[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 23:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: sob lut 16, 2013 21:27 
Awatar użytkownika

Kilka fotek z domu dzieciństwa Niemena wykonanych podczas kolejnej, już trzeciej, mojej podróży po Białorusi:

Załączniki:
Komentarz: Niedawno w domu dzieciństwa Niemena otworzono muzeum poświęcone Jego pamięci.
Kustosz opowiadał, że starano się wiernie odtworzyć wnętrze domu, aby stworzyć specyficzny klimat, charakterystyczny dla tamtych czasów.

SAM_0171.JPG
SAM_0171.JPG [ 92.94 KiB | Przeglądany 2633 razy ]
Komentarz: Typowe wyposażenie wiejskiej kuchni.
W kącie drewniana łopata do wyciągania z pieca gorącego, świeżo upieczonego chleba.

SAM_0182.JPG
SAM_0182.JPG [ 171.13 KiB | Przeglądany 2633 razy ]
Komentarz: Szczególnie trudne było zdobycie odpowiedniego pianina
SAM_0175.JPG
SAM_0175.JPG [ 163.38 KiB | Przeglądany 2633 razy ]

(moje)

Ostatnio zmieniony sob lut 16, 2013 21:51 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 2 razy
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 16, 2013 21:46 
Awatar użytkownika

Kustosz muzeum z przejęciem opowiadał o Artyście.

Załączniki:
Komentarz: Kustosz bardzo chętnie opowiadał o historii powstawania muzeum i kompletowaniu wyposażenia, oraz o samym Artyście. Mieszkańcy dumni są z Czesława Niemena...
W dniu mojej wizyty w Starych Wasiliszkach muzeum było nieczynne, bo był to poniedziałek, ale Pani Weronika nie dała mi odejść z "kwitkiem", zadzwoniła do kustosza muzeum, a ten chętnie przyjechał z pobliskich Wasiliszek (dla niewtajemniczonych: obok siebie położone są dwie wioski - Wasiliszki i Stare Wasiliszki ), by udostępnić je gościom z Polski

SAM_0192.JPG
SAM_0192.JPG [ 166.76 KiB | Przeglądany 2631 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 17, 2013 12:21 
Awatar użytkownika

Po białoruskich drogach podróżuje się wspaniale. Ruch jest znikomy. Kierowca podczas jazdy spokojnie może robić zdjęcia. Takie właśnie, zrobione podczas jazdy, załączam.

Załączniki:
Komentarz: Zupełnie puste i dobre drogi skłaniają do dociśnięcia gazu do "dechy", tym bardziej że mandaty nie są tam wysokie, a moja dosyć dobra znajomość języka rosyjskiego i białoruskiego oraz obcy akcent skutecznie rozmiękczają srogich policjantów. Zapłaciłem tam mandat (штраф ) w wysokości 19 zł -w przeliczeniu rubli na złotówki
SAM_0208.JPG
SAM_0208.JPG [ 159.15 KiB | Przeglądany 2621 razy ]

(moje)

Ostatnio zmieniony pn lut 18, 2013 16:00 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz lut 17, 2013 13:18 
Awatar użytkownika

Byłem też w Nowogródku, gdzie z wielką pieczołowitością urządzono muzeum Adama Mickiewicza.
Znajduje się tam wiele pamiątek po Poecie, w tym wiele starodruków
Oto kilka fotografii:

Załączniki:
SAM_0218.JPG
SAM_0218.JPG [ 173.69 KiB | Przeglądany 2620 razy ]
SAM_0225.JPG
SAM_0225.JPG [ 85.05 KiB | Przeglądany 2620 razy ]
SAM_0227.JPG
SAM_0227.JPG [ 161.97 KiB | Przeglądany 2620 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2013 9:18 
Awatar użytkownika

Grodno-czyste, schludne miasto, pełne ładnych i modnie ubranych kobiet.
Nie spotyka się tam obskurnych kamienic z murszejącym od wilgoci tynkiem.

Załączniki:
Komentarz: Ulice są szerokie z dobrą nawierzchnią.
Budowane są na wyrost, bo ruch samochodowy jest znikomy.
Razi trochę współczesna architektura, strojona na modłę ZSRR. To sprawka tego właśnie byłego państwa.

SAM_0135.JPG
SAM_0135.JPG [ 101.28 KiB | Przeglądany 2618 razy ]
Komentarz: Deptak - spokojnie i przytulnie.
Czas relaksu.

SAM_0160.JPG
SAM_0160.JPG [ 197.07 KiB | Przeglądany 2618 razy ]
Komentarz: Turysta czuje się tutaj zrelaksowany, bo nie jest bombardowany różnymi piszczałkami i straszydełkami na gumkach, jak to bywa na polskich deptakach.
SAM_0158.JPG
SAM_0158.JPG [ 198.36 KiB | Przeglądany 2618 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2013 9:44 
Awatar użytkownika

Jeszcze dwie fotografie dla dopełnienia obrazu o Białorusi

Załączniki:
Komentarz: Sielska białoruska wieś.
Zagon, a na nim: kapusta, ziemniaki, koper, ogórki...
Szkoda tylko, że brakuje tam swobód obywatelskich, jakie niesie z sobą demokracja.
Brak demokracji psuje trochę wycieczkę po tym kraju

SAM_0123.JPG
SAM_0123.JPG [ 175.24 KiB | Przeglądany 2618 razy ]
Komentarz: Na każdym kroku widać wielokulturowość.
Obok siebie dwie świątynie: katolicka i prawosławna

SAM_0113.JPG
SAM_0113.JPG [ 157.97 KiB | Przeglądany 2618 razy ]

(moje)

Ostatnio zmieniony pn lut 18, 2013 16:10 przez Tadeusz, łącznie zmieniany 1 raz
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn lut 18, 2013 14:51 
Awatar użytkownika

Piękne zdjęcia Tadeuszu. :)

A :arrow: tu można obejrzeć fotki z tegorocznych obchodów Urodzin Niemena w Starych Wasiliszkach.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 19, 2013 19:01 
Awatar użytkownika

Ewa napisała:
Cytuj:
A tu można obejrzeć fotki z...

Bogata strona, mnóstwo zakładek ,a w nich same ciekawostki. Trzeba tylko przebić się przez białoruską cyrylicę, różniącą się nieco od rosyjskiej - no i znajomość języka jest konieczna...Radzę sobie całkiem dobrze.
Np. są takie, jak załączone, fotografie z podpisami. W komentarzu zamieściłem podpis oryginalny i dokonałem tłumaczenia.

Załączniki:
Komentarz: Першая гадавіна Клуба-музея .
Tłumaczenie: Pierwsza rocznica Muzeum

dz-13.jpg
dz-13.jpg [ 90.25 KiB | Przeglądany 2605 razy ]
Komentarz: Будынак школы, дзе навчаўся Чэслаў Нэмэн. Сёння ён разбураны.
Tłumaczenie: Budynek szkoły, w którym uczył się Czesław Niemen. Dzisaj już nie istnieje, jest rozebrany

dz-6.jpg
dz-6.jpg [ 93.4 KiB | Przeglądany 2605 razy ]

(moje)
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lut 20, 2013 13:50 
Awatar użytkownika

Tadeuszu, dzięki za wklejenie zdjęć. Dzięki Tobie można przenieść się na chwiklę w tamte strony bez ruszania czterech liter ze stołka ;)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt wrz 24, 2013 13:13 
Awatar użytkownika

Białorusini przygotowują się do obchodów 75-lecia urodzin Niemena i chcą wyremontować dom-muzeum w Starych Wasiliszkach (trzeba wymienić dach, okna i drzwi). Zebrano już ponad 19 000 000 rubli, ale suma ta wciąż jest niewystarczająca.
Gdyby ktoś chciał wspomóc finansowo remont, to na tej stronie podany jest numer konta.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw wrz 26, 2013 14:50 
Awatar użytkownika

Chcę przed dłuższą nieobecnością zaanonsować Wam dwa tematy związane nie tylko z naszym Artystą, ale także z RZEKĄ, od której w 1964r.* wziął swój przydomek (a później i człon nazwiska).

Pierwsza rzecz warta uwagi to książka niemieckiego autora o rzece NIEMEN oraz jej historycznej i kulturotwórczej roli.

Jest w niej rozdział poświęcony Czesławowi, a w nim .. niestety kilka błędów faktograficznych- jak np. nazwanie pana Walickiego "liderem Niebiesko-Czarnych", czy mylna data przyjęcia pseudonimu w kalendarium (hasło: "1958" :shock: ), choć w rozdziale o Czesławie jest przytoczona znana nam historia z panią Czesławą Walicką jako "matką chrzestną"). Na plus poczytuję autorowi barwną relację z wizyty w Wasiliszkach.

Drugim tematem jest wydarzenie kulturalne zaplanowane na najbliższe miesiące w północno-wschodniej Polsce. Oto niedawno dowiedziałem się, że znany bard i animator kultury, Marek Gałązka, inicjuje w Suwałkach cykl spotkań pod hasłem: Niemen- rzeka artystów.

I w tym przypadku inspiracją do zorganizowania imprezy były odwiedziny w domu- muzeum w Starych Wasiliszkach.

Przyklasnę w tym miejscu idei spotkań twórców z pogranicza kultur, ale i przy tej okazji wskażę na dość swobodnie traktowaną faktografię, bo oto w cytowanym na stronie niebywalesuwalki.pl zdaniu pana Marka jest mowa o ubiorze scenicznym naszego Artysty:
"w swojej twórczości wielokrotnie dawał wyraz fascynacji ludową muzyką zza wschodniej granicy, na koncertach występował często w rubaszce i futrzanych czapach z tamtego regionu".

NIGDY nie widziałem fotki Czesława przedstawiającej go w futrzanej czapie na scenie. Owszem - występował w różnych kapeluszach i czapkach (od krakuski po czapkę w słonie). W futrzanej mógł odwiedzić rodzinne strony, ale nie uwierzę, aby w takim nakryciu głowy występował na scenie!

Tego doszukiwania się akcentów białoruskich w osobowości Niemena jest ostatnimi czasy jakby ciut za dużo. Nie neguję wpływów muzycznych, ale z określeniem swej tożsamości narodowej Czesław nie miał problemu- czuł się Polakiem.

M-Z

* Pan Szczepłocki anonsując festiwal Niemen Non Stop 2013 powiedział dziennikarce Polskiego Radia, że w tym roku mija 50 lat od czasu, gdy Czesław Wydrzycki zaczął się posługiwać przydomkiem Niemen. Z moich ustaleń wynika, że z pseudonimem "Niemen" pierwszy raz spotykamy się w opisie płyty Niebiesko-Czarnych wydanej przez firmę DECCA - stało się to już w 1964r., choć na pomysł przydomku żona pana Walickiego wpadła podczas spotkania pod koniec 1963r.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt sty 23, 2015 10:32 
Awatar użytkownika

W najnowszym "Życiu na gorąco" (nr 4 z 22.01.2015) artykuł o domu-muzeum Niemena pt. "Największy cud w Wasiliszkach".

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 18, 2016 15:55 
Awatar użytkownika

Wątek "Dom dzieciństwa Niemena" jest jak A w alfabecie. Zwłaszcza, że dziś dzień urodzin :N:
Jest wielu znanych ludzi szczegółowo opisanych w różnego rodzaju ...pediach, ale o niewielu z nich opowiada się legendy. Te powstają dzięki rozciągniętymi w czasie kontaktom między ludźmi, kiedy już mało kto pamięta jak było naprawdę. Są też strażnicy pamięci z długimi siwymi włosami, tablice i obeliski pokryte patyną, z coraz mniej czytelnymi literami,

Zaglądam tu i czytam o troskach i radościach życia związanych szeroko z pamięcią o Niemenie. Tu- jak na pierwszej linii- błyski i wybuchy, wokół mnie- wspomnienie ożywa po publikacji filmu, czy każdej emisji jakiegokolwiek utworu w radio, a wtedy robi się świątecznie, choć to tylko autobus, czy basenowy głośnik.

W ramach rewanżu za wszystko, co tu na Forum znajduję, chcę przedstawić Wam swoją krótką opowieść sprzed czterech lat, kiedy nastąpiło zderzenie mojego świata ze światem Niemena.

Jestem motocyklistą i ta opowieść to mój skromny wkład w podtrzymanie o Nim pamięci.
Nie chcąc nadmiernie obciążać serwera posłużę się linkiem do mojej Picassy. Zapraszam:

https://picasaweb.google.com/atmotur/Mo ... directlink

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob cze 18, 2016 0:09 
Awatar użytkownika

Nie mogę edytować posta, więc wklejam działający link do mojej słowno zdjęciowej opowieści:
https://picasaweb.google.com/atmotur/62 ... directlink

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw lut 23, 2017 20:44 
Awatar użytkownika

Polska Agencja Prasowa, Onet.pl i stacje TV poinformowały, że w domu-muzeum w St.Wasiliszkach znaleziono na strychu kilka cennych pamiątek, wśród których są: zeszyt szóstoklasisty Czesia Wydrzyckiego, jego rysunki, czarno- białe fotografie, gazety i książki.

"Postaramy się w miarę możliwości zabezpieczyć te przedmioty, a to co się uda, na pewno skopiujemy i udostępnimy zwiedzającym" - zadeklarował kierownik izby muzealnej Władzimir Sieniuta.

Jednak chyba nie wszyscy, od których można by oczekiwać troski o spuściznę Niemena, doceniają wagę odkrycia poczynionego w Wasiliszkach przez młode wolontariuszki, które przeszukały strych domu

Moim zdaniem- ci, którzy lekceważą materialne ślady aktywności twórczej Niemena- Wydrzyckiego, pamiątki po nim, daty i zapisy koncertów i wszelkie nagrania nie są w stanie w pełni zrozumieć i docenić tych dokonań artystycznych, które dały mu miejsce w encyklopediach, leksykonach i słownikach.

Źródła informacji :

=> Gazeta Prawna -> relacja Justyny Prus z Mińska

=> PAP_via_Polsatnews

=> Onet.pl

=> Niezależna.pl

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.