Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Dzień Czesława Niemena w radiowej Jedynce 17.01.2009 2009-01-13 - 2009-01-20 Ewa 37 12764
Ewa
2009-01-13 17:13:32
Jest już info na stronie Jedynki:
DZIEŃ CZESŁAWA NIEMENA (w 5-rocznicę śmierci)
Antena m.innymi:
1. nitka /na kanwie dwóch książek o Niemenie: D. Michalskiego i M. Gaszyńskiego/ - 5' po Wiadomościach o g.: 6, 7, 8, 9, 10, 11,14,15,16,17,18, 20 (15bm. pod patronatem Jedynki ukaże się książka D.Michalskiego pt. „Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?”; w lutym pod patronatem Jedynki zostanie wydany audio book M.Gaszyńskiego pt. „Czas jak rzeka” )
2. g. 14.0- 16.00 – w „Muzyczna Jedynka.pl” – audycja Pawła Sztompke, udział: Małgorzata Niemen, Dariusz Michalski, Bernard Hanaoka , Rosław Szaybo i Michał Urbaniak.
3. g. 17.05-18.00 – „Recitale, koncerty” – koncertowe nagrania Cz.Niemena
4. g. 19.05-19.30 - specjalna audycja o komputerowej grafice Niemena
5. g. 20.09 – 21.00 – w „Wieczorze Bardów” - o wpływie Niemena na piosenki polskich bardów.
Domin189
2009-01-13 17:15:55
:shock:

Brzmi nad wyraz interesująco... Już cały tydzień informuję znajomych, którzy być może będą zainteresowani tymi audycjami i niestety, nie łatwo skupić mi się na łacinie czy gramatyce! Będzie jeszcze trudniej, gdyż najbardziej zaintrygowały mnie pozycje:

Ewa

2. g. 14.0- 16.00 – w „Muzyczna Jedynka.pl” – audycja Pawła Sztompke, udział: Małgorzata Niemen, Dariusz Michalski, Bernard Hanaoka , Rosław Szaybo i Michał Urbaniak.
3. g. 17.05-18.00 – „Recitale, koncerty” – koncertowe nagrania Cz.Niemena


...oby tylko "Recitale, koncerty" okazały się jakimiś mniej znanymi materiałami - martwi tylko godzina przeznaczona na tę audycję! :) Jestem pod ogrooomnym wrażeniem i już nie mogę się doczekać 17.01...

;)
cocomo
2009-01-13 21:53:08
Jeżeli ktoś planuje nagranie tych audycji to bardzo proszę o kontakt na PW.
Ewa
2009-01-14 17:38:57
Domin189
...oby tylko "Recitale, koncerty" okazały się jakimiś mniej znanymi materiałami ...

JedynkaRecitale, recitale
W programie: fragmenty koncertów z Jazz Jamboree 1971/ 72, fragmenty legendarnego koncertu z 1974 roku wydanego przez Polskie Radio na płycie „41 potencjometrów Pana Jana” oraz nagrania z albumu Artur Dutkiewicz Trio - „Niemen Improwizacje".
Pat
2009-01-17 08:09:29
Od rana w "Jedynce"piosenki i wspomnienia o Czesławie Niemenie.Oby więcej takich dni w PR.
Domin189
2009-01-17 13:28:53
Jest jakaś możliwość dodzwonienia się do radia?
Markovitz
2009-01-17 13:37:46
Raczej - nie.

Słucham właśnie wypowiedzi Bernarda Forda-Hanaoki oraz samego Czesława Niemena (z archiwalnych taśm) o muzyce teatralnej. Zastanawiająca jest wypowiedź redaktora Sztompke, o tym że dziś taka muzyka na antenie radiowej nie mogłaby zaistnieć bez szczególnej okazji...

..a co to za mix - Warszawianka i Mazurek Dąbrowskiego :?:
Domin189
2009-01-17 13:44:31
Ten miks mnie także zszokował. Nie spodziewałem się, że cokolwiek mnie zaskoczy. Ten fragment do sztuki "Cyd" był mi także nieznany...!

Trzy uwagi, jak do tej pory:
- I search for love nie jest M. Pawlikowską-Jasnorzewską w j. angielskim - tekst ma się nijak do polskiego oryginału, wspólna jest tylko muzyka;
- z Mourner's Rhapsody wolałbym Lilacs & champagne! :D
- wspaniały pomysł z Twarzą do Słońca w tle! ...tylko dlaczego tak krótko? ;)
Markovitz
2009-01-17 13:59:43
Roslaw Szaybo opowiada bardzo zajmująco. Szkoda, że P.Sztomke przerwał ...

Domin189 "I search for love" nie jest M. Pawlikowską-Jasnorzewską w j. angielskim - tekst ma się nijak do polskiego oryginału, wspólna jest tylko muzyka.

Bardzo celna uwaga - Dominie.

PS Widzę ruch - było nas już 13-tu ... Tyle samo pewnie słucha Jedynki:)
Domin189
2009-01-17 14:15:56
...gdybym ja prowadził audycję, nie korzystałbym z BOX'owych edycji płyt - ten dźwięk "Mów do mnie jeszcze" jest fatalny! A piosenka sama w sobie taka piękna..

Dosłownie przed "Papugami" siadło nadawanie przez internet... Na szczęście po około dwóch minutach zostało wznowione.
Ewa
2009-01-17 14:35:36
Domin189
Dosłownie przed "Papugami" siadło nadawanie przez internet... Na szczęście po około dwóch minutach zostało wznowione.

U mnie było to samo.
Domin189
2009-01-17 14:41:13
Ewa
U mnie było to samo.

Ogromna szkoda, bo słabo znam papugi w tym wykonaniu i ucieszyłem się, jak zostały zapowiedziane. Interesująca zdaje się kwestia archiwalnego nagrania z Urbaniakiem. Wiadomo, co to za skarb, czy nie?

Podczas nagrywania całej audycji, jeden jedyny raz wyskoczył mi error - tj. windowsowski dźwięk ogłaszający "błąd"... Szkoda, że akurat podczas rozmowy, bo taka usterka już dyskwalifikuje ten materiał do opublikowania, a chciałem zuploadować cały Dzień z Niemenem dla wszystkich tych, którzy nie mogli go słuchać.

Zabrakło Małgorzaty Niemen w studiu... Osobiście żałuję, ale rozumiem.

O, i podczas "Dziwnego świata..." znowu siadło nadawania.
Markovitz
2009-01-17 15:10:57
Właśnie wspomina Paweł Brodowski - wziął urlop dziekański, aby grać w Akwarelach...

Jest i żart częstochowski :)

DominInteresująca zdaje się kwestia archiwalnego nagrania z Urbaniakiem.
Wiadomo, co to za skarb, czy nie?

Wiadomo - maxisingiel : Pod papugami / High horse.

Niestety obydwa nagrania dotąd w Polsce nie zostały wydane...

Być może celowo przerwano transmisję w necie :wink:
Domin189
2009-01-17 15:40:36
Marku, chyba inaczej to wszystko zrozumieliśmy - wydawało mi się, że panowie w studiu mówili o tych dwóch utworach i... trzecim, niepublikowanym dotąd skarbie! O tym singlu oczywiście wiem, nawet pamiętam, że był na allegro - nie jestem pewien, ale chyba poszedł za ponad tysiąc złotych...

Wieczorem zedytuję audycję (bo mam w kilku częściach, chcę połączyć i wyciąć utwory nic nie wnoszące...), a tymczasem mogę tylko polecić... mały wycinek, do tematu omawianego na samym początku tego posta :)

Do ściągnięcia tutaj
Ewa
2009-01-17 15:43:30
Domin189Marku, chyba inaczej to wszystko zrozumieliśmy - wydawało mi się, że panowie w studiu mówili o tych dwóch utworach i... trzecim, niepublikowanym dotąd skarbie!

Wszystko się zgadza, Dominie. Ten trzeci utwór jest w archiwum M.Urbaniaka, który mówił, że musi się w sprawie jego wydania porozumieć z rodziną Czesława. Czyli, pewnie nigdy tego nie usłyszymy..
Markovitz
2009-01-17 15:46:41
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-01-17 15:46:41 przez Markovitz
Domin...wydawało mi się, że panowie w studiu mówili o tych dwóch utworach i... trzecim, niepublikowanym dotąd skarbie

A- nie dosłyszałem :)
Skoro mowa o tym nagraniu, to przypomina mi się letni wieczór w studenckim radio Centrum i kolega Grzegorz (dziś znany reportażysta Magazynu Reporterów), który był wtedy po stażu w radiowej Trójce i opowiadał o tym, jak przegrywał utwory z super-rzadkiego maxi singla Urbaniak-Niemen na taśmę do audycji Piotra Kaczkowskiego.
I mówi do mnie Grzesiek :
- Szkoda, że ty nie możesz posłuchać tych nagrań, bo naprawdę były świetne...

Wtedy ja wyciągam z szafki kasetkę* i mówię :

- Grzesiu, tu mam te dwa nagrania i trzecie-instrumentalne, które nie weszło na płytę..

A Grzesiek ... :shock: .. w te pędy mnie za rękaw i zaciągnął do studia i popłynęła w radiowęźle studenckim muzyka z nowojorskiego studia domowego Michała Urbaniaka... 8)

* Oczywiście tasiemka jest już zużyta maksymalnie...
Ewa
2009-01-17 15:49:36
No to może podasz chociaż tytuł tego nagrania? :)
Markovitz
2009-01-17 16:00:44
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2009-01-17 16:00:44 przez Markovitz
- Nie pamiętam tytułu, ale być może dałoby się go ustalić docierając w dokumentacji w Polskim Radio. Bo trzeba Wam wiedzieć, że dwie piosenki z maxi singla nagranego z Urbaniakiem i trzeci utwór z mocnym beatowym rytmem, a także krótki fragment "From Cain on" (Niemen z Robotestrą) miały swoją premierę na antenie Polskiego Radia w 1986 roku...

Więcej szczegółów nie podam.

Dziś rządzi Jedynka*

*A przed północą w programie drugim Polskiego Radia=> Kleszczowisko

* Rosław Szaybo dwa dni temu był gościem RDC
Domin189
2009-01-17 16:02:05
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-01-17 16:02:05 przez Domin189
POST DO KASACJI
Markovitz
2009-01-17 16:10:49
Edytowany 2 raz(y), ostatnio 2009-01-17 16:10:49 przez Markovitz
Rozbawił mnie red.Krajewski mówiacy o nagraniach, których "jeszcze Państwo nie słyszeli" :D

- A co to ? :o

- Zupełnie nie rozumiem po co red. Marek Gaszyński proponuje w audycji o koncertowych rarytasach - studyjny RAPSOD :?:

Panie Redaktorze - tu czekamy na RARYTASY !

Dla niektórych słuchaczy- to jest niepowtarzalna okazja usłyszenia rzadkich nagrań...
Domin189
2009-01-17 16:11:36
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2009-01-17 16:11:36 przez Domin189
:|

Rapsod się skończy ok 17:25 - potem pewnie około pięciu minut ględzenia. Zostanie pół godziny na... trzy materiały?! Miało być JJ'72, miały być Potencjometry - jeżeli każdy fragment będzie trwał po 10 minut, to sobie za wiele nie posłuchamy. Ta audycja jak na razie mnie najbardziej rozczarowała - może dlatego, że pokładałem w niej największe nadzieje?

:evil:
cocomo
2009-01-17 16:14:16
Z tego co mówił M.Gaszyński wynika, że w lutym ukaże się pierwszy poświęcony :N: -owi audiobook oparty na książce "Czas jak rzeka".
Markovitz
2009-01-17 16:39:41
Albo redaktor Krajewski ma problemy z czytaniem słowa pisanego : przedstawiając nagrania z JJ' 75 mówi o JJ '72, albo dostał taki opis...
I nie "Moja piosenka" tylko "Moja piosnka (II)"- oj Norwida się nie czytało w szkole..
cocomo
2009-01-17 16:42:18
Już się (albo ktoś jego) poprawił.
Ewa
2009-01-17 16:43:56
Za dużo tych raytasów nie nadali. :(

