Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Chwila ciszy

Listy przeniesione z pierwszego forum, do którego zaczęliście spontanicznie wpisywać się na wieść o odejściu Niemena. Pożegnaliśmy już artystę, dlatego i forum zostaje zamknięte. Zapraszam do dyskusji w pozostałych forach.

Jedyna niepewnosc w sercu moim ... 2004-01-21 - 2004-01-29 Sułek 12 12298
Sułek
2004-01-21 01:52:42
Niemen byl dla mnie nauczycielem poezji, gdyby nie On nigdy bym nie czytal zapamietale Norwida....
Byl wazny, tak wazny, ze gdy umarl, ja 44 letni facet plakalem jak dziecko i nie moglem sie powstrzymac.

A jednak jest w moim sercu cos co wymaga rozjasnienia, wyjasnienia, moze czyjejs wiedzy jak bylo i dlaczego.

Otoz gdy Jaruzelski oglosil stan wojenny, a wszyscy artysci zbojkotowali telewizje i komunistyczne media tamtych czasow - pamietam, ze Czesiek wystapil w "wojskowym" TvP i zachecal do pracy i tak dalej - innymi slowy podwekslowal to co robili wojskowi w mediach.

Jesli jest ktos kto wie cos wiecej na ten temat, moze wie co Czesiek sam o tym myslal, moze mowil.

W kazdym razie, jest ktos wie cokolwiek cennego i prawdziwego o tamtym zdarzeniu - niech mi napisze.

To nie zmieni mojej milosci do Niego
ale moze ktos usunie te jedyna niepewnosc mojego serca - myslalem ze kiedys zdaze Go sam o tamto zapytac - a nie zdazylem.....
sowasz
2004-01-21 03:23:36
Chciałbym się dowiedzieć czy wiesz gdzie odbędzie się Msza św. za dusze Czesława Niemena?
Grazyna
2004-01-21 17:02:32
Niestety nie wiem nic o tym ale powiem szczerze ze mnie to nic nie obchodzi - zasluga Niemena bylo ze dzieki Niemu poznalam i pokochalam poezje Norwida, to mi zupelnie wystraczy. Przekonania polityczne sa sprawa indywidualna kazdego czlowieka i jesli jest tolerancja trzeba to uszanowac. Historia wydaje sie zreszta dac racje Jaruzelskiemu-prosze spojrzec na dzisiej sza Polske. Chyba zapobiegl nie potrzebnemu rozlewowi bratniej krwi.Nie wystarczy Panu miec swiadomosc ze dzieki Niemenowi poznal Pan Norwida a sluchajac glosu i slow spiewanych takze innych niz norwidowskie teksty przezywal Pan glebokie wzruszenia???Chyba juz za to mozna byc wdziecznym ze Niemen byl. i dane nam bylo Go sluchac...
Sułek
2004-01-21 19:04:39
To nie tak Pani Grazyno, oczywiscie ze bez wzgledu na te czy inne poglady polityczne, takie czy inne dzialania, moj szacunek do Niemena nie maleje.

Ale jesli wczytac sie w poezje Norwida a potem w wybory jakich dokonywal
Niemen z tej poezji (por np. mniej znana piesn Sariusz) - to nie mozna sie zastanowic skad tamto wydarzenie i taka postawa w takiej chwili, w której wlasnie powinno sie oczekiwac, ze
"... Sybilla dziejów jest przeczysta" - a nie byla i stad "niepewnosc w sercu moim"

Prosze tez wybaczyc, ale nie moge uznac ze historia przyznala racje Jaruzelskiemu - ale nie tu jest miejsce na polemiki polityczne.
Victoria
2004-01-21 19:10:56
Taka msza może odbyć sie także w Twojej parafii. Wystarczy ustalić z księdzem i przygotować misterium ku czci wielkiego artysty.

Z doświadczenia wiem, że gdybyście puścili kilka utworów Niemena w kościele, brzmiałyby one wyjątkowo dostojnie.

Czesław Niemen by powszechnie wielbiony za swój taletnt, więc przygotujcie cos wyjątkowego i wspaniałego. Rozklejcie plakaty, aby wierni wiedzieli o tym fakcie i przyszli do kościoła.
Artur
2004-01-21 23:59:36
Doskonały pomysł Victorio! Naprawdę, NAPRAWDĘ Ci dziękuję....
Victoria
2004-01-22 01:10:40
Szanowni Państwo !
Czesław Niemen poznał lepiej niż my system komunistyczny, wszak rodzina WYDOSTAŁA SIĘ z ZSRR do Polski dopiero w 1958 r., gdy Czesław miał 19 lat. Poznał więc kołchozy, bezbożnictwo, nędzę i kłamstwa propagandy stalinowskiej.

A potem, gdy my siedzieliśmy za żelzną kurtyną, gdy szczytem podóży zagranicznej był wyjazd do NRD czy Czechosłowacji, on dawno widział Paryż, Niemcy, USA, Włochy, Londyn ........Czy ktoś taki popierał komunizm ??

Po prostu WRONA w stanie wojennym go wykorzystała obrzydliwie, aby pokazać społeczeństwu, że on popiera stan wojenny .......On tak wrażliwy artysta ?? To są kpiny !!

Niechby dziś dla przyzwoitości wystąpili w TV ci, którzy zmanipulowali Czesławem Niemenem !! Ale to są tchórze, bo tylko umieją działać zza kulis !!

Zarzuca sie też kosmonaucie Mirosławowi Hermaszewskiemu, ze zasiadł w WRON. Ale sam powiedział, że nie bylo go przed 13 grudnia 1981 r. w kraju i oni go dopisali, bo na siłę szukali znanych ludzi.

Łotry, odpowiedzą przed Panem Bogiem za kalanie ludzi swoją obrzydliwą ideologią.
Sułek
2004-01-22 05:51:30
To co piszesz wyglada mi na prawde - tak istotnie moglo byc ze go zmanipulowali, Czesiek byl zawsze w prawdzie, a Oni byli przebiegli, On mogl byc nawet w tej prawdzie nieco POZYTWNIE NAIWNY i mogl nie zauwazyc, ze nim manipuluja i wykorzystuja.

Ale powiedz - pamietasz ze tak bylo i tez mialas wtedy takie odczucia ?
Victoria
2004-01-22 13:12:35
Sułku !
Nawet sami sekretarze partyjni nie wierzyli ideologii, której służyli, bo to była głupota okuta w kajdany kłamstwa i strachu !!

Sami decydenci partyni bali sie jeden drugiego. Ale szatańskim pomysłem bylo wykorzytywanie wizerunku znanych ludzi do popierania tej nieludzkiej bolszewii.
Dlatego manipulowali także artystami i aktorami, nie licząc się z tym, że wpędzaja ich w osobiste dramaty.

Główną tubą i wykonawczynią tych podłych zabiegów była TV. Żyją jeszcze te gorliwe sługi systemu ........ale powtarzam, to byli i są tchórze, którzy nigdy nie powiedzą, jaką krzywdę wyrządzili wielu znanym osobom, w tym wrażliwemu Czesławowi Niemenowi.

Tym najbardziej krnąbrnym odmawiali prawa do występów, nie dawali paszportów, nakłaniali do wykonywania najdrobniejszych zadań wywiadowczych, kazali pisac po powrocie zza granicy co ktoś tam robił ........i to nawet skromnych studentów.
Dlatego ktoś, kto nie wie, czym był reżim bolszewicki, dysuktuje o tym w sposób naiwnie prosty.

Dodam na koniec, że ludzie z byłego ZSRR żyli w jeszcze gorszym łagrze niewoli niż my Polacy, którzy nie daliśmy sobie wepchnąć na dusze obcej naszej tradycji ideologii.
Victoria
2004-01-22 14:59:23
Sułku !

Czesław Niemen był muzykiem, pieśniarzem kompozytorem, poetą i malarzem. To świat sztuki !!

Odgadzał się tym od podłości i szarzyzny systemu bolszewickiego, to był wrażliwy artysta, gardzącym jak większość społeczeństwa podłym systemem komunistycznym, który uczynił z milionów ludzi więźniów, odgradzając ich żelazna kurtyną od wolnego świata.

Dlatego nie miej żadnych obiekcji co do postaci tego wspaniałego twórcy i patrioty, podkreślającego cały czas swoje kresowe pochodzenie, gdy tymczasem pamięć Kresów Rzeczypospolitej była przyspypana popiołem niepamięci.

W piosence "Rzeka" artysta śpiewa o Niemnie, nad którym się wychował, ale cenzura nie przepuściłaby tego słowa, dlatego wielbi tę rzekę bez podawania jej nazwy.

Rozumiesz teraz stopień zniewolenia narodu oraz czujne oko decydentów i cenzorów komunistycznhych ?
Sułek
2004-01-23 18:21:53
Dzieki za piekne slowa Victorio -
moze dlatego tak lubie Niemena
ze moje korzenie tez ze wschodu choc rodzinna wies (Rudka kolo Branska) jest
nadal w Polsce.

Moja rodzina wycierpiala od komuny w wojne i po niej - dziadek byl w AK - stad tematy mi znane i bliskie.

coraz mniej niepewnosci w sercu moim ...
Janusz
2004-01-25 23:40:37
W weekend-owym wydaniu Rzeczpopolitej ukazalo sie pare artykulow poswieconych Niemenowi ( nota bene b. ciekawe) W jednym z nich zostalo wspomniane o plugawym filmie Piwowskiego i o manipulacji jaka zostala dokonana, a mianowicie wmontowanie wczesniejszego wywiadu z Niemenem w propagande stanu wojennego.
Kris
2004-01-29 22:16:57
Na temat wywiadu w Dzienniku Telewizyjnym. Wszystko co wiem na ten temat:
Jesienia 1981 Niemen nagral dla telewizji program na Swieta. M.in. Hymn do Milosci - chyba pierwsze publiczne wykonanie. Zarejestrowano wtedy tez wywiad z nim, ktory mial poprzedzac emisje programu. Czasy byly burzliwe i Niemen mial nieszczescie powiedziec cos w stylu "zyjemy wlasciwie w czasie wojny". Po wprowadzeniu stanu wojennego szanowny dziennik telewizyjny skwapliwie umiescil ten wlasnie fragment wywiadu w glownym wydaniu. Plus pare wyrwanych z kontekstu zdan o wartosci pracy. Tym samym wrazenie nieodparte, ze byla to wypowiedz specjalnie dla dziennika i to z okazji stanu wojenego. Niemen powiedial jak bylo na poczatku lat 90-tych, fragment wykorzystano bez jego zgody. Caly program zreszta tez nadano, o ile pamietam dobrze po polnocy. Wiekszosc nie zorientowala sie, ze rzecz byla nagrana co najmniej kilka tygodni wczesniej.

pozdrawiam
-k
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Chwila ciszy | górę strony