Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Gimnazium im. Czesława Niemena w Warszawie - ul. Zwycięzców 2009-03-15 - 2009-06-19 Ewa 21 9364
Ewa
2009-03-15 13:42:51
Prawdopdobnie już w maju imię Niemena otrzyma warszawskie gimnzjum:
http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1590866,0, ... omosc.html
ratajczak bogdan
2009-05-21 20:58:52
Już niedługo kolejnej szkole patronować będzie Czesław Niemen - będzie to Gimnazium nr 25 przy ul. Zwycięstwa na Saskiej Kępie.

http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1590866,0, ... omosc.html

http://wiadomosci.onet.pl/2682,1934327, ... kalne.html


(*)
ratajczak bogdan
2009-05-25 10:27:01
Warto zobaczyć z jakom zaangażowaniem uczniowie gimnazjum nr 25 starali się o ten wybór.
Klip budzi nadzieję, że młodzi o Niemenie będą pamiętali i to jest budujące.

http://www.mmwarszawa.pl/2638/2008/11/2 ... egory=news

Info z 19 marca 2009 r:
Za to już na dzisiejszej sesji stołeczni radni nadadzą Gimnazjum nr 25 przy ul. Zwycięzców 44 imię artysty. Postarali się o to uczniowie z obecnej klasy IIIa. Czesław Niemen wygrał m.in. z takimi sławami jak William Szekspir czy pisarz Joseph Conrad. - Na korytarzach szkoły od czasu do czasu słychać muzykę Niemena, w grudniu zorganizowaliśmy przedstawienie poświęcone artyście - chwali się Anna Tkaczyk, dyrektor szkoły. - Prowadzimy też konkursy z jego twórczości - dodaje.
Dziś [19.03.] szkołę odwiedzi Małgorzata Niemen - Propozycja nadania gimnazjum imienia Czesława była dla mnie bardzo miła - przyznaje. - Mam nadzieję, że tak silna osobowość i jej przesłanie poprowadzą uczniów w dobrym kierunku - dodaje.
Jeżeli radni zgodzą się na propozycję uczniów, w czerwcu szkoła zorganizuje z tej okazji imprezę. - Będą spektakl i konkursy poświęcone artyście, goście specjalni, a nawet kawiarenki Pod Papugami - zapowiada Anna Tkaczyk.


:arrow:
http://warszawa.naszemiasto.pl/wydarzenia/976032.html

(*)
ratajczak bogdan
2009-05-27 08:44:15
2 czerwca 2009r. o godz. 11:00 rozpocznie się długo oczekiwana uroczystość nadania Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 25 imienia Czesława Niemena(...)

Nadanie imienia gimnazjum jest pięknym świętem, które zaszczycą swoją obecnością wspaniali goście.
Wśród nich będą: pani Małgorzata Niemen-Wydrzycka, żona artysty i naszego patrona, córki Eleonora Niemen-Wydrzycka, Natalia Niemen-Otremba oraz siostra Jadwiga Bortkiewicz.

Będziemy mieli również okazję gościć znanego artystę Marka Bałatę, który swoim koncertem uświetni naszą uroczystość.

To tylko fragment informacji ze strony internetowej:
:arrow: http://www.zs84.pl/gim25/biezace/index.html

(*)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-05-28 13:33:55
Brawo , jestem za i nie przeciw . Ale Balata to troche za skomplikowany wykonawca jak na radosne konczenie roku szkolnego . :)
ratajczak bogdan
2009-06-02 16:52:30
Dzisiaj - 2 czerwca 2009 roku - w 30 rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego - Jana Pawła II do Ojczyzny*,
Gimnazium nr 25 przy ulicy Zwycięzców 44 w Warszawie przyjęło oficjalnie za swego patrona Czesława Niemena.


Oto krótka relacja z tej uroczystości nadana przez radiową Trójkę.
:arrow:
http://www.sendspace.pl/file/Qml0XtqC/
* taki zbieg okoliczności

(*)
Dasza
2009-06-03 09:35:18
Wielkie brawa dla uczniów gimnazjum nr 25 im.Czesława Niemena
za pomysł, determinację i zaangażowanie.
ratajczak bogdan
2009-06-03 10:54:11
DaszaWielkie brawa dla uczniów gimnazjum nr 25 im.Czesława Niemena


Daszo, przyłączając się do Twej radości i gratulacji, myślę, że te brawa należą się wszystkim, którzy przyczynili się do tego święta szkoły, ale przecież także święta wszystkich miłośników twórczości Czesława Niemena.
Młodzież Gimnazium nr 25 w Warszawie przyjmując za swego szkolnego (i chyba pozaszkolnego również) Patrona - Czesława Niemena, wykazała się rozeznaniem zarówno wagi Jego dzieła, zauważyła również nieprzeciętne walory postawy etyczno-moralnej Niemena, mogącego być dla niej wzorem postępowania w życiu, z którym dopiero co zaczyna się mierzyć.
Inicjatywa była więc ich i tego nikt im nie zabierze, ale przecież nadanie imienia szkole, to przedsięwzięcie dosyć skomplikowane również od strony organizacyjnej oraz prawnej i tu potrzebne było wsparcie wielu osób dorosłych.
Począwszy od zgody Rodziny, poprzez przychylność władz szkolnych i administracyjnych miasta Warszawy.
Wszystko pięknie się zazębiło i mamy kolejne miejsce upamiętniające Niemena.
Tylko przyklasnąć i przyłączyć się do wspólnej, spontanicznej radości.
Tak jej TUTAj ostatnio brakuje.
Myślę sobie, że to dobrze wróży na przyszłość, albowiem obok nas są młodzi ludzie, którzy podtrzymują ten dopalający się w wielu z nas ogień i dają przykład, iż trzeba wytrwałości, młodzieńczego optymizmu i jasnego patrzenia w przyszłość.

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-03 21:54:56
Zacytuję fragment ze strony internetowej.
Łzy wzruszenia i ogromna radość. Od wtorku uczniowie Gimnazjum nr 25 mają już oficjalnie nowego patrona. – Czesław patrzy na nas z góry, puka się w głowę i pyta: „Jak to? Ja na sztandarze?” - żartowała żona artysty.
Małgorzata Niemen-Wydrzycka była gościem honorowym uroczystości w stołecznym gimnazjum. Podkreślała, że to pierwsze w Warszawie tak zaszczytne uhonorowanie jej nieżyjącego męża.
– Cieszę się tym bardziej, że inicjatywa wyszła od uczniów. Czesław żył sztuką i był w tym krystalicznie uczciwy. Myślę, że kolejne pokolenie po prostu mu uwierzyło – mówiła drżącym głosem pani Małgorzata i dodała: – Staram się być twardzielką i powstrzymuję łzy, ale słów w takiej chwili naprawdę brakuje. Wszystkim bardzo dziękuję i życzę wam życzliwych ludzi na drodze.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Te i wiele innych ciekawych informacji można zobaczyć TUTAJ.
Była uroczyście i pięknie, a młodzież przeszła samą siebie.
Co za wspaniała oprawa scenograficzna i muzyczna, ile interesujących prac plastycznych - na pewno wartych prezentacji w wątku - "Portrety Niemena".

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Krótki film zamieszczony na stronie, uzmysławia jednoznacznie, jak ważną i wzniosłą chwilą były uroczystości związane z nadaniem imienia Czesława Niemena tej szkole.

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.


Wzruszeni uczniowie, grono pedagogiczne i zaproszeni oficjele, wzruszone - Małgorzata Niemen i Eleonora Niemen, nie mniej wzruszona - siostra Czesława - Jadwiga Bortkiewicz, która przybyła na uroczystość w towarzystwie męża.

(*)
Ewa
2009-06-04 07:51:07
Bogdanie, chyba trochę z rozpędu napisałeś o wzruszonej Eleonorze Niemen, bo jakoś nie widać jej ani na filmie, ani na zdjęciach. :wink:

Uczniom warszawskiego gimnazjum gratuluję wyboru patrona. :D
pkosela
2009-06-04 09:09:59
ratajczak bogdanJuż niedługo kolejnej szkole patronować będzie Czesław Niemen - będzie to Gimnazium nr 25 przy ul. Zwycięstwa na Saskiej Kępie.

Chciałbym sprostować. Jak mi się wydaje chodzi o ulicę Zwycięzców 44.
ratajczak bogdan
2009-06-04 09:32:50
EwaBogdanie, chyba trochę z rozpędu napisałeś o wzruszonej Eleonorze Niemen, bo jakoś nie widać jej ani na filmie, ani na zdjęciach.

Ewo, chyba jednak nie. :)
Zobacz, że miejsce obok Pani Małgorzaty jest wolne.
Eleonora z całą pewnością musiała tam być. Nie wyobrażam sobie, aby nie wspierała swej Mamy w tak ważnym dla nich dniu.
Widocznie musiała na momencik opuścić swe miejsce. Może potrzebowała dyskretnie otrzeć łzy wzruszenia?
Natomiast faktem jest, że zabrakło drugiej córki Czesława - Natalii, którą od udziału w tej podniosłej uroczystości - także rodzinnej - wstrzymały liczne obowiązki m.in. zawodowe.

pkoselaChciałbym sprostować. Jak mi się wydaje chodzi o ulicę Zwycięzców 44.

Ta uwaga jest jak najbardziej słuszna.
Od jakiegoś czasu, w swoich postach używam już poprawnej nazwy ulicy, albowiem pierwsza, na której bazowałem przy zakładaniu topiku, pochodziła z informacji internetowej, która były w tym punkcie błędna.
Ewo, ja nie mam możliwości zmiany tego błędnego zapisu w tytule, może mogłabyś to zmienić?

(*)
Dasza
2009-06-04 10:15:01
Piękna uroczystość nadania szkole im.Czesława Niemena już a nami.
Mam nadzieję, że pojawią się jeszcze jakieś migawki z części zarówno oficjalnej jak i nieoficjalnej .

Tymczasem chciałabym się cofnąć o pól roku, czyli do dnia 2 grudnia 2008. Wtedy to uczniowie klasy IIIa wraz ze swoją wychowawczynią przedstawili uczniom szkoły program artystyczny poświęcony Czesławowi Niemenowi, a niedługo potem także rodzicom.

Na stronie szkoły czytamy m.in.:

Przedstawienie powstało na podstawie scenariusza w całości napisanego przez uczennicę tej klasy – Zuzannę Barc. Uczniowie przybliżyli życie i twórczość artysty w tak ciekawy i wzruszający sposób, że nawet ci, którzy znają dobrze Czesława Niemena, patrzyli i słuchali z zapartym tchem.
Rafał Masny wcielił się bardzo przekonująco w rolę muzyka. Jego chód, głos, sposób podania tekstu wręcz kojarzył się z tak dobrze pamiętaną postacią.
……
Kiedy po wiadomości o śmierci muzyka usłyszeliśmy pieśń "Dobranoc" ( oczywiście w oryginalnym wykonaniu), a odgrywający postać Niemena Rafał zszedł powoli ze sceny, niektórym zakręciły się łzy w oczach. Młodzi aktorzy powiedzieli jeszcze na koniec: "Dziękujemy mu, że był. Dziękujemy ci, że byłeś" i usłyszeliśmy dźwięki "Bema pamięci rapsodu żałobnego".


Całość można przeczytać tutaj:
http://www.zs84.pl/gim25/wydarzenia/oNi ... index.html

Jest również do obejrzenia galeria zdjęć z tego przedstawienia:
http://www.zs84.pl/gim25/wydarzenia/oNi ... index.html
Gimnazjum nr 25-Przedstawienie pośw.C.Niemenowi.jpg Gimnazjum nr 25-Przedstawienie pośw.C.Niemenowi.jpg
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-04 22:10:26
Czytajac i ogladajac tak skrupulatne relacje z uroczystosci mam nieomal pewnosc graniczaca z niepewnoscia ze BogRat tez tam byl .
A brak jego na zdjeciach dowodzi ze wyszedl na chwilke aby otrzec lzy radosci , bo trudno uznac ze go tam nie bylo przez dluzszy czas. :o :)
PS Zastanawia mnie przy tej okazji umieszczenie info o Laweczce gdzies na Stronie , gdzie pies z kulawa noga tylko czasem zaglada . :?
ratajczak bogdan
2009-06-05 05:16:37
Romuald Juliusz WydrzyckiCzytajac i ogladajac tak skrupulatne relacje z uroczystosci mam nieomal pewnosc graniczaca z niepewnoscia ze BogRat tez tam byl .


Romualdzie patrz uważnie, a nuż gdzieś się ukrywam w tym tłumie zadowolonych i wzruszonych. :)
Ps. A "ławeczka" w Świebodzinie też mnie raduje. :)
Potrzeba i tego, i tego.

(*)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-06-07 14:53:55
Szukalem ale nie widzialem . Ale byla tam Nora bo na krzesle obok nie siedziala wcale w czasie uroczystosci . :)
ratajczak bogdan
2009-06-08 11:44:21
Personalia, personalia, ble, ble, ble...
Nadanie szkole, do której uczęszczają młodzi ludzie, imię Czesława Niemena ma wymiar daleko głębszy niż wydaje się to na pierwszy rzut oka.
Zauważyć i mocno podkreślić należy fakt, iż wiąże się to z poznaniem dorobkiu i postawy życiowej Patrona.
Przecież ci młodzi ludzie, siłą rzeczy, każdego roku będą obchodili "Dzień Patrona" lub w inny sposób przypominać sobie będą o Niemenie. To znajduje zwsze spory rezonans środowiskowy i powstaje spirala popularyzacji Niemena.
A oto wszak w tym wszystkim chodzi. O zaszczepienie w tych rzeszach młodych ludzi wartości i dorobku, z jakim warto iść przez życie.
To jest wartość sama w sobie.

(*)
pkosela
2009-06-09 17:03:56
ratajczak bogdanPersonalia, personalia, ble, ble, ble...

Uważam, że są ważne, ponieważ błąd rzeczowy w serwisie (mam na myśli forum), który jest w czołówce, kiedy wpisze się w wyszukiwarce pseudonim Patrona, wprowadza w błąd szukającego. A przecież już można podawać źródła internetowe nawet w pracach naukowych. To był główny powód, dla którego pozwoliłem sobie zwrócić na to uwagę. Jeżeli kogoś tym uraziłem - przepraszam.
ratajczak bogdanA oto wszak w tym wszystkim chodzi. O zaszczepienie w tych rzeszach młodych ludzi wartości i dorobku, z jakim warto iść przez życie.
To jest wartość sama w sobie.

Tak. Tak. Tak.
Szczepienie odbywa się również poprzez forum, więc, jako że merytorycznie mam niewiele do powiedzenia, postanowiłem dorzucić swój kamyczek i pomóc w dbałości o szczegóły tu zamieszczane. W końcu kto, jak nie Niemen drobiazgowo pieścił Swoje Dzieło, abyśmy mogli cieszyć się jak najdoskonalszą jego postacią...
ratajczak bogdan
2009-06-14 21:06:46
pkoselapostanowiłem dorzucić swój kamyczek i pomóc w dbałości o szczegóły tu zamieszczane.


Ależ "pkosela" nie w tym problem i nie mam do Ciebie żadnych pretesji. :)
Chodzi właśnie o wiarygodność informacji na forum, a także o szczegóły, których gdzie indziej trudno szukać.
Takich choćby jak napis widniejący na sztandarze Gimnazjum: "Lecz ludzi dobrej woli jest więcej"
Kto o tym napisał?
Nikt!
Ważne były drobne złośliwostki i detale niewiele mające wspólnego z tą ideą Niemena.

(*)
pkosela
2009-06-17 12:30:10
Uffff... :)
Cięszę się, że chodzi nam o to samo.
ratajczak bogdan
2009-06-17 19:01:13
Mam nadzieję, że nie tylko nam. :)

(*)
ratajczak bogdan
2009-06-19 13:24:32
Czy nie szkoda, że organizatorzy uroczystości odsłonięcia "ławeczki" Niemena w Świebodzinie nie pomyśleli o zaproszeniu reprezentantów Gimnazjum im. Czesława Niemena na tę uroczystość?
Młodzi ludzie, będący już na wakacjach, mogliby odbyć ciekawą wycieczkę w nagrodę za świetny pomysł i wyniki w nauce.
Zamiast do zoo, czy innego Berlina.
Taka konsolidacja pokoleniowa - młodzieży z fanami, włodarzami i mieszkańcami miasta bliskiego ich Patronowi.

(*)
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony