Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

17.01.2008 Polskie Radio Pr I 2008-01-14 - 2008-01-19 mody 18 6309
mody
2008-01-14 20:31:08
17.01.2008 roku, w czwartą rocznicę śmierci Czesława Niemena, Polskie Radio w programie pierwszym zaprezentuje jego wiele jego znanych piosenek. Akcenty niemenowskie znajdą się w blokach tematycznych: Sygnały Dnia, Cztery Pory Roku czy Muzyczna Jedynka, zaś od 17 do 18-tej, Marek Gaszyński i Tadeusz Skliński podsumują okres niemenowski w polskiej muzyce rozrywkowej.
Markovitz
2008-01-14 20:37:51
Mody17.01.2008 roku, w czwartą rocznicę śmierci Czesława Niemena, Polskie Radio w programie pierwszym zaprezentuje jego wiele jego znanych piosenek. Akcenty niemenowskie znajdą się w blokach tematycznych: Sygnały Dnia, Cztery Pory Roku czy Muzyczna Jedynka, zaś od 17 do 18-tej, Marek Gaszyński i Tadeusz Skliński podsumują okres niemenowski w polskiej muzyce rozrywkowej.


To pięknie, ża na radiową Jedynkę można liczyć, choć szczerze mówiąc na tym forum większym zainteresowaniem cieszą się akurat mniej znane utwory 8)

Nie bardzo tylko zrozumiałem, jaki okres będzie podsumowany w audycji o 17-tej ?

1962- 2004 ?

Czy Panowie skupią się na okresie największej popularności Niemena, czyli latach : 1966-1974 i 1979-1980 ?
ratajczak bogdan
2008-01-14 21:18:08
Jak znam życie i panujące gdzieniegdzie obyczaje, należy spodziewać się "powtórki z rozrywki" - czyli: same starocie, nadawane do znudzenia, a na okrasę "specjalność domu" - zagadane rarytasy spod lady.
Może jednak się mylę? Oby!
Dasza
2008-01-15 20:42:27
Chyba warto włączyć PR 1 już w nocy ze środy na czwartek, wszak 17-ty zaczyna sie tuż po północy.
Ewa
2008-01-15 22:18:02
DaszaChyba warto włączyć PR 1 już w nocy ze środy na czwartek, wszak 17-ty zaczyna sie tuż po północy.

No właśnie, słyszałam, że po północy ma być w radiowej Jedynce audycja Wł.Kleszcza, ale czy to ma być 16-tego czy 17-tego po północy?
Ewa
2008-01-16 11:38:36
Jest już podany program audycji w Jedynce.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-01-16 13:18:34
Miejmy nadzieję że ten program będzie zrealizowany w całości mimo niezyczliwych życzeń z różnych stron .
Nie gderajcie na powtórkę z rozrywki i starocie do znudzenia bo tylko one moga byc wg mniemania nielicznych . Bo przynosza tantiemy spa , to jasne .
Za rarytasy na okrasę głowę nadstawiają prezenterzy .
Czy tak oczywiste sprawy nie do wszystkich docieraja , czy wolą tego nie widzieć i przy okazji nie słyszec.
Troche szacunku do sprawy . :?
Domin189
2008-01-16 20:58:52
Jutro szkoła, ale postaram się wytrwać jak najdłużej przy radiu - - komputerze. Nie ukrywam, że ta audycja jest mi bardzo nie na rękę... Ale cóż... ;)

Czy jest możliwość usłyszenia czegoś, czego do tej pory nie słyszałem? :D
Ewa
2008-01-17 16:13:27
Domin189
Czy jest możliwość usłyszenia czegoś, czego do tej pory nie słyszałem? :D

Chyba nie, ale może jednak coś takiego znalazłeś? :wink:
Faktem jest, że tych nagrań Niemena jest dziś naprawdę sporo, najwięcej tych starszych, choć było też kilka z ostatniej płyty.
Wzruszające są niektóre sms-y od słuchaczy, niedługo można będzie sobie je poczytać na stronie internetowej PR I.
Na pewno więcej osób słucha dzisiejszego Dnia z Niemenem w Jedynce niż audycji rocznicowych w RDC przed rokiem, ta stacja ma jednak większy zasięg.
Szkoda, że nie da się powtórzyć tamtych zeszłorocznych audycji. :)

Przed chwilą Tadeusz Skliński zapowiedział emisję filmu o Niemenie na 16.02. w TVP Polonia o 17.20.
Piotr Starzyński
2008-01-17 16:29:12
"I mocno wierzę w to, że..." ktoś to nagrywa na MP3.
Proszę o posta na PW. :)
Domin189
2008-01-17 16:52:22
Nie dodzwoniłem się co prawda, ale mój SMS jest na stronie ;)

Fajna audycja.

Kilka fragmentów nagrałem, z czego najdłuższy trwa 20 minut, niektóre nie od początku. Wrzucę wszystko w weekend na speedyshare, jak tylko ogarnę moją edukację ;)
Markovitz
2008-01-17 17:05:44
Romuald Juliusz Wydrzycki
Nie gderajcie na powtórkę z rozrywki i starocie do znudzenia bo tylko one mogą być wg mniemania nielicznych . Bo przynoszą tantiemy (...).


Tyle szumnych zapowiedzi, żeby po kilka razy i do znudzenia odtwarzać wciąż te same nagrania ??? Taką audycję (a nawet ciekawszą) można zrobić z marszu - bez żadnych przygotowań.

I tym razem usłyszeliśmy dziwne opowieści panów redaktorów.
Np. pan Janusz Kosiński wyznał , że na początku lat 70-tych oszukiwano licząc głosy na radiową listę przebojów ...
Tadeusz
2008-01-17 18:21:26
Tutaj zgadzam się z Markovitzem całkowicie- audycja "cieniutka "
Z drugiej strony- gdyby przemilczano tę rocznicę, jak byśmy się czuli?
Co zatem lepsze - "cieniutka" audycja, czy zupełne milczenie ?
Ewa
2008-01-17 21:06:23
TadeuszTutaj zgadzam się z Markovitzem całkowicie- audycja "cieniutka "

Rarytasów rzeczywiście nie było, nawet tych, które wczoraj obiecywano na stronie internetowej Jedynki.
Nie można jednak powiedzieć, że audycja była cieniutka. Przez kilka godzin można było posłuchać nagrań Czesława, a to przecież nie zdarza się znów tak często. :)
Markovitz
2008-01-18 07:55:37
Ewa Rarytasów rzeczywiście nie było, nawet tych, które wczoraj obiecywano na stronie internetowej Jedynki.
Nie można jednak powiedzieć, że audycja była cieniutka.


Można jednak Ewo powiedzieć, że nie był to pasjonujący program, bo opinie zawarte w prezentowanych na antenie wypowiedziach słyszeliśmy po raz n-ty. Nie tylko nie zaprezentowano żadnego z zapowiedzianych na stronie Polskiego Radia rzadkich acz oficjalnie już kiedyś nadanych nagrań,ale poskąpiono nawet wypowiedzi znanych twórców jak Adam Hanuszkiewicz, czy Andrzej Wajda. Zabrakło mi w audycji między 14-tą a 18-tą wypowiedzi Zbigniewa Namysłowskiego i Pawła Brodowskiego. Nikt chyba nie wpadł na pomysł, aby porozmawiać na antenie z Tomaszem Jaśkiewiczem.
Dobrze, że zaprezentowano chór Pro Forma (ich klip był wczoraj w Telexpressie).
Doceniam także refleksje z Powązek i odtworzone wieczorem wypowiedzi słuchaczy.
Na plus poczytuję fakt, że bardzo szybko zamieszczono fragmenty audycji M.Gaszyńskiego na stronie Polskiego Radia :arrow: tutaj .

Stali słuchacze Jedynki nie dowiedzieli się wiele nowego o Niemenie. Niestety utrwalono stereotyp Niemena - muzyka ery big-beatu (nie odtworzono ani jednego nagrania Grupy Niemen, ani z okresu albumu "Idee fixe", ani z zapomnianej płyty "Terra deflorata").
Dasza
2008-01-18 21:04:10
Trochę ochłonęłam już po nieprzespanej nocy i nasłuchiwaniu radia przez cały
wczorajszy dzień ( o ile to tylko było możliwe.)
Przed południem z przyjemnością posłuchałam pięknych piosenek z lat 60-tych.
Później, szczególnie po wypowiedzi Marka Gaszyńskiego o tym ,że Niemen
w swojej twórczości wykorzystywał poezję Norwida, Herberta i innych
(tu padła cała lista nazwisk polskich poetów), oczekiwałam na nagrania z lat 70-tych.
Nic z tego, poza „Kamykiem” nie usłyszałam nic. Dopiero wieczorem jakiś pan poprosił o „Italiam, Italiam”,
a inny o „Nim przyjdzie wiosna” I to było wszystko z całego 30- lecia 1970-2000).
Jeśli ktoś usłyszał inny utwór z tego okresu, niech mnie sprostuje.

Czyżby odpowiedzialni za tę audycję nie znali zupełnie płyt zawartych w II boxie:
- „Idee fixe” z wierszami Norwida,
- „Aerolit” (oprócz Herberta -Norwid ,Jasnorzewska- Pawlikowska , Kofta)
- „Marionetki” ( Norwid, Iwaszkiewicz, Leśmian, Moczulski),
czy autorskich płyt Niemena – „Katharsis” i „Postscriptum”?
Nie usłyszałam też nic z „Terra deflorata”, ani z „Kurylewicz-Warska-Niemen”.
Zamiast tego, wieczorem, po raz trzeci można było usłyszeć:
Klęcząc przed tobą, Wspomnienie, Czas jak rzeka i kilka innych przebojów.
To piękne piosenki, tylko po co trzy razy?

Mam nieodparte wrażenie, że audycja została przygotowana przez ludzi i dla ludzi, których znajomość Niemena ogranicza się do lat 60-tych, bo na te lata przypadła ich młodość,
a dalej niestety nie podążali już za Niemenem.
Tak więc ci, którzy nie znali Niemena późniejszego ( po 1969 roku) znów nie mieli okazji go poznać i nadal tkwią w przeświadczeniu, że Niemen to twórca przebojów z lat 60- tych i
„Bema pamięci żałobnego rapsodu”, a później to tylko kilka piosenek .

Powtórzę za Markovitzem:
Niestety utrwalono stereotyp Niemena - muzyka ery big-beatu.

Dostrzegłam też kilka plusów:
-Prezentacja piosenek z ostatniej płyty Niemena „Spodchmurykapelusza”,
-Odtworzenie fragmentów reportażu Ireny Piłatowskiej - "Czesław i Jurie", nagranego w Kiszyniowie,
oraz reportażu Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk - "Jak ta rzeka".

- Na plus zapisuję też nocną audycję Włodzimierza Kleszcza, który zaprezentował większy przekrój dorobku Niemena.
Był Niemen z Kulpowiczem ( Samarpan, The Only Pryer),
był Niemen z Kurylewiczem ( Zapytaj, Wieczory niekochanych)
był Pielgrzym, Pochwała Pracy, kilka piosenek z ostatniej płyty, był Czas jak rzeka, poza tym usłyszeliśmy Niemena we fragmentach wywiadów z 26.04.2002 i z 18.05.2002 .)

Chociaż ta całodzienna audycja raczej nie spełniła moich oczekiwań, to jednak jestem wdzięczna wszystkim tym, którzy przy niej pracowali i dzięki którym, w tą smutną 4-tą rocznicę Niemen był z nami przez cały dzień.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2008-01-19 16:28:30
Na dobrą a raczej złą sprawę to ja jeszcze nie ochłonąłem .
Nadzieja ktorą wcześniej wyraziłem , matką głupich. Nie , nie zgadzam się z tym . W naszym przypadku raczej nadzieją mądrych a zawiedzionych.
Głupi i nawiedzeni sa z całkowitą pewnością po drugiej stronie sprawy .
Dobrze ze nie wszystkie rozgłosnie poddały się bzdurnemu dyktatowi , nakazom i zakazom. Wiadomo przez kogo !
Kto o biednego NIEMENA będzie łamał kopie . Nie no to nie . Nieliczni walczą tracac nerwy i zdrowie.
Przestańmy wreszcie udawac że nie wiemy o co chodzi.
Walczmy tak jak potrafimy i czujemy.
W tym przypadku Czesław by sobie napewno tego nie życzył.
I powiedział by:
"NIE TAK TO SOBIE WYOBRAŻAŁEM"
:? :( :o
miroslaw miller
2008-01-19 19:05:52
Czy ktos wie czy i kiedy odbedzie sie w 2008 zlot fanow Niemena? Nie bylem dotad ani raz na takim spotkaniu i chcialbym sie w tym roku wybrac...
Ewa
2008-01-19 20:44:31
miroslaw millerCzy ktos wie czy i kiedy odbedzie sie w 2008 zlot fanow Niemena? Nie bylem dotad ani raz na takim spotkaniu i chcialbym sie w tym roku wybrac...

Na razie nie ma jeszcze żadnych konkretów. Jak już będzie coś wiadomo, to na pewno przeczytasz o tym na forum.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony