Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

"Genius Loci"- Czesław Niemen 2017-03-07 - 2019-02-11 Ewa 4 4503
Ewa
2017-03-07 15:46:44
Dziennikarka telewizyjna i scenarzystka filmowa, Vera Savina, zainicjowała nowy projekt wydawniczy "Genius Loci" (łac. duch opiekuńczy danego miejsca). Jego pierwsza edycja poświęcona została Niemenowi. Prezentacja projektu odbyła się w Mińsku 02.03.17.
Z tej okazji zostanie wydany okolicznościowy album poświęcony Niemenowi. Z tego, co przeczytałam, zostanie wydany w 4 językach, także po polsku. O ile dobrze zrozumiałam, dochód ze sprzedaży albumu będzie przeznaczony na rzecz muzeum w Wasiliszkach.
Może komuś będzie się chciało dokładnie przetłumaczyć tekst białoruski, żebyśmy poznali więcej szczegółów.

http://novychas.by/kultura/genius-loci- ... staryh-vas
Domin189
2019-01-28 14:30:55
Wygląda na to, że ostatecznie album ukaże się w 2019r:

album_gl_niemen.jpgalbum_gl_niemen.jpg


Nie wiem, co z treścią, ale szata graficzna uległa zmianie - w mojej opinii, na lepsze. Na ponad stu trzydziestu stronach opisane są związki Czesława Niemena ze Starymi Wasiliszkami i Białorusią, skategoryzowane według rozdziałów (z podtytułami, opartymi głównie o słowa bohatera lub nawiązujące do niego):

Stare Wasiliszki - "jedno z najpiękniejszych wspomnień mojego życia."
Dzieciństwo - "Dzieciństwo wspominam z nostalgią. To był raj na ziemi."
Kościół - "Moi rodzice i siostra śpiewali w chórze kościelnym. Ja również, od dziewiątego roku życia..."
Uznanie - "Nie lubię jednokolorowej muzyki. Nasze inspiracje powinny odzwierciedlać dzień powszedni."
Muzeum - Jest taki dom, daleko. Za nim pole i las, a za lasem rosną kwiaty, których nigdzie indziej nie widzę...
Organy - do starych Wasiliszek powróciła muzyka.

- wybaczcie, jeżeli coś niedokładnie przetłumaczyłem. Cyrylica to dla mnie czarna magia ;-)

Album prezentuje się bardzo estetycznie, zawiera sporo archiwalnych fotografii. Autorzy konsekwentnie realizują cel, jakim jest uwypuklenie pochodzenia Czesława Niemena i międzykulturowych relacji. Interesująca inicjatywa, pozwalająca spojrzeć na :N: z konkretnego, niecodziennego punktu widzenia.

okladka_gl_niemen.jpgokladka_gl_niemen.jpg
Tadeusz
2019-01-28 17:14:48
Ewa pisze:

Może komuś będzie się chciało dokładnie przetłumaczyć tekst białoruski, żebyśmy poznali więcej szczegółów


Proszę, kawałek przetłumaczyłem (jak umiałem, tak porzetłumaczyłem, zawodowcem nie jestem). CDN

«Genius Loci»: Czesław Niemen – geniusz ze Starych Wasiliszek

Dziennikarka telewizyjna i scenarzystka filmu „Dziwny jest ten Świat, Vera Savina zainicjowała nowy projekt wydawniczy «Genius Loci«( "geniusz miejsca").

Jego pierwsza edycja poświęcona jest także naszemu słynnemu rodakowi, pochodzącemu z regionu Grodno, wybitnemu piosenkarzowi Czesławowi Niemenowi. Prezentacja projektu nastąpi drugiego marca w galerii „Dom malarstwa”.

Vera Savina przedstawiła „Współczesności” (albo „Nowym Czasom” – jak przetłumaczyć, nie wiedziałem) koncepcję tego projektu. „Teraz, mimo wszelkich przeszkód, widzimy konsekwentny powrót do nazwisk naszych słynnych rodaków. To daje się odczuć będąc w małych miasteczkach i wioskach, skąd ci sławni rodacy rozeszli się po świecie.

To samo można powiedzieć o Czesławie Niemnie, który mieszkał na Białorusi przez 19 lat. W tym czasie kształtował się jego talent i jego osobowość. Dlatego często wracał on później do swoich rodzinnych stron, kiedy grał koncerty w ZSRR, ale wracał też do rodzinnych stron w swojej twórczości.
Film ‘Dziwny jest ten Świat” odbił się szerokim echem, zaczęto myśleć i mówić o stworzeniu muzeum w Starych w Wsiliszkach poświeconym Czesławowi Niemenowi.
Koła zwolenników twórczości Niemena stworzyły komitet, który doprowadził do powstania muzeum, które odwiedza rocznie około trzech tysięcy turystów z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji.
Popularność muzeum podsunęła nam myśl, aby wydać serię broszur pod hasłem „Prawdziwa historia emigracji”
Wydaje się, że seria publikacji „Genius Loci” odpowiada na pytanie. - geniusz czy dusza miejsca chroni swoich obywateli ?
Ewa
2019-02-01 15:15:03
Prezentacja książki-albumu „CZESŁAW NIEMEN” odbędzie się 7 lutego 2019 o godzinie 17:30 na polskim stoisku w hali wystawowej BelExpo (Mińsk, Pobieditielej, 14) w ramach XXVI Międzynarodowych Targów Książki w Mińsku.

http://www.pl.instpol.by/events/music/p ... -TKCKYqTBs
Ewa
2019-02-11 21:53:33
Tu można obejrzeć cały album:

https://issuu.com/rakovich/docs/01_ches ... SqDHkfmZpA
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony