Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

75 Urodziny Niemena - Poznań, 16.02. godz. 18 2014-02-05 - 2014-02-17 Ewa 4 3284
Ewa
2014-02-05 12:46:19
16.02. 2014 w Poznaniu, w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM odbędzie się koncert z okazji 75 rocznicy urodzin Czesława Niemena.
Wystąpią m.in. Ewelina Rajchel, Piotr Kałużny, Wojciech Korda, Grzegorz Kupczyk i Jarosław Królikowski.
Szczegóły koncertu na plakacie:

Plakat Niemen Urodziny - wersja ostateczna.JPGPlakat Niemen Urodziny - wersja ostateczna.JPG
Ewa
2014-02-05 18:29:38
I jeszcze wywiad z Krzysztofem Wodniczakiem przeprowadzony na kilka dni przed urodzinowym koncertem.

D.R. -Nie będziemy za bardzo wspominali. Pan czternaście lat był menedżerem Czesława Niemna Wydrzyckiego, co było istotą waszej współpracy ?
KRZYSZTOF WODNICZAK - Może opowiem jakie były początki naszej bliskiej znajomości. W latach 70. zaproponowałem Mu przeprowadzenie wywiadu dla muzycznego pisma M-JAK MUZYKA. Zgodził się. Rozmawialiśmy przez kilka godzin. Chciałem przygotować namiastkę wywiadu rzeki, na wzór rozmów Krzysztofa Kąkolewskiego z Melchiorem Wańkowiczem. Spisałem wszystko i następnego dnia w Hotelu Bazar dałem Czesławowi do autoryzacji nasz " wywiad-strumyk" (rodzaj wywiadu rzeki), który - jak wszystko, co robił ten Artysta - został potraktowany bardzo poważnie, bez spoufalania się. Potem spotykaliśmy się częściej przy okazji koncertów w Polsce czy zagranicą.
D.R. - Lata osiemdziesiąte to boom muzyki elektronicznej. Niemen był chłonny na taka formę muzyki progresywnej?
K.W.- Tak.We wrześniu 1989 r. zarejestrowaliśmy w Poznaniu Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej - na wzór Polskiego Stowarzyszenie Jazzowego. Ja zostałem prezesem, a Niemen został oczywiście prezesem honorowym. Przełomowym znaczeniem w naszej znajomości był koncert dla miasta 10 czerwca 1990 roku na schodach poznańskiego Ratusza ;był Czesław Niemen Wydrzycki, trzy chóry,lasery,10 tysięcy słuchaczy. Od tego momentu Niemen obdarzył mnie bezgraniczną życzliwością i zaufaniem. Robiliśmy koncerty, może nie było ich zbyt wiele-On nie był zainteresowany ilością, lecz jakością produkcji muzycznej.
D.R. -Czy byliście przyjaciółmi?
K.W. - Mogę powiedzieć, że tak. Niemen fascynował się muzyką elektroniczną, wydał płytę Terra Deflorata nieco religijną, a ja już popularyzowałem Contemporary Christan music - współczesną muzykę chrześcijańską i jej odnogę gospel i ... tak zawiązały się nasze kontakty zawodowe i prywatne. Czesław ujął - nie tylko mnie-otwartością dla ludzi, lojalnością i pomocą wobec potrzebujących. Nie wynosił się, nie twierdził, że jest kimś wielkim i wbrew niektórym opiniom nie dbał o poklask. Owszem, nie łatwo się z nim współpracowało. Wymagał bowiem od siebie i od innych, ale nie były to kwestie niewykonalne. Niczego Mu nie podpowiadałem, nie wprowadzałem żadnych korekt podczas ustaleń odnośnie koncertów (nie było ich wiele, na scenie nie mogło być żadnego loga, bilbordu sponsorskiego) lub nagrań. Najlepiej wiedział: co,kiedy i jak. Od początku naszej znajomości przyjęliśmy pewne pryncypia i trzymaliśmy się ich.
D.R. - Przed dziesięcioma laty 17 stycznia zmarł Artysta i... ucichło!
K.W. - Rozmawialiśmy między świętami bożonarodzeniowymi a Sylwestrem, snuliśmy plany odnośnie wydania płyty, mówiliśmy o "rodzącym się" utworze "Piękny jest ten świat". Słyszę jeszcze charakterystyczny dzwięk Jego słów...Podczas pogrzebu na warszawskich Powązkach postanowiłem "wyprawiać" Czesławowi URODZINY. Za kilka dni 16 lutego po raz dziesiąty organizuję taki Urodzinowy Koncert. Bliznę po odejściu dobra pamięć leczy. Muzycy zagrają, śpiewacy zaśpiewają, aktorzy i poeci zarecytują specjalnie napisane wiersze dla Niemena, malarze namalują Jego portrety. To wszystko zabiorę do Starych Wasiliszek, gdzie jest Izba Pamięci Niemena,w której te wiersze i grafiki, obrazy znajdą swoje poczesne miejsce.


Czesław Niemen i Krzysztof Wodniczak.jpgCzesław Niemen i Krzysztof Wodniczak.jpg
Ewa
2014-02-16 21:55:21
Relacja i zdjęcia z wczorajszego koncertu:
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... a-material
Tadeusz
2014-02-16 22:12:19
Wydaje mi się, że koncert rocznicowy w Zielonej Górze odbył się z większą pompą.
Ewa
2014-02-17 20:58:29
TadeuszWydaje mi się, że koncert rocznicowy w Zielonej Górze odbył się z większą pompą.

Z pewnością zielonogórski koncert w filharmonii był bardziej uroczysty, ale takie kameralne koncerty też mają swój urok.

Są już na you tube filmiki z tego koncertu:

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 4MeBB65Ybk

https://www.youtube.com/watch?v=7qwimsq2dbI

https://www.youtube.com/watch?v=OE1jtPNPc8Q
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony