Niemen Aerolit

Archiwum forum fanów Czesława Niemena

Cztery ściany świata

Telewizja, prasa, radio i organizatorzy koncertów będą (mamy nadzieję) cały czas wspominać Niemena. Tutaj informujcie innych fanów o artykułach, programach i wydarzeniach, żeby też ich nie przegapili!

List otwarty i odpowiedź 2006-07-21 Darek Sieradzki 1 9166
Darek Sieradzki
2006-07-21 09:37:26
Edytowany 1 raz(y), ostatnio 2006-07-21 09:37:26 przez Darek Sieradzki
19 VII 2006r. wysłaliśmy list otwarty do pani Małgorzaty Niemen:
Szanowna Pani
Małgorzata Niemen

Sygnatariusze tego listu są społecznością internetowego forum http://www.venco.com.pl/~dsier/Niemen/forum/ poświęconego Twórczości Czesława Niemena.
Zdecydowana większość z nas zawdzięcza właśnie Pani Mężowi ukształtowanie muzycznego gustu oraz wrażliwości na Dźwięk i Słowo.
Dla wielu z nas Niemen jest wzorcem artystycznej bezkompromisowości, uczciwości i wierności obranej drogi, udokumentowanej przez lata na płytach, tysiącach koncertów, klatkach taśm filmowych i wizyjnych, kartach książek, stronach czasopism lub tylko we wspomnieniach tych, którzy mieli zaszczyt Go poznać.

Ten list nie powstał z myślą o wywołaniu zamieszania, wyładowaniu frustracji fanów, czy dowartościowaniu się przez zrobienie Paniom przykrości (bo zapewne i takie słowa do Pań docierają).
Zdecydowaliśmy napisać go, bo nie chcemy pozostawać obojętni wobec zmowy milczenia, jaka zapanowała wokół tematu spuścizny artystycznej Czesława Niemena. Zależy nam na zainicjowaniu dialogu Pań ze środowiskiem miłośników Muzyki spod znaku NAE i na uzyskaniu odpowiedzi na kilka ważnych dla nas kwestii.
Trzeba bowiem Paniom wiedzieć, że na naszym forum internetowym toczymy pełne temperamentu dyskusje na temat Tej właśnie Twórczości. Dokonujemy analiz, dzielimy się wrażeniami z wysłuchanych nagrań i wspomnieniami z koncertów, które dane nam było przeżyć. Ujawniamy i staramy się zwalczać niegodziwości i manipulacje pojawiające się w mediach na temat Czesława Niemena.
Organizujemy także coroczne zloty sympatyków Jego twórczości. Staramy się popularyzować wartościowe wydawnictwa i działania mediów poświęcone naszemu Patronowi.

Uważamy, że owoce Jego twórczości, bezspornie należące do skarbnicy kultury narodowej, winny być bez przeszkód dostępne dla wszystkich zainteresowanych, bo przeznaczeniem tych dzieł, będących już dziś klasyką, jest duchowe wzbogacanie tych, dla których Artysta pisał, koncertował i nagrywał, nie zaś – jak ma to miejsce - bezsensowne ukrycie ich w szufladach lub sejfach zapomnienia. Nie jest więc sprawą przypadku, że od pewnego czasu z narastającym zniecierpliwieniem i rozczarowaniem obserwujemy niezrozumiałe dla fanów zaniechanie działań związanych z edycją dorobku artystycznego po Czesławie Niemenie.

Przed 2004 rokiem ukazały się dwa starannie wydane zbiory „Niemen Od początku” cz. I i II, zawierające nagrania zamieszczone na uprzednio wydanych w Polsce płytach winylowych .
Z publikowanych tu i ówdzie od dwóch lat mglistych zapowiedzi wynikało, że w planach Polskiego Radia była jeszcze edycja kolejnych części – „Niemen na pomieszane języki” – zbioru nagrań dokonanych za granicą oraz „Niemen – Muzyka Programowa” – z muzyką filmową i teatralną.
Z wiarygodnych źródeł wiemy o innych, przygotowywanych przez Czesława Niemena projektach płytowych, w tym o Jego zamiarach udostępnienia słuchaczom kontynuacji cyklu „Terra Deflorata” (roboczo zatytułowanej jako „Sen końca i początku”) i płyty DVD - ”Świat nie- odkryty" (ze wspaniałym spektaklem „Księga Krzysztofa Kolumba” oraz reportażem z przygotowań do tego spektaklu z udziałem m.in. Andrzeja Wajdy i Daniela Olbrychskiego) a także innych dzieł stworzonych w ostatnim ćwierćwieczu, publicznie prezentowanych wyłącznie w czasie Jego koncertów.
W archiwach radiowych i prywatnych znajdują się ponadto liczne nagrania koncertowe z całego okresu Jego twórczości, o bezcennej dla fanów wartości, bowiem techniczna jakość zarejestrowanego materiału ma dla nas w tym przypadku wtórne znaczenie. Uważamy, że podstawową powinnością wobec tej miary Artysty, w formie hołdu złożonego Jego pamięci oraz dania świadectwa Jego wielkości przyszłym pokoleniom, jest wydanie Dzieł Wszystkich.

Mamy świadomość, że jako Spadkobierczynie i Wykonawczynie woli Czesława Niemena są Panie władne do podjęcia decyzji i nadzorowania działań na rzecz upublicznienia pozostałej po Nim artystycznej spuścizny. Prosimy zatem Panią i za Pani pośrednictwem pozostałe Spadkobierczynie o udzielenie nam, o ile to możliwe wyczerpujących odpowiedzi na następujące pytania:

• Czyż bezwzględną wolą Czesława Niemena było zapieczętowanie archiwów i „szuflad” zawierających owoce Jego twórczości ?
• Dlaczego do chwili obecnej nie ukazała się zapowiadana trzecia część antologii Polskiego Radia - „Niemen na pomieszane języki”?
• Czy w ogóle przewidują Panie wyrażenie zgody na wydanie innych, dotąd niepublikowanych, nagrań Czesława Niemena nawet tych które sam zamierzał wydać – jak np. koncert w radiowej Trójce ?
• Czy zamierzają Panie wyrazić zgodę na ukazanie się na CD i DVD nagrań koncertowych, o których większość fanów wie tylko tyle, że istnieją i obejmują zarówno okres działalności z zespołami jak i solistyczny ?

Pragniemy podkreślić, że wśród użytkowników naszego forum internetowego znajdują się osoby, które w przypadku pozytywnej reakcji ze strony Pań służyć mogą bezinteresowną pomocą tak w sprawach organizacyjnych, jak i informacji o tak oczekiwanych wydawnictwach oraz pozostawionych przez śp. Czesława wypowiedziach publicznych i prywatnych w sprawie doboru i układu nagrań w projektowanych od lat wydawnictwach.

Naszą intencją jest też zaproszenie Pań do odwiedzania naszego forum internetowego, zarówno w celu ewentualnej wymiany informacji z miłośnikami twórczości Czesława Niemena, jak też przekonania się o rozmiarach nieustającego zainteresowania Jego dokonaniami oraz o potencjale zapotrzebowania na Jego niepublikowane nagrania.

Uprzejmie prosimy, aby zechciały udzieliły Panie odpowiedzi na zawarte w nim pytania w dogodnej dla Siebie formie: publikując ją na naszym forum lub przekazując swoje stanowisko naszemu przedstawicielowi (MZ)

Łączymy wyrazy szacunku

Dariusz Sieradzki
Witold Rygiel
Marek Zawadka

Odpowiedź przyszła bardzo szybko w nocy z 20/21 lipca:
Szanowni Panowie,

Zaznajamiając się z listem Panów, miałam wrażenie, że czytam o
jakiejś potężnej teorii spiskowej,której bohaterką jestem ja.
" ... zmowa milczenia...", "... bezsensowne ukrycie ich
w szufladzie...", "... zaniechanie działań..." - cóż za wyobraźnia.
Staram się Panów zrozumieć - dla jednych to - JUŻ - dwa lata, dla
mnie to - dopiero - dwa lata. Odejście kogoś bliskiego to nie
grypa. Uważam, że potrzeba Panów by nadal obcować z nagraniami
Czesława nie tłumaczy napastliwego tonu listu Panów.
Co do "...zaniechania działań..." to pragnę Panów uspokoić,
działam i staram się być optymistką, choć po drodze spotykam czasem
niespodziewane komplikacje. Jak już niektórym z Fanów mówiłam
( bezpośrednio ), nie jestem osobą, która nie będąc pewna efektu
obiecuje i anonsuje. Może to też obawa by nie zapeszyć. Kiedy dany
projekt będzie się finalizował , na pewno postaram się o tym mówić
wszem i wobec.
1." Czyż bezwzględną wolą Czesława Niemena było zapieczętowanie
archiwów i "szuflad" zawierających owoce Jego twórczości ?"
- myślę, że inteligencja Panów sama podsuwa właściwą odpowiedź.
2. " Dlaczego do chwili obecnej nie ukazała się zapowiadana
trzecia część antologii Polskiego Radia - "Niemen na pomieszane
języki"?
- ponieważ w tej chwili zajmujemy się innym projektem, ale ten
zapewniam Panów również ujrzy
światło dzienne.
3. " Czy w ogóle przewidują Panie wyrażenie zgody na wydanie
innych, dotąd nie publikowanych nagrań Czesława Niemena nawet tych,
które sam zamierzał wydać- jak np. koncert w radiowej Trójce? "
- trudno odpowiedzieć mi na to pytanie w tej chwili, ponieważ tym
tematem będziemy zajmować się w dalszej przyszłości, a na razie
realizujemy bliższe, wiadome nam plany męża.
4." Czy zamierzają Panie wyrazić zgodę na ukazanie się na CD i DVD
nagrań koncertowych (...)?"
- tak, zamierzamy.
Uczestnictwo w forum dyskusyjnym - te dyskusje "pełne
temperamentu" jak to Panowie łagodnie określili, nie napawają mnie
optymizmem. Przyznacie Panowie, że pomówienia i napaści nie są
zachęcające. Ponadto wbrew domysłom jakie Panowie snują, większość
czasu zabiera mi zajmowanie się sprawami męża.

Jeszcze raz zapewniam Panów, że nie " zatrzaskuję ", nie blokuję i
dokładam wszelkich starań by bogata osobowość i mądrość Czesława
Niemena była dostępna dla wszystkich.

Z wyrazami szacunku dla Fanów,
Małgorzata Niemen
Darek Sieradzki
2006-07-21 11:13:36
Dziękujemy Pani za szybką odpowiedź.

Przedstawione nam argumenty wymagają spokojnej refleksji i wrażliwości, której -przyznajemy- nasza niecierpliwość raczej nie jest sprzymierzeńcem. Będziemy jednak z utęsknieniem czekać na kolejne sygnały, że sprawy idą w dobrym kierunku, bądź też, że pojawiają się jakieś przeszkody. Zawsze mogą Panie liczyć na nasze wsparcie.

Pozdrawiamy w imieniu użytkowników tego Forum - ludzi o różnych poglądach i wrażliwości, w bardzo zróżnicowanym wieku, których łączy jedno - Wielka Miłość do Muzyki Pani Męża i Szacunek dla Jego Rodziny.

Dariusz Sieradzki
Witold Rygiel
Marek Zawadka
Przejdź na: główną stronę z listą forów | listę wpisów z Cztery ściany świata | górę strony