Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Ciekawostka z Niemiec 2016-04-28 - 2018-09-26 Maciek 2 3546
Maciek
2016-04-28 05:07:03
W Niemczech ukazało się książka o wschodnim rocku, w tym o Niemenie i Skaldach :)
cover-ostrock2.jpg cover-ostrock2.jpg
Markovitz
2018-08-22 05:28:28
Nie tylko jedna, czy druga książka, ale także istnienie w archiwach niemieckich nagrań koncertowych i filmowych reportaży z C.Niemenem w roli głównej wychodzi na światło dzienne.
Do tej pory sądziłem, że po recitalach na Festiwalu Pieśni Politycznej w Berliner Ensemble zostały "tylko" nagrania koncertowe prezentowane przed wielu laty w Polskim Radio. Okazuje się, że pozostał również krótki reportaż filmowy- taki enerdowski "półkownik" (bo na wiele lat odstawiony na półkę), odkurzony niedawno przez niemiecką stację TV- Deutsche Welle.

Patrz=> „Dziwny jest ten świat” Niemena nie spodobał się władzom NRD- Deutsche Welle
Domin189
2018-09-26 21:30:20
MarkovitzDo tej pory sądziłem, że po recitalach na Festiwalu Pieśni Politycznej w Berliner Ensemble zostały "tylko" nagrania koncertowe prezentowane przed wielu laty w Polskim Radio. Okazuje się, że pozostał również krótki reportaż filmowy- taki enerdowski "półkownik" (bo na wiele lat odstawiony na półkę), odkurzony niedawno przez niemiecką stację TV- Deutsche Welle.


Niestety, nie mam dobrych wieści... już kilka lat temu miałem okazję porozmawiać z panem Konradem Weissem, reżyserem rzeczonego reportażu. Niechętnie udzielał odpowiedzi, zdawał się być wręcz lekko poirytowany, odrzekł mi, że nie posiada tego materiału w żadnej formie i raczej wątpi, by gdziekolwiek się on zachował. Te słowa potwierdził Ralf Schenk, członek zarządu DEFA-Stiftung (czym była DEFA: https://pl.wikipedia.org/wiki/DEFA), zajmującej się materialną i niematerialną spuścizną filmów produkowanych w NRD. Reportaż o Czesławie Niemenie nigdy nie przeszedł pozytywnej weryfikacji przez ówczesnych cenzorów i najpewniej został zniszczony. Opis scen i treści rozmowy z Niemenem zawarte w podlinkowanym przez Markovitza artykule pochodzą zatem z zakamarków pamięci reżysera - nie łudźmy się, że jest inaczej.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony