Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Czesław Niemen na monetach 2008-11-08 - 2011-05-14 pkosela 41 17970
pkosela
2008-11-08 08:27:03
Zaskoczonym wielce, ale i ucieszonym.
W planie emisji monet na rok 2009 znalazły się monety z nowej serii "Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej". Czesław Niemen zostanie upamiętniony (prawdopodobnie, bo plan jeszcze się zmieni) na dwóch srebrnych monetach o nominale 10 złotych (w tym jedna "klipa", czyli moneta w kształcie kwadratu) oraz dwuzłotówce ze stopu Nordic Gold. Emisja monet zapowiadana jest na wrzesień 2009 roku.
ratajczak bogdan
2008-11-08 13:07:02
pkosela
W planie emisji monet na rok 2009 znalazły się monety z nowej serii "Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej". Czesław Niemen zostanie upamiętniony (prawdopodobnie, bo plan jeszcze się zmieni) na dwóch srebrnych monetach o nominale 10 złotych (w tym jedna "klipa", czyli moneta w kształcie kwadratu) oraz dwuzłotówce ze stopu Nordic Gold. Emisja monet zapowiadana jest na wrzesień 2009 roku.


Pkosela - poszedłem tym tropem i znalazłem potwierdzenie planów emisji monet.
Jednak są, jak widać, jakieś perturbacje.

Czy jesteś kolekcjonerem numizmatów (wówczas proszę o bieżące informacje o wszelkich zmianach edycjii tej ciekawej serii), czy twórczości Niemena?
Zapewne i jedno, i drugie.
Skoro TU jesteś!

(*)
pkosela
2008-11-08 14:03:34
ratajczak bogdanposzedłem tym tropem i znalazłem potwierdzenie planów emisji monet.
Jednak są, jak widać, jakieś perturbacje.

Plan emisyjny najlpiej sprawdzać u źródła, czyli emitenta. Mówiąc prościej na stronach NBP (Z menu "Banknoty i monety", potem "Monety kolekcjonerskie..." i jest "Plan emisji"). :) Plan będzie się jeszcze zmieniał, ale - miejmy nadzieję - niemenowa moneta zostanie.
ratajczak bogdanZapewne i jedno, i drugie.

Trafiony, zatopiony ;)
Postaram się dorzucać nowe informacje, jak tylko będę coś wiedział. Jednak najbardziej interesujące, czyli projekty, zostaną opublikowane zapewne przed samą emisją.
ratajczak bogdan
2008-11-08 14:10:29
pksela
ratajczak bogdanZapewne i jedno, i drugie.

Trafiony, zatopiony ;)
Postaram się dorzucać nowe informacje, jak tylko będę coś wiedział. Jednak najbardziej interesujące, czyli projekty, zostaną opublikowane zapewne przed samą emisją.


Miło przywitać kolejnego fana. :D
Wracając do monet - zawsze są jakieś przecieki środowiskowe - czy w tym przypadku, też można liczyć na takowe - np. dotyczące projektów graficznych?

(*)
pkosela
2008-11-09 11:54:31
ratajczak bogdanMiło przywitać kolejnego fana. :D

Miło być mile przywitanym :)
ratajczak bogdanWracając do monet - zawsze są jakieś przecieki środowiskowe - czy w tym przypadku, też można liczyć na takowe - np. dotyczące projektów graficznych?

Szanse istnieją, ale raczej marne. Niemniej, jak pisałem, postaram się informować na bieżąco.
ratajczak bogdan
2008-11-09 12:07:30
pkosela
Szanse istnieją, ale raczej marne. Niemniej, jak pisałem, postaram się informować na bieżąco.

Każda szansa, nawet marna (jesteśmy już z tym oswojeni i mamy potrzebną praktykę, a także zaliczoną [wprawdzie bez dyplomów] kilkuletnią szkołę cierpliwości) - to jednak szansa!
Temat jest otwarty i będziemy śledzić temat w miarę jego rozwoju.
Liczymy na dotrzymanie deklaracji... i zapraszamy do dyskusji także na inne tematy :)

(*)
pkosela
2008-11-09 12:15:43
A tak swoją drogą, ciekawy jestem, z czyjej inicjatywy powstała szansa (bo, niestety w takich kategoriach należy na razie rozpatrywać zapowiedzi) ukazania się monet z :N:. Nie widzę informacji o "lobbingu" ze strony wielbicieli... NBP samo z siebie wpadło na ten pomysł?
ratajczak bogdan
2008-11-09 12:34:28
pkoselaNBP samo z siebie wpadło na ten pomysł?

To ciekawe pytanie, ale chyba do ustalenia?
Jaka jest zasada wprowadzania nominałów do obiegu?
Czy w NBP jest takie gremium, które decyduje komu poświęcony jest nominał, jaki kształt przybierze, z jakiego będzie kruszcu? Jakie tam są procedury? Czy są rozpisywane konkursy otwarte na projekt awersu i rewersu? Czy autorzy - plastycy - są anonimowi, czy gdzieś upublicznia się ich dane? Przecież czasami są to wspaniałe miniaturki o dużej wartości artystycznej.
Co wiedzą na ten temat kolekcjonerzy?

(*)
pkosela
2008-11-09 16:28:51
ratajczak bogdanJaka jest zasada wprowadzania nominałów do obiegu?

Spory temat. Należy szukać pod "bankowość centralna", "emisja pieniądza". Ogólnie: bank centralny państwa, czyli NBP przy pomocy Rady Polityki Pieniężnej.
A co do monet kolekcjonerskich i okolicznościowych, to pojawiają się różne teorie, najczęściej spiskowe ;)
ratajczak bogdanCzy w NBP jest takie gremium, które decyduje komu poświęcony jest nominał, jaki kształt przybierze, z jakiego będzie kruszcu? Jakie tam są procedury?

Gremium na pewno istnieje, ale czy jest to jedna komórka, czy też wypadkowa kilku - nie wiem, albo nie pamiętam. Być może ta informacja będzie mi niedługo niezbędna, więc będę musiał to ustalić dokładniej ;)
ratajczak bogdanCzy są rozpisywane konkursy otwarte na projekt awersu i rewersu?

Raczej nie.
ratajczak bogdanCzy autorzy - plastycy - są anonimowi, czy gdzieś upublicznia się ich dane?

Jest grupa plastyków (znanych mniej lub bardziej, ale zawsze jawnie z imienia i nazwiska) współpracująca z Mennicą Polską S.A., która na zlecenie emitenta (NBP) produje monety. Plastycy dostają zlecenie na dany temat, przygotowują projekt, potem biurokracja i produkcja.
ratajczak bogdanPrzecież czasami są to wspaniałe miniaturki o dużej wartości artystycznej.

Tak, to chyba najbardziej niedoceniane dzieła sztuki, z którymi każdy ma, miał lub na pewno będzie miał styczność. Nawet te powszednie - obiegowe.
ratajczak bogdanCo wiedzą na ten temat kolekcjonerzy?

Jest z tym bardzo różnie ;)
Dobrą okazją, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat są Dni Otwarte NBP, organizowane cyklicznie, co roku, także w oddziałach. A na co dzień wiele odpowiedzi można znaleźć na http://www.nbp.pl (bardziej formalnie), albo http://www.nbportal.pl (bardziej edukacyjnie).
Ewa
2008-11-18 10:48:13
Tu można sobie wykupić abonament monet 2zł na przyszły rok, a także wylicytować abonament monet srebrnych.
Wtedy na pewno nie przegapi się monety z :N: .
pkosela
2008-11-18 11:12:36
Ewo, żeby mieć deskę, nie trzeba od razu lasu kupować ;)

Pozdrawiam
Piotr
Stach
2008-12-01 08:47:33
http://wiadomosci.onet.pl/1519463,0,0,10,itemsp.html
pkosela
2009-05-30 17:03:41
17.06.2009. - 2 złote - Historia Polskiej Muzyki rozrywkowej – Czesław Niemen
19.06.2009. - 10 złotych- Historia Polskiej Muzyki rozrywkowej – Czesław Niemen
Dzięsieciozłotówki będą dwie, w tym jedna w kształcie kwadratu.
Niestety cen emisyjnych nie znam, za to na pewnym forum pojawiły się zdjęcia niewprowadzonych jeszcze monet:
http://img30.imageshack.us/my.php?image=20090524303.jpg
http://img33.imageshack.us/my.php?image=20090524302.jpg

Monety napewno będzie można kupić w dniach emisji w regionalnych oddziałach NBP.
pkosela
2009-06-04 09:11:28
NBP podał dziś ceny emisyjne srebrnych monet z serii "Historia Polskiej Muzyki rozrywkowej" – Czesław Niemen. Dziesięciozłotówki zostały wycenione na 64 i 75 złotych. Tyle będą kosztować w NBP. Ile na aukcjach i w sklepach numizmatycznych? Nie wiem, ale prawdopodobnie więcej.
Ewa
2009-06-05 08:53:10
Monety z Niemenem można też wygrać rozwiązując quiz na temat Niemena w najnowszym Jazz Forum.
Jest tam też informacja o koncercie, który ma się odbyć 22 czerwca w Radiowym Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną nowe monety, a wystąpią m.in. Natalia i Eleonora Niemen, Marek Bałata, Artur Dutkiewicz i Grażyna Łobaszewska.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-08 21:32:30
Trzeba przyznac ze poligrafia czerwcowego numeru Jazz Forum jest na tyle zadowalajaca ze mozna dokonac bez problemu ogladu rewersow i awersow wszystkich trzech monet . :)
pkosela
2009-06-09 16:48:02
Dziś NBP opublikował wizerunki na swoich stronach:

2 złote:
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


10 złotych:
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


10 złotych:
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Jest jeszcze folderek, który zawsze ukazuje się, jako informacja o temacie emisji: tutaj
Ewa
2009-06-09 19:44:03
Trzeba przyznać, że bardzo ładne te monety, chyba się skuszę na taki komplecik. :)
Notka o Niemenie w folderku też porządnie zredagowana, dobrze, że powierzono to kompetentnej osobie.
Darek Sieradzki
2009-06-10 11:15:47
EwaMonety z Niemenem można też wygrać rozwiązując quiz na temat Niemena w najnowszym Jazz Forum.

Quiz można też znaleźć (i rozwiązać) na stronie Jazz Forum:
http://www.jazzforum.com.pl/news.php?action=show&id=411
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-10 15:56:34
W podobnym stylu NBP wyemitowal monety z okazji ubieglorocznej Rocznicy Niepodleglosci .
Koncert i bankiet na ktory bylem zaproszony zapewnial kupno mniejszych i wiekszych nominalow od scandic gold przez srebro po zlote ze zlota .
W uznaniu zaslug obok listu gratulacyjnego otrzymalem ..... banknot 10 zlotowy wydany z tej okazji .
Oczwiscie nabylem tylko 2 zlotowki ktore praktycznie porozdawalem . :) :o :)
ratajczak bogdan
2009-06-17 08:16:22
Cieszyłem się na wydanie serii monet poświęconych Niemenowi i nadal to podtrzymuję, choć zapał mój nieco przygasł, zwłaszcza po tym, jak zapoznałem się z machiną rządzącą się tym "interesem".
Żenujące są rozmowy i te wszelkie licytacje, jakie toczą się przy tej okazji i... napawają mnie niesmakiem.
1. Forum numizmatyczne
2. Allegro

Jak społeczność?... tylko: "pieniędzy!..."

(*)
Ewa
2009-06-17 08:52:03
Licytacje, jak licytacje, nie rozumiem, co w tym żenującego. Ja tam się cieszę, że są, bo można zamówić na allegro komplet monet poniżej ceny emisyjnej i bez stania w kolejkach w NBP.
ratajczak bogdan
2009-06-17 09:31:25
EwaLicytacje, jak licytacje, nie rozumiem, co w tym żenującego.


Ewo, naprawdę nie widzisz tej cienkiej, ale wyraźnie zarysowanej linii, rozgraniczającej zdrową, kolekcionerską licytację rarytasu od prób spekulacji i spekulantów?
Byłbym naiwny, gdybym tego nie przewidywał, zbyt długo żyję pośród ludzi...
Na szczęście emisja i podaż jest tak duża (stąd niższa cena), że ci ostatni są na przegranych pozycjach.
Bajka o rybaku i złotej rybce, którą czytałem w dzieciństwie, ma naprawdę głębszy sens.
Może stąd wypływa owa ocena tego zjawiska?
Nie zmienia to w żadnym stopniu zażenowania i absmaku, jaki odczuwam w kontekście faktu prób żerowania na pamięci o Niemenie (w jakiejkolwiek byłoby postaci), z jakimi stykamy się na codzień.
Dziecinne to - prawda?

EwaJa tam się cieszę, że są, bo można zamówić na allegro komplet monet poniżej ceny emisyjnej i bez stania w kolejkach w NBP.


Żeby była pełna jasność.
Nie tęsknię za PRL-em, również za kilometrowymi kolejkami etc.
Jednak w przypadku nabycia pamiątkowych monet poświęconych Czesławowi, chętnie to uczynię. :)
Pamiętam z jakim trudem zdobywałem kolejne płyty, osobiście wystane w godzinnych "ogonkach", kupowane spod lady u zaprzyjaźnionych sprzedawców, kupowane na giełdach, w komisach, wychodzone..., tym bardziej cenne i kochane.
Z każdą taką "zdobyczą" wiążą się niezapomniane emocje i dykteryjki.
Jest co wspominać!
Kupione na Allegro - nieuniknione... czasami.
Pieniądze za pieniądze, przelew, przekaz, proszę, dziękuję...
Tylko co tu wspominać?

(*)
pkosela
2009-06-17 12:24:16
Może pocieszy Was to, że nie tylko przy okazji emisji monet upamiętniających Niemena odbywają się podobne szopki. Tacy, to już domorośli "inwestorzy" pojawili się jakiś czas temu i nie cieszą się zbytnim szacunkiem wśród kolekcjonerów - oględnie mówiąc. Najgorsze jest to, że cierpi przy tym sztuka mennicza, która, zawsze mająca za cel m.in. robienie pieniędzy (w znaczeniu produkcji), zaczęła skupiać się prawie wyłącznie na... robieniu pieniędzy, czyli zysku...
Jednak moim zdaniem, upamiętnienie postaci na monecie, pozostaje jednym z najbardziej zaszczytnych sposobów uhonorowania.
Ewa
2009-06-17 13:09:20
pkoselaMoże pocieszy Was to, że nie tylko przy okazji emisji monet upamiętniających Niemena odbywają się podobne szopki.

No właśnie, są to raczej powszechne praktyki, dlatego nie podciągałabym tego pod "żerowanie na Niemenie". Poza tym, czy NBP na pewno dobrze kalkuluje koszty srebrnych monet, skoro ludziom opłaca się sprzedawać poniżej ceny emisyjnej i jeszcze na tym zarobić? Nie znam się na tym, w każdym razie wolę kupić taniej i ominąć kolejki, Bogdanowi natomiast życzę wielu kolejkowych wrażeń. :)
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że uhonorowano Niemena wizerunkiem na monecie i z tego powinniśmy się cieszyć, zamiast szukać dziury w całym.
pkosela
2009-06-17 13:30:14
NBP ustala cenę emisyjną (za którą przeciętny człowiek z ulicy może kupić monetę w oddziałach) i jednocześnie sprzedaje firmom numizmatycznym z upustem od tej ceny. Firma-hurtownik swoją cenę sprzedaży ustala kierując się kosztami oraz zakładanym zyskiem i potencjalnym popytem na monetę. Ot i cała tajemnica.
Ewa
2009-06-18 12:12:41
Dzięki za wyjaśnienia. :)

W Trójce też można wygrać monety z Niemenem.
Akos
2009-06-18 19:01:33
Edytowany 5 raz(y), ostatnio 2009-06-18 19:01:33 przez Akos
EwaTrzeba przyznać, że bardzo ładne te monety, chyba się skuszę na taki komplecik. :)
Notka o Niemenie w folderku też porządnie zredagowana, dobrze, że powierzono to kompetentnej osobie.

Szczerze powiem, że nie wiem skąd ten zachwyt...

Dwuzłotówka niezła, bo po prostu dość dobrze skopiowano wizerunek z "czerwonego albumu", ale liternictwo nieciekawe... Dziesieciozłotówka przyzwoita, choć wciśnięto zbyt wiele detali... Klipa natomiast beznadziejna...Choć podobizna Artysty pochodzi z bardzo dobrego zdjęcia, jako medalierska płaskorzeźba wyszła marnie. Sam pomysł był ciekawy, ale projektant, pan Robert Kotowicz, mógł się zdecydowanie bardziej przyłożyć. Czesław Niemen wygląda tu jak opuchnięty.
Do tego, w obydwu dziesięciozłotówkach, z bliżej niewiadomych powodów, wpakowano napis HISTORIA POLSKIEJ MUZYKI ROZRYWKOWEJ, który zamula obraz, choć w większości serii (np. "Polscy podróżnicy i badacze") nie ma ich nazw na monetach (nota bene nie wiem, czy Czesław Niemen uważał się za muzyka "rozrywkowego").
Już pierwsze, słabe zdjęcia robione komórkami podczas Moneterium wskazywały, że klipa nie jest udana... Dyskutowali o tym numizmatycy. Miałem nadzieję, że to tylko wersja próbna, ale oficjalne zdjęcia pokazują, że klipa, która jutro wejdzie na rynek nie została, niestety, poprawiona.
1a3256af35937c33589aeec0e4fb0bd3,14,19,0.jpg 1a3256af35937c33589aeec0e4fb0bd3,14,19,0.jpg
czeslaw_niemen_10zl_2_awers.jpg czeslaw_niemen_10zl_2_awers.jpg | Komentarz: klipa
Ewa
2009-06-18 19:22:09
Pewnie, że jak się chce, to zawsze można się przyczepić do jakiegoś detalu, choć ja np. wcale nie uważam, że oczy Niemena na klipie są zbyt wąskie. Moje ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne i wierzę, że w rzeczywistości monety są jeszcze ładniejsze niż na zdjęciach.
ratajczak bogdan
2009-06-18 20:11:01
Rondo kapelusza na klipie jest chyba uniesione do góry, a powinno być do dołu.
Co jeszcze wymyślimy?
Monety są ładne i naprawdę szkoda czasu na tego typu komentarze.

(*)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-18 20:38:30
A kos ma racje a szpaki nie. :)
Ewa
2009-06-18 20:49:32
Zobaczymy, czy monety z Grechutą będą ładniejsze. :wink:
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-23 21:29:22
A Farida jest szczesliwa , bo po zobaczeniu monet dopatruje sie w placzacej twarzy siebie samej .
I jesli ona tak mysli to pewnie to prawda . Niechcacy czuje sie uhonorowana .
A moze to jeden z tych dziwnych zbiegow okolicznosci na ktore nie my mamy wplyw . Wiec kto ? Czy On ? :)
Ewa
2009-06-24 12:48:55
W poniedziałek, 22.06. w radiowej Trójce odbył się koncert promujący monety z Niemenem. O koncercie można przeczytać :arrow: Tutaj, a :arrow: Tu można obejrzeć video-relację.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-25 10:04:45
Po zobaczeniu monet w orginale jeszcze raz potwierdzam A kos ma racje !
Dla mnie tez tylko nord gold jest do zaakceptowania .
Srebrne monety sa niudane .
Ani na jednej wizerunek Czeslawa nie jest wlasciwy .
Sztuka rzemiosla artysty polega na tym aby uwzgledniajac wklesle czy wypukle odwzorowanie odpowiadalo rzeczywistemu podobienstwu .
Wizerunki mnie przypominaja albo szwedzkiego najezdzce albo muszkietera czy korsarza albo kogos z zespolu mlodziezowego .
Biorac pod uwage podobno scisla wspolprace z zarzadcami wizerunku jest to kompletna klapa a nie klipa !? :o
Stach
2009-06-27 16:30:14
Monety posiadam, dzięki "ludziom dobrej woli" z Warszawy. W tej chwili nie zachodzę w glowę podobny ...niepodobny :N: .
Fakt stwierdzam ... pozytywny. Czczenie PAMIĘCI :!:
cocomo
2009-06-28 13:03:32
Poniżej skan okolicznościowego folderu wydanego przez NBP z okazji emisji monet z :N: -em.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
ratajczak bogdan
2009-07-08 11:53:37
Wszystko już było na ten temat?
No to podsumujmy oficjalne informacje.
:arrow:
http://www.banki.pl/3181_31136_informac ... banki.html

(*)
ratajczak bogdan
2009-07-23 10:48:09
Radiowa Trójka właśnie rozdaje (kolejny już dzień) kwadratowe, srebrne monety 10. złotowe (tzw. klipy) z wizerunkiem Czesława Niemena.
Wystarczy poprawnie odpowiedzieć, poprzez wysłanie SMS, na proste pytanie - kto to mówi? - (tu moja mała podpowiedź - dzisiaj mówił Krzysztof Materna) i mieć trochę szczęścia w losowaniu, a moneta stanie się własnością kolejnego szczęśliwca.
A są to naprawdę piękne i cenne numizmaty.
A do tego dodają "Trójkowy" kubek, ponoć zupełnie nowy model. :)

(*)
Stach
2009-07-26 18:21:28
cocomoPoniżej skan okolicznościowego folderu wydanego przez NBP z okazji emisji monet z :N: -em.

Cocomo masz możliwośc wyk. skanów, czy mógłbyś folder w j. angielskim umieścic w "A Pilgrim".
Markovitz
2011-02-11 08:22:50
Klipa chyba nie była aż tak beznadziejna, jak ją odmalował w swoim poście Akos :)

Z opóźnieniem dotarły do mnie wieści o docenieniu tej monety na konkursie w Petersburgu :

"moneta o nominale 10 zł przedstawiająca Czesława Niemena została uznana srebrną monetą roku" 8)

Szczegóły na stronie => Mennicy Polskiej
Markovitz
2011-05-14 16:20:41
Na Interii przypadkiem natrafiłem na taką oto sympatyczną :arrow: fotografię z premiery monet NBP w radiowej Trójce. Roześmianych osób na pierwszym planie chyba nikomu nie muszę przedstawiać, ale w drugim rzędzie poznaję Romana zajętego rozmową z Chrisem Niedenthalem (zasłoniętym przez śp. Prezesa Skrzypka) i jego żoną. Obecnie nasz znakomity fotografik wydał autobiograficzną książkę, którą sam czyta w radiowej Trójce o godz. 11.50 (od pon. do piątku). Jest w tej opowieści trochę o :N:-nie...

Wywiad => Kuriera TVP
Info => Rzeczposopolita

I jeszcze szczegół z fotki- w ostatnim rzędzie, obok p. Lucyny z JF i niedaleko red.Dariusza Szpakowskiego - na końcu siedzę ja :)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony