Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

Kolekcja Franciszka Walickiego - Rock`n`roll Niemen 2004-07-07 - 2007-11-16 Andrzej Mróz 14 10953
Andrzej Mróz
2004-07-07 05:46:37
Wchodzimy do pomieszczenia w którym na wszystkich ścianach zawieszone są plansze, a na nich spora ilość zdjęć, plakatów, wycinków prasowych. Przy ścianach stoją gabloty z rekwizytami tej wspaniałej, ale niestety już minionej epoki..
Ze zdjęć, z plakatów emanuje niespotykany ani dotąd, ani później potencjał wielkiego zapału,
olbrzymiej energii, gotowej przenosić góry w imię nowo tworzonej muzyki.
Ten potencjał wielu artystom z tego pokolenia towarzyszył przez resztę życia.
Na pierwszej wprowadzającej nas w wystawę planszy czytamy:
„...ta wystawa nie jest historią początków rock and rolla w Polsce! To tylko zbiór pamiątek po współpracy z zespołami, które tworzyłem lub współtworzyłem w latach 60. i 70. To moja osobista kolekcja złożona z ponad 300 fotografii, prawie 60 ocalałych od zniszczenia plakatów, dokumentów i eksponatów przypominających narodziny „mocnego uderzenia” w Polsce Nie wszystkie wydarzenia, nawet te najbardziej godne uwagi, zostały odnotowane na tej wystawie. Ale jestem przekonany, że już wkrótce wystawa wzbogaci się o nowe eksponaty i będzie trwałym zapisem nastroju kilku niegłupich pokoleń, które traktowały rock`n`roll nie tylko jako muzykę”
Kolekcja Pana Franciszka Walickiego ma oczywiście swój własny plakat.

Na przeciwległej do wejścia ścianie na powierzchni ok. 10 m. kw. wiszą plansze ukazujące nam postać największego twórcy w historii polskiej muzyki, postać Czesława Niemena.
Aż roi się od zdjęć tych z lat młodzieńczych i tych z lat późniejszych.
Na planszach jest również sporo artykułów poświęconych artyście. Przeglądam je i ze zdziwieniem zauważam, że wszystkie one są napisane po smutnej dacie 17.01.2004r.
Pomyślałem sobie, jak trudno było autorowi wystawy, Panu Franciszkowi Walickiemu znaleźć coś życzliwego Niemenowi, a napisanego jeszcze za życia wielkiego artysty.
Poza nielicznymi wyjątkami, prasa albo milczała, albo o Niemenie pisali jedynie wszechobecni w naszych mediach mądralińscy, zawsze najlepiej wiedzący co Niemen powinien tworzyć, co wykonywać i jakim powinien być człowiekiem. Dopiero po śmierci artysty prasa zdobyła się na kurtuazyjne minimum życzliwości wobec Niego.

Niemen artysta o niewyczerpalnym potencjale twórczym, u którego ani wiek, ani choroba ani
jakiekolwiek pragnienie wygody, tak powszechne wśród ludzi naszych czasów nie było w stanie wygasić płomienia wrażliwości na piękno i ciągłej potrzeby realizacji swoich zamysłów. Jak powiedział o Nim Adam Hanuszkiewicz „jaki przyszedł do nas, taki odszedł, nic Go nie zmieniło”.

Na planszach znajdujemy oprócz zdjęć i artykułów jeszcze kilka plakatów, okładki płyt, w gablotach płyty, te najwcześniejsze, jeszcze z nazwiskiem Wydrzycki.

Z głośników dobiega spokojnie brzmiąca i nie trzeszcząca muzyka z lat sześćdziesiątych.

W gablotach sprzęt elektroniczny tamtych czasów i pomyśleć, że nawet mi wydawał się on bardzo archaiczny, tyle to już twarzy miała technika przez te mniej więcej czterdzieści lat. A wśród eksponatów są: gramofon Bambino z kompletem pocztówek dźwiękowych, radio Sonata z adapterem, magnetofon szpulowy Szmaragd, radio Diora używane jako ... wzmacniacz i głośnik do gry na gitarach , perkusja Czerwonych Gitar, ubiory Ady Rusowicz i Michaja Burano.
Zwiedzając wystawę możemy nabyć dwie książki Franciszka Walickiego. Jedna to książeczka przedstawiająca zawartość wystawy, druga obszerniejsza „Szukaj Burz Buduj” opisująca poczatki polskego rocka zawierająca osobiste wspomnienia i refleksje jej autora

Wystawa mieści się w Gdyni w Centrum Gemini przy ul Waszyngtona 21 i trwa od 7 czerwca do 5 września.
Darek Sieradzki
2004-07-07 15:52:22
Plakat reklamujący wystawę (dziękuję Edku za skan):

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Ed
2004-07-08 07:22:35
To zasługa Andrzeja!!!
Andrzej Mróz
2007-06-08 13:16:54
Franciszek Walicki.
Muzeum w Sopocie.
Krzywy Domek w Sopocie.


Zapraszają na otwarcie wystawy:

POLSKI ROCK & ROLL Początek drogi
Kolekcja Franciszka Walickiego.

W sobotę, 9 czerwca o godz. 20.00
W Krzywym Domku w Sopocie

Ul Haffnera 6 / Bohaterów Monte Cassino 53

Po wernisażu koncert lidera grupy „Niebiesko – Czarni”

Wojciecha Kordy z zespołem.
matt
2007-06-18 22:56:13
Czy po zamknięciu wystawy w danym miejscu, jezdzi sobie ona ( :wink: ) po Polsce czy wraca do Franciszka Walickiego?

Już raz o niej slyszalem i z tego co pamietam to kolekcja zdjec i plakatów jest podobno imponująca czy jednak większa od kolekcji T. Sklińskiego :?:
Andrzej Mróz
2007-06-19 05:30:53
mattJuż raz o niej slyszalem i z tego co pamietam to kolekcja zdjec i plakatów jest podobno imponująca czy jednak większa od kolekcji T. Sklińskiego


Kolekcja Tadeusza Sklińskiego jest zapewne bogatsza w szczegóły, głównie te dotyczące Niemena, zbiory Franciszka Walickiego mają bardziej charakter ogólny i dotyczą całego ruchu młodzieżowej muzyki i kultury.
Ewa
2007-06-20 19:31:40
Odwiedziłam dziś tę sopocką wystawę, jest bardzo podobna do tej z 2004r., choć niektóre eksponaty są inne. Tak np. zamiast pierwszej gitary Klenczona możemy zobaczyć jego ostatnią gitarę - złotego Gibsona. Są też inne pamiątki po Klenczonie, najbardziej rzucają się w oczy jego stroje estradowe, wzorowane na strojach Presleya.

Doszły też plansze poświęcone Mirze Kubasińskiej, T.Nalepie i J. Popławskiemu, jest trochę nowych zdjęć, których nie pamiętam z poprzedniej wystawy.

Tylko ekspozycja poświęcona Niemenowi w zasadzie niewiele się zmieniła, doszły obwoluty książek, które ukazały się po Jego śmierci.
Oglądając te wszystkie stroje estradowe i różne pamiątki po wielu naszych artystach wyraźnie odczuwa się brak takowych jeżeli chodzi o Niemena.

Zresztą sam Franciszek Walicki tak pisze w książeczce poświęconej wystawie:
"Bardzo chciałem uzupełnić wystawę kilkoma pamiątkami związanymi z osobą Niemena: Jego słynnym kapeluszem, ulubioną gitarą i licznymi nagrodami, dyplomami, wyróźnieniami. Nie udało się... On tego po prostu nie chciał."
:(

Wystawa będzie czynna do 30.09.07.
gasket
2007-06-21 10:11:46
Ewa"Bardzo chciałem uzupełnić wystawę ... Jego słynnym kapeluszem, ... On tego po prostu nie chciał."

Ciesze sie, ze nie obwiniamy znowu spadkobiercow! Niemen nie chcial i juz.
Mnie to przekonuje, bo raz, po jednym z koncertow w Krakowie, ktorys z moich bliskich znajomych poprosil Niemena o podarowanie mu tego-jego "slynnego kapelusza". Niemen musial byc jednak do niego bardzo przywiazany, bo bez chwili wahania, zyczliwie (***1) odmowil.

PS. To ten sam kolega, ktory pare lat pozniej chcial nabyc kilka wydrukow grafik ale w oszolomieniu wywolanym wygorowana cena niczego w koncu nie kupil. (***2)

Przypisy:
***1. "zyczliwie" - to tak dodaje od siebie; swiadkiem naocznym nie bylem. Tak wlasnie rodza sie plotki!
***2. Jak latwo mozna zabic milosc... Milosc wiernego fana... A ja juz mam pomysl na nowy temat!
matt
2007-06-22 08:17:04
gasket(...) ktorys z moich bliskich znajomych poprosil Niemena o podarowanie mu tego-jego "slynnego kapelusza".

To ten sam kolega, ktory pare lat pozniej chcial nabyc kilka wydrukow grafik ale w oszolomieniu wywolanym wygorowana cena niczego w koncu nie kupil.
(...) Jak latwo mozna zabic milosc... Milosc wiernego fana...


Pamietaj, ze ta milosc nie zrodzila sie do kapelusza czy do grafiki, ale do muzyki, która :N: temu "wiernemu fanowi" dawal.
Ewa
2007-07-13 21:22:34
Plakat sopockiej wystawy:

Obrazu nie udało się pobrać z zewnętrznego adresu.
Ewa
2007-08-12 08:03:01
mattCzy po zamknięciu wystawy w danym miejscu, jezdzi sobie ona ( :wink: ) po Polsce czy wraca do Franciszka Walickiego?

Do tej pory jeszcze nie jeździła, ale, jak dowiedzieliśmy się ostatnio z Markovitzem, jest szansa, że będzie można niedługo ją zobaczyć również w innych większych miastach Polski. :)
Markovitz
2007-08-16 21:31:24
Naprawdę warto zobaczyć kolekcję p.Franciszka Walickiego udostępnioną zwiedzającym m.in. dzięki inicjatywie p.Wojciecha Fułka- wiceprezydenta Sopotu oraz pomocy Muzeum Miasta Sopot .

W najbliższy wtorek 21 sierpnia w Krzywym Domku o godz. 19-tej emisja filmu "I nie żałuj tego".

I ja zwiedziłem tą piękną wystawę, na której zaprezentowano m.in. stary sprzęt radiowy, ciekawe fotografie, wycinki z całego świata, perkusję Czerwonych Gitar, strój Ady, list Jo. Skrzeka do red.Walickiego.
Są także tablice poświęcone kolorowym zespołom, grupie Breakout, SBB i Niemenowi, choć pamiątek po Czesławie twórcom ekspozycji odmówiono.

Wstęp jest wolny, więc czasem zabłądzi tam grupka spacerowiczów wprost z deptaka. Posłuchałem trochę, co mówią turyści :

- O, Niemen- Dziwny jest ten świat - obwieścił żonie i dzieciom mąż i ojciec (ok.czterdziestki).

- Nie tylko to. Była jeszcze jakaś muzyka do filmu- błyskotliwy wywód uzupełniła żona gościa.

- Tato, co to jest Sy, By, By ?- zapytało rodziców dorastające dziewczę .

- A to .. ze Śląska - wywołany do odpowiedzi rodzic nadludzkim wysiłkiem wydobył z zakamarków pamięci cenną porcję wiedzy.

I tak to jest moi drodzy. I trudno żeby było inaczej. Bo minął czas tego całego ruchu, tych zespołów, tych artystów i ślady w ludzkiej pamięci się zacierają. Nie tak łatwo to nadrobić jedną, czy drugą wystawą, audycją, a nawet reedycją płyt ...

O tym, że Trójkę opuszcza radiowy prezenter muzyki lat 80-tych - pan Niedźwiedź - można przeczytać w każdym kolorowym szpargale.
Ale tym, że na zawsze odeszli z radia i z tego świata: Roman Waschko, Andrzej Jaroszewski i Allan Freeman przejęliśmy się my, pan Kaczor i może jeszcze kilkanaście zakręconych osób.


Wybierzcie się na wystawę. Najbardziej podoba mi się to, że cały czas gra tam muzyka.
Muzyka z epoki, która minęła ... 8)
Ewa
2007-08-21 19:52:05
W najbliższy wtorek 21 sierpnia w Krzywym Domku o godz. 19-tej emisja filmu "I nie żałuj tego".

Byliśmy dziś z Paranormem na tej projekcji. :)
Niestety nie było, tak jak ostatnio, spotkania z twórcami filmu, pewnie dlatego, że ten film był wyświetlany w ramach Kina Letniego Krzywego Domku już po raz drugi.

A za tydzień, 28 sierpnia, o tej samej porze - "Partia, pieniądze, R'N'R', Ciuciubabka".
Markovitz
2007-11-16 13:06:12
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2007-11-16 13:06:12 przez Markovitz
Dziś w obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Jego małżonki oraz prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka dokonano otwarcia Muzeum Miasta Gdyni. I przypomniałem sobie, że w trakcie wizyty, jaką miałem zaszczyt złożyć Ojcu chrzestnemu polskiego rocka - Franciszkowi Walickiemu - dowiedziałem się o stałej ekspozycji dotyczącej początków polskiego rocka , jaka ma zostać urządzona w tym muzeum.

Naszych Ludzi w Trójmieście proszę zatem o powiadomienie, kiedy wzbogacona o nowe eksponaty wystawa zostanie udostępniona publiczności... 8)
Ewa
2007-11-16 17:51:14
Byłam już dziś w tym muzeum, wprawdzie nie na części oficjalnej, ale trochę później, kiedy już nie było takiego tłoku.
Sam budynek muzeum naprawdę robi wrażenie swoim rozmachem i przestronnością, ekspozycje również bardzo ciekawie pomyślane.
Niestety kolekcja Franciszka Walickiego nie jest tam jeszcze wystawiona.Też mam nadzieję, że w przyszłości będzie, bo miejsca jest dosyć.
Jeśli ktoś chce zobaczyć migawki z muzeum, to może zerknąć tutaj.
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony