Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

14. Festiwal Młodych Talentów Niemen NON STOP, 8-11.10.2020 2020-10-10 - 2020-10-15 Domin189 2 3214
Domin189
2020-10-10 11:51:00
14fmtnns_2020.jpg14fmtnns_2020.jpg

14. Festiwalu Młodych Talentów NIEMEN NON STOP
8-11 października 2020

czwartek 8.10.2020, godz.10.00
Ośrodek Teatralny RONDO
„Co wiesz o Niemenie” – 7. konkurs wiedzy dla słupskich szkół średnich

czwartek 8.10.2020 r. godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej
Spotkanie autorskie z dr hab. Piotrem Chlebowskim i prezentacja jego książki „Czesław Niemen i jego płytowe dzieła 3”

piątek 9.10.2020, godz. 10.00

Ośrodek Teatralny RONDO
Sesja naukowa „Peryferia, marginalia i rzeczy drobne” Ośrodka Badań nad Twórczością C. Norwida KUL

Część I godz. 10.00-12.30
Prowadzenie: Edyta Chlebowska (KUL, Lublin)
Jacek Gwiazdowicz (Instytut Kultury Polskiej UW)
„Bema pamięci żałobny rapsod” – czyli Niemen w butach Norwida
Jacek Kurek (Muzeum w Chorzowie)
Śląskie inklinacje Czesława Niemena
Radosław Marcinkiewicz (UO, Opole)
Dziwny jest ten skład… O jednej z cząstek eskortujących dzieło fonograficzne – na przykładzie albumów Czesława Niemena i jego zespołów
Piotr Chlebowski (KUL, Lublin)
Na marginesie? Uwag kilka o płycie „Kurylewicz – Warska Niemen. Muzyka teatralna i filmowa

Część II: godz. 13.00-14.30
Czesław Niemen i jego poboczne projekty: problem opisu, uporządkowanie, oceny ...
Prowadzenie : Edyta Chlebowska (KUL, Lublin).
Uczestnicy: Jacek Gwiazdowicz (Instytut Kultury Polskiej UW), Radosław Marcinkiewicz (UO, Opole), Jacek Kurek (Muzeum w Chorzowie), Piotr Chlebowski (KUL, Lublin)

piątek 9.10.2020, godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej
Spotkanie autorskie z Danielem Wolakiem, autorem „Archiwum polskiego rocka” (odwołane z powodu choroby DW - przygotowana przez niego wystawa "Retrospekcja okładek płyt Czesława Niemena", będzie dostępna w holu OT RONDO w czasie trwania festiwalu)

sobota 10.10.2020, godz. 10.00
Ośrodek Teatralny RONDO
Warsztaty wokalno-muzyczne dla uczestników Konkursu Piosenki

sobota 10.102020 r. godz. 18.00
Ośrodek Teatralny RONDO
Prezentacje ZŁOTEJ DZIESIĄTKI w ramach Konkursu Piosenki scen@niemena, w loży jurorów: Joanna Kraińska, Wojciech Korzeniewski, Jarosław Wasik

Scena laureatów – zespół PARA „Niemen Elektronicznie” (Grand Prix 2019)

Ogłoszenie werdyktu jury Konkursu Piosenki scen@niemena oraz ceremonia wręczenia nagród 14. Festiwalu Młodych Talentów NIEMEN NON STOP

Prowadzenie: Paweł Sztompke (Polskie Radio Program 1)

niedziela 11.10.2020 r. godz. 18.00
Ośrodek Teatralny RONDO
Koncert specjalny Natalia Sikora i Voodoo Dog
Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop organizowany jest pod Honorowymi Patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej Prezydenta Miasta Słupska.
Nagrody finansowe ufundowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Marszałka Województwa Pomorskiego
Ewa
2020-10-13 15:05:28
Bardzo fajnym pomysłem była transmisja paneli dyskusyjnych i koncertów na facebooku. Wciąż jeszcze można je tam obejrzeć na stronie Słupskiego Ośrodka Kultury (za wyjątkiem koncertu Natalii Sikory).

Grand Prix festiwalu powędrowało do duetu Aleksandra i Piotr Bajak. Pierwsze miejsce festiwalu zdobyła Aleksandra Barcikowska, a na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Sandra Mika i Filip Rychcik.

Info o laureatach festiwalu i zdjęcia można znaleźć tutaj:
https://gp24.pl/niemen-non-stop-koncert ... 3-15229280

https://gp24.pl/14-festiwal-mlodych-tal ... 1-15227760

Kto oglądał transmisję, to pewnie widział nasze dwie zlotowe koleżanki Anię i Hanię, wręczające trzem najciekawszym wykonawczyniom dyplomy z symboliczną nagrodą pieniężną im. Jadwigi Bortkiewicz-Wydrzyckiej, ufundowane przez grupkę Miłośników Czesław Niemena, stałych bywalców słupskiego festiwalu i zlotów.
Taki dyplom- nagrodę otrzymali też zwycięzcy konkursu "Co Ty wiesz o Niemenie?"

Na prośbę Ani Basiak podaję, że 14.10.20 o godz. 19.00 będzie msza za panią Jadwigę w Katedrze w Kołobrzegu, a 15.10.20 również msza w Jej intencji w kościele NMP w Białogardzie (do którego uczęszczała mieszkając u córki).

DYPLOM.jpgDYPLOM.jpg
Domin189
2020-10-15 14:59:15
Wysłuchałem pobieżnie nagrania z konferencji i muszę przyznać, że najlepsze wrażenie zrobili na mnie Jacek Gwiazdowicz, którego z tego miejsca serdecznie pozdrawiam ;-) oraz Jacek Kurek. Poza niewątpliwie interesującymi wynikami badań i świeżymi tezami zgromadzonych prelegentów, usłyszałem kilka wypowiedzi, które mnie - delikatnie mówiąc - zaniepokoiły, a dotyczyły one głównie archiwaliów.

[w przypadku Czesława Niemena - przyp. DK] mamy już twórczość zamkniętą i mamy coraz większy dystans, bo ta śmierć nastąpiła jednak już jakiś czas temu. Jeszcze niejedno uda nam się tu wykoncypować, natomiast pewnie niewiele [czeka nas - przyp. DK] odkryć, bo domyślam się, że to, co jeszcze gdzieś się znajdzie, to już są naprawdę krople [w morzu...? - przyp. DK].
- Jacek Kurek
Wydaje mi się, że muzyka teatralna i filmowa jest jeszcze do publikacji (...); obraz koncertowy to się jakoś tam niewiele zmieni, jakieś mamy mniej więcej [o tej materii - przyp. DK] pojęcie (...), troszkę tych nieoficjalnych rzeczy powychodziło w ostatnich latach. Najbardziej chyba muzyka teatralna i filmowa, która się na dosyć wczesnym etapie pojawiła, w różnych formach, u Niemena i tak intensywnie była uprawiana gdzieś od połowy lat '70.
- Piotr Chlebowski

Zdumiewa mnie, że do takich dyskusji nie są zapraszani ludzie, którzy oprócz ogromnej wiedzy, posiadają w swoich zbiorach wiele godzin muzyki, o której dyskutanci mogą wyłącznie snuć domysły i domniemania. Nazwisko Tadeusza Sklińskiego pojawiło się bodaj tylko raz, o czym napiszę w dalszej treści komentarza, tymczasem jest on w moich oczach dla Niemena co najmniej tym, kim dla Norwida był Juliusz Wiktor Gomulicki; nie jest tajemnicą, że autorzy najważniejszych pozycji biograficznych poświęconych artyście - panowie Gaszyński, Radoszewski i Michalski - w mniejszym lub większym stopniu konsultowali z nim treść swoich książek, pożyczali od niego materiały audiowizualne czy korzystali z jego bogatego archiwum prasowego... Wracając jednak do zasadniczej kwestii, którą poruszyli panowie Kurek i Chlebowski, nie mogę przyznać im racji. Garść autoryzowanych (2 albumy = 3 CD) i nieautoryzowanych koncertów (3 albumy = 3 CD) stanowi moim zdaniem niedostateczną ilość materiału do generalizowania czy wyciągania wniosków na temat zjawiska, jakim były występy Niemena z różnymi formowanymi przez siebie zespołami. Wypowiedź profesora KUL niebezpiecznie zbliża się bowiem do retoryki w stylu "jak słyszałeś jeden koncert Grupy Niemen, to wiesz już, jak brzmiały wszystkie inne" :roll:

Pozwolę sobie zacytować kolejny fragment konferencji, tym razem poświęcony brakującym ogniwom dyskografii Niemena:

Te (...) elementy, które pojawiają się w książce Sklińskiego są bardzo nieuporządkowane. Nie wiemy, jak długa chociażby była ta muzyka przy poszczególnych spektaklach, bo przecież wiadomo, że muzyka nie rozbrzmiewa nieustannie. Bywają co prawda takie spektakle, gdzie muzyka w tle jest niemal nieustannie, ale o ile się mogę zorientować się z tych spektakli, z którymi mieliśmy do czynienia z tej wybiórczej listy, to ona zajmowała jakąś część. Czy tam nie było (...) powtórzeń, czy niektóre motywy nie były wielokrotnie wykorzystywane - trudno nam to w ogóle ocenić.
- Piotr Chlebowski

Wystarczyłoby uważnie obejrzeć film "Zapach ziemi" (1978), aby przekonać się, że niektóre motywy muzyczne wykorzystywane są jednorazowo, skomponowano je niejako na potrzeby konkretnych scen i emocji, a inne cyklicznie wracają; mało tego, Niemenowi nierzadko zdarzało się ponownie wykorzystywać już istniejące kompozycje (czasem z kosmetycznymi przeróbkami) - stąd we wspomnianym filmie pojawiają się dźwięki studyjnej wersji "Mojej ojczyzny" czy "Kołysanki" z dramatu "Ballada łomżyńska" Ernesta Brylla w reż. Jacka Grucy.

W cytowanej powyżej wypowiedzi wyczuwam nieco lekceważący stosunek do spisu stworzonego przez zasłużonego niemenologa. Czy informacja o długości poszczególnych ścieżek byłaby z punktu widzenia czytelnika, który i tak nie ma do tej muzyki dostępu, istotna? Nie wydaje mi się. Tę sekcję można niewątpliwie uzupełnić (np. o sztuki wystawiane w Legnicy, w reżyserii Józefa Jasielskiego) i rozbudować na wzór tej z wydawnictwami muzycznymi, pokusić się o reprodukcję afiszu czy programu - ale w żadnym wypadku nie sprawia ona wrażenia "nieuporządkowanej".

Przy tej okazji warto byłoby wznowić ideę wspólnego seansu dzieł filmowych i widowisk telewizyjnych z muzyką Niemena, poprzedzonego/zwieńczonego omówieniem lub dyskusją na ich temat. Można się nawet pokusić o zakup licencji na jednorazowe wyświetlenie jakichś unikatów z archiwum WFDiF (np. teledysk do "Hymnu do Matki Ziemi", film krótkometrażowy "Żyć przeciw śmierci") czy Studia Filmowego KADR (dwie nowele "CDN") - to z pewnością byłoby ożywcze! Choć z drugiej strony wydaje mi się, że taki pokaz lepiej wpisywałby się w program zlotu fanów, przez wzgląd na liczbę zainteresowanych tą materią osób. Może ktoś zechce napisać kilka słów na temat cyklu "Niemen Cinematic", który towarzyszył kilku odsłonom festiwalu - jak sprawdzała się ta formuła w przeszłości?

Na koniec ciekawostka - Jacek Gwiazdowicz odwołał się w trakcie swojego referatu na temat związków Niemena z Norwidem do nagrania audio skasowanego programu "100 pytań do..." z Czesławem Niemenem, które - jak przyznał - znalazł w Internecie :) Cóż, takie materiały nie biorą się znikąd - według mojej wiedzy, ich źródłem jest nikt inny, jak... :o Tadeusz Skliński, który udostępnił swoje prywatne nagranie (w 1975r. nagrywał dźwięk z telewizora na swoim magnetofonie!) koledze po fachu; ten natomiast dzielił się nim dalej, aż w końcu wylądowało na YouTube. Tą dygresją chciałbym wysłać sygnał do organizatorów tej i przyszłych konferencji, aby spróbowali poszerzyć kryteria, jakimi kierują się przy wyborze gości, np. o związki z Niemenem czy pasję, jaką ten (lub ta) czy ów (lub owa) darzą jego twórczość. No chyba, że do udziału w "sesji naukowej" zapraszani są - jak nazwa wskazuje - wyłącznie naukowcy :?: :oops:
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony