Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Fenomeny Kultury Polskiej 2020-11-30 Domin189 1 2931
Domin189
2020-11-30 13:23:39
Edytowany 3 raz(y), ostatnio 2020-11-30 13:23:39 przez Domin189
Witold Mrozek na stronie Gazety WyborczejRobił plakaty o gejach gwałcących dzieci i plakat wyborczy Andrzeja Dudy. Teraz Wojciech Korkuć - jeden z największych beneficjentów "dobrej zmiany" wśród artystów - zareklamował Marsz Niepodległości. To kolejny dowód przenikania się partii rządzącej i radykalnej prawicy..."
(źródło: wyborcza.pl)

Wspomniany we wstępie grafik stoi za projektem "Fenomeny Kultury Polskiej", którego jedną z części składowych jest osoba Czesława Niemena. Projekt obejmuje wykonanie kilkunastu animowanych i udźwiękowionych portretów, przy których znajduje się krótka notka biograficzna. Kolorowe oblicze Czesława Niemena ilustruje muzyka wyraźnie inspirowana utworem "Jednego serca" (autor - Konrad Kucz):
plakat_WK_CN.jpgplakat_WK_CN.jpg

FKP_dofinansowanie.jpgFKP_dofinansowanie.jpg

Na stronie internetowej FKP znajduje się wzmianka o dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury:
podstrona_CN.jpgpodstrona_CN.jpg

- z dostępnych w Internecie informacji wynika, iż jest to inicjatywa pana Jacka Korkucia, brata pana Wojciecha, który na realizację projektu otrzymał 73.000zł ze skarbu państwa (pełna lista beneficjentów tutaj; por. poz. 775). W praktyce oznacza to, że jeden brat wystawia drugiemu fakturę, którą ten opłaca ze środków pozyskanych z Ministerstwa Kultury. Według opisu projektu w analogiczny sposób przedstawionych zostanie łącznie 20 sylwetek przedstawicieli polskiej kultury. Pod tym adresem znaleźć można wywiad z panem Wojciechem Korkuciem na temat Fenomenów Kultury Polskiej.

Z kronikarskiego obowiązku wklejam treść notki biograficznej Czesława Niemena ze strony fenomenykp.pl:
Enigmatyczny awangardzista

Urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka (obecna Białoruś). Muzyk, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i tekściarz, stworzył wiele hitów bez których trudno wyobrazić sobie polską muzykę popularną. Czesław Wydrzycki - bo tak nazywał się muzyk - przydomek "Niemen" przybrał na potrzeby działalności artystycznej (w latach 70. oficjalnie zmienił nazwisko).

Początki kariery muzyka przypadają na lata 60. i działalność z big-bitowymi zespołami Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni, z którymi wokalista tworzył nieskomplikowane, wpadające w ucho piosenki. W 1966 r. związał się z grupą Akwarele i nagrał swój największy przebój - "Dziwny jest ten świat". Kompozycja stałą się jednym z największych polskich przebojów, towarzysząc Polakom podczas przełomowych wydarzeń historycznych takich jak strajki studenckie w 1968 r.). Z biegiem lat twórczość Niemena stawała się coraz bardziej ambitna. Pod koniec dekady z nowym składem wydał album "Niemen Enigmatic", będący połączeniem rocka progresywnego, jazzu i awangardy. Twórca w warstwie tekstowej zaczął sięgać do polskiej poezji (na wyróżnienie zasługuje kompozycja do dzieła Cypriana Kamila Norwida "Bema pamięci żałobny rapsod").

Od lat '70. tworzył grupy Niemen i Niemen Aerolit. W dalsym ciągu kontynuował swoje oryginalne poszukiwania muzyczne. Na rodzimym gruncie był jednym z bardziej znczących propagatorów wykorzystywania elektronicznego instrumentarium. Nagrany przez niego w 1975 r. album "Katharsis" niemalże w całości wykorzystywał mało dostępne wówczas w Polsce syntezatory.

Od lat osiemdziesiątych Niemen skupia się na koncertowaniu, chociaż w dalszym ciągu tworzy nowe kompozycje. W 1989 wydaje solowy album "Terra Deflorata" - z eksperymentalną muzyką do własnych tekstów. W coraz większym stopniu interesuje się również malarstwem i grafiką komputerową. Ostatnia płyta artysty zawierająca premierowy materiał to "spodchmurykapelusza" z 2001 r.

Artysta zmarł po długiej chorobie nowotworowej 17 stycznia 2004 r. Spoczywa na warszawskich Powązkach.
Domin189
2020-11-30 13:45:16
Bracia Korkuć nigdzie nie wspominają, że plakaty-portrety powstały na podstawie zdjęć - w przypadku Niemena mowa o fotografiach Tadeusza Rolkego, który swoim obiektywem "ustrzelił" artystę podczas jego pobytu w Hamburgu, w połowie lat '70:
plakaty_warszawa.jpgplakaty_warszawa.jpg

Kilka dni temu okazało się, że grafiki zamieszczone na stronie internetowej FKP istnieją także w formie fizycznej i "zdobią" ulice stolicy:
zdjecie_TR_CN.jpgzdjecie_TR_CN.jpg
(autor fotografii: Adam Kosiorek)

Trudno mi rozpatrywać sztukę w oderwaniu od osobowości twórcy, jego poglądów i poczynań. Nie chciałbym, aby którakolwiek strona sceny politycznej instrumentalnie wykorzystywała Niemena w myśl swojego programu. Niedawno byłem świadkiem gorącej dyskusji i oburzenia pewnej części fanów artysty w związku z kolorowymi plakatami z jego obliczem, autorstwa Danuty Luśtyk i Waldemara Świerzego - fala niecenzuralnych komentarzy wprawiła mnie w osłupienie. Na nic zdały się tłumaczenia, że te dzieła pochodzą z lat '70... Osadzenie Niemena zarówno w jednym (homofobicznym), jak i drugim (pro-LGBT) kontekście uważam za nadużycie.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony