[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 23:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt sie 21, 2012 21:21 
Awatar użytkownika

Na wyrywki z rozrywki: Blues minus.
Powtórka dla tych, którzy jeszcze nie widzieli 22 VIII o godz.12,45

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr paź 31, 2012 15:20 
Awatar użytkownika

1 listopada 10,00 - ''A miłość największym jest darem''
5 listopada 8,50 - ''Pop at Sopot'' [Pasza Cristova z Bułgarii wykonuje piosenkę Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat"]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 07, 2012 22:33 
Awatar użytkownika

Dorzucę mało istotny aneks do aktualności podanych przez Capricorna (przy okazji- pozdrawiam Kontynuatora 8)) :

W środę 14 listopada o godz.8.30 TVP Kultura przypomni "Premiery" Opola'75. To właśnie z relacji telewizyjnej tego koncertu wycięto przed laty "Pieśń ocalenia" w wykonaniu duetu Niemen-Rodowicz... Wielka szkoda.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr lis 14, 2012 8:40 
Awatar użytkownika

Już myślałem, iż ktoś się przestraszył tego, że zobaczymy zza kulis nogawkę artysty w kapeluszu ...

Ale nie! Koncert "Premiery Opola'75 - w czwartek 15 listopada o 8.30 w TVP Kultura (oczywiście).

W środę 14 XI wracamy do "Premier" Opola'78. Wśród wykonawców m.in.: Skaldowie dzielący się zapachem łamanego chleba, Grażyna Łobaszewska w Zwierciadle czasu, Andrzej Rosiewicz w spodniach na pijawki i z wielkim bębnem, śpiewającą o zejściu ze sceny Teresa Haremza oraz Maryla Rodowicz w kompozycji Jacka Mikuły z tekstem Agnieszki Osieckiej - PŁACZMY RAZEM WROGU MÓJ...

P.S. Nie chcę mnożyć swych postów (i tak jest ich pod dostatkiem), ale w kwestii OPOLA powinienem chyba wyjaśnić, że Telewizja Polska zarejestrowała kiedyś wiele koncertów, które po montażu zostały zarchiwizowane i od kilku lat są pokazywane przez różne anteny TVP. Bywało, że z tych relacji usuwano występy Czesława Niemena (najbardziej karygodny przykład to przepadek koncertu Grupy Niemen z Opolu'72).
Z Opola'75 ocalał tylko zapis występu Niemena w koncercie "Mikrofon i ekran" (pewnie jeszcze go przypomni Kultura), natomiast duet wokalny z Marylą Rodowicz (:Premiery") prawdopodobnie ocalał tylko w wersji audio i to właśnie nagranie oczekuje na wydanie 8)

17 XI edit // 10:41

Ostatnio zmieniony sob lis 17, 2012 10:42 przez Markovitz, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 16, 2012 12:17 
Awatar użytkownika

A z tą częścią Festiwalu z " Co się stało, matko, z moim snem?"...co się stało? :wink:
Będzie, Markovitzu?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 16, 2012 16:52 
Awatar użytkownika

Piotrze, Tv Historia przypomniała go w czerwcu.
http://www.youtube.com/watch?v=xEPWeNXBLC8
Cz. Niemen 38 min.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt lis 16, 2012 22:45 
Awatar użytkownika

Dzięki, capricorn2, wiem. :wink:
Po-zdrowie-nia :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz sty 13, 2013 19:18 
Awatar użytkownika

Na wyrywki z rozrywki. Reminiscencje z Opola: 17. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole '79. Czesław Niemen

Wtorek, 15 stycznia, 12:25 :)

http://www.cyfrowypolsat.pl/program-tv/ ... PL5z2eK3gc

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn mar 11, 2013 17:57 
Awatar użytkownika

11 marca o 23,50 ''Dżem - List do R. cz.2''

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pt kwie 12, 2013 11:24 
Awatar użytkownika

W październiku 2006r. pisałem w tym wątku o pomyśle nowego kanału tematycznego TVP:
MZ pisze:
Od przyszłego roku ma ruszyć nowy kanał - TVP Rozrywka. Pewnie - płatny...

Inny użytkownik forum wtedy dodał:

Blackmoore pisze:
Kodowany, ale bezpłatny. Będzie dostępny na kablówkach i z satelity.

Niebawem minie 7 lat i oto nasza zapowiedź o starcie kanału TVP Rozrywka wreszcie może się ziścić...

Cytuję: "na multipleksie naziemnym będzie można odbierać nowy kanał tematyczny telewizji publicznej, który będzie emitował programy satyryczne, kabaretowe, festiwale i widowiska telewizyjne oraz koncerty i filmy komediowe. Trwają również przygotowania do uruchomienia TVP Dokument..."

Źródło informacji :arrow: Dziennik Gazeta Prawna

P.S. Ramówka TVP Rozrywki na pierwszy dzień nadawania (15 IV) raczej nie powala: gotować i przy tym trochę pieprzyć będzie niestrudzony pan Robert eM, z kolei pan Wojciech Mann kolejny raz przekona nas, że dzieci są mądrzejsze od dorosłych, a jego imiennik Cejrowski będzie udawał, że chodzi wszędzie boso. Na koniec kabarety i Opole na bis...

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: czw cze 20, 2013 10:09 
Awatar użytkownika

DNIA 20.06.2013 ROKU GODZINA 11.40 W TVP KULTURA - NIEMEN RECITAL - STUDIO GAMA.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: śr sie 31, 2016 8:58 
Awatar użytkownika

Film "Sen o Warszawie" w TVP Kultura 31 sierpnia 2016 (śr) o godz. 20.20. Po tym seansie o godz. 22.20 z cyklu "Jedna scena" krótki program o filmie J.Kondratiuka i emisja komedii obyczajowej "Dziewczyny do wzięcia".

Zwróćcie uwagę, że do czasu wydania płyty w "M.Rh" w NY opowieść o drodze artystycznej Niemena nie nastręcza reżyserom (tak Magowskiemu, jak i Szpakowskiemu) problemów. "Schody" zaczynają się gdzieś od połowy lat 70. ..

Spójrzmy, ile ważnych wydarzeń miało miejsce od 1974r. w życiu i na artystycznej drodze Niemena. To czas, w którym zakłada rodzinę, boryka się problemami mieszkaniowo-bytowymi, ale też bardzo dużo pracuje. Po rozstaniu z muzykami SBB próbuje współpracy z kilkoma zespołami, w których często dochodzi do zmian personalnych, bo niewielu muzyków potrafiło sprostać wymaganiom lidera. Z końcem 1976 r. wygasa kontrakt z CBS. Nie załamuje z tego powodu rąk, lecz tworzy i nagrywa muzykę, którą wypełni albumy: "Katharsis" (1 LP) i "Idee fixe" (2 LP). Bierze udział w programie TV "100 pytań", mimo że wśród przepytujących go dziennikarzy nie ma zwolenników tego rodzaju twórczości. Dokonuje wielu nagrań muzyki teatralnej i filmowej i zadomawia się w studio na poddaszu Teatru Narodowego podejmując równolegle współpracę z Pantomimą Olsztyńską. Jeździ też w trasy koncertowe: po Polsce, Rumunii i ZSRS. Występuje na Jazz Yatra i w festiwalu młodzieży na Kubie. Jednakże zrealizowany przez Interpress film o Nim trafia na długie lata na półkę. Podobnie ma się rzecz z innym dokumentami filmowymi zrealizowanymi w Polsce przez zagraniczne ekipy TV.
W II poł. lat 70 Niemen wreszcie trafia ze swymi produkcjami muzycznymi do polskiej TV, ale program promujący album "N.Ae.Idee fixe" nie podoba się Mariuszowi Walterowi i ślad po tej rejestracji ginie. Czesław się tym nie przejmuje, występuje w programach Studia 2 i Studia Gama, a w końcu lat 70. wygrywa festiwal Interwizji w Sopocie i koncertuje w Berlinie Zach. i RFN, po czym niespodziewanie rozwiązuje zespół. Sierpniowy zryw na Wybrzeżu kieruje uwagę na Gdańsk i spycha na dalszy plan festiwale piosenki. Jego solowe recitale w Opolu i w Sopocie nie budzą już takich emocji jak koncerty w tych miejscach przed laty. Powoli do głosu dochodzą zespoły i artyści dotąd pomijani przez środki przekazu, dotyczy to zwłaszcza nowej fali polskiego rocka. Niemen nie chce z nimi konkurować na listach przebojów i coraz bardziej wiąże się ze środowiskiem filmowo-teatralnym. Z zespołem Teatru Narodowego bierze udział w przedsięwzięciu p.n. "Tragedia Romantyczna" występując przed załogami wielkich zakładów pracy. W grudniu 1981r. dosięga go smuga cienia, gdy rejestruje program "..a miłość największym jest darem" i udziela niefortunnego wywiadu, którego fragment został użyty w DTV- już w stanie wojennym, po czym środowisko teatralne przypina mu krzywdzącą łatkę "kolaboranta". Dochodzi do protestów widzów na Jego koncertach w Sztokholmie, w Berlinie Zach., a później także w USA. W następstwie tych przeżyć Niemen tworzy program "Terra deflorata", z którym coraz śmielej rusza w Polskę, prezentując go publiczności. W 1989r. popiera Komitet Obywatelski "Solidarność". Z opowiedzeniem tego wszystkiego w ciągu 5-10 minut realizatorzy biograficznych opowieści mają spory problem i niestety to widać w nakręconych filmach. Szansą na opowiedzenie pełnej historii byłby rzetelny serial dokumentalny, ale na takowy się nie zanosi.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 19, 2016 7:08 
Awatar użytkownika

W wigilijny wieczór o godz. 22.05 TVP Kultura przypomni widowisko muzyczne, w którym Niemen wykonał m.in. poezje Norwida oraz Hymn o miłości św. Pawła. W grudniu 1981r. przed emisją widowiska pokazano wywiad, który później dał asumpt do posądzenia Artysty o kolaborację z WRON. Wywiad Barbary Pietkiewicz (matki Piotra Kraśki) nagrano 24 XII 1981 w stanie wojennym (widowisko jeszcze przed 13 XII 1981). Epizod ten wspominali w filmie E.Szpakowskiego z 2007 dla TVP Polonia: Tadeusz Skliński, Maciej Radziejewski i Romuald Wydrzycki, a w filmie "Sen o Warszawie"- Bernard Ford- Hanaoka (reżyser widowiska z 1981r.)

Zajawka widowiska TV -> "...a miłość największym jest darem..."

PS Sam Niemen w tym wywiadzie używa - z dzisiejszej perspektywy- eufemizmu: "w stanie nieomal wojennym". To charakterystyczne dla ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową i mieli opory, aby utożsamiać to, co działo się po 13 XII 1981 ze strasznymi doświadczeniami prawdziwej wojny.

Ostatnio zmieniony czw gru 22, 2016 0:57 przez Markovitz, łącznie zmieniany 3 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 19, 2016 10:00 
Awatar użytkownika

Zaraz, zaraz... mówiło się, że zarówno program, jak i wywiad zostały nagrane przed ogłoszeniem stanu wojennego i że słowa Niemena brzmiały niefortunnie w jego kontekście. Tymczasem z tego, co rozumiem, wywiad został przeprowadzony już w trakcie stanu wojennego. Zatem Niemen faktycznie popełnił niesłychanie duże faux pas i legenda o podstępnie zmontowanym programie jest nieprawdziwa?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: pn gru 19, 2016 21:07 
Awatar użytkownika

Zanim odpowiem na pytanie Domina, wymienię 3 programy, wokół których odżywają kontrowersje:

1. widowisko "..a miłość największym jest darem.." zreal. w dn. 7-9 XII 1981 (pada też data 12 XII)

2. zapis wywiadu Cz.Niemena dla telewizyjnej dziennikarki B.Pietkiewicz zreal. tuż przed B.N. 1981

3. fragment wywiadu (patrz poz.2) zmontowany i wyemitowany w DTV 26 XII 1981

Domin189 pisze:
.. z tego, co rozumiem, wywiad został przeprowadzony już w trakcie stanu wojennego..

