[N]

Niemen Aerolit

Forum fanów Czesława Niemena
Dzisiaj jest wt wrz 19, 2017 23:36

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: wt lut 07, 2017 10:38 
Awatar użytkownika

TV Kultura 2017 II 19
Niedziela z twórczością Czesława Niemena.
17,15 - wywiad
18,05 - Dziewczyny do wzięcia
19,05 - Sopot 80
19,30 - Sobie król

http://www.teleman.pl/program-tv/stacje ... og12915708

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: sob lut 18, 2017 19:19 
Awatar użytkownika

Gwoli przypomnienia i sprecyzowania wiadomości podanej przez Capricorna:

TVP Kultura 19 II 2017

Niedziela z twórczością Czesława Niemena
.

17.15 - Rozmowy (program Katarzyny Jurkowskiej - powt. 20 II o godz.08.25)

18.05 - Dziewczyny do wzięcia- film fab. J.Kondratiuka z muzyką Cz.Niemena

19.05 - Występ gwiazdy festiwalu Sopot'80

19.30 - Sobie król- film fab. z muzyką Cz.Niemena

W TVP Kultura o poglądach na życie i o sztuce Czesława Niemena będą opowiadać m.in. Małgorzata i Natalia Niemen, Krystyna Gucewicz- Przybora i wokalistka jazzowa Marianna Wróblewska. Będą też dziennikarze piszący i tworzący audycje o muzyce: prowadząca program Agnieszka Szydłowska, Hieronim Wrona i z-ca redaktora naczelnego TERAZ ROCKA- Wiesław Królikowski.

Niestety archiwalne filmy i koncert przygotowane na tę okazję były już wielokrotnie przypominane w TVP Kultura. Przyczyną tego stanu rzeczy jest pewnie brak rozeznania w tym, jakie skarby kryją archiwa telewizyjne. Tym razem nikt z realizatorów nie poprosił o pomoc w wyborze programów i podanie sygnatur. Twórcy programów często po prostu nie wiedzą, co TVP posiada w swoich zbiorach. I nie ma się, co dziwić, bo opisy programów pełne są błędów i braków (zamiast tytułów wykorzystanych utworów są przypadkowo usłyszane frazy).

Stronę TVP Kultura zapowiadającą Dzień Niemena już usunięto - nie wiem- czemu..? Fotos się nie spodobał..? :(

Oto link do relacji na stronie => Rzeczpospolitej

Ostatnio zmieniony śr lut 22, 2017 11:03 przez Markovitz, łącznie zmieniany 4 razy

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt lut 21, 2017 1:33 
Awatar użytkownika

Garść własnych refleksji po 3. bloku programowym poświęconym bohaterowi naszego Forum w stacji TVP Kultura.

Rozmowa z gośćmi tej "Niedzieli z.." zapewne trwała dłużej. Wyemitowano najlepsze fragmenty, które następnie zilustrowano materiałami archiwalnymi i klipem do utworu "Pojutrze szary pył". Przy okazji montażu można więc było pominąć różne miałkie kwestie, czyli ów "szary pył", którego nie brakowało... I tu się zdziwicie, bo tym razem nie chodzi mi o Panie N., ani nawet o egzaltowane wypowiedzi Pań: Wróblewskiej i Frąckowiak. Był czas przywyknąć...

Tej niedzieli "podpadł" mi skądinąd sympatyczny dziennikarz- p.Hirek. Opowiadał o Niemenie dziwne rzeczy, które dość łatwo można zweryfikować. Po pierwsze- wbrew temu, co mówił pan Wrona- jak każdy artysta estradowy, tak i Czesław podpisywał okładki płyt (na dowód fotografie ze scen po koncertach w Poznaniu i w Warszawie*). Podpisywał wszystko- oprócz tzw."piratów".

Jakoś nigdy specjalnie nie zależało mi, aby mieć autograf na każdej płycie z muzyką N.AE., ale na dowód że Niemen jednak mazał po płytach, mógłbym okazać kilka zamaszystych podpisów (nawet z dedykacjami) złożonych tak na okładkach płyt, jak i na okładkach i stronach różnych publikacji. Ta kwestia związana jest pośrednio z drugą tezą wygłoszoną przez pana Hirka. Chodzi o artystów z kręgu muzyki elektronicznej, dla których rzekomo Niemen miał być .. "bogiem"(!).
Można sobie wyobrazić grymas dezaprobaty Pana Czesława wysłuchującego takich peanów...

Wpływy Jego twórczości na współczesnych muzyków z kręgu el-muzyki są- moim zdaniem- raczej iluzoryczne. Nikt tak nie gra, bo nikt tak nie czuje. Podobało mi się to, co o muzyce Niemena powiedział kiedyś Wł. Komendarek:
On tę muzykę miał w sercu i w głowie, dlatego nikt tego nie podrobi.

Natomiast nie budzą kontrowersji wymienieni w programie artyści, którzy swymi dokonaniami kiedyś zainspirowali Wydrzyckiego. Byli to: Clyde McPhatter, Aretha Franklin i Ray Charles, ale równie duży wpływ mieli także inni soulmani, których nie wymieniono: Otis Redding, James Brown, Wilson Pickett, a z rockmanów- Steve Marriott.

Na tle podszytych afektem wyznań pani Gucewicz wypada docenić trzeźwe osądy wygłoszone przez redaktora Wiesława Królikowskiego. Dość przytomnie powiązał charakterystykę osobowości z twórczością. Trochę na wyrost była jego opinia o optymizmie Niemena, choć- jak się głębiej zastanowić- to trzeba zapytać - optymista, ale- kiedy..?

Trudno uznać za optymistyczne większość felietonów publikowanych w rubryce "Pantheon", gdzie raczej czarno- widział naszą rzeczywistość. Pozostaje żal, że te niemenowe felietony, dzienniki i poezje dostępne są tylko w rocznikach starych numerów "Tylko (Teraz) Rocka".

Na koniec programu Pani Małgorzata przypomniała wiersz (incipit) "Gdyby tak" z maja 2003r.- o jednoznacznie pozytywnej wymowie. Czyli - nie zawsze bywał milczkiem, pesymistą i ponurakiem...

I jeszcze jeden szczegół- fotka przedstawiająca Niemena ślęczącego nad laptopem, o której była mowa w programie, została wykonana w Sopocie podczas festiwalu w 1994r.. Skojarzenia pani M. z "Księgą K. Kolumba" były o tyle celne, że właśnie muzykę z tego spektaklu jej mąż zaprezentował festiwalowej publiczności- zresztą ku niezadowoleniu widzów z Opery Leśnej spragnionych przebojów.

Na wątki rozmijania się repertuaru Cz.N. z oczekiwaniami audytorium tudzież o ew. publikacji jego ambitnych nagrań studyjnych (jak np."Pieśń Wojów" i "Hymn do matki Ziemi") najwidoczniej zabrakło już czasu. Zresztą po co pytać: KIEDY?, gdy można uzyskać odpowiedź: "Kiedy przyjdą Szwedy". Na razie przyszli Amerykanie (Warner Bros. przejął katalog PN i wydaje reedycje płyt, o czym nie wspomniano słowem).

Po obejrzeniu powtórki programu mam wrażenie, że bardziej niż o promocję twórczości Czesława Niemena chodziło tu jednak o promocję płyty Jego córki (mam nadzieję, że przynajmniej okaże się dobra), ale może widzowie zechcą sięgnąć po oryginalne wersje tych utworów? Tylko gdzie je mają znaleźć..?

PS 1 W programie z gośćmi TVP Kultury wykorzystano materiały archiwalne- m.in. z dyskusji publicystycznej z 1995r., z magazynu Camerata, fragmenty programu "Moje zapatrzenie", a w zapowiedziach "Dnia" pojawiły się jeszcze inne urywki (usłyszałem motyw muzyczny z "Bankietu").

PS 2 Opis pierwszego Dnia Niemena w TVP Kultura (2006) w podforum => Przygrywka

Załączniki:
Komentarz: * z lewej: fotografia z kolekcji Dionizego Piątkowskiego, z prawej: z Trójki (ŻnG 1999)
Niemen- składanie autografów.jpg
Niemen- składanie autografów.jpg [ 177.48 KiB | Przeglądany 265 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: ndz mar 05, 2017 22:25 
Awatar użytkownika

Markovitz pisze:
Stronę TVP Kultura zapowiadającą Dzień Niemena już usunięto - nie wiem- czemu..? Fotos się nie spodobał..? :(

Dla potomności, zachowałem screena tej strony - w załączniku. Plik w oryginalnym rozmiarze znajduje się w moim archiwum :D

Załączniki:
dzien_z_niemenem2017_tvpkultura.jpg
dzien_z_niemenem2017_tvpkultura.jpg [ 209.98 KiB | Przeglądany 246 razy ]

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: wt cze 06, 2017 21:13 
Awatar użytkownika

TV Kultura zapowiada powtórkę programu na 18 czerwca godz 17,15.
http://www.teleman.pl/program-tv/stacje ... og13440219

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Strefa czasowa UTC+1godz.