Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

16.02.2010, godz. 12.30 PR - Muzyczna Jedynka 2010-02-15 - 2010-02-16 Ewa 8 3420
Ewa
2010-02-15 21:30:31
Jutro o 12.30 w radiowej Jedynce wspominać Niemena będą Marek Gaszyński i Michał Urbaniak.
Markovitz
2010-02-16 13:23:51
Z konieczności słucham tylko wyrywkowo, ale zauważyłem, że prowadzący audycję : Marek Gaszyński i Maria Szabłowska wybrali do audycji i rarytasy i utwory reprezentatywne dla danego okresu. Za chwilę gościem będzie Michał Urbaniak 8)


PS To ja przypomniałem nazwisko M.Ostrowskiej.. :wink:
Ewa
2010-02-16 14:08:36
Markovitz...zauważyłem, że prowadzący audycję : Marek Gaszyński i Maria Szabłowska wybrali do audycji i rarytasy i utwory reprezentatywne dla danego okresu.

Owszem, było parę rarytasów, ale, jak zaznaczył Marek Gaszyński, były tylko nagrania legalne. :wink:
Może nie wszystkie utwory były najbardziej reprezentatywne dla danego okresu, ale i tak bardzo się cieszę, że Jedynka poświęciła dziś Niemenowi dwugodzinną audycję.
ratajczak bogdan
2010-02-16 14:34:42
Markovitz(...) Marek Gaszyński i Maria Szabłowska wybrali do audycji i rarytasy (...)

Słuchałem dosyć uważnie audycji i w zasadzie należałoby już skończyć z tym mówieniem o rarytasach w przypadku takich nagrań jak A Varsovie, La prima cosa bella, High Horse, czy nawet Malaquenia.
Są to przecież znane nam o od kilku lat i dosyć często nadawane nagrania, które każdy z nas, nieco bardziej zainteresowany dorobkiem Niemena, zapewne posiada już w swych zbiorach.
Oczywiście należałoby sobie życzyć, aby były wydane oficjalnie, ale to inna kwestia, której tutaj nie rozstrzygniemy.
Rarytasem nazwałbym zupełnie dziewicze dla naszych uszu nagrania, które są przecież w katalogu dokonań Niemena. Posiadają je właściciele owych nagrań - ci którzy je zamówili - a więc poszczególne teatry, czy kinematografia polska.
Myślę głównie o n i e z n a n e j nam muzyce ilustracyjnej... może jeszcze o kilku mniej dostępnych koncertach, choćby... Jazz Jamboree 1970. Każdy zresztą może dodać inny - niedostępny sobie materiał.
Przykładem na takie rarytasowe wydawnictwo jest choćby "odkryta" w New Jersey przez Andy'ego oryginalna taśma z 1984 roku - Niemen Aenigma.
Są oczywiście jeszcze nagrania pojedyńcze, ale one raczej nie są rarytasami w sensie wartości artystycznej, nazwałbym je raczej - ciekawostkami kolekcjonerskimi.
Ale tych raczej nie należy się spodziewać w sprzedaży - są na ogół (patrz choćby Titan Club) kiepskiej jakości technicznej (a tego Niemen nigdy przecież nie akceptował - przypomnijmy sobie choćby jego wypowiedź z wywiadu z Elą Celejewską) i krążą między kolekcjonerami, funkcjonując całkiem intensywnie swoim drugoobiegowym życiem, pośród wcale niemałego liczebnie grona miłośników niemenowskich nagrań-ciekawostek.
Można bez nich żyć - choć jest nieco mniej barwnie...

(**)
Ewa
2010-02-16 21:10:15
Fragmenty dzisiejszej audycji są do odsłuchania na stronie Jedynki.
ratajczak bogdan
2010-02-16 22:07:32
Trochę dziwnie brzmią w ustach przyjaciela słowa, dotyczące wieku Czesława Niemena w dniu Jego śmierci.

(**)
Ewa
2010-02-16 22:23:53
ratajczak bogdanTrochę dziwnie brzmią w ustach przyjaciela słowa, dotyczące wieku Czesława Niemena w dniu Jego śmierci.

Też na to zwróciłam uwagę. Może pamięć pana Marka już nie ta, ale masz rację, przyjaciele powinni pamiętać takie rzeczy.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2010-02-16 22:29:53
No a ta matka Marleny to przeciez ojczyzna .
Wyrozumialosci dla wieku wiecej , mlodziezy swiata , co nie znaczy ze mozna mowic co popadnie . :)
ratajczak bogdan
2010-02-16 22:35:27
Romuald Juliusz Wydrzycki(...) co nie znaczy ze mozna mowic co popadnie . :)

Dokładnie o to chodzi.
Zwłaszcza, gdy mówią to przyjaciele w miejscu publicznym.
Młodzież słucha...ona się uczy!

(**)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony