Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

W poszukiwaniu źródła

Artykuły prasowe o Niemenie. Zakładanie nowych wątków w tym forum jest zablokowane. Komentowanie istniejących - mile widziane.

[1972, Magazyn Jazz] (Z kraju) 2004-03-04 - 2009-07-30 Darek Sieradzki 6 10214
Darek Sieradzki
2004-03-04 10:36:31
Czesław Niemen w rubryce "Z kraju"
opracowanie Aleksander Rowiński, Magazyn Jazz, marzec 1972


Mówi Niemen: — w styczniu występowałem w NRF z moją nową grupą, która nazywa się „Niemen" (Józef Skrzek — multiinstrumentalista, grający dawniej w Breakoutach i Silesian Blues Band, Helmut Nadolski — b, Jerzy Piotrowski — dr, Antypas Apostolis — g). Daliśmy tam pięć koncertów (śpiewając wyłącznie po angielsku) wraz z grupą Jacka Bruce'a, byłego basisty zespołu Cream. Norymberski dziennik „Abendzeitung" stwierdził, że jesteśmy jedną z najlepszych grup typu progressive na naszym kontynencie, a „Nurnberger Nachrichten" że „polski zespół był sensacją wieczoru". Wytwórnia CBS dokonała ż nami nagrania LP m.in.: nową wersję pieśni „Dziwny jest ten świat" i „Piosenkę dla zmarłej" (do wiersza Iwaszkiewicza) w przekładzie na angielski Pawła Brodackiego, inne teksty sam tłumaczyłem. Zaproponowano mi występy na festiwalu jazzowym we Frankfurcie. Nasz nowy program i styl gry związany jest z Jazzem. Przed tym, w lutym występujemy w Czechosłowacji, w maju na Węgrzech. Dalsze plany: festiwale w Bilsen i w Helsinkach. Zwlekam z nagraniem nowego longplaya. dla PN, ale na wiosnę być może, skuszę się. Przygotowuję nowy program dla publiczności krajowej.

(Row)
Markovitz
2005-06-03 21:28:02
Tym razem notka "Z kraju" traktuje głównie o tym, co działo się lub miało się dziać w 1972r... za naszą zachodnią granicą, gdzie sporo zamieszania zrobiły koncerty Grupy Niemen.
Trzeba powiedzieć, że muzyka :N: i spółki trafiła w Niemczech na bardzo podatny grunt. No i jak świadczą recenzje prasy niemieckiej - support z Polski śmiał przyćmić nawet basistę Cream (ostatnio reaktywowanego)- Jacka Bruce'a, który tak to odchorował, że Grupa musiała nieść nabombaną gwiazdę na własnych ramionach do hotelu.

Inaczej zdyskontowała sukces Niemena niemiecka formacja Jane: grupa ta "wzięła" sobie spory fragment "Rapsodu" jako intro do swej kompozycji...

Wsparcia :N: -owi i kolegom próbowali udzielić muzycy Mahavishnu Orchestra, którzy zachęcali Muzyków z Polski : "Nie wstydźcie się - Wy dobrze gracie! ". Niestety w samej Grupie za szybko rosły ambicje "młodych" i dochodziło do zgrzytów, których przyczyną była...nazwa. Już w połowie 1973r. trzy koła (o symbolu SBB) odjechały od niemenowego wozu.

-Moglem nazwać nas "Katovitz" -żałował :N: jeszcze tak niedawno ...

Czy Myslovitz ma szansę dolecieć tam gdzie dotarła Grupa Niemen ?

Ach, móc tak usłyszeć Grupę Niemen w Bilzen, czy w Helsinkach -marzenie rozpalonej głowy - dlaczego dopiero teraz przyjęli nas do tej dumnej (a może durnej?)Europy * ?
Myslo, SBB i inni - dokopcie tym Ojropejczykom -za "Katovitz"- niech Europa przypomni sobie naszą Supergrupę :!:

*Komentarz do gwiazdki : niniejszy tekst nie jest sponsorowany ani przez Unię Europejską, ani jej przeciwników :mrgreen:

P.S. W tekście cytowanej notatki zauważyłem błąd : wiersz J.Iwaszkiewicza przetłumaczył na j.angielski oczywiście nie P.Brodacki lecz Paweł Brodowski .
ratajczak bogdan
2009-07-10 11:05:02
"(...) Antypas Apostolis — g"(...)

O co chodziło redaktorowi, spisującemu wypowiedź Niemena?

(*)
bitels
2009-07-22 10:10:03
Markovitz
Inaczej zdyskontowała sukces Niemena niemiecka formacja Jane: grupa ta"wzięła" sobie spory fragment "Rapsodu" jako intro do swej kompozycji..


A jak się ten utwór nazywał ?
Markovitz
2009-07-22 10:39:22
Fragment Rapsodu znaleźć można na płycie JANE "Between Heaven and Hell" (Brain, 1977).
O ile pamiętam (nie posłucham, bo muszę wymienić wkładkę w gramofonie)- w utworze tytułowym.
bitels
2009-07-22 11:35:05
Dzięki !

http://www.youtube.com/watch?v=4l0QrsEYNvM
ratajczak bogdan
2009-07-30 21:55:52
Darek SieradzkiCzesław Niemen w rubryce "Z kraju"
opracowanie Aleksander Rowiński, Magazyn Jazz, marzec 1972

Mówi Niemen:Przed tym, w lutym występujemy w Czechosłowacji, w maju na Węgrzech.

Przeczytałem kilka książek i starych czasopism, ale o tych koncertach jakoś nie napisano.
Czyżby wypadły z kalendarza imprez?

(*)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z W poszukiwaniu źródła | górę strony