Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Chwila ciszy

Listy przeniesione z pierwszego forum, do którego zaczęliście spontanicznie wpisywać się na wieść o odejściu Niemena. Pożegnaliśmy już artystę, dlatego i forum zostaje zamknięte. Zapraszam do dyskusji w pozostałych forach.

"O ZDOBYCIU MORSKIEGO BRZEGU" 2004-01-21 - 2004-01-25 Sułek 5 7845
Sułek
2004-01-21 21:40:05
czy ktos z Was ma MP3 lub nagranie (jakiekolwiek) piesni
"O ZDOBYCIU MORSKIEGO BRZEGU"
jaka spiewal Niemen w spektaklu Kronika Polska Galla Anonima Grzegorza Krolikiewicza ?
Victoria
2004-01-21 23:17:57
Zdobycie morskiego brzegu jest to fragment Kroniki Galla Anonima o zdobyciu Pomorza przez Bolesława Krzywoustego.
Znam to i nawet kiedyś nauczyłam śpiewać młodzież tego fragmentu.

Brzmi to tak:

Naszym przodkom wystarczały ryby słone i cuchnące,
my po świeże przychodzimy w oceanie pluskające !
Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,
A nas burza nie odstrasza ni szum groźny morskiej fali.
Nasi ojce na jelenie urządzali polowanie,
A my skarby i potwory łowim, skryte w oceanie.
Sułek
2004-01-22 05:47:38
Dzieki Victorio - ale czy posiadasz jakies nagranie tej piesni lub wiesz skad je mozna zdobyc ?
Victoria
2004-01-22 11:57:42
Niestety nie wiem, gdzie można zdobyc nagranie fragmentu Kroniki Galla Anonima......Ale szukaj, może ukaże się na fali zainteresowania twórczością muzyczną Czesława Niemena.
Sama takze chciałabym mieć to i inne nagrania muzyki filmowej wspaniałego talentu kresowego.

Przy okazji szukaj muzyki do filmu "Polonia Restituta" .
....Cz. Niemen skomponował i śpiewał tam ostatnie wersy "Litanii pielgrzymskiej" A. Mickiewicza. ........I bylo to misterium narodowe, bo na tle grobów powstańczych 1863 nagle przejmujący śpiew artysty i słowa:

Przez rany, łzy i cierpienia wszystkich wygnańców, niewolników i pielgrzymów polskich
- Wybaw nas, Panie.

O wojnę powszechną za wolność ludów
- Prosimy Cię, Panie

O broń i orły narodowe
- Prosimy Cię, Panie.

O śmierć szczęśliwą na polu bitwy
- Prosimy Cię, Panie.

O grób dla kości naszych w ziemi naszej
- Prosimy Cię, Panie.

O niepodleglość, całość i wolność Ojczyzny naszej
- Prosimy, Cię Panie.

Ten fragment wykorzystałam także w uroczystości na 11 listiopada.......ale przede wszystkim wyuczyłam tego na pamięć zastępy młodzieży.

Cała "Litania pielgrzymska" znaduje się w dziele Mickiewicza "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" Adama Mickiewicza i w okresie zaborów Polacy odmawiali ją nad grobami powstańców listopadowych i styczniowych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Sułek
2004-01-23 18:25:20
powiem Ci, ze studio filmowe Grzegorza Krolikiewicza obiecalo mi plytke z Kroniki Galla Anonima w przyszlym tygodniu.

jesli chcesz - napisz do mnie (adres nie jest ukryty) - moze jakos sie podziele z Toba tym
Tomek
2004-01-25 17:02:59
Sułekczy ktos z Was ma MP3 lub nagranie (jakiekolwiek) piesni
"O ZDOBYCIU MORSKIEGO BRZEGU"
jaka spiewal Niemen w spektaklu Kronika Polska Galla Anonima Grzegorza Krolikiewicza ?
Mam to w postaci MP3. Proszę podać swój adres e-mail na forum. Odpowiem
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Chwila ciszy | górę strony