ten świat", bardzo ekspresyjny, energetyczny i mający z nim wiele wspólnego - też, podobnie jak Niemen, nie "paralitykował", a mógł. Nie robił tego, bo miał doskonałe wyczucie i wiedział kiedy potrzebny jest ruch sceniczny.

W moim odczuciu za dużo jest tego ruchu w pierwszych akordach "Białej flagi". Powiedziałem to w poprzednim poście zbyt dosadnie; teraz to potwierdzam, ale już w stonowanej formie :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=XCzThEQY4e4 ( od 10s do 22s i jeszcze w kilku miejscach )

PS Zgadzam się z Markovitzem - grzywka nie ma tu nic do rzeczy, choć jest bardzo stylowa :wink:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt maja 10, 2011 19:26 
Awatar użytkownika

Czułem, że istniejące konflikty przełożą się na popularność muzyki... Ale nie przypuszczałem że obecna sytuacja aż tak bardzo wpłynie na notowania utworów znanych kilku pokoleniom słuchaczy :(

Z drugiej strony- zauważcie, jak potencjał tkwi w grupie sympatyków niełatwej przecież muzyki zespołu SBB. Dzięki głosom zmobilizowanych fanów śląskiego tria dwudziestominutowa suita "MEMENTO z banalnym tryptykiem" (84 miejsce TOP-u) w pokonanym polu zostawiła tak niekwestionowane hity jak :

PRZEŻYJ TO SAM - Lombardu (87), KIEDY BYŁEM MAŁYM CHŁOPCEM - Breakoutu (90),
KOCHAM CIĘ, KOCHANIE MOJE - Maanamu (93), no i WSPOMNIENIE (96) ...

Wyniki Trójkowego TOP-u 2011

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 12, 2011 19:15 
Awatar użytkownika

"Biała flaga" w wykonaniu....

http://www.youtube.com/watch?v=crvs2Fd- ... re=related

No proszę, Włoch - z natury duży temperament - a z umiarem wykorzystuje ruch sceniczny - nie trzęsie nim jak Ciechowskim :wink:

(moje)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 02, 2012 11:04 
Awatar użytkownika

I znów możemy poznać muzyczne preferencje słuchaczy radiowej Trójki, którzy w głosowaniu internetowym wybrali najbardziej popularne utwory polskich wykonawców muzyki popularnej. Przypomnę, że w latach 2008-2010 na pierwszym miejscu Polskiego Wszech TOP-u tryumfował Dziwny jest ten świat, a cztery inne utwory z repertuaru Niemena plasowały się w czołowej setce (Sen o Warszawie, Bema pamięci żałobny rapsod, Wspomnienie, Pod papugami).

W ostatnich dwóch latach dał się zaobserwować spadek popularności Niemena wśród słuchaczy Trójki, choć w zestawie do głosowania znalazły się m.in.: kompozycja Niemena Jednego serca oraz śpiewana przez Warską i Niemena kompozycja Andrzeja Kurylewicza Romanza Cherubina.

Z wynikami tegorocznego notowania można zaznajomić się na stronie => Polskiego Radia.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 02, 2012 16:31 
Awatar użytkownika

"Sen o Warszawie" w tegorocznym topie na miejscu 40., czyli o trzy miejsca wyżej niż w zeszłym roku.

Tymczasem leci nr 37: "Memento z banalnym tryptykiem". :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 02, 2012 17:20 
Awatar użytkownika

Miejsce 35 - Bema pamięci żałobny rapsod (w zeszłym roku 41)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr maja 02, 2012 19:47 
Awatar użytkownika

Przyznam, że prawie co roku zapominam o 1 kwietnia i w maju o Polskim TOP-ie w "3-ce" :(
Proponuję, aby w przyszłym roku przypomnieć o tym na Forum NIEMEN na kilka dni przed tymi datami, jest przecież jeszcze ktoś, kto pamięta. :)
Osobiście zagłosowałbym ja ( i pewnie z kilka osób) na piosenki :N:
I tak dziękuję Markovitzowi, że dziś o tym przypomniał, mogłem wysłuchać tego notowania dziś i mogę jutro. :)
Po-zdrowie-nia

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 03, 2012 18:36 
Awatar użytkownika

I Biała flaga Republika\II Dziwny ..

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw maja 03, 2012 18:37 
Awatar użytkownika

W tym roku utwory wykonywane przez Niemena uplasowały się na nieco lepszych miejscach niż w roku ubiegłym (z wyjątkiem Wspomnienia- dopiero na miejscu 106 i Pod Papugami - jeszcze bardziej odległa pozycja).

Jak było do przewidzenia "Dziwny..." nie wrócił na pozycję lidera TOP-u. W trójkowych audycjach odtwarzano tylko studyjną wersję z 1967r., choć w 2011r. Polskie Radio wydało dwie wersje koncertowe, których odtworzenie mogło na nowo zaciekawić tym utworem, jak i historią jego powstania...

Najwięcej głosów- tak jak przed rokiem - uzyskała "Biała flaga" Republiki. Redaktor Stelmach zapowiedział możliwość zaprezentowania na antenie nieoficjalnej wersji tego utworu... W przypadku Niemena - wprost nie do pomyślenia...

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.