Tak stwierdził reżyser Ford- Hanaoka - osoba nieźle poinformowana o tym, co się działo wokół programu "...a miłość największym jest darem...". Nie ma powodu, abym mu nie wierzył, zwłaszcza że znam jeszcze jedną wiarygodną relację potwierdzającą ten fakt (nie chcę jej tu upubliczniać). Sam Niemen przyznał to mimochodem w przynajmniej dwóch wywiadach (prasowym i radiowym).

Istota problemu kryje się nie tylko w tym, co Czesław powiedział w tym wywiadzie (poz.2), ale w tym, co Domin określił jako "faux pas". Zasygnalizowana w filmach dokumentalnych o Czesławie Niemenie niezręczność polegała na udzieleniu wywiadu przed kamerą reżimowej TV. Artysta ufał, że zdanie o potrzebie pracy zostanie zrozumiane tak, jak On rozumiał przesłanie Norwida- bez oglądania się na kontekst sytuacyjny. Tę ufność wykorzystano bez skrupułów w DTV (poz.3).

Odnalazłem na forum wątek sprzed lat, w którym dyskutowaliśmy na temat postawy Niemena w stanie wojennym. Pierwsza część dyskusji dotyczy interwencji trzech Panów w TVP, aby tym tematem się nie zajmowano. Druga część wątku dotyczy już meritum zagadnienia i do tej części odsyłam zainteresowanych => Niemen w cieniach PRL-u

Przypomnę, co pisał na Forum 20 kwietnia 2008r. stryjeczny brat Czesława Niemena- Wydrzyckiego.
Romuald Juliusz Wydrzycki pisze:
Czesław nie miał dobrego nosa politycznego i miotał się pewnie czasami w niezręcznościach, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji nawet drobnych potknięć. Były to jednak tylko niezręczności i nic więcej. Jego kręgosłup polityczny jest chyba znany.

We wspomnianym topiku Veriton zacytował obszerne fragmenty wywiadu z listopada 1989r., jaki przeprowadził z Niemenem Krzysztof Winnicki. Oto fragment wypowiedzi Artysty dla polonijnego "KURIERA PLUS":

:N: : Kilka dni przed stanem wojennym nagrałem program– specjalnie przygotowany na święta "A miłość największym jest darem."Napisałem do tego programu dwie kolędy, wykorzystałem poezję okolicznościową Norwida i fragment z "Listu do Koryntian" św. Pawła. I cóż.. Za kilka dni mamy stan wojenny. Po tygodniu zaczęli mnie szukać politrucy z MON. Wreszcie któregoś wczesnego ranka, około wpół do szóstej dorwał mnie jeden z tych zawiadujących rozrywką. Musiałem się ubrać i wyjść. W czasie rozmowy mówi: "Nagrał pan taką audycję świąteczną?", "Nagrałem".
"Bo widzi pan, my chcemy ją nadać w święta." Zastanowiłem się o co tutaj w tym wszystkim chodzi i odpowiadam: "Dobra, nadawajcie". "Ale my chcemy, żeby pan jeszcze wyjaśnił, dlaczego taka muzyka jest w tym programie, dlaczego religijna?" Poradziłem się wówczas (nieżyjącego już) proboszcza z parafii św. Stanisława Kostki za Żoliborzu ks. Boguckiego. Ksiądz odpowiedział mi, że powinienem powiedzieć to, co myślę
.

Rozpisałem się... Warto na koniec zdać sobie sprawę z dwóch następstw decyzji Cz.Niemena o udzieleniu wywiadu zmilitaryzowanej Telewizji Polskiej.

- Po pierwsze: widowisko zaraz po ukończeniu zostało opracowane, wyemitowane i zarchiwizowane,

- Po drugie: nagrana po realizacji widowiska rozmowa Niemena z red.Pietkiewicz nie stała się częścią widowiska i dzięki temu sam program nie podzielił losu tego wywiadu, który po wypowiedzi Niemena dla RWE został zniszczony bądź przepadł* jako niechlubne dla władz świadectwo zabiegów propagandowych.

* ocalałe wersje audio wywiadu z grudnia 1981r.- to zasługa fanów.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.