Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Chwila ciszy

Listy przeniesione z pierwszego forum, do którego zaczęliście spontanicznie wpisywać się na wieść o odejściu Niemena. Pożegnaliśmy już artystę, dlatego i forum zostaje zamknięte. Zapraszam do dyskusji w pozostałych forach.

Jeden znicz na środku sali prób... 2004-01-19 Michał 2 2245
Michał
2004-01-19 17:21:29
Wielki smutek i ból.
Za późno poznałem Jego muzykę.Za późno trafiła do mnie ta część Jego twórczości, która powinna była trafić.
Promowane w legendarnym Radiu Wawa utwory takie jak:"Sen o Warszawie", "Pod papugami",czy nawet "Zabawa w ciuciubabkę"zawsze darzyłem szacunkiem, lecz nigdy nie był to szacunek wpadający w zachwyt.Zawsze uważałem Go za ikonę na którą nie pozwalałem powiedzieć złego słowa.Ktoś nawet posądził mnie o bałwochwalstwo.Niemen był dla mnie kimś kogo się nie krytykuje.Był jednym z bogów muzyki.Przecież na ile lat przed Plantem darł się w sposób wysoko-ekspresyjny?Przecież,jak się później okazało potrafił tworzyć muzyczne faktury przypominające coś z klasy Karmazynowego Króla,jednak nigdy nie będące kopią niczego.Przecież ten Człowiek miał świadomość,poczucie tzw obciachu,unikał wiochy jak ognia....szukał, ale nie po omacku.
Zawsze wiedział co robi.
Właśnie dzięki audycjom Piotra Kosińskiego dowiedziałem się, że Niemen to nie tylko standardy sprzed lat,ale i frapujące struktury rocka progresywnego najwyższych lotów.Od dłuższego czasu miałem prawie wszystkie Jego płyty, które wędrowały po całym mieszkaniu od jednego odtwarzacza do drugiego, z których muzyka wypełniła towarzyskie spotkania, gdy starałem się(z bardzo pozytywnym skutkiem)uświadomić moim znajomym, że Niemen to nie nostalgiczna konfekcja z czarno-białych taśm telewizyjnych, ale i dobro narodowe,z którego powinniśmy być dumni ...
Wczoraj zespoł Iluzjon pożegnał Geniusza na swój skromny sposób.Zgasiliśmy lampy, zostawiając jeden znicz na środku sali prób i odegraliśmy długie, improwizowane requiem, w które wpletliśmy wszystko co pasowało do tamtej chwili.Były nieśmiałe cytaty z samego Niemena,"Shine on crazy diamond" Pink Floyd i mnóstwo innych rzeczy.Nie byliśmy w stanie zagrać normalnej próby,gdy obok stało się coś takiego....
Przykro mi tylko, że nie będę miał już okazji Go poznać.Przykro mi, że nie usłyszy Iluzjonu.
Szkoda, że Ci wszyscy, którzy powinni poznać Jego muzykę już dawno temu, poznają ją dopiero teraz....

Warszawa 19 01 2004
yuro
2004-01-19 21:45:51
Usłyszałem trzy wspaniałe wykonania utworów Cześka: Mira, Brekaut ,,Czy mioeni jeszcze pamietasz" znacznie mocniejsze niż pierwowzór,
Grzegorz Markowski ,,Jeszcze swój egzamin zdasz" z filmu ,,Spona" ta siła zwielokrotniona, aby na dzisiejszym słuchaczu wywrzeć wrząenie, jakie wywoływały w latach 67-68 piosenki Niemena
i Homo Twist ,.Bema pamięci".

Może nagrajcie coś takiego. Ale musi być ostrzejsze. Musi być wielkie.
Myślę, że w Opolu musi być wieczór z muzyką Cześka. Tylko niech nie robią z tego czegoś podobnego do wieczoru Klenczona, gdzie zespoły pokazywały co one robią z muzyką Klenczona. Oprócz O.N.A. i Ryśka Rynkowskiego, bo oni stanęli na wysokości zadania.
marian
2004-01-19 21:51:49
P.Michale !!!
P.Czeslawa znam od wielu ,wielu lat.Nie moge tego powiedziec w czasie przeszlym dlatego,ze on dalej jest moim
dobrym kolega,czesto przyjacielem,a
glownie wzorem i mistrzem.
Skonczylismy ta sama szkole muzyczna,niestety z kilkuletnim odstepem.Mamy do tej pory tych samych kolegow i przyjaciol - m.inn.K.Klenczon - niestety niezyjacy juz.To ten slawniejszy,ale jest ich duzo, duzo wiecej.Nie bede wspominal nazwisk.
Oczywiscie odczuwamy bol.ale to jeszcze nie wszystko.Co bylo w latach siedemdziesiatych,Dlaczego byla cenzura - nawet na muzyke, - nawet na piosenkeCzemu tylko Norwid z - wielka laska byl udostepniony ,a bylo wiele
innej prozy i poezji przygotowanej do JEGO muzykiTo jest zal.Zegnamy czlowieka,ale nie zegnamy jego idei.Idea dalej pozostaje - niestety czlowiek - nie.
Ale wybierz - czytajacy czlowieku cos z jego tworczosci - niewazne czy muzycznej,poetyckiej czy graficznej
Powiedz - nie jest to MISTRZ
Ja go znam tylko z tworczosci muzycznej,ale jest jeszcze cos wiecej .
I chyle glowe JEMU i jego TWORCZOSCI
Badzcie jemu podobni - a bedziecie wielcy jak On
Z bolem i z zalem pozdrawiam
Marian
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Chwila ciszy | górę strony