Na szczęście płyty z JJ już za miesiąc. :)
cocomo
2009-01-17 16:57:56
Ale to, że je nadali świadczy chyba o tym, że sprawa jest przesądzona i płyty się w końcu ukażą, co mnie bardzo cieszy.
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-01-17 17:10:59
Zgoda na rarytasy bedzie pod koniec swiata i jeszcze dzien pozniej.Kto sie nie chce narazic to ich nie nadaje . Ale bylo kilka na szczescie .
Dla mnie jednym z tych rarytasow byl glos Czeska w wywiadach kilku jak do tej chwili. Wreszcie uslyszalem prawdziwy cieply i rzeczywisty glos niewyczszczony sterylnie jak na ostatnim podwojnym albumie /drugiej cd wciaz nie odsluchalem/.
Sterylna czystosc mozna darowac nawet plci przeciwnej , ale tylko wtedy kiedy jest siostra szpitalna .
Blagam o prawdziwy remastering bez nadmiaru inzynierii . Edzie ratuj Czeslawa ! :)
Piotr Starzyński
2009-01-17 18:15:12
Markovitz napisał:
* A przed północą w programie drugim Polskiego Radia=> Kleszczowisko

Dzięki, Markovitzu za tę informację ( a chciałeś być mniej aktywny! :wink: )
Markovitz
2009-01-17 18:32:43
Piotrze - chciałem i będę - już od 2 II .

Z rozdziawioną buzią słuchałem audycji o grafice komputerowej i przyznam, że mnie.. wciągnęła 8)

Szczególne uznanie należy się autorce audycji red. Dorocie Truszczak nie tylko za ciekawe rozmowy z prof.Markiem Hołyńskim i redaktorem TS Kłosińskim, ale i za niezłe opracowanie muzyczne audycji.
Kolega - poeta, który również współpracował z TySolem zdał mi relację z prac kapituły nagrody, w której uczestniczył :N:
To wciąż słabo znane pola aktywności naszego Artysty.
Ewa
2009-01-17 20:04:27
Wprawdzie audycji o bardach słuchałam tylko jednym uchem, ale wychwyciłam końcówkę, kiedy była mowa o warunkach głosowych Niemena, o jego 5 (sic!) oktawach i o technikach śpiewania, jakich użył w "Kamyku".
Domin189
2009-01-17 20:10:02
Audycja red. Sztompke znajduje się w trzech częściach - niestety na takim a nie innym serwerze, gdyż plik pierwszy był za duży, aby umieścić go na znanym i lubianym speedyshare. Mimo wszystko, zachęcam: część pierwsza (ok. 50 minut), część druga (ok. 25 min), część trzecia (ok. 25 min).

W razie pytań "jak pobierać" proszę pisać PW, lub poszukać na googlach ;-)

Żeby była jasność; audycja z "rarytasami koncertowymi" została przeze mnie źle zgrana, a w reportażu na temat grafik Niemena brakuje interesującego wstępu. Jeżeli nie będzie chętnych do podzielenia się swoimi, pełnymi materiałami, wrzucę moje.

Czy ktoś słuchał audycji o Bardach? Ja niestety załapałem się na końcówkę...
Maciek
2009-01-18 08:37:34
Jeżeli dobrze zrozumiałem to w najbliższym tygodniu Muzykomanię ( Jedynka PR, od godz. 14.00 do 17.00 ) poprowadzą Zbigniew Krajewski i Małgorzata Niemen.
http://www.polskieradio.pl/jedynka/muzyczna/
Domin189
2009-01-18 11:40:04
Uzupełnienie do wcześniej podanych linków... a raczej "wyodrębnienie" co ciekawszych, dwóch fragmentów ;)
...nigdzie indziej, tylko TUTAJ
Ewa
2009-01-18 11:45:29
Dzięki, Domin. :D
Stach
2009-01-18 11:48:48
Dobra robota D. 189 :)
Domin189
2009-01-18 12:30:30
Chciałem podzielić się z Wami refleksjami dot. wczorajszych audycji - red. Sztompke, Krajewskiego i Kleszcza.

Dwugodzinny blok Muzykomanii wypadł całkiem ciekawie ze względu na gości, którzy zostali zaproszeni do studia. Siejące postrach u Spadkobierczyń "rarytasy" wcale nie zaszkodziły Niemenowi - wręcz przeciwnie, przyciągnęły do odbiorników fanów, którzy lepiej niż przeciętny słuchacz znają dyskografię Czesława. Cóż mogliśmy usłyszeć? Fragment muzyki do sztuki "Cyd", ciekawe i nieznane połączenie Warszawianki z Mazurkiem no właśnie, chyba nie do końca Dąbrowskiego, prawda? ;)
Prowadzący ostatecznie wpadli na ciekawy pomysł z użyciem muzyki z "Idee Fixe" jako tła do rozmów w studiu. Owszem, nie było to długi fragment, ale sam fakt jest godny pochwały.

Panowie Krajewski z Gaszyńskim skrócili nasze nadzieje na koncertowe rarytasy do 30 minut. Mnie i kilku innych młodych słuchaczy rozczarował brak nagrań z Jazz Jamboree '72. Dobrze, że znamy już chociaż tytuły obu płyt - "Kattorna" i "Pamflet na ludzkość" - zwłaszcza ten drugi uważam za szczególnie trafiony, w stylistyce poezji Norwida :D Ucieszył mnie pełny wstęp do Potencjometrów, którego nigdy wcześniej nie słyszałem - i to jest jedyna wada, jaką temu wydawnictwu mogę przypisać. Zaczęła mnie jednak niepokoić jakość nagrań z JJ'75 - mam wrażenie, że jest nieco gorsza od tej, która była mi znana... - szkoda też, że zamiast "Mojej piosnki [II]" nie odtworzono "Larwy", która z tego koncertu podoba mi się bardziej niż albumowa.

Na osobne wyróżnienie zasługuje audycja Doroty Truszczak. Świetne opracowanie muzyczne, ciekawe rozmowy i sam temat - do tej pory szerzej nieznany. Tak miło słuchało się opowieści o grafikach Niemena, że sam zechciałem je zobaczyć - a znam ich niewiele... Stąd wzrosło moje zainteresowanie planowanym wydaniem tomu poezji Czesława Niemena, zdobionego jego własnymi grafikami.

Ciekawą audycję zaserwował nam pan Kleszcz - miło było słyszeć prawdziwy głos Niemena, niezdeformowany w żaden sposób. Też pojawiły się niepublikowane wcześniej nagrania, które tylko zaostrzają nasz apetyt. Niech każdy posiada te swoje bootlegi - jak będzie miał okazję kupienia w sklepie oryginalnej, dobrze wydanej płyty, to na pewno ją kupi, choćby znał ten materiał co do dźwięku na pamięć.

:idea:

Pozostaje skierować błagalną prośbę do pani Małgorzaty Niemen - przy następnym wydawnictwie, proszę spróbować zaufać nam, miłośnikom muzyki Pani męża; nie jedna osoba wsparłaby Panią swoją wiedzą a także nagraniami czy informacjami o nich. Mamy przecież ten sam cel - popularyzację i "uwolnienie" nieznanych dokonań muzycznych Czesława Niemena. Z tego miejsca chcę także podziękować za wszystko, co do tej pory się ukazało - te bardziej, jak i mniej udanie zrealizowane projekty. Wspólnymi działaniami będziemy w stanie dokonać znacznie więcej, niż utrzymując dystans, a nawet w niektórych przypadkach wrogość. :D
Maciek
2009-01-18 12:43:41
Domin189 Zaczęła mnie jednak niepokoić jakość nagrań z JJ'75

Mnie również ! Ktoś chyba źle wykonał swoją robotę, tylko kto ? :)
Domin189
Mamy przecież ten sam cel - popularyzację i "uwolnienie" nieznanych dokonań muzycznych Czesława Niemena. [/b]

I tego właśnie nie jestem pewien ! :(
Ewa
2009-01-20 16:22:02
Na stronie Jedynki są do ściągnięcia fragmenty audycji Dariusza Michalskiego i Doroty Truszczak.

A tu można posłuchać audycji :arrow: Wieczór Bardów.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony