Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

JAZZ FORUM NR 1-2 2009 2009-01-22 - 2009-01-31 Ewa 11 5825
Ewa
2009-01-22 16:37:45
W najnowszym Jazz Forum kilka stron jest poświęconych Niemenowi: teksty Stanisława Cejrowskiego i Krystyny Tarasiewicz, ankieta Marka Gaszyńskiego "Niemen najbardziej lubiany" i recenzje dwóch ostatnich składanek Niemena autorstwa Romana Radoszewskiego ("Spiżowy krzyk") i Marka Zawadki ("Czesław Niemen o sobie").
Ewa
2009-01-22 18:22:17
W swojej ankiecie Marek Gaszyński zadał pytanie "Które piosenki Niemena lubisz najbardziej?", można było głosować tylko na 3 tytuły, a odpowiadało 169 znanych osób. Oczywiście, było do przewidzenia, że ludzie najbardziej znają utwory z lat 60-tych, więc w kółko powtarzało się kilka tych samych tytułów.
Jeśli chodzi o późniejszą twórczość Niemena, to jedynie 3 osoby wśród najbardziej lubianych utworów Niemena wymieniły "Com uczynił"( M.Bałata, P.Brodowski, K. Herdzin), Piotr Kaczkowski wybrał "Baby M.", Piotr Metz "Lilacs and Champagne", a Krystyna Prońko "Italiam, Italiam"…
Poza tym 6 osób wybrało „Jodełki, sosenki”, 5 osób "Dobranoc", po dwa głosy padły na "Pielgrzyma" ,„Ptaszka” i „Nim przyjdzie wiosna”, po jednym głosie oddano na utwory: „Sprzedaj mnie wiatrowi”, „Nie jesteś moja”,„ Lipowa łyżka”, „Pożeganie harnasia”, Larwa”, „Cztery strony świata”, ”Spodchmurykapelusza”, "Jagody szaleju".

Ciekawa jestem, jak zagłosowaliby userzy naszego forum. Jestem przekonana, że wybraliby inaczej, niż niemenolog nr 1, który wytypował tę oto zwycięską trójkę:
1.Dziwny jest ten świat
2.Sen o Warszawie
3.Pod papugami
Ewa
2009-01-23 12:38:13
Jak już pisałam, w najnowszym numerze Jazz Forum znajdują się dwie recenzje autorstwa Romana Radoszewskiego i Marka Zawadki. Recenzje skrajnie różne.

Składanka „Spiżowy krzyk” została oceniona przez Romana zadziwiająco wysoko (aż cztery i pół gwiazdki :!: ). Roman pisze dużo i kwieciście, żeby w końcu dojść do zaskakującej dla mnie konkluzji, że nowi słuchacze powinni najpierw zapoznać się z propozycjami polecanymi przez panią Niemen, a dopiero osłuchawszy się z nimi będą mogli poznać takie rzeczy, jak „Lament”, „Kattorna” czy „Sen końca i początku”. Czyli, że są to nagrania niejako dla wtajemniczonych. Nie zgadzam się z tym, bo sama poznawałam Niemena słuchając np. na przemian nagrań Niemena z Akwarelami i z Grupą Niemen. I choć bardzo podobały mi się te pierwsze, to te drugie zawsze robiły na mnie większe wrażenie.
Poza tym, przy całym szacunku dla pani Niemen, nie wydaje mi się, że jest ona najlepszą przewodniczką po twórczości męża, skoro, jak sama przyznała w radiu, potrzebowała niemalże pół wieku, żeby dorosnąć do "Marionetek". A przecież są one o wiele łatwiejsze w odbiorze, niż np. wspomniana przez Romana "Kattorna".
Skoro mowa o "Kattornie", to z tym utworem akurat słuchacze będą mieli okazję zapoznać się już niedługo, tylko co z całą resztą niemenowych perełek? Jeśli teraz się ich nie wyda to kiedy i czy będzie jeszcze dla kogo :?:
Roman twierdzi, że na licznych spotkaniach z panią Małgorzatą w empikach to młodzi ludzie zwracali uwagę na utwory z tej składanki i zachwycali się ich urodą. Akurat w gdańskim empiku nie było żadnej młodej osoby, ale słyszałam o jednym zachwyconym młodym fanie w Poznaniu. Tyle, że on marzy o wydaniu „Lamentu” i innych nieznanych uworów, bo to wszystko, co było wydane, zdążył już poznać...
Roman dziwi się „samozwańczym niemenologom” :o , którzy domagają się jak najszybszej edycji rarytasów. Ja dziwię się takiemu określeniu- czy to może znaczy, że jedni niemenolodzy są "samozwańczy", a inni „ z nadania”? A może sam autor nie uważa się wcale za niemenologa? Nie wiem...
Recenzję płyty kończy cytat z Horacego, który w tłumaczeniu na polski znaczy: "Wzniosłem pomnik trwalszy od spiżu." Myślę, że ta płyta jednak nie jest pomnikiem, na jaki zasługuje Niemen.

Recenzja Marka jest o wiele bardziej konkretna i obiektywna, gdyż zwraca uwagę zarówno na słabe, jak i mocniejsze punkty składanki "Czesław Niemen o sobie" (z serii „Miło wspomnieć”). Według mnie płyta oceniona została trochę za nisko (no, powiedzmy o pół gwiazdki :wink: ), bo uważam, że jest ciekawszą pozycją od „Spiżowego krzyku”.
Cieszę się, że w swojej recenzji Marek podał adres naszej wiki. :)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-01-23 14:19:13
Coraz czesciej zaczynam sie cieszyc ze jestem Romuald a nie Roman .
Poziom recenzji coraz czesciej odkrywa pewne zamiary , nadzieje i zludzenia . :o
Stach
2009-01-24 13:57:01
Strona 45 "NIEMEN Artur Dutkiewicz" cyt."Premiera albumu będzie miała miejsce 17 lutego, w dniu urodzin Czesława NIEMENA". :shock:
Strona 47 jakaś mądra głowa napisała "SPOD CHMURY KAPELUSZA" :shock: . Kto śmie poprawiac MISTRZA :!: :!: :!: .
Recenzja Marka Zawadki... ale to chyba nie jest recenzja ... tego Marka Zawadki :? Coś mi sie wierzyc nie chce.
Recenzja R.Radoszewskiego... nie wypowiadam sie bo i tak będzie ... edytowana.
"NIEMEN najbardziej lubiany" M.Gaszyńskiego... no cóż MG nie wymienił "Snu o W-awie" dziwne i ... w/g mnie fałszywe, w porównaniu np z M.Sartem,który wymienil np "Wspomnienie ", widac, że Marka Sarta stac na ... prawdę, to szanuję.

Świetne informacje przekazał Pan Stanisław Cejrowski w art. "Czy wiesz o tym,że".
Pani Krystyna Tarasiewicz w znakomitym artykule "CZESŁAWA NIEMENA Pamięci"... szczerze, od serca , ... Jej artykuł ma dusze i takiego mi właśnie potrzeba po 5 latach braku pośród nas :N: . Jest konkretny rzeczowy i ...na przekór , w moim odczuciu ,tym wszystkim co chcą Czesława NIEMENA widziec ... w/g własnego widzi mi się.
Markovitz
2009-01-24 17:18:53
Mi także podobają się wspomnienia pani Krystyny Tarasiewicz (choć jest błąd w opisie pod fotografią- ale o tym w następnym JF) oraz okolicznościowy artykuł Stanisława Cejrowskiego.
Stach.. ale to chyba nie jest recenzja ... tego Marka Zawadki :?
Coś mi się wierzyć nie chce
.

A jednak to prawda 8)

Mimo zastrzeżeń wyżej oceniam album z wywiadami od składanki "Spiżowy krzyk".

Tylko dalej nie wiem, jakie masz uwagi co do meritum mojego tego tekstu ?


Pisz śmiało, co sądzisz, bo z tego co widzę - moderacja dotyczy postów, w których ktoś kogoś obraża.

Tymczasem piszesz o swojej tajemniczej opinii
:
Stach.. nie wypowiadam się bo i tak będzie ... edytowana

Jak mówią jazzfani - prawdziwy krytyk cnoty się nie boi. Albo jakoś tak... :wink:
Stach
2009-01-24 17:40:07
Pisz śmiało, co sądzisz - bo z tego, co widzę moderacja dotyczy głównie postów, w których ktoś kogoś obraża, a szczególnie, gdy posty dotyczą osób nie będących użytkownikami forum. Ja jeszcze jestem.napisał Markovitz

Sugerujesz ,że pisząc szczerze i śmiało... obrażam. Jak tak dalej będzie szło to mój szept będzie uznany za krzyk.Osoby ,które nie są użytkownikami forum jak np DM , gdzie jest omawiana jego ostatnia książka może w każdej chwili wejści zobaczyc co "Stach' sądzi o jego książce. Idąc dalej tym tokiem to uważam ,że nie winniśmy prowadzic żadnej duskusji o autorach ,muzykach etc.
Co do artykułu Marka Zawadki(jest dobry ale pazurki są ...schowane, to nie jest zarzut) uważam ,że jest wyciszony, wyprasowany,jakiś taki hmm ... przecież niemożliwe aby róża była bez ..kolców.
wladek
2009-01-24 18:26:59
urodziłem się 16 lutego 1939 r. :N:
Stach
2009-01-26 08:45:05
Na ręce Pana Pawła Brodowskiego - Redaktora Naczelnego JAZZ FORUM składam serdeczne PODZIĘKOWANIE za JF 1-2/2009, w którym sporo miejsca poświęcił CZESŁAWOWI NIEMENOWI w 5. rocznicę śmierci.
Markovitz
2009-01-29 16:44:37
Nie chodzi o to, aby drapać dla drapania- krytyka odnosi się do meritum.

Łacińskie zdanie kończące recenzję Romana w JF to dość znany cytat z Horacego.

W wolnym przekładzie : Wzniosłem (sobie) pomnik trwalszy niż ze spiżu.

Gdyby tak było, to nie miałoby większego sensu upominanie się "samozwańczych niemenologów" o wydanie zapowiadanych przez Artystę projektów płyt CD i DVD.

Nie muszę przekonywać, że Cz.Niemen pomnikowego dzieła nie dokończył, bo po dwóch boxach "Od początku" miały przyjść następne...

Gdy przeczytałem recenzję Romana, to dziwiłem się bardzo, ale później przestałem...

Mimo że tłucze mi się po głowie inny cytat z Horacego, to nie zakończę nim posta, bo okazuje się, że w innym temacie dedykowałem go Gasketowi, któremu talentu do prowadzenia polemik nie powinienem odmawiać...

Zwłaszcza, że pisał zgodnie ze swymi przekonaniami.



P.S. Na stronie :arrow: Jazz Forum zamieszczono moją "Erratę" do ostatnich publikacji o Niemenie.
Stach
2009-01-30 08:38:34
MarkovitzNie chodzi o to, aby drapać dla drapania- krytyka odnosi się do meritum.

Łacińskie zdanie kończące recenzję Romana w JF to dość znany cytat z Horacego.

W wolnym przekładzie : Wzniosłem (sobie) pomnik trwalszy niż ze spiżu.

Gdy przeczytałem recenzję Romana, to dziwiłem się bardzo, ale później przestałem...

P.S. Na stronie :arrow: Jazz Forum zamieszczono moją "Erratę" do ostatnich publikacji o Niemenie.

Czy w "sprawie pomnikowej" zapominamy,że owe pomniki runą, jeśli wiatr historii zmieni kierunek. Dobrze ,że jest errata M-za, choc uważam ,że wielu z nas ma ową książeczkę z przed wielu, wielu lat. Sam ją mam spod... Spodka, kiedy ...fedrowałem :)
Romuald Juliusz Wydrzycki
2009-01-31 18:49:23
Do jasnej cholery .
Zaczne odbrazowiac Czeska .
Jak mu mowilem ze beda Ci stawiac pomniki , to smial sie z tego ale w kacikach oczu zaspanych piaskiem zalu dawal znak , ze nie watpi , ale jest tego pewien .
Czasem naprawde wiemy ze jestesmy lepsi od innych . Chodzi o to aby nie wdepnac w megalomanie .
Zwlaszcza jak sie nie zna tworczosci CJNW a wciaz jakajac sie chce sie o tym choc ciut kolwiek powiedziec .
To nie dotyczy nas i Was, wiemy duzo a nawet wiecej . PopelinA ! :D
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony